ରୁଷର କରୋନା ଟୀକା ଘୋଷଣା କଲେ ପୁଟିନ୍‌, କିଏ ପାଇବ, କେତେ ପାଇବ, ଆମେ କେବେ ପାଇବୁ

ରୁଷ ସମଗ୍ର ବିଶ୍ୱକୁ ଅତିକ୍ରମ କରିଛି । ଦୁନିଆର ପ୍ରଥମ କରୋନା ଭୂତାଣୁ ଟୀକା ଅନୁମୋଦନ କରାଯାଇଛି । ରୁଷର ରାଷ୍ଟ୍ରପତି ଭ୍ଲାଦିମିର ପୁଟିନ ମଙ୍ଗଳବାର ଏହା ଘୋଷଣା କରିଛନ୍ତି । ସେ କହିଛନ୍ତି ଯେ ରୁଷରେ ନିର୍ମିତ ପ୍ରଥମ କୋଭିଡ଼୍‌ – ୧୯ ଟୀକା ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ମନ୍ତ୍ରାଳୟର ଅନୁମୋଦନ ଲାଭ କରିଛି । ତାଙ୍କ ଝିଅମାନଙ୍କୁ ଟୀକାକରଣ କରାଯାଇଥିବା ପୁଟିନ ସୂଚନା ଦେଇଛନ୍ତି । ରୁଷର ରାଷ୍ଟ୍ରପତି କହିଛନ୍ତି ଯେ ଆଜି ସକାଳେ ବିଶ୍ୱରେ ପ୍ରଥମ ଥର ପାଇଁ ନୂତନ କରୋନା ଭୂତାଣୁ ବିରୋଧରେ ଏହି ଟୀକା ପଞ୍ଜିକୃତ ହୋଇଛି । ଏହି ଟୀକା ଉପରେ କାମ କରିଥିବା ସମସ୍ତଙ୍କୁ ସେ ଧନ୍ୟବାଦ ଜଣାଇଛନ୍ତି । ପୁଟିନ କହିଛନ୍ତି ଯେ ଏହି ଟୀକା ସମସ୍ତ ଗୁରୁତ୍ୱପୂର୍ଣ୍ଣ ପରୀକ୍ଷା ଦେଇ ଗତି କରିଛି । ବର୍ତ୍ତମାନ ଏହି ଟୀକା ବହୁଳ ଉତ୍ପାଦନ ପାଇଁ ପଠାଯିବ ।

କିଏ ପ୍ରଥମ ଡୋଜ୍‌ ପାଇବ ?  

ରୁଷର ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ ମିଖାଇଲ ମୁରାଶକୋ କହିଛନ୍ତି ଯେ ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ କର୍ମୀଙ୍କୁ ଟୀକାକରଣ ଏହି ମାସରୁ ଆରମ୍ଭ ହୋଇପାରେ। ରୁଷରେ ପ୍ରଥମ ଧାଡ଼ିରେ ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ କର୍ମୀଙ୍କୁ କରୋନା ଟୀକା ଦିଆଯିବ । ଏହାପରେ ବରିଷ୍ଠ ନାଗରିକମାନଙ୍କୁ ଟୀକାକରଣ କରାଯିବ ।

ଏହି ଟୀକା କେବେ ବଜାରକୁ ଆସିବ ? 

ବର୍ତ୍ତମାନ ଏହି ଟୀକାର ସୀମିତ ମାତ୍ରା ପ୍ରସ୍ତୁତ କରାଯାଇଛି । ନିୟାମକ ଅନୁମୋଦନ ଗ୍ରହଣ କରାଯାଇଛି, ତେଣୁ ବର୍ତ୍ତମାନ ଏହି ଟୀକାର ଶିଳ୍ପ ଉତ୍ପାଦନ ସେପ୍ଟେମ୍ବରରୁ ଆରମ୍ଭ ହୋଇପାରେ । ଅକ୍ଟୋବରରୁ ଦେଶବ୍ୟାପୀ ଟୀକାକରଣ ଆରମ୍ଭ କରିପାରିବ ବୋଲି ରୁଷ କହିଛି।

ଦୁନିଆରେ ପ୍ରଥମେ ଏହି ଟୀକା କିଏ ପାଇବ?  

ବିଶ୍ୱରେ ଟୀକା ଯୋଗାଣ ବିଷୟରେ ରୁଷ ଆଲୋଚନା କରିଛି, କିନ୍ତୁ ଅନେକ ଦେଶ ତଥାପି ଏହାକୁ ନେଇ ଦ୍ୱିଧା କରୁଛନ୍ତି । ପାଶ୍ଚାତ୍ୟ ଦେଶ ସମେତ ବିଶ୍ୱ ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ସଂଗଠନ ପର୍ଯ୍ୟାପ୍ତ ତଥ୍ୟ ବିନା ଟୀକା ଯୋଗାଇବା ଠିକ୍ ହେବ ନାହିଁ ବୋଲି ଚିନ୍ତା ପ୍ରକଟ କରିଛନ୍ତି । ବ୍ରିଟେନ ସ୍ପଷ୍ଟ ଭାବରେ କହିଛି ଯେ ଏହା ନାଗରିକମାନଙ୍କୁ ରୁଷର ଟୀକା ପ୍ରଦାନ କରିବ ନାହିଁ । ଏପରି ପରିସ୍ଥିତିରେ ଟୀକା ପ୍ରାରମ୍ଭିକ ପର୍ଯ୍ୟାୟରେ ଅନ୍ୟ ଦେଶକୁ ପଠାଯାଇ ନ ପାରେ । ରୁଷର ସାଧାରଣ ଜନତାଙ୍କ ଉପରେ ଟୀକାକରଣର ପ୍ରଭାବ ଦେଖିବା ପରେ ଅନ୍ୟ ଦେଶମାନେ ଏହା ଉପରେ ନିଷ୍ପତ୍ତି ନେଇପାରନ୍ତି ।

ଏହି ଟୀକା କେତେ ଦାମ୍‌ ହେବ ? 

ରୁଷର ଏଜେନ୍ସି TASS ଅନୁଯାୟୀ, ଏହି ଟୀକା ରୁଷରେ ‘ମାଗଣାରେ’ ଉପଲବ୍ଧ ହେବ । ଏଥିରେ ହୋଇଥିବା ଖର୍ଚ୍ଚ ଦେଶର ବଜେଟ୍‌ରୁ ପୂରଣ ହେବ । ବାକି ଦେଶ ପାଇଁ ମୂଲ୍ୟ ଏପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ପ୍ରକାଶ କରାଯାଇ ନାହିଁ ।

Leave a Reply