ମୋଦୀଙ୍କ ୬ଜଣ ମନ୍ତ୍ରୀ ଚୀନ୍‌ ପାଇଁ ଦୁଃସ୍ୱପ୍ନ ପାଲଟିଛନ୍ତି

ଚୀନ୍‌ ବିରୋଧୀ ମାନସିକତା ବିଶ୍ୱବ୍ୟାପୀ ସର୍ବୋଚ୍ଚ ସ୍ତରରେ ଅଛି, କିନ୍ତୁ କେବଳ କିଛି ଦେଶ ଅଛନ୍ତି ଯେଉଁମାନେ ଚୀନ୍ ବିରୁଦ୍ଧରେ ଦୃଢ଼ ଭାବରେ ଠିଆ ହୋଇଛନ୍ତି ଏବଂ ଚୀନ୍‌କୁ ଏକ ଶିକ୍ଷା ଦେଉଛନ୍ତି । ଅଷ୍ଟ୍ରେଲିଆ, ଆମେରିକା, ଜାପାନ ଏବଂ ଭାରତ ଭଳି ଦେଶ କେବଳ କଥାବାର୍ତ୍ତା କରି ନୁହେଁ, ନିଜ କାର୍ଯ୍ୟକଳାପ ସହିତ ଖୋଲାଖୋଲିଭାବେ ଚୀନ୍‌ ବିରୋଧି ପଦକ୍ଷେପ ନେଉଛନ୍ତି । ଭାରତରେ ମଧ୍ୟ ମୋଦୀ ସରକାରଙ୍କ ୬ ଜଣ ମନ୍ତ୍ରୀ ଚୀନ୍‌କୁ ଶିକ୍ଷା ଦେବେ ଏବଂ ଭାରତକୁ ଚୀନ୍ ମୁକ୍ତ କରିବେ ବୋଲି ପ୍ରତିଶ୍ରୁତି ଦେଇଛନ୍ତି । ଚୀନ୍ ସରକାରଙ୍କ ବିରୋଧରେ ଏପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ନିଆଯାଇଥିବା ସମସ୍ତ କାର୍ଯ୍ୟରେ ଏହି ୬ ମନ୍ତ୍ରୀ ସିଧାସଳଖ ଜଡ଼ିତ ଅଛନ୍ତି ।

ଏହି ୬ ମନ୍ତ୍ରୀଙ୍କ କାର୍ଯ୍ୟକଳାପର ପ୍ରଭାବ ହେଉଛି ଆଜି ଚୀନ୍ ସୀମାରେ ପାଦ ରଖି ଭାରତ ସରକାରଙ୍କ ସହ ସମ୍ପର୍କ ପୁନଃ ସ୍ଥାପନ ପାଇଁ ଅନୁରୋଧ କରୁଛି ।  ଏହି ୬ ଜଣ ମନ୍ତ୍ରୀଙ୍କ ମଧ୍ୟରେ ପ୍ରଥମ ନାମ କେନ୍ଦ୍ର ଆଇନ ଏବଂ ଆଇଟି ମନ୍ତ୍ରୀ ରବି ଶଙ୍କର ପ୍ରସାଦଙ୍କର ଆସିଛି। ଦେଶରେ ଚାଇନିଜ୍ ଆପ୍ ଉପରେ ପ୍ରତିବନ୍ଧକ ଲଗାଇବାକୁ ନିଷ୍ପତ୍ତି ତାଙ୍କ ମନ୍ତ୍ରାଳୟ ନେଇଛି । ନିକଟରେ ଟିକ୍‌ଟକ୍‌, ଶେୟାରଇଟ୍‌ ଏବଂ ୟୁସି ବ୍ରାଉଜର ଭଳି ଚୀନ୍‌ର ଆପଗୁଡ଼ିକୁ ଭାରତ ସରକାର ନିଷେଧ କରିଛନ୍ତି । ସର୍ବପ୍ରଥମେ, ୨୯ଜୁନ୍ ୨୦୨୦ରେ, ଭାରତ ସରକାର ୫୯ଟି ଚାଇନିଜ୍ ଆପ୍ ଉପରେ ପ୍ରତିବନ୍ଧକ ଲଗାଇଛନ୍ତି । ଏହାପରେ ଜୁଲାଇ ମାସରେ ଭାରତ ସରକାର ଆହୁରି ୪୭ଟି କ୍ଲୋନ ଆପ ଉପରେ ପ୍ରତିବନ୍ଧକ ଲଗାଇଛନ୍ତି । ଏହି ଆପ୍ ନିଷେଧାଦେଶକୁ ରବି ଶଙ୍କର ପ୍ରସାଦ ଭାରତ ସରକାର ଚୀନ୍ ଉପରେ ଏକ ଅର୍ଥନୈତିକ ଷ୍ଟ୍ରାଇକ୍ ବୋଲି ବର୍ଣ୍ଣନା କରିଛନ୍ତି । ପ୍ରସାଦ କହିଛନ୍ତି, “ଭାରତୀୟ ଲୋକଙ୍କ ଡାଟା ସୁରକ୍ଷାକୁ ଦୃଷ୍ଟିରେ ରଖି ଆମେ ଏହି ଚାଇନିଜ୍ ଆପ୍ ଉପରେ ପ୍ରତିବନ୍ଧକ ଲଗାଇଛୁ । ଏହା ଏକ ଡିଜିଟାଲ୍ ଷ୍ଟ୍ରାଇକ୍ ଥିଲା ।”

କେବଳ ଏତିକି ନୁହେଁ, ଲଦାଖରେ ଭାରତ-ଚୀନ୍ ସଂଘର୍ଷ ପରେ ସେ ଦେଶକୁ ଦୁଇଟି “ସି”ରୁ ସାବଧାନ ରହିବାକୁ କହିଥିଲେ । ସେଗୁଡ଼ିକ ହେଲା ଦୁଇଟି ସି ହେଲା, “କରୋନା ଭାଇରସ୍‌” ଏବଂ “ଚୀନ୍‌” । ରବି ଶଙ୍କର ପ୍ରସାଦଙ୍କ ମନ୍ତ୍ରାଳୟ ମଧ୍ୟ ହୁଆୱେଇକୁ ଦେଶରୁ ବିଦା କରିଛି । ଭାରତ-ଚୀନ୍ ସଂଘର୍ଷ ପରେ ସରକାର ସମସ୍ତ ଟେଲିକମ୍ କମ୍ପାନୀଗୁଡ଼ିକୁ ହୁଆୱେଇକୁ ବଏକଟ୍‌ କରିବାକୁ କହିଥିଲେ । ଏହା ପରେ ବିଏସଏନଏଲ ହୁଆୱେଇ ସହିତ ହୋଇଥିବା ଏକ ଚୁକ୍ତିନାମାକୁ ମଧ୍ୟ ବାତିଲ କରିଦେଇଥିଲା । ଚାଇନିଜ୍ ଆପ୍ ବ୍ୟତୀତ ହୁଆୱେଇକୁ ବିଦା କରିବାରେ ପ୍ରସାଦଙ୍କର ଏକ ବଡ଼ ହାତ ରହିଛି ।

ଏହାପରେ ଦେଶର ଅର୍ଥମନ୍ତ୍ରୀ ନିର୍ମଳା ସୀତାରମଣଙ୍କ ନାମ ଆସେ । ଦେଶରେ ଚୀନ୍‌ର ପୁଞ୍ଜି ବିନିଯୋଗକୁ ବନ୍ଦ କରିବା ପାଇଁ ତାଙ୍କ ମନ୍ତ୍ରାଳୟଦ୍ୱାରା ଚୀନର ଏଫଡ଼ିଆଇ ଏବଂ ଏନପିଆଇ ପୁଞ୍ଜି ବିନିଯୋଗକୁ ବାରଣ କରାଯାଇଥିଲା । ସୂଚନାଯୋଗ୍ୟ ଯେ ନିକଟରେ, ଏଫଡିଆଇ ନିୟମରେ ପରିବର୍ତ୍ତନ ଆଣିବାବେଳେ ଭାରତ କହିଛି ଯେ ଭାରତ ସହିତ ଜମି ସୀମା ବାଣ୍ଟୁଥିବା ଦେଶର କୌଣସି କମ୍ପାନୀ କିମ୍ବା ବ୍ୟକ୍ତି ବିଶେଷଙ୍କୁ ଭାରତର ଯେକୌଣସି କ୍ଷେତ୍ରରେ ବିନିଯୋଗ କରିବା ପୂର୍ବରୁ କେନ୍ଦ୍ର ସରକାରଙ୍କ ଅନୁମୋଦନ ନେବାକୁ ପଡ଼ିବ । ଏହା ପରୋକ୍ଷରେ ଚୀନ୍‌ର ନିବେଶକମାନଙ୍କୁ ପ୍ରଭାବିତ କଲା । ଭାରତ ସରକାରଙ୍କ ଏହି ପଦକ୍ଷେପ ପରେ ଚୀନ୍ ବହୁତ ରାଗିଗଲା । ଚୀନ୍ ଏହାର ଜବାବ ଦେଇ କହିଛି ଯେ ନିର୍ଦ୍ଦିଷ୍ଟ ଦେଶରୁ ପ୍ରତ୍ୟକ୍ଷ ବିଦେଶୀ ପୁଞ୍ଜି ବିନିଯୋଗ ପାଇଁ ଭାରତର ନୂତନ ନିୟମ ଡବ୍ଲୁଟିଏଚଓର ଭେଦଭାବ ନଥିବା ନୀତି ଉଲ୍ଲଂଘନ କରୁଛି ଏବଂ ମୁକ୍ତ ବାଣିଜ୍ୟର ସାଧାରଣ ଧାରା ବିରୁଦ୍ଧ ଅଟେ ।

ଦେଶର ପ୍ରତିରକ୍ଷା ମନ୍ତ୍ରୀ ରାଜନାଥ ସିଂ ମଧ୍ୟ ଚୀନ୍‌କୁ ଉଚିତ ଉତ୍ତର ଦେବାକୁ କୌଣସି ସୁଯୋଗକୁ ହାତ ଛଡ଼ା କରିନାହାଁନ୍ତି । ଲଦାଖରେ ସଡ଼କ ନିର୍ମାଣ କାର୍ଯ୍ୟକୁ ବିରୋଧ କରୁଥିବାବେଳେ ଯେତେବେଳେ ଚୀନ୍ ଭାରତ ସହ ସୀମା ବିବାଦ ସୃଷ୍ଟି କରିଥିଲା ​​ସେତେବେଳେ ରାଜନାଥ ସିଂ ସ୍ପଷ୍ଟ ଭାବରେ କହିଥିଲେ ଯେ ରାସ୍ତା ନିର୍ମାଣ କାର୍ଯ୍ୟ କୌଣସି ପରିସ୍ଥିତିରେ ବନ୍ଦ ହେବ ନାହିଁ । ପ୍ରତିରକ୍ଷା ମନ୍ତ୍ରାଳୟର ନିର୍ଦ୍ଦେଶାବଳୀ ପରେ ହିଁ ଭାରତୀୟ ସୈନିକମାନେ ଚୀନ୍ ସୀମାରେ ପଶି ଚୀନ୍ ଆକ୍ରମଣର ଜବାବ ଦେବା ପାଇଁ ଚୀନ୍ ସୈନ୍ୟ ଉପରେ ଆକ୍ରମଣ କରିବାକୁ ନିଷ୍ପତ୍ତି ନେଇଥିଲେ । ସୀମା ବିବାଦ ସମୟରେ ହିଁ ଭାରତ ସରକାର ଦେଶର ସୀମାବର୍ତ୍ତୀ ଅଞ୍ଚଳରେ ରଣନୈତିକ ଗୁରୁତ୍ୱପୂର୍ଣ୍ଣ ରାସ୍ତା ନିର୍ମାଣକୁ ତ୍ୱରାନ୍ୱିତ କରିବାକୁ ନିର୍ଦ୍ଦେଶ ଦେଇଥିଲେ ।

ଏହା ଚୀନ୍‌କୁ ଅଧିକ କ୍ରୋଧିତ କଲା । ଭାରତ-ଚୀନ୍ ବିବାଦ ସମୟରେ ରାଜନାଥ ସିଂ ଚୀନ୍ ବିରୋଧରେ ପ୍ରଥମ ଲାଇନରେ ଠିଆ ହୋଇଥିବା ଦେଖିବାକୁ ମିଳିଛି । ଜୁଲାଇ ୧୭ରେ ରାଜନାଥ ସିଂ ଯୁଦ୍ଧକ୍ଷେତ୍ରରୁ ଚୀନ୍‌କୁ ସିଧାସଳଖ ଚେତାବନୀ ଦେଇ କହିଛନ୍ତି ଯେ ଭାରତ ଏକ ଦୁର୍ବଳ ଦେଶ ନୁହେଁ । ଦୁନିଆର କୌଣସି ଶକ୍ତି ଭାରତର ଏକ ଇଞ୍ଚ ମଧ୍ୟ ସ୍ପର୍ଶ କରିପାରିବ ନାହିଁ । ଚୀନ୍‌ର ବିପଦକୁ ଅନୁଭବ କରି ରାଜନାଥ ସିଂ ମଧ୍ୟ ଜରୁରୀକାଳୀନ ଗସ୍ତରେ ରୁଷ ଗସ୍ତ କରିଥିଲେ ଯେଉଁଠାରେ ସେ କିଛି ଅସମ୍ପୂର୍ଣ୍ଣ ପ୍ରତିରକ୍ଷା କାରବାରକୁ ତ୍ୱରାନ୍ୱିତ କରିବା ଏବଂ ଏସ-୪୦୦ କ୍ଷେପଣାସ୍ତ୍ର ଯୋଗାଣକୁ ସୁନିଶ୍ଚିତ କରିବା ପାଇଁ ଅନେକ ଗୁରୁତ୍ୱପୂର୍ଣ୍ଣ ବୈଠକ କରିଥିଲେ । ଏଭଳି ପରିସ୍ଥିତିରେ ଚୀନ୍‌କୁ ଶିକ୍ଷା ଦେବାରେ ଦେଶର ପ୍ରତିରକ୍ଷା ମନ୍ତ୍ରୀ ମଧ୍ୟ ଆଗରେ ରହିଛନ୍ତି ।

ଯେଉଁମାନେ ଚୀନ୍‌କୁ ଆର୍ଥିକ ଝଟ୍‌କା ଦେଇଛନ୍ତି ସେମାନଙ୍କ ମଧ୍ୟରେ ଦେଶର ବାଣିଜ୍ୟ ଏବଂ ରେଳମନ୍ତ୍ରୀ ପୀୟୁଷ ଗୋୟଲଙ୍କ ନାମ ମଧ୍ୟ ରହିଛି । ଚୀନ୍‌ର ଆମଦାନୀ ହ୍ରାସ ଯୋଜନାକୁ କାର୍ଯ୍ୟକାରୀ କରିବା ପାଇଁ ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ କାର୍ଯ୍ୟାଳୟ ଏବଂ ବାଣିଜ୍ୟ ମନ୍ତ୍ରାଳୟ ମିଳିତଭାବେ କାର୍ଯ୍ୟ କରୁଛନ୍ତି । ଜୁଲାଇ ଆରମ୍ଭରେ ପିଏମଓର ନିର୍ଦ୍ଦେଶନାମାଠାରୁ ବାଣିଜ୍ୟ ମନ୍ତ୍ରାଳୟ ସାମଗ୍ରୀର ଏକ ତାଲିକା ପ୍ରସ୍ତୁତ କରିବାକୁ ଚେଷ୍ଟା କରୁଛି ଯାହା ଚୀନ୍ ବ୍ୟତୀତ ଅନ୍ୟ କୌଣସି ଦେଶରୁ ଆମଦାନୀ ହୋଇପାରିବ କିମ୍ବା ଭାରତରେ ତିଆରି ହୋଇପାରିବ ।

କେବଳ ଏତିକି ନୁହେଁ ରେଳ ମନ୍ତ୍ରୀ ପୀୟୁଷ ଗୋୟଲଙ୍କ ନେତୃତ୍ୱରେ ଭାରତୀୟ ରେଳ ଚୀନ୍ ବିରୋଧରେ ମଧ୍ୟ ଅନେକ ବଡ଼ ପଦକ୍ଷେପ ନେଇଛି। ଉଦାହରଣସ୍ୱରୂପ, ଜୁନ୍ ମାସରେ ରେଳବାଇ ଚୀନ୍‌ର କମ୍ପାନୀକୁ ଦିଆଯାଇଥିବା ୪୭୧ କୋଟି ଟଙ୍କାର ଏକ ପ୍ରମୁଖ ଚୁକ୍ତିନାମାକୁ ବାତିଲ କରିଦେଇଛି । କୁହାଯାଉଛି ଯେ ଏହିପରି ଅନେକ ଚୁକ୍ତିନାମା ବାତିଲ ହୋଇପାରିବ । ଯଦି ଆମେ ଭାରତୀୟ ରେଳ ବିଷୟରେ କଥା ହେଉ, ତେବେ ଚୀନ୍‌ର କମ୍ପାନୀଗୁଡିକୁ ଅନେକ ବଡ଼ ଚୁକ୍ତିନାମା ଦିଆଯାଇଛି । ତେବେ ରେଳମନ୍ତ୍ରୀ ପୀୟୁଷ ଗୋୟଲ ବର୍ତ୍ତମାନ ଶୀଘ୍ର ଭାରତୀୟ ରେଳକୁ ଚୀନ୍ ମୁକ୍ତ କରିବା ଦିଗରେ କାର୍ଯ୍ୟ କରୁଛନ୍ତି ।

ଏତ୍‌ଦବ୍ୟତୀତ ଭାରତୀୟ ରାଜପଥ ନିର୍ମାଣରେ କାମ କରୁଥିବା ଚୀନ୍‌ କମ୍ପାନୀମାନଙ୍କ ଚୁକ୍ତିନାମାକୁ ସଡ଼କ ପରିବହନ ଓ ଲଘୁ ଉଦ୍ୟୋଗ ମନ୍ତ୍ରୀ ନୀତିନ ଗଡ଼କାରୀ ବାହାର ରାସ୍ତା ଦେଖାଇ ଦେଇଛନ୍ତି । ଆଗାମୀ ଦିନରେ ଚୀନ୍‌ କମ୍ପାନୀମାନେ ଟେଣ୍ଡରରେ ପ୍ରତ୍ୟକ୍ଷ ସ ଅପ୍ରତ୍ୟକ୍ଷ ଭାବରେ ଯେପରି ଅଂଶ ଗ୍ରହଣ ନ କରିବେ ସେ ଦିଗରେ ମଧ୍ୟ ପଦକ୍ଷେପ ନେଇଛନ୍ତି । ଏପରିକି ଚୀନ୍‌ ଉଦ୍ୟୋଗପତିମାନେ ଯେପରି ଭାରତର ଅତିକ୍ଷୁଦ୍ର, କ୍ଷୁଦ୍ର, ଓ ମଧ୍ୟମ ଶିଳ୍ପରେ ଅର୍ଥ ବିନିଯୋଗ କରିନପାରିବେ ସେ ଦିଗରେ ମଧ୍ୟ ସଚେତନ ଅଛନ୍ତି ।

ବୈଦେଶିକ ମନ୍ତ୍ରୀ ଡ. ଏସ. ଜୟଶଙ୍କର ଚୀନ୍‌ର ଯୁଦ୍ଧ ମନୋବୃତ୍ତି ବିଷୟରେ ଭାରତର ବନ୍ଧୁ ରାଷ୍ଟ୍ରମାନଙ୍କୁ ଅବଗତ କରିବା ସହିତ ଚୀନ୍‌ ବିରୋଧରେ ଏକ ପରିବେଶ ସୃଷ୍ଟି କରିବାରେ ସଫଳ ହୋଇଛନ୍ତି । ବିଶ୍ୱବ୍ୟାପୀ ଚୀନ୍‌ ବିରୋଧରେ ଜନମତ ସୃଷ୍ଟି ହେବାରୁ ତାର ସୈନିକମାନେ ଲଦାଖ୍‌ ଅଞ୍ଚଳରୁ ପଛଘୁଞ୍ଚା ଦେବାକୁ ରାଜି ହୋଇଛି ।

Leave a Reply