ନୂତନ ଶିକ୍ଷା ନୀତିକୁ ଅନୁମୋଦନ, ଶିକ୍ଷା ଆଇନଠାରୁ ଆରମ୍ଭ କରି ବିଶ୍ୱବିଦ୍ୟାଳୟରେ ଗବେଷଣା ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ପ୍ରଭାବ ପକାଇବ

ନୂତନ ଶିକ୍ଷା ନୀତି ଶିକ୍ଷକ, ଛାତ୍ର, ଜନ ପ୍ରତିନିଧୀ, ଏକାଡେମିକ୍, ରାଜ୍ୟ ସରକାର ଇତ୍ୟାଦି ସହିତ ୩ବର୍ଷରୁ ଅଧିକ ସମୟ ଧରି ପରାମର୍ଶ କରାଯାଇଥିଲା । ଶିକ୍ଷା ମନ୍ତ୍ରୀ ରମେଶ ପୋଖରିଆଲ ନିଶଙ୍କ କହିଛନ୍ତି ଯେ ୩୩ ବର୍ଷ ବ୍ୟବଧାନ ପରେ ପ୍ରସ୍ତୁତ ହୋଇଥିବା ନୂତନ ଶିକ୍ଷା ନୀତି ଜ୍ଞାନ, ବିଜ୍ଞାନ, ଅନୁସନ୍ଧାନ ଏବଂ ବ୍ଲୁ ପ୍ରିଣ୍ଟ ସହିତ ବିଶ୍ୱ ମାନ୍ୟତାକୁ ଶୀର୍ଷରେ ରଖିବାକୁ ପ୍ରତିଶ୍ରୁତି ଦେଇଛି ।

କେନ୍ଦ୍ର କ୍ୟାବିନେଟ୍ ନୂତନ ଶିକ୍ଷା ନୀତି, ୨୦୧୯କୁ ଅନୁମୋଦନ କରିଛି । ଏହା ୧୯୮୬ର ଶିକ୍ଷା ନୀତିକୁ ବଦଳାଇବ । ଏହା ଅଧୀନରେ ଦେଶର ଶିକ୍ଷା ବ୍ୟବସ୍ଥାରେ ବ୍ୟାପକ ପରିବର୍ତ୍ତନ କାର୍ଯ୍ୟକାରୀ ହେବ । ଆସନ୍ତୁ ଜାଣିବା ନୂତନ ଶିକ୍ଷା ନୀତି- ୨୦୧୯ ସମ୍ପର୍କରେ…

ନୂତନ ଶିକ୍ଷା ନୀତିରେ ଶିକ୍ଷା ଅଧିକାର ଆଇନର ପରିସରକୁ ବ୍ୟାପକ କରାଯାଇଛି । ବର୍ତ୍ତମାନ ୩ବର୍ଷରୁ ୧୮ବର୍ଷ ବୟସର ପିଲାମାନଙ୍କୁ ଶିକ୍ଷା ଅଧିକାର ଆଇନ, ୨୦୧୯ଅଧୀନରେ ଅଣାଯିବ ।

୧. ନୂତନ ଶିକ୍ଷା ନୀତିରେ ଶିକ୍ଷା ଆଇନର ଅଧିକାରକୁ ବ୍ୟାପକ କରାଯାଇଛି । ବର୍ତ୍ତମାନ ୩ ବର୍ଷରୁ ୧୮ ବର୍ଷ ବୟସର ପିଲାମାନଙ୍କୁ ଶିକ୍ଷା ଅଧିକାର ଆଇନ-୨୦୧୯ ଅଧୀନରେ ଅଣାଯିବ ।

୨. ବର୍ତ୍ତମାନ କଳା, ସଂଗୀତ, ହସ୍ତଶିଳ୍ପ, କ୍ରୀଡା, ଯୋଗ, ସମ୍ପ୍ରଦାୟ ସେବା ଭଳି ସମସ୍ତ ବିଷୟ ମଧ୍ୟ ପାଠ୍ୟକ୍ରମରେ ଅନ୍ତର୍ଭୂକ୍ତ ହେବ । ଏମାନଙ୍କୁ ସହ-ପାଠ୍ୟକ୍ରମ କିମ୍ବା ଅତିରିକ୍ତ-ପାଠ୍ୟକ୍ରମ କୁହାଯିବ ନାହିଁ ।

୩. ନୂତନ ଶିକ୍ଷା ନୀତି ଆବଶ୍ୟକୀୟ ଜୀବନ କୌଶଳର ବିକାଶ ଏବଂ ପିଲାମାନଙ୍କ ଜୀବନରେ ବଞ୍ଚିବା ପାଇଁ ଆବଶ୍ୟକ ଦକ୍ଷତା ଉପରେ ଗୁରୁତ୍ୱାରୋପ କରେ ।

୪. ନୂତନ ଶିକ୍ଷା ନୀତି ଅନୁଯାୟୀ ଉଚ୍ଚଶିକ୍ଷା ପ୍ରତିଷ୍ଠାନଗୁଡ଼ିକରେ ବିଶ୍ୱ ସ୍ତରୀୟ ଅନୁସନ୍ଧାନ ଏବଂ ଉଚ୍ଚମାନର ଶିକ୍ଷାଦାନ ଉପରେ ଗୁରୁତ୍ୱ ଦିଆଯାଇଛି । ବର୍ତ୍ତମାନ ଉଚ୍ଚଶିକ୍ଷାରେ ବିଶ୍ୱ ସ୍ତରୀୟ ଗବେଷଣା ଉପରେ ଧ୍ୟାନ ଦିଆଯିବ ।

୫. ସ୍ନାତକୋତ୍ତର ପ୍ରୋଗ୍ରାମର ଗଠନ ମଧ୍ୟ ପରିବର୍ତ୍ତନ ହେବ । ବର୍ତ୍ତମାନ ପାଠ୍ୟକ୍ରମ ସମୟରେ ଅନେକ ଶ୍ରେଣୀରୁ ଛାଡ଼ିବା କିମ୍ବା ପ୍ରବେଶ କରିବା ପାଇଁ ଅନେକ ବିକଳ୍ପ ଦିଆଯିବ ।

୬. ପାଠ୍ୟକ୍ରମରେ ଭାରତୀୟ ଜ୍ଞାନ ପ୍ରଣାଳୀ ଅନ୍ତର୍ଭୂକ୍ତ କରିବା, ‘ଜାତୀୟ ଶିକ୍ଷା ଆୟୋଗ’ ଗଠନ ଏବଂ ବେସରକାରୀ ବିଦ୍ୟାଳୟଗୁଡ଼ିକୁ ଦେୟ ବଢ଼ାଇବାକୁ ରୋକିବାକୁ ପରାମର୍ଶ ଦିଆଯାଇଛି ।

୭. ଶିକ୍ଷକ ପ୍ରଶିକ୍ଷଣରେ ବ୍ୟାପକ ଉନ୍ନତି ପାଇଁ ଶିକ୍ଷକ କିମ୍ବା ସମସ୍ତ ଶିକ୍ଷା କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମ ବିଶ୍ୱବିଦ୍ୟାଳୟ କିମ୍ବା କଲେଜ ସ୍ତରରେ ଅନ୍ତର୍ଭୁକ୍ତ କରିବାକୁ ଆୟୋଗ ସୁପାରିଶ କରିଛି ।

୮. ଜାତୀୟ ଶିକ୍ଷା ନୀତି ୨୦୧୯ଭାରତୀୟ ଲୋକଙ୍କ ବିବିଧତା, ସେମାନଙ୍କର ପରମ୍ପରା, ସଂସ୍କୃତି ଏବଂ ଭାଷାକୁ ଦୃଷ୍ଟିରେ ରଖି ଏକ ଦ୍ରୁତ ପରିବର୍ତ୍ତନଶୀଳ ସମାଜର ଆବଶ୍ୟକତା ଉପରେ ଡିଜାଇନ୍ କରାଯାଇଛି ।

୯. ଶିକ୍ଷା ବ୍ୟବସ୍ଥାରେ ପରିବର୍ତ୍ତନ, ଉଚ୍ଚମାନର ଏବଂ ବ୍ୟାପକ ଶିକ୍ଷା ପାଇଁ ସୁନିଶ୍ଚିତ କରାଯାଇଛି । ଏହା ଭାରତର ନିରନ୍ତର ବିକାଶକୁ ସୁନିଶ୍ଚିତ କରିବା ସହିତ ଅର୍ଥନୈତିକ ବିକାଶ, ସାମାଜିକ ବିକାଶ, ସମାନତା ଏବଂ ପରିବେଶ ଯତ୍ନ, ବୈଜ୍ଞାନିକ ଅଗ୍ରଗତି ଏବଂ ବିଶ୍ୱ ସ୍ତରୀୟ ଫୋରମରେ ସାଂସ୍କୃତିକ ସଂରକ୍ଷଣର ନେତୃତ୍ୱକୁ ସମର୍ଥନ କରିବ ।

୧୦. ଏହି ନୀତିର ସବୁଠାରୁ ବଡ଼ ବୈଶିଷ୍ଟ୍ୟ ହେଉଛି ବିଦ୍ୟାଳୟ ଶିକ୍ଷା, ଉଚ୍ଚଶିକ୍ଷା ତଥା ଧନ୍ଦାମୂଳକ ଶିକ୍ଷା ଯେପରିକି କୃଷି ଶିକ୍ଷା, ଆଇନ ଶିକ୍ଷା, ଡାକ୍ତରୀ ଶିକ୍ଷା ଏବଂ ବୈଷୟିକ ଶିକ୍ଷା ଏହାର ଅଧୀନରେ ନିଆଯାଇଛି ।

 

Leave a Reply