“ଚୀନ୍‌କୁ ଜାପାନ ମନା”- ଜିନପିଙ୍ଗଙ୍କ ଜାପାନ ଗସ୍ତ ପୂର୍ବରୁ ଚୀନ୍‌କୁ ୪୪୦ଭାଲ୍ଟ ଶକ୍

ମଗ୍ର ବିଶ୍ୱରେ ଚୀନ୍ ଉପରେ କ୍ରୋଧ ଆକାଶରେ ପହଞ୍ଚିଥାଇପାରେ, କିନ୍ତୁ ଏପରି ଏକ ଦେଶ ମଧ୍ୟ ଅଛି ଯାହା ଚୀନ୍ ରାଷ୍ଟ୍ରପତି ସି ଜିନପିଙ୍ଗଙ୍କୁ ଭୟଙ୍କର ଅପମାନ କରିବାରେ କୌଣସି ସୁଯୋଗକୁ ହାତଛଡ଼ା କରିନାହିଁ । ଜାପାନ ଏବଂ ଚୀନ୍ ମଧ୍ୟରେ ଐତିହାସିକ ସମ୍ପର୍କ ତିକ୍ତ ହୋଇପଡ଼ିଛି, କିନ୍ତୁ କରୋନା ପୂର୍ବରୁ ଜାପାନର ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ସିଞ୍ଜୋ ଆବେ ଚୀନ୍ ସହିତ ନିରନ୍ତର ସମ୍ପର୍କରେ ଥିଲେ । ଏପରିକି ସି ଜିନପିଙ୍ଗ ଚଳିତ ବର୍ଷ ଏପ୍ରିଲରେ ଜାପାନ ଗସ୍ତ କରିବାର କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମ ଥିଲା । ଯଦି ସେମାନେ ଜାପାନକୁ ଆସିଥାନ୍ତେ, ପ୍ରାୟ ଏକ ଦଶନ୍ଧି ପରେ ଜଣେ ଚୀନ୍ ନେତା ଜାପାନରେ ପାଦ ଦେଇଥାନ୍ତେ । ତେବେ କରୋନା ହେତୁ ସି ଜିନପିଙ୍ଗ ତାଙ୍କ ଯାତ୍ରା ସ୍ଥଗିତ ରଖିଥିଲେ ।

ଏହି ସମୟରେ ଜାପାନ ବର୍ତ୍ତମାନ କହିଛି ଯେ ହଂକଂ ସୁରକ୍ଷା ଆଇନ ପ୍ରସଙ୍ଗରେ ଜି-୭ ଦେଶଦ୍ୱାରା ଜାରି ହେବାକୁ ଥିବା ଏକ ବିବୃତ୍ତି ପ୍ରସ୍ତୁତ କରିବାକୁ ଚାହୁଁଛି । ଜାପାନରେ କରୋନା ବିରୋଧରେ ଚୀନ୍‌ ଉପରେ ବହୁତ କ୍ଷୁବ୍ଧ ହୋଇଥିବାରୁ ଜାପାନ ଏହି ବିବୃତ୍ତିକୁ ଅତି କଠୋର ଭାଷାରେ ପ୍ରସ୍ତୁତ କରିବ ବୋଲି ବିଶ୍ୱାସ କରାଯାଏ । ଏଭଳି ପରିସ୍ଥିତିରେ ଜାପାନ ସୂଚାଇ ଦେଇଛି ଯେ ସି ଜିନପିଙ୍ଗଙ୍କୁ ଆଉ ଜାପାନରେ ସ୍ୱାଗତ କରିବାକୁ କେହି ଚାହୁଁ ନାହାଁନ୍ତି ।

ନିକଟରେ ଜାପାନର ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ଦେଶର ସଂସଦରେ ଠିଆ ହୋଇ ଚୀନ୍ ବିରୋଧରେ ପାଟି କରିଥିଲେ । ସେ ଦେଶର ସଂସଦ ଡାଏଟରେ ଭାଷଣ ଦେଇ କହିଛନ୍ତି ଯେ ଜି-୭ ଗୋଷ୍ଠୀର ନେତାମାନେ ହଂକଂ ପାଇଁ ଏକ ଦେଶ ଦୁଇ-ସିଷ୍ଟମ ଶିକ୍ଷାକୁ ସଂରକ୍ଷଣ କରିବା ପାଇଁ ଏକ ବିବୃତ୍ତି ଦେବା ଉଚିତ । ସେ ଏହା ମଧ୍ୟ କହିଛନ୍ତି ଯେ ଏଥର ଜି-୭ ବୈଠକରେ ଏହି ପ୍ରସଙ୍ଗ ଉଠାଯିବା ଉଚିତ ଏବଂ ହଂକଂରେ ଚୀନ୍ ଏହି ପଦକ୍ଷେପ ବିରୁଦ୍ଧରେ ଜାପାନ ଏକ ଦୃଢ଼ ମିଳିତ ବିବୃତ୍ତି ପ୍ରସ୍ତୁତ କରିବାକୁ ପଦକ୍ଷେପ ନେବ ।

ଜାପାନର ଏହି ଘୋଷଣା ପରେ ଫ୍ରାନ୍ସ ମଧ୍ୟ ଜାପାନକୁ ଏହି ମିଳିତ ବିବୃତ୍ତି ଡ୍ରାଫ୍ଟରେ ସହାୟତା କରିବାକୁ ପ୍ରସ୍ତାବ ଦେଇଛି । ବୁଧବାର ଦିନ ଜାପାନ ଏବଂ ଫ୍ରାନ୍ସର ବୈଦେଶିକ ମନ୍ତ୍ରୀଙ୍କ ମଧ୍ୟରେ ଏକ ଫୋନ୍ ବାର୍ତ୍ତାଳାପ ହୋଇଥିଲା ଏବଂ ଦୁଇ ଦେଶ ମିଳିତଭାବେ ଚୀନ୍ ବିରୋଧରେ ଦୃଢ଼ ବିବୃତ୍ତି ଦେବେ ବୋଲି ନିଷ୍ପତ୍ତି ନିଆଯାଇଛି । ହଂକଂ ପ୍ରସଙ୍ଗରେ ଚୀନ୍ ବିରୋଧରେ ବଡ଼ କାର୍ଯ୍ୟାନୁଷ୍ଠାନ ଗ୍ରହଣ କରିବାକୁ ଆମେରିକା ଏବଂ ବ୍ରିଟେନ ଧମକ ଦେଇଛନ୍ତି ।

ଏଭଳି ପରିସ୍ଥିତିରେ ଅଧିକ ଶକ୍ତିଶାଳୀ ଦେଶ ଚୀନ୍ ବିରୋଧରେ କହିବାକୁ ପ୍ରସ୍ତୁତ ହେଉଥିବାରୁ ଏହା ଚୀନ୍ ପାଇଁ ଏକ ଦୁଃସ୍ୱପ୍ନ ଭଳି ହେବ । ଜାପାନର ଏହି ପଦକ୍ଷେପକୁ ଚୀନ୍ ମଧ୍ୟ ସମାଲୋଚନା କରିଛି । ଜାପାନର ଆଭିମୁଖ୍ୟ ଉପରେ ପ୍ରତିକ୍ରିୟା ପ୍ରକାଶ କରି ଚୀନ୍ ବୈଦେଶିକ ମନ୍ତ୍ରାଳୟ ନିକଟରେ କହିଛି ଯେ ଜାପାନର ଏହି ଆଭିମୁଖ୍ୟକୁ ନେଇ ଆମେ ଅତ୍ୟଧିକ ଚିନ୍ତିତ । ସମସ୍ତ ଦେଶ ଚୀନ୍‌ର ଆଭ୍ୟନ୍ତରୀଣ ବ୍ୟାପାରକୁ ସମ୍ମାନ ଦେବା ଉଚିତ । ସମସ୍ତ ଦେଶ ମଧ୍ୟ ଆନ୍ତର୍ଜାତୀକ ନିୟମକୁ ବିଚାରକୁ ନେବା ଉଚିତ”।

ଉଲ୍ଲେଖନୀୟ କଥା ହେଉଛି, କରୋନା ଯୋଗୁଁ ଜାପାନ ଏବଂ ଚୀନ୍ ମଧ୍ୟରେ ସମ୍ପର୍କ କ୍ରମାଗତଭାବେ ଖରାପ ହେବାରେ ଲାଗିଛି । ଜାପାନ ପ୍ରଥମେ ଏହାର କମ୍ପାନୀଗୁଡ଼ିକୁ ଚୀନ୍‌ରୁ ବାହାର କରିବା ପାଇଁ ଏକ ଅର୍ଥନୈତିକ ପ୍ୟାକେଜ୍ ଘୋଷଣା କରିଥିଲା, ଯାହାପରେ ଆମେରିକା ମଧ୍ୟ ସମାନ ଅର୍ଥନୈତିକ ପ୍ୟାକେଜ୍ ଉପରେ ବିଚାର କରୁଛି । କରୋନା ପୂର୍ବରୁ ଚୀନ୍ ଏବଂ ଜାପାନର ବାଣିଜ୍ୟ ସମ୍ପର୍କ ବହୁତ ଶକ୍ତିଶାଳୀ ଥିଲା । ଚୀନ୍‌ ଜାପାନକୁ ବାର୍ଷିକ ୧୪୮ ବିଲିୟନ ଡଲାର ରପ୍ତାନି କରୁଥିଲା । ଅବଶ୍ୟ, କରୋନା ପରଠାରୁ ଏହି ରପ୍ତାନି ସମ୍ପୂର୍ଣ୍ଣ ନିଷେଧ କରାଯାଇଥିଲା, ଯାହାପରେ ଜାପାନରେ ଅତ୍ୟାବଶ୍ୟକ ସାମଗ୍ରୀର ଅଭାବ ଦେଖାଦେଇଥିଲା । ଏହା ହେଉଛି ମୁଖ୍ୟ କାରଣ ଯେ ବର୍ତ୍ତମାନ ଜାପାନ ଏହାର ସମସ୍ତ କମ୍ପାନୀକୁ ଯଥା ଶୀଘ୍ର ଚୀନ୍‌ରୁ ବାହାରକୁ ଆଣିବାକୁ ଚାହୁଁଛି ।

ଜାପାନରେ ଚୀନ୍ ବିରୋଧୀ ମାନସିକତାରେ ବୃଦ୍ଧି ଘଟିଛି ବୋଲି ବିଚାର କରାଯାଇପାରେ । ଜାପାନର ଗଣମାଧ୍ୟମରେ ଚୀନ୍ ବିରୋଧରେ ସ୍ୱର ମଧ୍ୟ ବୃଦ୍ଧି ପାଇବାରେ ଲାଗିଛି । ଜାପାନର ଗଣମାଧ୍ୟମର ଏକ ବିଭାଗ ଚୀନ୍‌କୁ କରୋନା ମାମଲାରେ ଅଣ୍ଡର ରିପୋର୍ଟ କରୁଥିବା ଅଭିଯୋଗ କରୁଥିବାବେଳେ ଜାପାନ ଗଣମାଧ୍ୟମର ଏକ ବିଭାଗ ଦର୍ଶାଉଛି ଯେ ଚୀନ୍ ବିଶେଷଜ୍ଞମାନେ ଗତ କିଛି ବର୍ଷ ଧରି ଆମେରିକାକୁ ଟପିଯିବା ପାଇଁ ସାଧାରଣ ଅସ୍ତ୍ର ବ୍ୟବହାର କରୁଛନ୍ତି । ଅତିକ୍ରମ କରିବା ଅନ୍ୟ କୌଣସି ଅସ୍ତ୍ରର ବ୍ୟବହାର ବିଷୟରେ କହୁଛି ।

ଜାପାନରେ ଆଜି ଖବରକାଗଜର ବିଭାଗ “ଜନମତ”, ଜାପାନର ଲୋକମାନେ ଚୀନ୍ ବିରୋଧୀ ସ୍ୱର ଗ୍ରହଣ କରୁଥିବା ଦେଖାଯାଉଛି। ଲୋକମାନେ ଏଠାରେ ଲେଖୁଛନ୍ତି ଯେ ସେମାନେ ଭାବନ୍ତି ଚୀନ୍‌ର ଏକ ବାୟୋ-ଅସ୍ତ୍ର ଲ୍ୟାବରେ ଏହି ଜୀବାଣୁ ବିକଶିତ ହୋଇଥାଇପାରେ । ଏଥିରୁ ସ୍ପଷ୍ଟ ଯେ ଜାପାନ ସରକାର ଏବଂ ଲୋକମାନେ କୌଣସି ପରିସ୍ଥିତିରେ ଚୀନ୍ ରାଷ୍ଟ୍ରପତିଙ୍କୁ ସ୍ୱାଗତ କରିବାକୁ ପ୍ରସ୍ତୁତ ନୁହଁନ୍ତି । ଜାପାନ ବର୍ତ୍ତମାନ ଚୀନ୍ ବିରୋଧରେ ଏକ ବଡ଼ ଧରଣର ବିବାଦ ପାଇଁ ପ୍ରସ୍ତୁତ ହେଉଛି ।

Leave a Reply