ଚୀନ୍‌କୁ ବଡ଼ ଝଟ୍‌କା, ବନ୍ଧୁ ରୁଷ ଏସ-୪୦୦ କ୍ଷେପଣାସ୍ତ୍ର ବିତରଣ ଉପରେ ପ୍ରତିବନ୍ଧକ ଲଗାଇଲା

ଚୀନ୍‌ର ଆଶାକୁ ବିରୋଧ କରି ରୁଷ ତୁରନ୍ତ ବେଜିଂକୁ ଏସ-୪୦୦ ଭୂପୃଷ୍ଠରୁ ବାୟୁ କ୍ଷେପଣାସ୍ତ୍ର ଯୋଗାଣ ଉପରେ ପ୍ରତିବନ୍ଧକ ଲଗାଇଛି । ଚୀନ୍ ପାଇଁ ଏହା ଏକ ବଡ଼ ଝଟ୍‌କା ସଦୃଶ ହୋଇଛି । ବିଶେଷ କଥା ହେଉଛି ଏହି କ୍ଷେପଣାସ୍ତ୍ର ବନ୍ଦ ହେବା ପୂର୍ବରୁ ମସ୍କୋ ବେଜିଂକୁ ଗୁପ୍ତଚର ଅଭିଯୋଗ କରିଛି । ରୁଷର କର୍ତ୍ତୃପକ୍ଷ ସେମାନଙ୍କ ସେଣ୍ଟ ପିଟର୍ସବର୍ଗ ଆର୍କଟିକ୍ ସୋସିଆଲ୍ ସାଇନ୍ସ ଏକାଡେମୀର ସଭାପତି ଭାଲେରୀ ମିଜ୍‌କୋଙ୍କୁ ଚୀନ୍‌କୁ ଗୁପ୍ତ ସାମଗ୍ରୀ ହସ୍ତାନ୍ତର କରିବାରେ ଦୋଷୀ ସାବ୍ୟସ୍ତ କରିଛନ୍ତି । ଏହି ଘଟଣାକୁ ଏହା ସହିତ ସଂଯୁକ୍ତ କରାଯାଉଛି ।

ରୁଷର ପଦକ୍ଷେପ ପରେ ଚୀନ୍ ସ୍ପଷ୍ଟୀକରଣ 

 

ରୁଷର ଘୋଷଣା ପରେ ଚୀନ୍ ସ୍ପଷ୍ଟ କରିଛି ଯେ ମସ୍କୋ ଏଭଳି ନିଷ୍ପତ୍ତି ନେବାକୁ ବାଧ୍ୟ ହୋଇଛି, କାରଣ ଏହି ସମୟରେ ଏସ-୪୦୦ କ୍ଷେପଣାସ୍ତ୍ର ବିତରଣ ପିପୁଲ୍ସ ଲିବରେସନ୍ ଆର୍ମିର ମହାମାରୀ ବିରୋଧୀ କାର୍ଯ୍ୟକଳାପ ଉପରେ ପ୍ରଭାବ ପକାଇବ ବୋଲି ଚିନ୍ତା କରାଯାଉଛି । ଚୀନ୍ ଆହୁରି ମଧ୍ୟ କହିଛି ଯେ ବେଜିଂରେ କୌଣସି ସମସ୍ୟା ସୃଷ୍ଟି କରିବାକୁ ରୁଷ ଚାହୁଁ ନାହିଁ । ଚୀନ୍‌ କହିଛି ଯେ ଅନେକ କାରଣରୁ ରୁଷକୁ କ୍ଷେପଣାସ୍ତ୍ର ବିତରଣ ନିଷ୍ପତ୍ତି ସ୍ଥଗିତ ରଖାଯାଇଛି । ବେଜିଂ କହିଛି ଯେ ଏହି ପ୍ରକାର ଅସ୍ତ୍ର କାରବାର ଏକ ଜଟିଳ ପ୍ରକ୍ରିୟା । ଏଥିସହ କର୍ମଚାରୀମାନଙ୍କୁ ଅସ୍ତ୍ରଶସ୍ତ୍ର ବ୍ୟବହାର ପାଇଁ ତାଲିମ ନେବାକୁ ପଡ଼ିବ । ଏଥିପାଇଁ କର୍ମଚାରୀଙ୍କୁ ରୁଷ ପଠାଇବାକୁ ପଡ଼ିବ, କିନ୍ତୁ କରୋନା ମହାମାରୀ ଯୁଗରେ ଏହା ଅତ୍ୟନ୍ତ ବିପଜ୍ଜନକ ଅଟେ।

ଆକ୍ରମକତା କାରଣରୁ କୂଟନୈତିକ ସାମ୍ମୁଖ୍ୟରେ ଅନେକ ଦେଶ ସହିତ ସଂଘର୍ଷ   

ଯେତେବେଳେ ଚୀନ୍‌ ଏହାର ଏସ-୪୦୦ କାରଣରୁ କୂଟନୈତିକ ସାମ୍ମୁଖ୍ୟରେ ଅନେକ ଦେଶ ସହ ଲଢ଼ୁଛି ସେତେବେଳେ ରୁଷ ଏହି ଯୋଗାଣ ବନ୍ଦ କରି ଦେଇଛି । ପୂର୍ବ ଲଦାଖରେ ଚୀନ୍ ବାହିନୀର ରକ୍ତାକ୍ତ ସଂଘର୍ଷ ପରେ ବେଜିଂ ଭାରତ ସହ ସମ୍ପର୍କକୁ ତିକ୍ତ କରିଦେଇଛନ୍ତି । ଚୀନ ମଧ୍ୟ ଜାପାନ ଏବଂ ଅଷ୍ଟ୍ରେଲିଆ, ଆମେରିକା, ଭିଏତନାମ, କାମ୍ବୋଡିଆ, ଇଣ୍ଡୋନେସିଆ ସହିତ ଆମେରିକା ଏବଂ ୟୁରୋପୀୟ ଦେଶ ସହିତ ହଂକଂ ଏବଂ ଦକ୍ଷିଣ ଚୀନ୍ ସାଗର ଉପରେ ସମ୍ପର୍କ ସ୍ଥାପନ କରିଛନ୍ତି । ଏଭଳି ପରିସ୍ଥିତିରେ ରୁଷର ଏସ-୪୦୦ କ୍ଷେପଣାସ୍ତ୍ର ଉପରେ ପ୍ରତିବନ୍ଧକ ଚୀନ୍ ପାଇଁ ଚିନ୍ତାର କାରଣ ହୋଇପାରେ । ରୁଷର ଏହି ପଦକ୍ଷେପକୁ ନେଇ ଅନେକ ପ୍ରଭାବ ପଡ଼ୁଛି ।

ଏସ-୪୦୦ କ୍ଷେପଣାସ୍ତ୍ର ପ୍ରତିରକ୍ଷା ବ୍ୟବସ୍ଥା କ’ଣ ?  

  1. ଏସ-୪୦୦ କ୍ଷେପଣାସ୍ତ୍ର ପ୍ରଣାଳୀ ହେଉଛି ଏସ-୩୦୦ର ଏକ ଆଧୁନିକ ସଂସ୍କରଣ । ଏହା କ୍ଷେପଣାସ୍ତ୍ର ଏବଂ ୪୦୦ କିଲୋମିଟର ବ୍ୟାସାର୍ଦ୍ଧରେ ପଡୁଥିବା ପଞ୍ଚମ ପିଢ଼ିର ଯୁଦ୍ଧ ବିମାନକୁ ମଧ୍ୟ ନଷ୍ଟ କରିବ ।   
  2. ପାକିସ୍ଥାନ ଏବଂ ଚୀନ୍‌ଠାରୁ ଆଣବିକ କ୍ଷମତାରୁ ଭାରତକୁ ବାଲିଷ୍ଟିକ୍ କ୍ଷେପଣାସ୍ତ୍ରରୁ ରକ୍ଷା କରିବା ପାଇଁ ଏସ-୪୦୦ ପ୍ରତିରକ୍ଷା ବ୍ୟବସ୍ଥା ଏକ କ୍ଷେପଣାସ୍ତ୍ର ଢାଲ ଭାବରେ କାର୍ଯ୍ୟ କରିବ ।    
  3. ଏହି ସିଷ୍ଟମ ଏକାସାଙ୍ଗରେ ୭୨କ୍ଷେପଣାସ୍ତ୍ରକୁ ଗୁଳି କରିପାରେ । ଏହି ସିଷ୍ଟମ ଆମେରିକାର ସବୁଠାରୁ ଉନ୍ନତ ଯୁଦ୍ଧ ବିମାନ ଏଫ-୩୫କୁ ମଧ୍ୟ ଖସାଇ ଦେଇପାରେ ।    
  4. ଏହି କ୍ଷେପଣାସ୍ତ୍ର ଏକାସାଙ୍ଗରେ ୩୬ ପରମାଣୁ ସକ୍ଷମ କ୍ଷେପଣାସ୍ତ୍ରକୁ ନଷ୍ଟ କରିପାରେ । ଚୀନ୍ ପରେ ଭାରତ ହେଉଛି ଏହି ପ୍ରତିରକ୍ଷା ପ୍ରଣାଳୀ କିଣିବାରେ ଦ୍ୱିତୀୟ ଦେଶ ।  
  5. ଚୀନ୍ ଏହା ପୂର୍ବରୁ ଭାରତରୁ ଏହି କ୍ଷେପଣାସ୍ତ୍ର କିଣିବାକୁ ନିଷ୍ପତ୍ତି ନେଇଥିଲା । ଏହା ୨୦୧୮ରେ ପ୍ରଥମ ବ୍ୟାଚ୍ ପାଇଛି । ଚଳିତ ବର୍ଷ ଶେଷ ସୁଦ୍ଧା ଭାରତ ଏହି ବ୍ୟବସ୍ଥା ପାଇବ ।   
  6. ବିଶେଷ କଥା ହେଉଛି ରୁଷ ଚୀନ୍‌ର ବିତରଣକୁ ବନ୍ଦ କରି ଦେଇଛି, କିନ୍ତୁ ଠିକ୍ ସମୟରେ ଭାରତକୁ କ୍ଷେପଣାସ୍ତ୍ର ବିତରଣ କରିବାର ପ୍ରତିଶ୍ରୁତି ଦୋହରାଇଛି । 

Leave a Reply