କରୋନା : ଅଗଷ୍ଟ ୧୨ରେ ଆସୁଛି ରୁଷିଆ ଟୀକା !

ରୋନା ମହାମାରୀ ସମଗ୍ର ବିଶ୍ୱରେ ଲକ୍ଷ ଲକ୍ଷ ଲୋକଙ୍କୁ ମୃତ୍ୟୁ ମୁହଁକୁ ଠେଲି ଦେଇଛି । କେବଳ ସେତିକି ନୁହେଁ ଅର୍ଥନୈତିକ କାର୍ଯ୍ୟକଳାପକୁ ମଧ୍ୟ ବନ୍ଦ କରିଦେଇଛି । ବିଶ୍ୱର ସୁପର ପାୱାର୍ ଆମେରିକାଠାରୁ ଆରମ୍ଭ କରି ଭାରତ ପରି ଉଦୀୟମାନ ଦେଶମାନଙ୍କରେ ଏହି ମାରାତ୍ମକ ରୋଗ ଏକ ଭୟଙ୍କର ରୂପ ନେଇଛି । ଏହି ରୋଗରୁ ରକ୍ଷା ପାଇବା ପାଇଁ ବିଶ୍ୱର ସମସ୍ତ ଦେଶ ଟୀକା  ସନ୍ଧାନରେ ନିୟୋଜିତ ଅଛନ୍ତି । ଲୋକଙ୍କ ଆଖି ଏବେ ବୈଜ୍ଞାନିକଙ୍କ ଉପରେ ରହିଛି । ଏହି ସମୟ ମଧ୍ୟରେ ରୁଷ ଖୁବ୍‌ ଶୀଘ୍ର ଟୀକା ଉପରେ କିଛି ବଡ଼ ଖବର ପ୍ରତିଶ୍ରୁତି ଦେଇଛି ।

ବ୍ଲୁମବର୍ଗର ରିପୋର୍ଟ ଅନୁଯାୟୀ, ରୁଷର କରୋନାଭାଇରସ୍ ଟୀକା ଅଗଷ୍ଟ ୧୦-୧୨ ସୁଦ୍ଧା ପଞ୍ଜିକରଣ କରିବାକୁ ଯୋଜନା କରିଛି । ରୁଷର ବିଶେଷଜ୍ଞମାନେ ଏହାକୁ ବିଶ୍ୱର ପ୍ରଥମ କରୋନା ଟୀକା  ବୋଲି ଦାବି କରିଛନ୍ତି । ରୁଷ ବ୍ୟତୀତ ଆମେରିକା, ବ୍ରିଟେନ ଏବଂ ଭାରତ ସମେତ ଆହୁରି ଅନେକ ଦେଶ କରୋନା ଟୀକା ବିକଶିତ କରିବାକୁ ଚେଷ୍ଟା କରୁଛନ୍ତି ।

ଅଗଷ୍ଟ ୧୨ରେ ରୁଷିଆ କରୋନା ଟୀକା?  

କରୋନା ମହାମାରୀର ମୁକାବିଲା ପାଇଁ ଦୀର୍ଘ ସମୟ ଧରି ଟୀକା ପ୍ରସ୍ତୁତ କରିବାରେ ରୁଷର ପ୍ରଶାସନ ଜଡ଼ିତ ଥିଲା । ଆମେରିକା ଏବଂ ବ୍ରିଟେନ ଭଳି ଦେଶ ମଧ୍ୟ ରୁଷକୁ ଟୀକା ତଥ୍ୟ ଚୋରି କରିଥିବା ଅଭିଯୋଗ କରିଛନ୍ତି । କିନ୍ତୁ ଏହି ସବୁ ଜିନିଷକୁ ଛାଡ଼ି ଆମେ ବର୍ତ୍ତମାନ ଟୀକା ପଞ୍ଜୀକରଣ ପାଇଁ ପ୍ରସ୍ତୁତି ଆରମ୍ଭ କରିଛୁ । ରୁଷର ବିଶେଷଜ୍ଞମାନେ ଏହାକୁ ବିଶ୍ୱର ପ୍ରଥମ କୋଭିଡ଼୍‌ – ୧୯ ଟୀକା ବୋଲି କହିଛନ୍ତି ।

ମସ୍କୋରେ ବିକଶିତ ହୋଇଥିବା ଟୀକା ବିଷୟରେ ଜାଣନ୍ତୁ  

ମାମଲାର ଜ୍ଞାନ ଥିବା ଜଣେ ବ୍ୟକ୍ତି ନାମ ପ୍ରକାଶ ନ କରିବା ସର୍ତ୍ତରେ କହିଛନ୍ତି ଯେ ମସ୍କୋ ଗାମାଲିଆ ଇନଷ୍ଟିଚ୍ୟୁଟ୍ ଅଫ୍ ମସ୍କୋ ଏହି ଟୀକା ସୃଷ୍ଟି କରିଛି । ଏହା କୁହାଯାଉଛି ଯେ ଟୀକା ପଞ୍ଜୀକରଣର ୩ରୁ ୭ଦିନ ପରେ, ରୁଷର ପ୍ରତ୍ୟକ୍ଷ ବିନିଯୋଗ ପାଣ୍ଠିରୁ ଲୋକମାନଙ୍କୁ ଦିଆଯିବାକୁ ଥିବା ଟୀକାକୁ ଅନୁମୋଦନ କରିପାରେ । ତେବେ ଗାମେଲିଆ ପ୍ରତିଷ୍ଠାନ ଏହା ଉପରେ କୌଣସି ମନ୍ତବ୍ୟ ଦେବାକୁ ମନା କରି ଦେଇଛନ୍ତି ।

ଟୀକା ସର୍ତ୍ତମୂଳକ ଅନୁମତି ପାଇବ! 

ବୁଧବାର ରାଷ୍ଟ୍ରପତି ଭ୍ଲାଦିମିର ପୁଟିନଙ୍କ ସହ ରୁଷର ଡେପୁଟି ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ଟାଟାନିଆ ଗୋଲକୋଭା କହିଛନ୍ତି ଯେ ଅଗଷ୍ଟରେ ଗାମାଲିଆଙ୍କ ଟୀକାକୁ ସର୍ତ୍ତମୂଳକ ପଞ୍ଜିକରଣ ଅନୁମତି ଦିଆଯିବ । ଏହାର ଅର୍ଥ ହେଉଛି ଏହି ଅନୁଷ୍ଠାନକୁ ୧୬୦୦ ଅଧିକ ଲୋକ ପରୀକ୍ଷା କରିବାକୁ ପଡ଼ିବ ।

 ରୁଷର ରାଷ୍ଟ୍ରପତି ଟୀକା ପାଇଁ ସର୍ତ୍ତ ରଖିଛନ୍ତି  

ରୁଷର ରାଷ୍ଟ୍ରପତି ପୁଟିନ ଏହି ବୈଠକରେ କହିଛନ୍ତି ଯେ ଟୀକା ପାଇଁ ଏହାର ଆବଶ୍ୟକତା ଏବଂ ଏହାର ସଂକ୍ରମଣର ମୁକାବିଲା କରିବାର କ୍ଷମତା ହେବା ଆବଶ୍ୟକ । ଟୀକା ବ୍ୟବହାର କରିବାବେଳେ ଆମେ ଏହାକୁ ବିଶ୍ୱାସ କରିବା ଉଚିତ ।

ଟୀକା ପୂର୍ବରୁ ବ୍ରିଟେନ ଚୁକ୍ତିନାମା ସ୍ୱାକ୍ଷର କଲା 

ଯୁକ୍ତରାଷ୍ଟ୍ର, ବ୍ରିଟେନ ଏବଂ ଚୀନ୍‌ର ଟୀକା ମାନବ ପରୀକ୍ଷା ସେମାନଙ୍କର ଶେଷ ପର୍ଯ୍ୟାୟରେ ପହଞ୍ଚିଛି । ଟୀକା ସୃଷ୍ଟି ହେବା ପୂର୍ବରୁ ମଧ୍ୟ ସମଗ୍ର ବିଶ୍ୱରେ ଏହାକୁ କିଣିବା ପାଇଁ ପ୍ରତିଯୋଗିତା ତୀବ୍ର ହୋଇଛି । ବର୍ତ୍ତମାନ ବ୍ରିଟେନ ସାନୋଫି ଏବଂ ଗ୍ଲାକ୍ସୋ ସ୍ମିଥକାଇନ୍‌ରୁ କୋଭିଡ୍ ଟୀକାର ୬ ମିଲିୟନ୍ ଡୋଜ୍ କିଣିବାକୁ ସ୍ୱାକ୍ଷର କରିଛି । ଅନ୍ୟପକ୍ଷରେ, କରୋନା ଭୂତାଣୁ ଟୀକାକରଣ ପ୍ରତିଯୋଗିତାରେ ପାଞ୍ଚଟି ଅଗ୍ରଣୀ କମ୍ପାନୀ ମୋଡର୍ନା, ସାନୋଫି, ଜନସନ ଆଣ୍ଡ ଜନସନ, ବିଏଣ୍ଟେକ୍ ଏବଂ କାଇଭେକ୍‌ଠାରୁ ଟୀକା ନେବା ପାଇଁ ୟୁରୋପୀୟ ୟୁନିଅନ୍ ଆଲୋଚନା କରୁଛି ।

Leave a Reply