ସାଉଦି ଆରବ ପାକିସ୍ତାନକୁ ତାର ଔକାତ୍‌ ଦେଖାଇଲା- ଉଧାରରେ ତୈଳ ଯୋଗାଣ ବନ୍ଦ

ମଗ୍ର ବିଶ୍ୱରେ ପାକିସ୍ତାନ ହେଉଛି ଏକମାତ୍ର ଦେଶ ଯିଏ ଏହାର ଅଞ୍ଚଳ ବାହାରେ ଅନ୍ୟ ଦେଶର ସରକାରଙ୍କୁ ଧମକ ଦେବା ବନ୍ଦ କରେ ନାହିଁ, ଯଦିଓ ଏହାର ଫଳାଫଳ ଭାବରେ କେବଳ ଯନ୍ତ୍ରଣା ଭୋଗିବାକୁ ପଡ଼ିବ । ଜାମ୍ମୁ କାଶ୍ମୀର ପ୍ରସଙ୍ଗରେ ସାଉଦି ଆରବକୁ ଧମକ ଦେବା ପାକିସ୍ତାନକୁ ବହୁତ ମାହାଙ୍ଗା ସାବ୍ୟସ୍ତ ହୋଇଛି । ସାଉଦି ଆରବ ବର୍ତ୍ତମାନ ପାକିସ୍ତାନକୁ ତେଲ ଉଦାରରେ ଦେବା ବନ୍ଦ କରି ଦେଇଛି ।

 ପାକିସ୍ତାନୀ ଖବରକାଗଜ ଦି ଏକ୍ସପ୍ରେସ ଟ୍ରିବ୍ୟୁନରେ ପ୍ରକାଶିତ ରିପୋର୍ଟ ଅନୁଯାୟୀ ସାଉଦି ଆରବ ପାକିସ୍ତାନକୁ ଚଳିତ ବର୍ଷ ମେ ମାସରୁ ଅଶୋଧିତ ତୈଳ ଦେଇ ନାହିଁ । ବର୍ତ୍ତମାନ ସାଉଦି ଆରବ ପାକିସ୍ତାନ ବିରୋଧରେ କାର୍ଯ୍ୟାନୁଷ୍ଠାନ ଗ୍ରହଣ କରି ଚୁକ୍ତିନାମାକୁ ନବୀକରଣ କରିବାକୁ ମନା କରିଦେଇଛି ଯେଉଁଥିରେ ବିଶ୍ୱର ସର୍ବବୃହତ ତୈଳ ଉତ୍ପାଦନକାରୀ ତଥା ରପ୍ତାନିକାରୀ ସାଉଦି ଆରବ ପାକିସ୍ତାନକୁ ଉଧାରରେ ଅଶୋଧିତ ତୈଳ ରପ୍ତାନି କରୁଥିଲା ।

ବାସ୍ତବରେ, ଆର୍ଥିକ ଅଭାବରେ ଘେରି ରହିଥିବା ପାକିସ୍ତାନ ଦେବାଳିଆ ପରିସ୍ଥିତିକୁ ଏଡ଼ାଇବା ପାଇଁ ୨୦୧୮ରେ ସାଉଦି ଆରବରୁ ୬.୨ ବିଲିୟନ ଡଲାର ଋଣ ନେଇଥିଲା । ଏହି ପ୍ୟାକେଜ୍ ଅନୁଯାୟୀ ସାଉଦି ଆରବ ପାକିସ୍ତାନକୁ ୩.୨ ବିଲିୟନ ଡଲାର ଅଶୋଧିତ ତୈଳ ସୁବିଧା ଉଧାର ଆକାରରେ ଦେବା ପାଇଁ ଏକ ବ୍ୟବସ୍ଥା କରିଛି ।

ତେବେ ଏହି ରିପୋର୍ଟରେ ଦର୍ଶାଯାଇଛି ଯେ ପାକିସ୍ତାନ ଚାରି ମାସ ପୂର୍ବରୁ ଚୀନ୍‌ରୁ ଏକ ବିଲିୟନ ଡଲାର ଋଣ ନେଇ ସାଉଦି ଆରବର ଋଣ ପରିଶୋଧ କରିଛି । କିଛିଦିନ ପୂର୍ବରୁ ଯେତେବେଳେ ସାଉଦି ଆରବ ପାକିସ୍ତାନକୁ ତୁର୍କୀର କୋଳରେ ଦେଖିବା ପରେ ପାକିସ୍ତାନକୁ ଏକ ବିଲିୟନ ଡଲାରର ଋଣ ପରିଶୋଧ କରିବାକୁ କହିଥିଲା, ବର୍ତ୍ତମାନ ପାକିସ୍ତାନ ସାଉଦି ଋଣ ପରିଶୋଧ କରିବାକୁ ଚୀନ୍‌କୁ ଅନୁରୋଧ କରିଛି ଏବଂ ଋଣ ପରିଶୋଧ କରି ଦେଇଛନ୍ତି।

ସୂଚନାଯୋଗ୍ୟ ଯେ ପାକିସ୍ତାନୀ ବୈଦେଶିକ ମନ୍ତ୍ରୀ ଶାହ ମେହମୁଦ୍‌ କୁରେଶି ସାଉଦି ଆରବକୁ ଧମକ ଦେଇଛନ୍ତି ଯେ ଯଦି କାଶ୍ମୀର ପ୍ରସଙ୍ଗରେ ସାଉଦି ଆରବ ପାକିସ୍ତାନକୁ ସମର୍ଥନ କରିବ ନାହିଁ, ତେବେ ଏହି ପ୍ରସଙ୍ଗକୁ ନେଇ ତାଙ୍କ ସହ ଥିବା ମୁସଲମାନ ଦେଶମାନଙ୍କର ଏକ ବୈଠକ ଡାକିବ । ଏଠାରେ ପାକିସ୍ତାନ ଏହାର ନୂତନ “ପରାମର୍ଶଦାତା” ତୁର୍କୀକୁ ସୂଚିତ କରିଛି। କାରଣ ଓଆଇସିର ଏକମାତ୍ର ଦେଶ ଯାହା କାଶ୍ମୀର ପ୍ରସଙ୍ଗରେ ପାକିସ୍ତାନ ସହ ଛିଡ଼ା ହୋଇଥିବା ଦେଖାଯାଉଛି ।

ଏଠାରେ ଧ୍ୟାନ ଦେବାର ବିଷୟ ହେଉଛି ଯେ ମୁସଲିମ ଦେଶର ସବୁଠାରୁ ଶକ୍ତିଶାଳୀ ସାଉଦି ଆରବକୁ ପାକିସ୍ତାନ ଏହାର ନୂତନ ମାଲିକ ତୁର୍କୀ ଏବଂ ଏର୍ଦୋଗନଙ୍କୁ ଖୁସି କରିବାକୁ ଧମକ ଦେଇଥିଲା, ଯାହା ଆଜି ଋଣଗ୍ରସ୍ତ ପାକିସ୍ତାନକୁ ନଷ୍ଟ କରିପାରେ । ବର୍ତ୍ତମାନ ସାଉଦି ଆରବ ପାକିସ୍ତାନକୁ ଧ୍ୱଂସ କରିବା ପାଇଁ କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମ ଆରମ୍ଭ କରିଛି ।

ସାଉଦି ଆରବ ଏବଂ ଗଲ୍ଫ ଦେଶଗୁଡ଼ିକ ପାକିସ୍ତାନକୁ ଏତେ ହାଲୁକା ହେବାକୁ ଦେବେ ନାହିଁ କାରଣ ପାକିସ୍ତାନକୁ ସମସ୍ତ ଅସୁବିଧା ସମୟରେ ବିଶେଷ କରି ସାଉଦି ଆରବ ସହାୟତା କରିବା ପାଇଁ ଆଗେଇ ଆସୁଛି । ସାଉଦି ଆରବ ପାକିସ୍ତାନକୁ ଅନେକ ଥର ଆର୍ଥିକ ସହାୟତା କରିଛି ଏବଂ ପାକିସ୍ତାନୀ ମଦ୍ରାସା ସାଉଦି ତରଫରୁ ବହୁ ଅର୍ଥ ଗ୍ରହଣ କରୁଛି ।

ବିସିସିଆଇ ରିପୋର୍ଟ ଅନୁଯାୟୀ, ଯେତେବେଳେ ୧୯୯୮ରେ ପାକିସ୍ତାନ ଆଣବିକ ପରୀକ୍ଷଣ କରିଥିଲା, ସେତେବେଳେ ସାଉଦି ଆରବ ଏହାକୁ ବିଶ୍ୱର ଆର୍ଥିକ ପ୍ରତିବନ୍ଧକ ପ୍ରଭାବରୁ ରକ୍ଷା କରିଥିଲା । ଏଥିସହିତ, ୨୦୧୪ରେ ଯେତେବେଳେ ପାକିସ୍ତାନୀ ଅର୍ଥନୀତି ଏକ ବିମୁଦ୍ରାକରଣର ସମ୍ମୁଖୀନ ହୋଇଥିଲା, ସାଉଦି ଆରବ ଇସଲାମାବାଦକୁ ୧.୫ ବିଲିୟନ ଡଲାର ଦେଇଥିଲା ।

ଗତବର୍ଷ କ୍ରାଉନ୍ ପ୍ରିନ୍ସ ମହମ୍ମଦ ବିନ୍ ଶାହା ପାକିସ୍ତାନରେ ପେଟ୍ରୋକେମିକାଲ୍, ଶକ୍ତି ଏବଂ ଖଣି ପ୍ରକଳ୍ପରେ ୨୦ ବିଲିୟନ ଡଲାର ବିନିଯୋଗ ଘୋଷଣା କରିଥିଲେ । ସାଉଦି ଆରବ ପାକିସ୍ତାନ ପାଇଁ ପେଟ୍ରୋଲିୟମର ସବୁଠାରୁ ବଡ଼ ଉତ୍ସ । ଏହା ମଧ୍ୟ ପାକିସ୍ତାନକୁ ବ୍ୟାପକ ଆର୍ଥିକ ସହାୟତା ଯୋଗାଇଥାଏ ଏବଂ ସାଉଦି ଆରବରେ କାମ କରୁଥିବା ପାକିସ୍ତାନୀ ବିଦେଶୀମାନଙ୍କଠାରୁ ଟଙ୍କା ଫେରସ୍ତ ମଧ୍ୟ ପାକିସ୍ତାନ ପାଇଁ ବୈଦେଶିକ ମୁଦ୍ରାର ଏକ ପ୍ରମୁଖ ଉତ୍ସ ଅଟେ ।

ଅର୍ଥାତ ସାଉଦି ଆରବ ଉପରେ ପାକିସ୍ତାନ ଅତ୍ୟଧିକ ନିର୍ଭରଶୀଳ । ଯେତେବେଳେ ବି ପାକିସ୍ତାନ ଅର୍ଥ ଆବଶ୍ୟକ କରେ ପ୍ରତ୍ୟେକ ଥର ଭିକ ମାଗୁଥିବା ପାତ୍ର ସହିତ ଗଲ୍ଫ ଦେଶମାନଙ୍କରେ ପହଞ୍ଚେ । ଏପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ସାଉଦି ଆରବ କେବଳ ଗୋଟିଏ ପଦକ୍ଷେପ ନେଇଛି ଏବଂ ଏହା ପାକିସ୍ତାନରେ ଆତଙ୍କ ସୃଷ୍ଟି କରିବ । ଯଦି ସାଉଦି ଆରବ ଏହାର ପ୍ରକୃତ ରଙ୍ଗକୁ ଆସେ, ତେବେ ସେମାନଙ୍କ ବିରୁଦ୍ଧରେ ଯିବା କେବଳ ପାକିସ୍ତାନ ପାଇଁ ଏକ ବଡ଼ ବିପଦ ନୁହେଁ ବରଂ ଏହାର ଅସ୍ତିତ୍ୱ ପାଇଁ ମଧ୍ୟ ବିପଦ ସୃଷ୍ଟି କରିବ ।

Leave a Reply