ଭାରତର ଏହି ଦୁଇ ସିଂହ ଚୀନ୍ ପାଇଁ ଯଥେଷ୍ଟ

ସୋନମ୍‌ ୱାଙ୍ଗଚୁକ୍ ଏବଂ ଜାମିଙ୍ଗ୍‌ ଶେରିଙ୍ଗ ନାମଗାଲ – ଲଦାଖ୍‌ର ଏହି ଦୁଇ ଜାତୀୟତାବାଦୀଙ୍କ ସାମ୍ନାରେ ଚୀନ୍ ଛଟପଟ ହେଉଛି

ଜାମିଆଙ୍ଗ ସେରିଙ୍ଗ ଙ୍କୁନାମଗାଲ ମନେ ରଖିଛନ୍ତି କି ନାହିଁ ? ହଁ, ସେହି ସାଂସଦ ଯିଏ ଧାରା ୩୭୦ ରଦ୍ଦ ଉପରେ ଦେଇଥିବା ବିବୃତ୍ତି ସହିତ ତାଙ୍କ ବିରୋଧୀଙ୍କ ଜେଜମା’ଙ୍କୁ ମନେ ପକାଇଥିଲେ । ବର୍ତ୍ତମାନ ସେ ଏଲଏସି ବିବାଦକୁ ନେଇ ଚୀନ୍‌କୁ ଏକ ଦୃଢ଼ ବାର୍ତ୍ତା ଦେଇଛନ୍ତି ।


ଲଦାଖ୍‌ରେ ଭାରତ ଏବଂ ଚୀନ୍ ମଧ୍ୟରେ ବିବାଦ ମଧ୍ୟରେ ଲଦାଖ୍‌ର ସାଂସଦ ନାମଗାଲ ପୂର୍ବ ଲଦାଖ୍‌ର ସୀମା ଅଞ୍ଚଳ ପରିଦର୍ଶନ କରିଛନ୍ତି ଯେଉଁଠାରେ ଚୀନ୍ ଏବଂ ଭାରତ ତୀବ୍ର ଉତ୍ତେଜନା ଦେଖାଦେଇଛି । ନାମଗାଲଙ୍କ ଅନୁଯାୟୀ, “ନରେନ୍ଦ୍ର ମୋଦୀ ସରକାରଙ୍କ ଉପରେ ଲଦାଖ୍‌ଙ୍କର ସମ୍ପୂର୍ଣ୍ଣ ବିଶ୍ୱାସ ରହିଛି ଏବଂ ଶତ୍ରୁମାନେ ମଧ୍ୟ ଏକ ଇଞ୍ଚ ଜମି ମଧ୍ୟ ନେଇପାରିବେ ନାହିଁ । ଭାରତକୁ କୌଣସି ଦେଶ ସହ ଲଢ଼ିବାକୁ ପଡ଼ିବ ନାହିଁ, କିନ୍ତୁ ଜାତୀୟ ସୁରକ୍ଷା ପ୍ରସଙ୍ଗରେ କୌଣସି ଆପୋଷ ବୁଝାମଣା ହେବ ନାହିଁ ବୋଲି ଲଦାଖ୍‌ର ସାଂସଦ ନାମଗାଲ କହିଛନ୍ତି । ଲଦାଖ୍‌ ସାଂସଦଙ୍କର ଏହା ହେଉଛି ଘାଟି ଅଞ୍ଚଳକୁ ଦ୍ୱିତୀୟ ରାଉଣ୍ଡ ଗସ୍ତ । ଏହାପୂର୍ବରୁ ୧୮ ମଇରେ ସେ ଚୁମୁର, ହାନଲେ, କୋୟଲ ପରି ଅଞ୍ଚଳ ପରିଦର୍ଶନ କରିଥିଲେ । ଦ୍ୱିତୀୟ ଦିନରେ, ଲଦାଖ୍‌ର ସାଂସଦ ନମ୍ୟାଲ ଗାଲୱୋନ ୱାଲିରେ ଅବସ୍ଥିତ ସୀମା ନିକଟ ଗ୍ରାମ ଗସ୍ତ କରିଥିଲେ ।

କିନ୍ତୁ ନାମଗାଲ ପ୍ରଥମ ଲଦାଖୀ ନୁହଁନ୍ତି ଯିଏ ଭାରତ ପ୍ରତି ଲଦାଖ୍‌ର ଭଲ ପାଇବାକୁ ଚୀନ୍‌ ସାମ୍ନାରେ ପ୍ରକାଶ କରିଛନ୍ତି । କିଛିଦିନ ପୂର୍ବରୁ ସୋସିଆଲ ଇଞ୍ଜିନିୟର ସୋନମ ୱାଙ୍ଗଚୁକ୍ ‘ସେନା ଦେଗି ବୁଲେଟ୍ ସେ, ନାଗରିକ ଦେଗା ୱାଲେଟ୍ ସେ ଜବାବ’ ନାମକ ଏକ ଚମତ୍କାର ଅଭିଯାନ ଆରମ୍ଭ କରିଥିଲେ । ମାଗସେସ୍‌ ପୁରସ୍କାର ପ୍ରାପ୍ତ ୱାଙ୍ଗଚୁକ୍ ଇଣ୍ଡିଗୋ ନଦୀ କୂଳରେ ଏକ ଭିଡ଼ିଓ ପ୍ରସ୍ତୁତ କରି ସୋସିଆଲ ମିଡ଼ିଆରେ ଏକ ଭିଡ଼ିଓ ଅପଲୋଡ଼୍‌ କରିଛନ୍ତି ଯେଉଁଥିରେ ସେ ଲୋକଙ୍କୁ ଚୀନ୍‌ର ସାମଗ୍ରୀ ନ କିଣିବାକୁ ଅନୁରୋଧ କରିଛନ୍ତି ।

ସୋନମ ୱାଙ୍ଗଚୁକ୍ ସ୍ପଷ୍ଟ ଭାବରେ କହିଛନ୍ତି ଯେ ଯଦି ଆମେ ଚୀନ୍ ସାମଗ୍ରୀ କିଣିବା ବନ୍ଦ କରିଦେବା, ତେବେ ଚୀନ୍‌ର ଅର୍ଥନୈତିକ ମେରୁଦଣ୍ଡ ଭାଙ୍ଗିଯିବ ଏବଂ ତେବେ ଚୀନ୍‌ ନର୍ଭସ ହୋଇ ବାର୍ତ୍ତାଳାପ ପାଇଁ ବାହାରକୁ ଆସିବ । ସୋନମ ୱାଙ୍ଗଚୁକ୍‌ କହିଛନ୍ତି, ମୁଁ ଲଦାଖ୍‌ରେ ଅଛି ଏବଂ ଆପଣ ଏଠାରେ ଇଣ୍ଡସ୍‌ ନଦୀ ପ୍ରବାହିତ ହେଉଥିବା ଦେଖୁଛନ୍ତି ଏବଂ ସେମାନଙ୍କ ପଛରେ ଥିବା ପାହାଡ଼ଗୁଡ଼ିକ ହେଉଛି ନବ୍ରା ଏବଂ ଚାଙ୍ଗଟାଙ୍ଗର ଅଞ୍ଚଳ ଯେଉଁଠାରେ ଏହି ଉତ୍ତେଜନା ବଢ଼ୁଛି, ସେଠାରେ ହଜାର ହଜାର ସୈନିକଙ୍କୁ ନିଆଯାଇଛି, ଶୁଣିବାକୁ ମିଳିଛି ଯେ ସେଠାରେ ଚୀନ୍ ବାୟୁସେନା ଜାହାଜ ମଧ୍ୟ ନିୟୋଜିତ ହୋଇଛି ଏବଂ ଏକ ଘଣ୍ଟା ପୂର୍ବରୁ ଭାରତୀୟ ବାୟୁସେନା ଜାହାଜ ମଧ୍ୟ ମୋ ଉପରେ ବୁଲୁଥିଲା।

ସମ୍ପ୍ରତି ସୋନମ ୱାଙ୍ଗଚୁକ୍ ଏହି ବିଷୟରେ ଏକ ଇଂରାଜୀ ଭିଡ଼ିଓ ବାର୍ତ୍ତାରେ ସର୍ବଭାରତୀୟ ସ୍ତରରେ ଚାଇନାର ସାମଗ୍ରୀର ବଏକଟ୍‌ ବିଷୟରେ ଆଲୋଚନା କରିଛନ୍ତି ଏବଂ ଏହା ମଧ୍ୟ କହିଛନ୍ତି ଯେ ଏହି ପଦକ୍ଷେପ ତୃତୀୟ ବିଶ୍ୱଯୁଦ୍ଧର ବିପଦକୁ ଏଡ଼ାଇ ଦେଇପାରେ । ସେ ଚୀନ୍‌କୁ ମଧ୍ୟ ଏକ ବାର୍ତ୍ତା ପଠାଇଛନ୍ତି ଯେ ଭାରତ ସାଜସଜ୍ଜା ପାଇଁ ଅସ୍ତ୍ର ରଖିନାହିଁ ।  ଏଠାରେ ଧ୍ୟାନ ଦେବା ଆବଶ୍ୟକ ଯେ ଜାମିଆଙ୍ଗ ସେରିଙ୍ଗ ନାମଗାଲ ବର୍ତ୍ତମାନ ଚୀନ୍ ଅଧୀନରେ ଥିବା ତିବ୍ଦତକୁ ମଧ୍ୟ ସୂଚିତ କରିଛନ୍ତି । ଯେତେବେଳେ ଚୀନ୍ ଲଦାଖ୍‌ ପାଇଁ ସମାନ ସାମ୍ରାଜ୍ୟବାଦୀ ମାନସିକତା ବଜାୟ ରଖେ ସେତେବେଳେ ଚୀନ୍ କିପରି ତିବ୍ଦତ ଦଖଲ କଲା ତାହା ଆଶ୍ଚର୍ଯ୍ୟଜନକ ନୁହେଁ କି ।
କିନ୍ତୁ ଚୀନ୍‌ର ଦାଦାଗିରି ଏଠାରେ ଚାଲିବ ନାହିଁ ବୋଲି ଲଦାଖ୍‌ ନିଷ୍ପତ୍ତି ନେଇଛନ୍ତି । ସୋନମ୍‌ ୱାଙ୍ଗଚୁକ ଖୋଲାଖୋଲିଭାବେ ଚୀନ୍‌କୁ ବଏକଟ୍‌ କରୁଥିବାବେଳେ ଜାମିଆଙ୍ଗ ସେରିଙ୍ଗ ନାମଗାଲ ମଧ୍ୟ ଚୀନ୍ ପ୍ରତି ତାଙ୍କର ଉଦ୍ଦେଶ୍ୟ ପ୍ରକାଶ କରିଛନ୍ତି । ଚୀନ୍ ହୃଦୟଙ୍ଗମ କରୁଛି ଯେ ଅକାସାଇ ଚିନ୍‌ ପରି ଭାରତ ମଧ୍ୟ ଲଦାଖ୍‌ରେ ପ୍ରବେଶ କରିବ କିନ୍ତୁ ଏଥର ତାହା ଘଟିବ ନାହିଁ । ସୋନମ ୱାଙ୍ଗଚୁକ୍‌ ଲଦାଖ୍‌ର ଲୋକଙ୍କର ପ୍ରତିନିଧୀ ଭାବରେ କଥା ହୋଇଥିଲେ, ତେଣୁ ଚୀନ୍ ବିରୁଦ୍ଧରେ କୁହାଯାଇଥିବା ଶବ୍ଦରୁ ଏହା ବୁଝିହେବ ଯେ ଲଦାଖ୍‌ର ଲୋକମାନେ ଚୀନ୍ ଉପରେ ପ୍ରବଳ କ୍ରୋଧ କରୁଛନ୍ତି ।

ଗତ ବର୍ଷ ଅଗଷ୍ଟରେ କେନ୍ଦ୍ର ଗୃହମନ୍ତ୍ରୀ ଅମିତ ଶାହା ଜାମ୍ମୁ କାଶ୍ମୀର ରାଜ୍ୟ ବିଭାଜନ ଘୋଷଣା କରିଥିଲେ ଏବଂ ସମଗ୍ର ଲଦାଖ୍‌ ଅଞ୍ଚଳକୁ ଏକ ଅଲଗା ୟୁନିଅନ୍ ଅଞ୍ଚଳ ଘୋଷଣା କରିଥିଲେ । ଲଦାଖ୍‌ ଦିଲ୍ଲୀ ପରି ଭାରତର ଏକ ଅବିଚ୍ଛେଦ୍ୟ ଅଙ୍ଗ । ତେଣୁ ଚୀନ୍ ସେହି ଅଞ୍ଚଳରେ ଯାହା କରୁଛି ତାହା ନିଜକୁ କ୍ଷତି ପହଞ୍ଚାଇବାକୁ ଯାଉଛି । ଚୀନ୍‌ଦ୍ୱାରା ତିବ୍ଦତର ବେଆଇନ ଦଖଲ ବିଷୟରେ ଲଦାଖ୍‌ର ଲୋକମାନେ ଭଲ ଭାବରେ ଜାଣିଛନ୍ତି ଏବଂ କୌଣସି ପରିସ୍ଥିତିରେ ଚୀନ୍‌କୁ ଲଦାଖ୍‌ରେ ସ୍ଥାନୀୟ ଲୋକମାନେ ସ୍ୱାଗତକୁ ସ୍ୱାଗତ କରିବେ ନାହିଁ । ବର୍ତ୍ତମାନ ଚୀନ୍ ସହିତ କ’ଣ ହେବ ?

Leave a Reply