କଂଗ୍ରେସ ବରବାଦ ନୁହେଁ, ମୂଳପୋଛ ହେବାକୁ ଚାହାଁନ୍ତି ସଚିନ !

ରାଜନୀତିରେ କଂଗ୍ରେସର ଖରାପ ଦିନର ଯୁଗ ଶେଷ ହେବାର ନାମ ନେଉନାହିଁ । ମଧ୍ୟପ୍ରଦେଶରେ ସରକାର ହରାଇବା ପରେ ଏହାର ରାଜନୈତିକ ନିଆଁ ରାଜସ୍ଥାନରେ ପହଞ୍ଚିସାରିଛି । କଂଗ୍ରେସର ବରିଷ୍ଠ ନେତା ସଚିନ ପାଇଲଟ୍‌ ଏଠାରେ ବିଦ୍ରୋହର ମୁଖ୍ୟ ଭୂମିକାରେ ଅଛନ୍ତି । ସଚିନ ପାଇଲଟ୍‌ ଏବଂ ଗେହଲୋଟଙ୍କ ମଧ୍ୟରେ ଝଗଡ଼ା ଏତେ ବଢ଼ିଯାଇଛି ଯେ କଂଗ୍ରେସକୁ ବର୍ତ୍ତମାନ ସଚିନ ପାଇଲଟ୍‌ ଏବଂ ତାଙ୍କ ଘନିଷ୍ଠ ଲୋକମାନଙ୍କୁ ଦଳର ସଦସ୍ୟ ପଦରୁ ବରଖାସ୍ତ ହେବାକୁ ପଡ଼ିଛି । ଦଳ ହାଇକମାଣ୍ଡ ଅଶୋକ ଗେହଲୋଟଙ୍କ ସମର୍ଥନରେ ଛିଡ଼ା ହୋଇଛି ଏବଂ ପାଇଲଟ୍‌ ତାଙ୍କ ଯୁଦ୍ଧ ପାଇଁ ଏକୁଟିଆ ରହିଛନ୍ତି । ଏପରି ପରିସ୍ଥିତିରେ ପାଇଲଟ୍‌ କ’ଣ କରିବେ ? ତାଙ୍କ ଆଗରେ ଏପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ତିନୋଟି ବିକଳ୍ପ ଅଛି ।

ପାଇଲଟ୍‌ଙ୍କର ପ୍ରଥମ ବିକଳ୍ପ ହେଉଛି ହାଇକମାଣ୍ଡକୁ ମାନିବା ଏବଂ ଆଣ୍ଠୁମାଡ଼ି ବସିବା, ଯାହାକି ପାଇଲଟ୍‌ କେବେବି କରିବେ ନାହିଁ । ଅନ୍ୟ ଏକ ବିକଳ୍ପ ହେଉଛି ସେମାନଙ୍କ ସମର୍ଥକଙ୍କ ସହ ବିଜେପିରେ ଯୋଗଦେବା ଏବଂ ଅଶୋକ ଗେହଲୋଟଙ୍କ ସରକାରକୁ ହଟାଇବା । ଏହା ବ୍ୟତୀତ ପାଇଲଟ୍‌ଙ୍କର ନିଜସ୍ୱ ପାର୍ଟି ପ୍ରତିଷ୍ଠା କରିବାର ବିକଳ୍ପ ମଧ୍ୟ ଅଛି । କିଛି ରାଜନୈତିକ ବିଶେଷଜ୍ଞ ଅନୁମାନ କରୁଛନ୍ତି ଯେ ପାଇଲଟ୍‌ ବିଜେପିରେ ଯୋଗ ଦେଇ ପାରିବେ । କିନ୍ତୁ ସଚିନ ପାଇଲଟ୍‌ ଦେଇଥିବା ବିବୃତ୍ତିରେ ସ୍ପଷ୍ଟ କରିଛନ୍ତି ଯେ ସେ ବିଜେପିରେ ଯୋଗଦେବେ ନାହିଁ । ଅର୍ଥାତ୍ ସଚିନ୍ ପାଇଲଟ୍‌ଙ୍କ ମନରେ ଆଉ କିଛି ଚାଲିଛି ଏବଂ ତାଙ୍କ ରଣନୀତି ଆଗାମୀ ସମୟରେ କଂଗ୍ରେସକୁ ଏକ ବଡ଼ ଝଟ୍‌କା ଦେଇପାରେ ।

ବାସ୍ତବରେ, ଯଦି ସଚିନ ପାଇଲଟ୍‌ଙ୍କ ସ୍ଥିତି ହରିୟାଣାର ଚୌତାଲା ପରିବାର ସହିତ ତୁଳନା କରାଯାଏ, ତେବେ ଚିତ୍ର ଟିକେ ସ୍ପଷ୍ଟ ହୋଇପାରେ । ହରିୟାଣାରେ, ବର୍ତ୍ତମାନର ପାର୍ଟି ଜେଜେପି, ଚୌତାଲା ପରିବାରର ଯୁବ ନେତା ଦୁଷ୍ୟନ୍ତ ସିଂ ଚୌତାଲାଙ୍କଦ୍ୱାରା ଗଠିତ ହୋଇ ଆଇଏନଏଲଡିକୁ ଦୁଇ ଭାଗରେ ବିଭକ୍ତ କରିଥିଲେ । ଗତ ବର୍ଷ ଅନୁଷ୍ଠିତ ହୋଇଥିବା ହରିୟାଣା ବିଧାନସଭା ନିର୍ବାଚନରେ ​​ଓମ୍ ପ୍ରକାଶ ଚୌତାଲାଙ୍କ ନେତୃତ୍ୱରେ ଆଇଏନଏଲଡି ଏବଂ ତାଙ୍କ ସାନପୁଅ ଅଭୟ ଚୌତାଲା ୯୦ଟି ସିଟ୍ ମଧ୍ୟରୁ ମାତ୍ର ଗୋଟିଏ ପାଇଥିବାବେଳେ ଦୁଷ୍ୟନ୍ତ ସିଂ ଚୌତାଲାଙ୍କ ନେତୃତ୍ୱରେ ନବଗଠିତ ଜେଜେପି ୧୦ଟି ସିଟ୍ ପାଇଛି । ଦୁଷ୍ୟନ୍ତ ଆଇଏନଏଲଡିର ସମସ୍ତ ଭୋଟ୍ ପାଇଲେ । ପରେ ଦୁଷ୍ୟନ୍ତ ବିଜେପି ସହ ମିଶି ଉପମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ ଭାବରେ ଦାୟିତ୍ୱ ଗ୍ରହଣ କରିଥିଲେ।

ବର୍ତ୍ତମାନ ରାଜସ୍ଥାନ ରାଜନୀତିରେ ସଚିନ ପାଇଲଟ୍‌ ମଧ୍ୟ ତାହା କରିପାରିବେ । ଯେତେବେଳେ ସେ ନିଜ ଦଳ ସହିତ ରାଜସ୍ଥାନ ନିର୍ବାଚନରେ ​​ପ୍ରବେଶ କରିବେ, ସେତେବେଳେ ସେ କଂଗ୍ରେସର ଭୋଟ୍‌କୁ ଦୁଇ ଭାଗରେ ବିଭକ୍ତ କରିବେ । ଏଥିରୁ ବିଜେପି ସବୁଠାରୁ ବଡ଼ ହିତାଧିକାରୀ ହେବ । ଏହା ବ୍ୟତୀତ ରାଜସ୍ଥାନରେ ସଚିନ ପାଇଲଟ୍‌ଙ୍କ ଲୋକପ୍ରିୟତାକୁ ଦୃଷ୍ଟିରେ ରଖି କୁହାଯାଇପାରେ ଯେ ସେ ବହୁ ଆସନ ସହ କଂଗ୍ରେସକୁ ପରାସ୍ତ କରିବେ ଏବଂ ବହୁ ସଂଖ୍ୟକ ଆସନରେ ତାଙ୍କ ଦଳର ପ୍ରାର୍ଥୀମାନେ ଜିତିବେ । ଯଦି ଆଗାମୀ ରାଜସ୍ଥାନ ନିର୍ବାଚନରେ ​​ଏକ ତ୍ରିକୋଣୀୟ ପ୍ରତିଯୋଗିତା ଅନୁଷ୍ଠିତ ହୁଏ ଏବଂ କୌଣସି ଦଳ ସଂଖ୍ୟାଗରିଷ୍ଠତା ହାସଲ କରିବାରେ ସଫଳ ହୁଏ, ତେବେ ପାଇଲଟ୍ ବିଜେପିର ସମର୍ଥନରେ ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ ପଦବୀରେ ପହଞ୍ଚିବେ ।

ଯଦି ପାଇଲଟ୍‌ ବର୍ତ୍ତମାନ ବିଜେପିରେ ଯୋଗ ଦିଅନ୍ତି, ତେବେ ବିଜେପି ତାଙ୍କୁ ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ ପଦବୀ ଦେବା କଷ୍ଟକର ନୁହେଁ । ଏଭଳି ପରିସ୍ଥିତିରେ ପାଇଲଟ୍ କେବଳ ନିଜ ପାର୍ଟି ମାଧ୍ୟମରେ ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ ପଦବୀରେ ପହଞ୍ଚି ପାରିବେ । ବିଜେପିରେ ଯୋଗନଦେବା ସଚିନ ପାଇଲଟ୍‌ଙ୍କ ଦୀର୍ଘ ଏବଂ ଦୂରଦୃଷ୍ଟିସମ୍ପନ୍ନ ରଣନୀତିର ଏକ ଅଂଶ ।    

ପାଇଲଟ୍‌ଙ୍କ ଏହି ଦୂରଦୃଷ୍ଟିସମ୍ପନ୍ନ ରଣନୀତି ରାଜସ୍ଥାନରେ କଂଗ୍ରେସର ଏଭଳି ଅବସ୍ଥା କରିପାରିବେ, ଯାହା ହରିୟାଣାର ଆଇଏନଏଲଡିକୁ ଜେଜେପି କରିଛି । ଆଜି ଆଇଏନଏଲଡି ହରିୟାଣା ରାଜନୀତିରେ ଏକ ଅପାରଗ ଦଳ ହୋଇପାରିଛି, ଯାହାକି ଜେଜେପି ଆଇଏନଏଲଡି ଭୋଟରଙ୍କ ଆଧାରକୁ ସମ୍ପୂର୍ଣ୍ଣଭାବେ ଗ୍ରାସ କରିଛି । ସଚିନ ପାଇଲଟ୍‌ କଂଗ୍ରେସର ସେହି ଅବସ୍ଥା କରିବାକୁ ଯାଉଛନ୍ତି । କଂଗ୍ରେସର ବରିଷ୍ଠ ନେତାମାନେ ଏହା ଜାଣିଛନ୍ତି ଏବଂ ସେଥିପାଇଁ ସେମାନେ ସଚିନ ପାଇଲଟ୍‌ଙ୍କ ଅସନ୍ତୋଷକୁ କଂଗ୍ରେସ ଦଳ ପାଇଁ ଅତ୍ୟନ୍ତ ଖରାପ ବୋଲି କହୁଛନ୍ତି । ଏହି ଧାରାବାହିକରେ କଂଗ୍ରେସର ବରିଷ୍ଠ ନେତା କୁଲଦୀପ ବିଷ୍ଣୋଇ କଂଗ୍ରେସକୁ ନିଜର ମାନସିକତା ପରିବର୍ତ୍ତନ କରିବାକୁ କହିଥିଲେ ।

ଏକ ବିବୃତ୍ତିରେ କୁଳଦୀପ ବିଷ୍ଣୋଇ କହିଛନ୍ତି ଯେ “ଜ୍ୟୋତିରାଦିତ୍ୟ ସିନ୍ଧିଆ ଦଳଛାଡ଼ି ଚାଲିଯିବା ପରେ କଂଗ୍ରେସ ହାଇକମାଣ୍ଡଙ୍କ ନିକଟରେ ପ୍ରାର୍ଥନା କରୁଛି, ଦଳ ବହୁ କ୍ଷତି ସହିଛି । ମୁଁ ସେତେବେଳେ ମଧ୍ୟ କହିଥିଲି । ଆଜି ସଚିନ ପାଇଲଟ୍‌ଙ୍କ ବିଷୟରେ ଏପରି ଗୁଜବ ଶୁଣୁଛନ୍ତି । ଯଦି ଏଗୁଡ଼ିକ ଗୁଜବ ତେବେ କିଛି ନାହିଁ । ଯଦି ଏହା ସତ, ତେବେ କଂଗ୍ରେସ ଦଳ କୌଣସି ପ୍ରକାରେ ସଚିନଙ୍କୁ ମନାଇବା ଉଚିତ । ସଚିନ ଜଣେ ଉଚ୍ଚ ନେତା, ତାଙ୍କର ଦଳ ଛାଡ଼ିବା କଂଗ୍ରେସକୁ କ୍ଷତି ପହଞ୍ଚାଇବ । ଏପରି ଅନେକ ନେତା ଅଛନ୍ତି ଯେଉଁମାନେ କଂଗ୍ରେସ ଦଳକୁ ମଜବୁତ କରିବାକୁ ଚାହୁଁଛନ୍ତି । କଂଗ୍ରେସ ସେମାନଙ୍କୁ ଆଗକୁ ଆଣିବା ଉଚିତ। କଂଗ୍ରେସକୁ ନିଜର ମାନସିକତା ବଦଳାଇବାକୁ ପଡ଼ିବ ।”


ସେହିଭଳି ଭେଟେରାନ କଂଗ୍ରେସ ନେତା ଶଶି ଥରୁର ଏବଂ ପୂର୍ବତନ କଂଗ୍ରେସ ନେତା ତଥା ବିଜେପିରେ ଯୋଗ ଦେଇଥିବା ଜ୍ୟୋତିରାଦିତ୍ୟ ସିନ୍ଧିଆ ମଧ୍ୟ ପାଇଲଟ୍‌ଙ୍କ ସ୍ଥିତିକୁ ନେଇ ଦୁଃଖ ପ୍ରକାଶ କରିଛନ୍ତି। ଜ୍ୟୋତିରାଦିତ୍ୟ ସିନ୍ଧିଆ ତାଙ୍କ ବିବୃତ୍ତିରେ କହିଛନ୍ତି ଯେ କଂଗ୍ରେସ ଦଳରେ “ଯୋଗ୍ୟତା”ର ସ୍ଥାନ ନାହିଁ ।    କଂଗ୍ରେସ ଛାଡୁଥିବା ପାଇଲଟ୍‌ ରାଜସ୍ଥାନ କଂଗ୍ରେସର କଫିନ୍‌ରେ ଶେଷ ନଖ ଭାବରେ କାର୍ଯ୍ୟ କରିପାରନ୍ତି ।

ତେବେ କଂଗ୍ରେସ ଦଳର ନିରାଶା ପରେ ସଚିନ ପାଇଲଟ୍‌ ଯେପରି ସ୍ୱର ଉତ୍ତୋଳନ କରିବେ ଏବଂ ବିଜେପିରେ ଯୋଗଦେବେ ନାହିଁ ସେନେଇ ପ୍ରଶଂସନୀୟ । ଯଦି ସେ ପରେ ଏକ ନୂତନ ଦଳ ଗଠନ କରନ୍ତି, ତେବେ ଅନେକ କଂଗ୍ରେସ ନେତା ତାଙ୍କୁ ସମର୍ଥନ କରିବାକୁ ଆଗେଇ ଆସନ୍ତି, ତେବେ ଏଥିରେ କୌଣସି ଆଶ୍ଚର୍ଯ୍ୟ ହେବାର ନାହିଁ, କିନ୍ତୁ ସବୁଠାରୁ ବଡ଼ କ୍ଷତି କଂଗ୍ରେସ ଦଳ ପାଇଁ ହେବ। ଏହା ସ୍ପଷ୍ଟ ଯେ ବର୍ତ୍ତମାନ ରାଜସ୍ଥାନର ଏହି ରାଜନୈତିକ ଖେଳ ଆଗାମୀ ଦିନରେ ଦେଖିବାକୁ ମିଳିବ ଏବଂ ଏହା କେଉଁ ନୂଆ ମୋଡ଼ ଆଣିବ ।

Leave a Reply