ରାହୁଲ ଗାନ୍ଧୀଙ୍କୁ ଜୟଶଙ୍କରଙ୍କ ପରାମର୍ଶ-ପ୍ରଥମେ ନିଜକୁ ପଚାର ଏବଂ ପରେ ବୈଦେଶିକ ନୀତି ଉପରେ ପ୍ରଶ୍ନ କର

ଦେଶର ରାଜନୀତିରେ ଅଯୋଗ୍ୟ ଲୋକଙ୍କ ଅଭାବ ନାହିଁ । ଅବଶ୍ୟ, ଯେତେବେଳେ ରାଜନୀତିରେ କୂଟନୈତିକ କ୍ଷେତ୍ରରେ ଜଣେ ଭଲ, ଶିକ୍ଷିତ, ଅଭିଜ୍ଞ ଏବଂ କୂଟନୀତିରେ ପାରଙ୍ଗମ ଖେଳାଳି ଜଡ଼ିତ ହୁଅନ୍ତି, ସେତେବେଳେ ରାଜନୀତି ଏବଂ ଗଣତନ୍ତ୍ରର ମାନ ଏହାର ନୂତନ ସ୍ତରରେ ପହଞ୍ଚେ । ଗତକାଲି ଟ୍ୱିଟରରେ ଏହା ଦେଖିବାକୁ ମିଳିଥିଲା ​​ଯେତେବେଳେ ଦେଶର ବୈଦେଶିକ ମନ୍ତ୍ରୀ ତଥା ପୂର୍ବତନ କୂଟନୀତିଜ୍ଞ ଏସ ଜୟଶଙ୍କର ରାହୁଲ ଗାନ୍ଧୀଙ୍କ ପ୍ରଶ୍ନକୁ ତାଙ୍କ ତୀର ଦ୍ୱାରା ବଦଳାଇ ଦେଇଥିଲେ । ରାହୁଲ ଗାନ୍ଧୀଙ୍କ ଭୁଲ ହେଉଛି ଯେ ସେ ନିଜ ଶୈଳୀରେ ଦେଶର ବୈଦେଶିକ ନୀତି ଉପରେ ପ୍ରଶ୍ନ କରିଥିଲେ । ଦେଶର ବୈଦେଶିକ ନୀତିରେ ବିଫଳତା ବୋଲି ବର୍ଣ୍ଣନା କରି ରାହୁଲ ଗାନ୍ଧୀ ଟ୍ୱିଟରରେ ଏକ ଭିଡ଼ିଓ ପୋଷ୍ଟ କରିଥିଲେ । ଏହାର ଜବାବରେ ଏସ ଜୟଶଙ୍କର ରାହୁଲ ଗାନ୍ଧୀଙ୍କ ଅସଲ ଚେହେରା ପଦାରେ ପକାଇ ଦେଇଛନ୍ତି ।

ଜୁଲାଇ ୧୭ରେ ରାହୁଲ ଗାନ୍ଧୀ ତାଙ୍କ ଭିଡ଼ିଓ ବାର୍ତ୍ତାରେ ସରକାରଙ୍କୁ ଟାର୍ଗେଟ କରି କହିଛନ୍ତି ଯେ ଗତ ୬ ବର୍ଷ ମଧ୍ୟରେ ବୈଦେଶିକ ନୀତି ଏବଂ ଅର୍ଥନୀତିକୁ ନେଇ ଭାରତ ଅସୁବିଧାରେ ପଡ଼ିଛି । ଚୀନ୍ କାହିଁକି ଆକ୍ରମଣାତ୍ମକ ହୋଇପଡ଼ିଛି ଏବଂ ମୋଦୀ ସରକାରଙ୍କ ସମୟରେ ଦୁର୍ବଳ ବୈଦେଶିକ ନୀତି ଯୋଗୁଁ ଦେଶ ଦୁର୍ବଳ ହୋଇପଡ଼ିଛି ବୋଲି ଗାନ୍ଧୀ ଭିଡ଼ିଓରେ ନିଜର ମତ ଦେଇଛନ୍ତି ।

ଏହାପରେ ଯାହା ଘଟିଲା ତାହା ଦେଖିବା ଯୋଗ୍ୟ । ରାହୁଲ ଗାନ୍ଧୀଙ୍କ ଉପରେ ଖୋଳତାଡ଼ କରି ବୈଦେଶିକ ବ୍ୟାପାର ମନ୍ତ୍ରୀ ଟ୍ୱିଟରରେ ଏକ ଲମ୍ବା ସୂତ୍ର ଉପସ୍ଥାପନ କରିଛନ୍ତି । ତାଙ୍କ ସୂତ୍ରରେ ସେ ରାହୁଲ ଗାନ୍ଧୀଙ୍କ ପ୍ରତ୍ୟେକ ପ୍ରଶ୍ନର କଡ଼ା ଉତ୍ତର ଦେଇଛନ୍ତି । ଏସ ଜୟଶଙ୍କର କହିଛନ୍ତି, “ରାହୁଲ ଗାନ୍ଧୀ ବୈଦେଶିକ ନୀତି ଉପରେ ପ୍ରଶ୍ନ ପଚାରିଛନ୍ତି । ଏଠାରେ କିଛି ଉତ୍ତର ଅଛି । ଆମର ଗୁରୁତ୍ୱପୂର୍ଣ୍ଣ ସହଯୋଗଗୁଡ଼ିକ ମଜବୁତ ହୋଇଛି ଏବଂ ଆନ୍ତର୍ଜାତୀକ ସ୍ତରରେ ବୃଦ୍ଧି ପାଇଛି । ଆମେରିକା, ରୁଷ, ୟୁରୋପ, ଜାପାନ ସହିତ ସମ୍ମିଳନୀ ଏବଂ ଅନୌପଚାରିକ ବୈଠକ ହେଉଛି । ଚୀନ୍ ସହିତ ଆମେ ଏକ ସ୍ତରୀୟ ଖେଳ ପଡ଼ିଆରେ ଅନେକ ତର ରାଜନୈତିକ କଥା ହେଉ । ବିଶ୍ଳେଷକମାନଙ୍କୁ ପଚାର ”

ବୈଦେଶିକ ମନ୍ତ୍ରୀ ଆହୁରି ଟୁଇଟ୍ କରି କହିଛନ୍ତି ଯେ “ଚୀନ୍-ପାକିସ୍ତାନ ଅର୍ଥନୈତିକ କରିଡର (ସିପିଇସି), ଚୀନ୍‌ର ବେଲ୍ଟ ଆଣ୍ଡ ରୋଡ୍ ଇନିସିଏଟିଭ୍, ଦକ୍ଷିଣ ଚୀନ୍ ସାଗର ଏବଂ ମିଳିତ ଜାତିସଂଘ ଘୋଷିତ ଆତଙ୍କବାଦୀଙ୍କ ବିଷୟରେ ଭାରତ ବର୍ତ୍ତମାନ ଖୋଲାଖୋଲିଭାବେ କହିଛି । ଏହା ବିଷୟରେ ଗଣମାଧ୍ୟମକୁ ପଚାରନ୍ତୁ ।” ପୂର୍ବତନ କୂଟନୀତିଜ୍ଞ କହିଛନ୍ତି ଯେ “ଆମ ପଡ଼ୋଶୀମାନଙ୍କ ବିଷୟରେ ମଧ୍ୟ କିଛି ତଥ୍ୟ ରହିଛି । ୨୦୦୮ରେ ହାମ୍ବନଟୋଟା ବନ୍ଦରରେ ଶ୍ରୀଲଙ୍କା ଏବଂ ଚୀନ୍ ମଧ୍ୟରେ ଏକ ଚୁକ୍ତିନାମା ସ୍ୱାକ୍ଷରିତ ହୋଇଥିଲା । ଯେଉଁମାନେ ଏହା ସହ କାରବାର କରୁଥିଲେ ସେମାନଙ୍କୁ ପଚାର।”

ଜୟଶଙ୍କର ଏଠାରେ ଅଟକି ନାହାଁନ୍ତି । ପରବର୍ତ୍ତୀ ଟୁଇଟ୍‌ରେ ସେ କହିଛନ୍ତି ଯେ “ମାଲଦ୍ୱୀପ ସହ କଡ଼ା ସମ୍ପର୍କ … ଯେତେବେଳେ ୨୦୧୨ରେ ଭାରତ ରାଷ୍ଟ୍ରପତି ନାସିଦଙ୍କ ପତନକୁ ଦେଖୁଥିଲା … ଏବଂ ଜିନିଷ ବଦଳି ଯାଇଛି । ଆମର ବ୍ୟବସାୟୀମାନଙ୍କୁ ପଚାରନ୍ତୁ ।” ବାଂଲାଦେଶ ବିଷୟରେ ଜୟଶଙ୍କର କହିଛନ୍ତି ଯେ “୨୦୧୫ରେ ଜମି ସୀମା ସମସ୍ୟାର ସମାଧାନ ହେବା ପରେ ଅଧିକ ବିକାଶ ଏବଂ ଗମନାଗମନ ରାସ୍ତା ଖୋଲିଛି । ଆତଙ୍କବାଦୀଙ୍କ ପାଇଁ ଆଉ ଆଶ୍ରୟ ନାହିଁ । ଆମର ସୁରକ୍ଷା ବାହିନୀକୁ ପଚାର।”

ସେହିଭଳି ଜୟଶଙ୍କର ତାଙ୍କ ପରବର୍ତ୍ତୀ ଟୁଇଟ୍‌ରେ ୧୭ ବର୍ଷ ପରେ ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ କିପରି ନେପାଳ ଗସ୍ତ କରିଛନ୍ତି ତାହା ବ୍ୟାଖ୍ୟା କରିଛନ୍ତି । “ଶକ୍ତି, ଇନ୍ଧନ, ଡାକ୍ତରଖାନା, ସଡ଼କ ସମେତ ଅନେକ ବିକାଶମୂଳକ ପ୍ରକଳ୍ପ ବଢ଼ିଛି । ସେମାନଙ୍କ ନାଗରିକମାନଙ୍କୁ ପଚାରନ୍ତୁ । ସେ କହିଛନ୍ତି ଯେ ଭୁଟାନ ବର୍ତ୍ତମାନ ଭାରତକୁ ଏକ ଦୃଢ଼ ସୁରକ୍ଷା ଏବଂ ବିକାଶ ସହଭାଗୀ କରିଛି । ୨୦୧୩ ତୁଳନାରେ ସେମାନେ ଆଉ ସେମାନଙ୍କର ଏଲପିଜି ବିଷୟରେ ଚିନ୍ତା କରନ୍ତି ନାହିଁ । ଭୁଟାନର ପରିବାରକୁ ପଚାର ।”

ଶେଷରେ, ଜୟଶଙ୍କର ପାକିସ୍ତାନ ପ୍ରସଙ୍ଗରେ ରାହୁଲ ଗାନ୍ଧୀଙ୍କ ଉପରେ ପ୍ରଶ୍ନ କରି କହିଛନ୍ତି ଯେ “ପାକିସ୍ତାନ ସହିତ (ଯାହାକୁ ଆପଣ ଛାଡ଼ି ଦେଇଛନ୍ତି) ଗୋଟିଏ ପଟେ ବାଲାକୋଟ ଏବଂ ଉରି ଏବଂ ଅନ୍ୟ ପଟେ ଶର୍ମ ଏଲ-ଶେଖ, ହାଭାନା ଏବଂ ୨୬/୧୧ ମଧ୍ୟରେ ନିଶ୍ଚିତ ପାର୍ଥକ୍ୟ ଅଛି । ଏହା ବିଷୟରେ ନିଜକୁ ପଚାର ।”

ଏହିପରି ଜୟଶଙ୍କର ରାହୁଲ ଗାନ୍ଧୀଙ୍କ ଭିତ୍ତିହୀନ ଅଭିଯୋଗର ଅଭିଯୋଗକୁ ତାଙ୍କ ତଥ୍ୟରୁ ହଟାଇ ଦେଇଛନ୍ତି । ୟୁପିଏ ସମୟରେ ଭାରତର ବୈଦେଶିକ ନୀତି କେତେ ଗରିବ ଥିଲା ଆପଣ ଆକଳନ କରିପାରିବେ, ୨୦୧୩ ମସିହାରେ ଚୀନ୍‌ ସେନାମାନେ ଭାରତରେ ୬୪୦ ବର୍ଗ କିଲୋମିଟର ଜମି ବେଆଇନ ଭାବରେ ଦଖଲ କରିଥିଲେ ଏବଂ ଭାରତ ସରକାର କିଛି କରିପାରି ନଥିଲେ । ବୈଦେଶିକ ନୀତି ଏବଂ କୂଟନୈତିକ ବିଷୟରେ ଜୟଶଙ୍କରଙ୍କଠାରୁ ଶିକ୍ଷା ଲାଭ କରି ବର୍ତ୍ତମାନ ରାହୁଲ ଗାନ୍ଧୀ ବୈଦେଶିକ ନୀତି ଉପରେ ଏପରି ଭିତ୍ତିହୀନ ଅଭିଯୋଗ କରିବାକୁ କ୍ୱଚିତ୍ ସାହସ କରିବେ ।

Leave a Reply