ଅର୍ଥନୀତିର ସ୍ୱାଭାବିକତାର ସଙ୍କେତ ଦେଖାଉଛି: ଶକ୍ତିକାନ୍ତ ଦାସ

ଭାରତୀୟ ରିଜର୍ଭ ବ୍ୟାଙ୍କ (ଆରବିଆଇ)ର ମୁଖ୍ୟ ଶକ୍ତିକାନ୍ତ ଦାସଙ୍କ ଅନୁଯାୟୀ, ବିଗତ ଶତାବ୍ଦୀରେ ଅର୍ଥନୀତିରେ କରୋନା ଜୀବାଣୁ ସବୁଠାରୁ ବଡ ସଙ୍କଟ, କିନ୍ତୁ ଭାରତର ଆର୍ଥିକ ବ୍ୟବସ୍ଥା ଏହାର ମୁକାବିଲା କରିବାରେ ସକ୍ଷମ । 

ଭାରତୀୟ ରିଜର୍ଭ ବ୍ୟାଙ୍କର ମୁଖ୍ୟ ଶକ୍ତିକାନ୍ତ ଦାସ କହିଛନ୍ତି ଯେ ଲକ୍‌ଡାଉନ୍‌ ହେବା ପରେ ଭାରତୀୟ ଅର୍ଥନୀତିର ସ୍ୱାଭାବିକ ହେବାର ଲକ୍ଷଣ ଦେଖାଯାଉଛି । ଖବର ଅନୁଯାୟୀ, ଏସବିଆଇ ବ୍ୟାଙ୍କିଙ୍ଗ ଆଣ୍ଡ ଇକୋନୋମିକ୍ସ କନକ୍ଲେଭ ନାମକ ଏକ କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମରେ ଷ୍ଟେଟ୍‌ ବ୍ୟାଙ୍କ ଅଫ ଇଣ୍ଡିଆର ଚେୟାରମ୍ୟାନ୍ ରଜନୀଶ କୁମାରଙ୍କ ସହ ଆଲୋଚନାବେଳେ ଆରବିଆଇ ମୁଖ୍ୟ ଏହା କହିଛନ୍ତି । ସେ କହିଛନ୍ତି ଯେ ବିଗତ ଶତାବ୍ଦୀ ମଧ୍ୟରେ କରୋନା ଜୀବାଣୁ ଅର୍ଥନୀତିରେ ସବୁଠାରୁ ବଡ଼ ସଙ୍କଟ, ଯାହା ଉତ୍ପାଦନଠାରୁ ଆରମ୍ଭ କରି ନିଯୁକ୍ତି ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ପ୍ରତ୍ୟେକ ଦିଗ ଉପରେ ପ୍ରତିକୂଳ ପ୍ରଭାବ ପକାଇଛି । ଶକ୍ତିକାନ୍ତ ଦାସ ଏହା ମଧ୍ୟ କହିଛନ୍ତି ଯେ ଏହି ସଙ୍କଟର ମୁକାବିଲା ପାଇଁ ଭାରତୀୟ ବ୍ୟାଙ୍କିଙ୍ଗ ଏବଂ ଆର୍ଥିକ ବ୍ୟବସ୍ଥା ସଜାଗ ରହିଛି ।

ଆରବିଆଇ ମୁଖ୍ୟଙ୍କ କହିବାନୁସାରେ, ବର୍ତ୍ତମାନର ଯୁଗରେ ଅର୍ଥନୈତିକ ଅଭିବୃଦ୍ଧିର ପୁନରୁଦ୍ଧାର ହେଉଛି ସରକାରଙ୍କ ପ୍ରାଥମିକତା ମଧ୍ୟରୁ ଅନ୍ୟତମ । ସେ କହିଛନ୍ତି ଯେ ବର୍ତ୍ତମାନର ସଙ୍କଟରେ ଅର୍ଥନୈତିକ ବ୍ୟବସ୍ଥାର ସୁରକ୍ଷା ତଥା ଅର୍ଥନୀତିକୁ ସମର୍ଥନ କରିବା ପାଇଁ ରିଜର୍ଭ ବ୍ୟାଙ୍କ ଅନେକ ପଦକ୍ଷେପ ନେଇଛି । ଶକ୍ତିକାନ୍ତ ଦାସ ଦାବି କରିଛନ୍ତି ଯେ ଏହି ସଙ୍କଟ ସମୟରେ ଭାରତୀୟ କମ୍ପାନୀ ଏବଂ ଶିଳ୍ପଗୁଡ଼ିକ ଭଲ ପ୍ରଦର୍ଶନ କରିଛନ୍ତି ।

କରୋନା ଜୀବାଣୁ ଯୋଗୁଁ ସୃଷ୍ଟି ହୋଇଥିବା ସଙ୍କଟ ଭାରତ ସମେତ ସମସ୍ତ ଦେଶର ଅର୍ଥନୀତିକୁ ନଷ୍ଟ କରିଦେଇଛି । ବିଶ୍ୱାସ କରାଯାଏ ଯେ, ଏହି କାରଣରୁ, ଗତ ଚାରି ଦଶନ୍ଧି ମଧ୍ୟରେ ପ୍ରଥମ ଥର ପାଇଁ ଏହା ଘଟିବାକୁ ଯାଉଛି ଯେ ଭାରତୀୟ ଅର୍ଥନୀତି ହ୍ରାସ ପାଇବ । ବିଭିନ୍ନ ଏଜେନ୍ସି ଅନୁଯାୟୀ, ଚଳିତ ବର୍ଷ ଏହି ସଙ୍କୋଚନ ସଂଖ୍ୟା ପାଞ୍ଚରୁ ସାଢ଼େ ବାର ପ୍ରତିଶତ ମଧ୍ୟରେ ହୋଇପାରେ ।

Leave a Reply