ଚଳିତ ବର୍ଷ ସିବିଏସ୍ଇର ସିଲାବସ୍‌ରୁ ଧର୍ମନିରପେକ୍ଷତା ହଟିଲା, ଏହା ଛୋଟ ମନେହୁଏ କିନ୍ତୁ ଏହାର ପ୍ରଭାବ ବ୍ୟାପକ

ମ୍ପ୍ରତି, ୱୁହାନ୍ ଭୂତାଣୁ ଯୋଗୁଁ ଅନେକ ଦେଶ ପାଠ୍ୟକ୍ରମରେ କିଛି ବଡ଼ ପରିବର୍ତ୍ତନ କରିଛନ୍ତି ଏବଂ ଭାରତ ଏଥିରୁ ବାଦ୍‌ ଯାଇନାହିଁ । ବର୍ତ୍ତମାନ, କେନ୍ଦ୍ରୀୟ ମାଧ୍ୟମିକ ଶିକ୍ଷା ବୋର୍ଡ଼, ଅର୍ଥାତ୍ ସିବିଏସ୍ଇ, ୱୁହାନ୍ ଭାଇରସ୍ କାରଣରୁ ପାଠ୍ୟକ୍ରମରେ କିଛି ଗୁରୁତ୍ୱପୂର୍ଣ୍ଣ ପରିବର୍ତ୍ତନ ଆଣିଛି, ଯାହାର ମଧ୍ୟରୁ ଗୋଟିଏ ହେଉଛି ଜାତି ଏବଂ ଧର୍ମନିରପେକ୍ଷତା ଭଳି ଶବ୍ଦଗୁଡ଼ିକୁ ହଟାଇଯାଇଛି ଏବଂ ଏହି ନିଷ୍ପତ୍ତି ଏକ ବର୍ଷ ପାଇଁ ବୈଧ ହେବ ।

ଗଣମାଧ୍ୟମ ରିପୋର୍ଟ ଅନୁଯାୟୀ, ସିବିଏସ୍ଇ ଅଧୀନରେ ଥିବା ବିଦ୍ୟାଳୟଗୁଡ଼ିକୁ କିଛି ଆରାମ ପ୍ରଦାନ କରିବାକୁ ମାନବ ସମ୍ବଳ ବିକାଶ ମନ୍ତ୍ରାଳୟର ପରାମର୍ଶ ପରେ ସିବିଏସ୍ଇ ଏହି ନିଷ୍ପତ୍ତି ନେଇଛି । ନିଷ୍ପତ୍ତି ଅନୁଯାୟୀ, ପାଠ୍ୟକ୍ରମର ଭାର ଅତି କମରେ ୩୦ ପ୍ରତିଶତ ହ୍ରାସ କରିବାକୁ କୁହାଯାଇଛି । ନୂତନ ସିଲାବସରେ, ଧର୍ମନିରପେକ୍ଷତା, ଜାତିବାଦ ଇତ୍ୟାଦି ସମ୍ବନ୍ଧୀୟ ଅଧ୍ୟାୟ ଏକାଦଶ ଶ୍ରେଣୀ ସିଲାବସ୍‌ରୁ ଅପସାରିତ ହୋଇଛି । ଏହି ନିଷ୍ପତ୍ତି ଏକ ବର୍ଷ ପାଇଁ ବୈଧ ହେବ ଏବଂ ମାନବ ସମ୍ବଳ ବିକାଶ ମନ୍ତ୍ରୀ ରମେଶ ପୋଖରିଆଲ ନିଶଙ୍କଙ୍କ ଅନୁଯାୟୀ ପିଲାମାନଙ୍କ ଉପରେ ଶିକ୍ଷା ଭାର କମାଇବା ପାଇଁ ଏହି ନିଷ୍ପତ୍ତି ନିଆଯାଇଛି । ଏହା ବ୍ୟତୀତ, ମାନବ ସମ୍ବଳ ବିକାଶ ମନ୍ତ୍ରୀ ମୂଳ ଧାରଣା ଶିକ୍ଷାଦାନ ଉପରେ ଅଧିକ ଗୁରୁତ୍ୱ ଦେଇଛନ୍ତି ।

ବର୍ତ୍ତମାନ ଆପଣ ଭାବୁଥିବେ, ଏଥିରେ ଏତେ ବଡ଼ ପରିବର୍ତ୍ତନ କ’ଣ ହେଲା ? ପରିବର୍ତ୍ତନଟି ହେଉଛି, ଯେଉଁ ଶବ୍ଦଗୁଡ଼ିକ ଏକଦା ଛୋଟ ପିଲାମାନଙ୍କ ମନରେ ପ୍ରଚାରର ବିଷ ମଞ୍ଜି ବୁଣିବା ପାଇଁ ବ୍ୟବହୃତ ହେଉଥିଲା, କେନ୍ଦ୍ର ସରକାର ଏହାକୁ ଉଚ୍ଛେଦ କରିବା ପାଇଁ ଏକ ଲକ୍ଷ୍ୟ ନେଇଛନ୍ତି ।

କେନ୍ଦ୍ର ମାନବ ସମ୍ବଳ ବିକାଶ (ଏଚଆରଡି)ମନ୍ତ୍ରୀଙ୍କ ଦ୍ୱାରା ଦିଆଯାଇଥିବା ସୂଚନାନୁସାରେ ଧର୍ମନିରପେକ୍ଷତା, ଜାତିବାଦ ଭଳି ପ୍ରସଙ୍ଗଗୁଡ଼ିକ ଜାତୀୟ ଗୁରୁତ୍ୱପୂର୍ଣ୍ଣ ବିଷୟ ନୁହେଁ, କାରଣ ସେମାନେ ପ୍ରାୟତଃ ବାମପନ୍ଥୀମାନଙ୍କର ପ୍ରଚାର ପ୍ରସାର ପାଇଁ ବ୍ୟବହୃତ ହେଉଛନ୍ତି । ଆମର ଇତିହାସ ଏବଂ ସାମାଜିକ ଜ୍ଞାନର ପୁସ୍ତକଗୁଡ଼ିକ ଏପରି ଭାବରେ ଗଢ଼ାଯାଇଛି ଯେ ଏହା ପାଠ୍ୟପୁସ୍ତକ କମ ଏବଂ କମ୍ୟୁନିଷ୍ଟ ମନିଫେଷ୍ଟୋର ପୃଥକ ହୋଇଥିବା ଭାଇମାନଙ୍କ ପରି ଦେଖାଯାଉଛି ।

୧୯୭୬ ମସିହାରେ ଇନ୍ଦିରା ଗାନ୍ଧୀ ସରକାରଙ୍କ ଦ୍ୱାରା ‘ଧର୍ମନିରପେକ୍ଷ’ ଏବଂ ‘ସମାଜବାଦୀ’ ଶବ୍ଦ ଭାରତର ସମ୍ବିଧାନରେ ଜୋରଜବରଦସ୍ତ ସଂଯୋଗ କରାଯାଇଥିଲା । ବିଆର ଆମ୍ବେଦକରଙ୍କ ଦ୍ୱାରା ଗ୍ରହଣ କରାଯାଇଥିବା ଭାରତର ସମ୍ବିଧାନରେ କୁହାଯାଇଛି ଯେ ଭାରତ ଆରମ୍ଭରୁ ଧର୍ମନିରପେକ୍ଷ ଥିଲା, ଯାହା ଦ୍ୱାରା ଧର୍ମନିରପେକ୍ଷତା ଏକ ସୁଚିନ୍ତିତ ଷଡ଼ଯନ୍ତ୍ରର ଅଂଶ ଥିଲା । କିନ୍ତୁ ବର୍ତ୍ତମାନ ଏହି ପ୍ରଚାର ଆଉ କାମ କରିବ ନାହିଁ ।

ସମ୍ପ୍ରତି, ରିପୋର୍ଟ ହୋଇଛି ଯେ ଏନସିଏଫ୍ ଅର୍ଥାତ୍ ଜାତୀୟ ପାଠ୍ୟକ୍ରମ ଢାଞ୍ଚାର ମଧ୍ୟବର୍ତ୍ତୀ ରିପୋର୍ଟ ଡିସେମ୍ବର ସୁଦ୍ଧା ଦାଖଲ ହେବା କଥା । ଏହି ରିପୋର୍ଟଗୁଡ଼ିକ ଆସନ୍ତା ବର୍ଷଠାରୁ କାର୍ଯ୍ୟକାରୀ ହେବ ଏବଂ ଏଭଳି ପରିସ୍ଥିତିରେ ସିବିଏସ୍ଇ ବୋର୍ଡ ନେଇଥିବା ନିଷ୍ପତ୍ତି ଅଧିକ ଗୁରୁତ୍ୱପୂର୍ଣ୍ଣ ହେବ । ମାନବ ସମ୍ବଳ ବିକାଶ ମନ୍ତ୍ରାଳୟ ଅନୁଯାୟୀ, ନୂତନ ପାଠ୍ୟକ୍ରମରେ ଭାରତୀୟ ସଂସ୍କୃତି ସହ ଜଡ଼ିତ ତଥ୍ୟ ଏବଂ ଘଟଣା ଉପରେ ଅଧିକ ଗୁରୁତ୍ୱ ଦିଆଯିବା ଉଚିତ ।

ବର୍ତ୍ତମାନ ମାନବ ସମ୍ବଳ ବିକାଶ ମନ୍ତ୍ରୀ ଏହା ମଧ୍ୟ କହିଛନ୍ତି ଯେ ଆସନ୍ତା ଏକ ବର୍ଷ ପାଇଁ କେବଳ ମୂଳ ବିଷୟ ଉପରେ ଅଧିକ ଧ୍ୟାନ ଦିଆଯିବ । ଏଭଳି ପରିସ୍ଥିତିରେ ଧର୍ମନିରପେକ୍ଷତା ଏବଂ ଜାତିଭେଦ ଭଳି ଅଧ୍ୟାୟ ଅପସାରଣ କୌଣସି ସ୍ଥାନରୁ ସାମାନ୍ୟ ପରିବର୍ତ୍ତନ ନୁହେଁ, ବରଂ ଏକ ପ୍ରମୁଖ ପରିବର୍ତ୍ତନ, ଯାହା ଆଗାମୀ ଭାରତର ରୂପ ବଦଳାଇପାରେ ବୋଲି କହିବା ଭୁଲ ହେବ ନାହିଁ ।

ଏହି ପରିପ୍ରେକ୍ଷୀରେ, ଏନସିଇଆରଟି ସୁନିଶ୍ଚିତ କରିଛି ଯେ ଯେତେବେଳେ ପୁସ୍ତକଗୁଡ଼ିକ ନୂତନ ସିଲାବସରେ ଗଢ଼ାଯାଏ, ମୂଳ ବିଷୟଗୁଡ଼ିକୁ ପ୍ରାଧାନ୍ୟ ଦିଆଯିବା ଉଚିତ । ଏଭଳି ପରିସ୍ଥିତିରେ ସରକାର ବର୍ତ୍ତମାନର ନିଷ୍ପତ୍ତିରୁ ଅନାବଶ୍ୟକ ପାଠ୍ୟକ୍ରମ ହଟାଇବାକୁ ଆରମ୍ଭ କରିଛନ୍ତି ଏବଂ ଏଭଳି ପରିସ୍ଥିତିରେ ଏହା ପ୍ରମାଣିତ ହୋଇଛି ଯେ ସିବିଏସ୍ଇର ବର୍ତ୍ତମାନର ନିଷ୍ପତ୍ତି ଭାରତୀୟ ଇତିହାସ ଶିକ୍ଷା ଦିଗରେ ସଠିକ୍ ଦିଗରେ ଏକ ଛୋଟ, କିନ୍ତୁ ଅତ୍ୟନ୍ତ ଗୁରୁତ୍ୱପୂର୍ଣ୍ଣ ପରିବର୍ତ୍ତନ ।

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *