ସାମରିକ ଶାସନ ଆଡ଼କୁ ମୁହାଁଉଛି ପାକିସ୍ତାନ !

ସାଉଦି ଆରବ ପ୍ରସଙ୍ଗରେ ପାକ୍ ସେନା ଏବଂ ସରକାର ଦୁଇ ଭାଗରେ ବିଭକ୍ତ

ଇମ୍ରାନ ତୁର୍କୀ ସମର୍ଥକ ହୋଇଥିବାବେଳ ବାଜୱା ସାଉଦି ଆରବ ସମର୍ଥକ

ର୍ତ୍ତମାନ ସମୟରେ ପାକିସ୍ତାନର ଇମ୍ରାନ ଖାନ ସରକାରଙ୍କ ପାଇଁ କିଛି ଭଲ ଖବର ନାହିଁ । ବିଶ୍ୱର କୌଣସି ଦେଶର ସରକାର ତାଙ୍କୁ ଆଉ ଋଣ ଦେବାକୁ ପ୍ରସ୍ତୁତ ନୁହେଁ, ଯଦିଓ ବହୁ ଚେଷ୍ଠା କରି ଆତଙ୍କବାଦୀମାନେ ପୂର୍ବ ପରି ଭାରତରେ ପ୍ରବେଶ କରିପାରୁ ନାହାଁନ୍ତି ଏବଂ ବର୍ତ୍ତମାନ ସାଉଦି ଆରବକୁ ମଧ୍ୟ ପାକିସ୍ତାନର ବ୍ୟବହାରରେ କ୍ଷୁବ୍‌ଧ ହୋଇ ଋଣ ପରିଶୋଧ କରିବାକୁ ଚାପ ପ୍ରୟୋଗ କରୁଛି । କିନ୍ତୁ ବର୍ତ୍ତମାନ ଖବର ଆସିଛି ଯେ ପାକିସ୍ତାନୀ ସେନା ମଧ୍ୟ ଇମ୍ରାନ ସରକାର ବିରୋଧରେ ଏକ ଫ୍ରଣ୍ଟ ଖୋଲିଛି ଏବଂ ଯଦି ପରିସ୍ଥିତିରେ ସୁଧାର ଆସିବ ନାହିଁ, ତେବେ ଖୁବ୍‌ଶୀଘ୍ର ଇମ୍ରାନ ଖାନଙ୍କ ସରକାରର କ୍ଷମତା ଯାଇପାରେ ।

ନିକଟରେ ପାକିସ୍ତାନ ସେନା ମୁଖ୍ୟ ଜେନେରାଲ କମର ବାଜୱା ସାଉଦି ଆରବ ଗସ୍ତ କରିବାକୁ ନିଷ୍ପତ୍ତି ନେଇଥିଲେ । ଏହି ଭ୍ରମଣରେ ସେ ସାଉଦି ରାଜ ପରିବାରକୁ ଭେଟିବେ, ଯେଉଁଠାରେ ସେ ପାକିସ୍ତାନ ଏବଂ ସାଉଦି ଆରବ ମଧ୍ୟରେ ସୃଷ୍ଟି ହୋଇଥିବା ଭୁଲ ବୁଝାମଣାକୁ ଦୂର କରିବାକୁ ଚେଷ୍ଟା କରିବେ । ସୂଚନାଯୋଗ୍ୟ ଯେ, ଯଦି ସାଉଦି ଆରବ କାଶ୍ମୀର ପ୍ରସଙ୍ଗ ଉଠାଇବ ନାହିଁ ତେବେ ପାକିସ୍ତାନୀ ବୈଦେଶିକ ମନ୍ତ୍ରୀ ଶାହ ମେହମୁଦ କୁରେଶି ଓଆଇସି ଭାଗ କରିବାକୁ ଧମକ ଦେଇଛନ୍ତି । ଏହି ବିବୃତ୍ତି ପରେ ସାଉଦି ଏତେ ରାଗିଯାଇଚି ଯେ ସେ କେବଳ ପାକିସ୍ତାନକୁ ତୈଳ ଯୋଗାଣ ବନ୍ଦ କରିନାହିଁ ବରଂ ଦେଇଥିବା ଋଣକୁ ଫେରସ୍ତ କରିବାକୁ ପାକିସ୍ତାନକୁ ନିର୍ଦ୍ଦେଶ ଦେଇଛି ।

ପାକିସ୍ତାନ ସରକାର ଏପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ନିଜ ଆଭିମୁଖ୍ୟରେ ଦୃଢ଼ ଅଛନ୍ତି କିନ୍ତୁ ପାକିସ୍ତାନୀ ସେନା ଏହାକୁ ଆଦୌ ସମର୍ଥନ କରୁନାହିଁ । ପାକିସ୍ତାନ ସରକାରଙ୍କ ପ୍ରକୃତ ମାଲିକ ଥିବା ପାକିସ୍ତାନୀ ସେନା ସାଉଦି ଆରବ ପରି ଏକ ପ୍ରଭାବଶାଳୀ ମୁସଲମାନ ଦେଶ ସହ ସମ୍ପର୍କ ଖରାପ ହେବାକୁ ଚାହୁଁନାହିଁ । ଏହା ସ୍ପଷ୍ଟଭାବେ ଦର୍ଶାଉଛି ଯେ ପାକିସ୍ତାନ ସରକାର ଏବଂ ଏହାର ସେନା ମଧ୍ୟ ଏହି ପ୍ରସଙ୍ଗରେ ସର୍ବସମ୍ମତ ନୁହଁନ୍ତି ।

ଏହି ସମୟରେ ପାକିସ୍ତାନର ବିଶ୍ୱସ୍ତରୀୟ ପ୍ରତିଛବି ଖରାପ ହୋଇଯାଇଛି, ଯେଉଁଥି ପାଇଁ ପାକିସ୍ତାନର ବର୍ତ୍ତମାନର ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ଇମ୍ରାନ ଖାନ ମୁଖ୍ୟତଃ ଦାୟୀ । ଏହା ବ୍ୟତୀତ ପାକିସ୍ତାନ ବୈଦେଶିକ ମନ୍ତ୍ରୀ ଶାହା ମେହମୁଦ କୁରେଶି ଖୋଲାଖୋଲିଭାବେ ଧମକ ଦେଇଛନ୍ତି ଯେ ଯଦି ସାଉଦି ଆରବ ଏବଂ ଓଆଇସି କାଶ୍ମୀରରେ ପାକିସ୍ତାନକୁ ସାହାଯ୍ୟ କରିପାରିବ ନାହିଁ, ତେବେ ପାକିସ୍ତାନ ନିଜସ୍ୱ ସଂଗଠନ ବାଛିବାରେ ମୁକ୍ତ, ତେଣୁ ସାଉଦି ଆରବ ତୁରନ୍ତ ଅସନ୍ତୋଷ ପ୍ରକାଶ କରିଛି । ଏହାର ପ୍ରଭାବରେ ଋଣ ବଦଳରେ ତେଲ ଦେବାର ଯୋଜନା ଉପରେ ପ୍ରତିବନ୍ଧକ ଲଗାଯାଇଥିଲା । ପାକିସ୍ତାନର ମାନବାଧିକାର ମନ୍ତ୍ରୀ ଶିରିନ୍ ମଜାରୀ ପାକିସ୍ତାନୀ ବୈଦେଶିକ ମନ୍ତ୍ରାଳୟକୁ ଘେରିଛନ୍ତି । ଯଦି ଆଜି ପାକିସ୍ତାନ ଏବଂ ସାଉଦି ଆରବ ମଧ୍ୟରେ ସମ୍ପର୍କ ଖରାପ ହୁଏ, ତେବେ ଏହା ପଛରେ କେବଳ ଗୋଟିଏ କାରଣ ଅଛି – ପାକିସ୍ତାନର ଖରାପ ବୈଦେଶିକ ନୀତି, ଯାହା ମୁଖ୍ୟତଃ କାଶ୍ମୀର ପ୍ରସଙ୍ଗକୁ ନେଇ କେନ୍ଦ୍ରୀଭୂତ ହୋଇଛି ।

ସାଉଦି ଆରବ ପ୍ରସଙ୍ଗରେ ପାକିସ୍ତାନ ସରକାର ଏବଂ ସେନା ପୁଣି ଥରେ ବିବାଦ ଭିତରକୁ ଆସୁଛନ୍ତି । ଏପରିକି ସମ୍ପର୍କକୁ ସୁଦୃଢ଼ କରିବା ପାଇଁ ପାକିସ୍ତାନୀ ସେନା ମୁଖ୍ୟଙ୍କୁ କୂଟନୀତି ବ୍ୟବହାର କରିବାକୁ ପଡ଼ିବ । ଯଦିଓ ପାକିସ୍ତାନରେ ସେନାଦ୍ୱାର କ୍ଷମତା ପରିବର୍ତ୍ତନ ନୂଆ ନୁହେଁ କିନ୍ତୁ ଯଦି ସ୍ଥିତିରେ ସୁଧାର ନହୁଏ ତେବେ ଶୀଘ୍ର ପାକିସ୍ତାନରେ ଆଉ ଏକ କ୍ଷମତା ପରିବର୍ତ୍ତନ ଦେଖିବାକୁ ମିଳିବ ।

ନୀତି ଅନୁଯାୟୀ, ଇମ୍ରାନ ଖାନ କେବଳ କିପରି କହିବେ ଜାଣନ୍ତି ଏବଂ ଏପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ କୌଣସି ଠୋସ୍ କାର୍ଯ୍ୟରେ ସଫଳତା ପାଇବା ଦେଖାଯାଇ ନାହିଁ । ଧାରା ୩୭୦ ରଦ୍ଦ ହେବାପରେ ଇମ୍ରାନ ଖାନ ଦାବି କରିଛନ୍ତି ଯେ ସେ ଭାରତକୁ ଆନ୍ତର୍ଜାତୀକ ସ୍ତରରେ ନିନ୍ଦିତ କରିବେ ଏବଂ ଇସଲାମ ଜଗତ ପାକିସ୍ତାନ ସହିତ ଛିଡ଼ା ହେବ । କିନ୍ତୁ ସେବେଠାରୁ ଗୋଟିଏ ବର୍ଷ ସମାପ୍ତ ହୋଇଛି ଏବଂ ଅଧିକାଂଶ ଇସଲାମ ଦେଶ ଏହି ପ୍ରସଙ୍ଗରେ ସମର୍ଥନ କରିବାକୁ ଚାହୁଁନାହାଁନ୍ତି, ସେମାନେ ଇମ୍ରାନ ଖାନଙ୍କ ସହ ମଧ୍ୟ ଠିଆ ହେବାକୁ ଚାହାଁନ୍ତି ନାହିଁ। ତୁର୍କୀ ବ୍ୟତୀତ କୌଣସି ପ୍ରମୁଖ ଇସଲାମ ଦେଶ ପାକିସ୍ତାନର ଯୁକ୍ତି ପ୍ରତି ଧ୍ୟାନ ଦିଅନ୍ତି ନାହିଁ ।

ଏପରି ପରିସ୍ଥିତିରେ ଯଦି ଆବଶ୍ୟକ ହୁଏ ତେବେ ପାକିସ୍ତାନୀ ସେନା ସାଉଦି ଆରବ ପାଇଁ ନିଜ ସରକାରର କ୍ଷମତା କାଢ଼ି ନେବାକୁ ଦ୍ୱିଧା କରିବ ନାହିଁ । ବର୍ତ୍ତମାନ ଏହାର କେବଳ ଗୋଟିଏ ଅର୍ଥ ଅଛି – କ୍ଷମତା ପରିବର୍ତ୍ତନ । ବର୍ତ୍ତମାନ, ସମୀକରଣ ଏପରି ଯେ ଯଦି ଇମ୍ରାନ ସରକାର ପରିସ୍ଥିତିକୁ ସୁଧାରିବା ପାଇଁ ଧ୍ୟାନ ନ ଦିଅନ୍ତି, ତେବେ ଆମେ ଶୀଘ୍ର ଆମ ପଡୋଶୀ ଦେଶରେ ଆଉ ଏକ ସେନା ଦ୍ୱାରା କ୍ଷମତା ପରିବର୍ତ୍ତନ ଦେଖିପାରିବା ।

 

Leave a Reply