ଭାରତ ନିକଟରେ ରାଫେଲ ଦେଖି ପାକିସ୍ତାନ ଭୟଭୀତ ହୋଇ ବିଶ୍ୱକୁ ଆକର୍ଷିତ କଲା

ଭାରତରେ ରାଫେଲ ଯୁଦ୍ଧ ବିମାନ ଅବତରଣ କରିବା ପରେ ପାକିସ୍ତାନ ଚକିତ ହୋଇଯାଇଛି । ଅମ୍ବାଲା ଏୟାରଫୋର୍ସ ଷ୍ଟେସନରେ ରାଫେଲ  ଜେଟ୍ ଅବତରଣ କରିବାର ୨୪ ଘଣ୍ଟା ମଧ୍ୟରେ ପାକିସ୍ତାନର ବୈଦେଶିକ ମନ୍ତ୍ରାଳୟ ବିଶ୍ୱର ସମସ୍ତ ଦେଶକୁ ଅଭିଯୋଗ କରିବା ଆରମ୍ଭ କରିଛି । ପାକିସ୍ତାନ କହିଛି ଯେ ଭାରତ “ଏକ ବଡ଼ ଢଙ୍ଗରେ ସାମରିକ ଶକ୍ତି ହାସଲ କରୁଛି ଏବଂ ଏହା ଦକ୍ଷିଣ ଏସିଆରେ ଅସ୍ତ୍ରଶସ୍ତ୍ର ପ୍ରତିଯୋଗିତା ଆରମ୍ଭ କରିପାରେ ।”

ପାକିସ୍ତାନ ବୈଦେଶିକ ମନ୍ତ୍ରାଳୟର ଅଧିକାରୀ ଏ. ଫାରୁକି କହିଛନ୍ତି, “ଭାରତ ରାଫେଲ  ଜେଟ କିଣିଛି ଯାହା ପରମାଣୁ ବାଷ୍ପ ମଧ୍ୟ ନେଇପାରିବ । ଭାରତ ଆବଶ୍ୟକତାଠାରୁ ଅଧିକ ଅସ୍ତ୍ର ସଂଗ୍ରହ କରୁଛି।” ସେ କହିଛନ୍ତି ଯେ ଭାରତର ଏହି ଅସ୍ତ୍ରଶସ୍ତ୍ର ହାସଲକୁ ବିଶ୍ୱ ସମୁଦାୟ ଗୁରୁତର ସହିତ ଗ୍ରହଣ କରିବା ଉଚିତ ।

ଭାରତରେ ରାଫେଲ, ପାକିସ୍ତାନରେ ଭୟଭୀତ 

ଲାଇନ୍ ଅଫ୍ କଣ୍ଟ୍ରୋଲ୍ (ଏଲଓସି)ରେ ଗୁଳି ବିନିମୟ ଏବଂ ସଂଘର୍ଷ ମଧ୍ୟରେ ଭାରତରେ ପହଞ୍ଚିଥିବା ରାଫେଲ ପାକିସ୍ତାନ ପାଇଁ ଅଶାନ୍ତି ସୃଷ୍ଟି କରିଛି । ଅତୀତରେ ଭାରତରୁ ଅସ୍ତ୍ରଶସ୍ତ୍ରର ମିଶ୍ରଣକୁ ନେଇ ପାକିସ୍ତାନ ଅନ୍ତର୍ଜାତୀୟ ସମୁଦାୟ ଆଗରେ କାନ୍ଦୁଥିଲା । ଏହା କହିଛି ଯେ ଏହା ଦକ୍ଷିଣ ଏସିଆର ରଣନୀତିକ ସ୍ଥିରତା ଉପରେ ଗୁରୁତର ପ୍ରଭାବ ପକାଉଛି ।

ରାଫେଲକୁ ନେଇ ପାକିସ୍ତାନ କାହିଁକି ଚିନ୍ତିତ ? 

ରାଫେଲ ଯୁଦ୍ଧ ବିମାନ ଚୀନ୍ ଏବଂ ପାକିସ୍ତାନର ଡବଲ୍ ଫ୍ରଣ୍ଟରେ ପ୍ରତ୍ୟକ୍ଷ ଯୁଦ୍ଧରେ ନିର୍ଣ୍ଣାୟକ ହୋଇପାରେ ଏବଂ ଯୁଦ୍ଧବିମାନ ଶତ୍ରୁଙ୍କ ଗୁମ୍ଫାକୁ ଏକ ଅଣ ପାରମ୍ପାରିକ ଉପାୟରେ ଲୁଚାଇବାର କ୍ଷମତା ମଧ୍ୟ ପ୍ରମାଣ କରିପାରିବ । ପାଞ୍ଚଟି ରାଫେଲର ପ୍ରଥମ ବ୍ୟାଚ୍ ୨୯ ଜୁଲାଇରେ ହରିୟାଣାର ଅମ୍ବାଲା ଏୟାରବେସରେ ପହଞ୍ଚିଥିଲା ​​। ଏହା ଭାରତ ପାଇଁ ଅତ୍ୟନ୍ତ ଗୁରୁତ୍ୱପୂର୍ଣ୍ଣ ବୋଲି ବିଶ୍ୱାସ କରାଯାଏ । ଭାରତରେ ଏହି ପ୍ରବାହ ପରେ ପାକିସ୍ତାନ କାନ୍ଦିବା ଆରମ୍ଭ କରି ଦେଇଛି ।

 

Leave a Reply