ଆମେରିକାର ନିର୍ବାଚନରେ ପୁଟିନ ଏବଂ ଜିନ୍‌ପିଙ୍ଗ୍‌ଙ୍କ ମଧ୍ୟରେ ସିଧାସଳଖ ଲଢ଼େଇ

ଆମେରିକାର ନିର୍ବାଚନକୁ ନେଇ ଚୀନ୍ ଏବଂ ରୁଷରେ ମଧ୍ୟରେ ଲଢ଼େଇ; ରୁଷ ଟ୍ରମ୍ପକୁ ଏବଂ ଚୀନ୍‌ ବାଇଡେନକୁ ସମର୍ଥନ କରୁଛି

ଳିତ ବର୍ଷ ଶେଷରେ ଆମେରିକାରେ ନିର୍ବାଚନ ହେବାର ଅଛି । ତେବେ ଏଥରୁ ଜଣାପଡ଼ୁଛି ଯେ ପୁଟିନ ଏବଂ ସି. ଜିନ୍‌ପିଙ୍ଗ୍‌ ଏହି ନିର୍ବାଚନରେ ​​ପରସ୍ପର ବିରୋଧରେ ମତଦାନକୁ ଯିବା ପାଇଁ ଡୋନାଲ୍ଡ ଟ୍ରମ୍ପ ଏବଂ ଜୋ ବାଇଡେନଙ୍କଡାରୁ ଅଧିକ ଚିନ୍ତିତ ଅଛନ୍ତି । ଆମେରିକାର ଗୁପ୍ତଚର ଏଜେନ୍ସିମାନେ ସେମାନଙ୍କ ସରକାରକୁ ଚେତାବନୀ ଦେଇଛନ୍ତି ଯେ ଗୋଟିଏ ପଟେ ରୁଷ ଡେମୋକ୍ରାଟ୍ ପ୍ରାର୍ଥୀ ବାଇଡେନଙ୍କ ବିରୋଧରେ ପ୍ରଚାର କରୁଥିବାବେଳେ ଚୀନ୍ ଟ୍ରମ୍ପଙ୍କ ବିରୋଧରେ ଏବଂ ବାଇଡେନଙ୍କ ସପକ୍ଷରେ ପ୍ରଚାର କରିବାକୁ ଚେଷ୍ଟା କରୁଛି ।

ସୂଚନାଯୋଗ୍ୟ ଯେ, ନିକଟରେ ବାଇଡେନ କହିଛନ୍ତି ଯେ, ଯଦି ସେ କ୍ଷମତାକୁ ଆସନ୍ତି, ତେବେ ସେ ଟ୍ରମ୍ପଙ୍କଦ୍ୱାରା ଚୀନ୍‌ର ସାମଗ୍ରୀ ଉପରେ ଲଗାଯାଇଥିବା ପ୍ରତିବନ୍ଧକକୁ ଶେଷ କରିବେ ଏବଂ ଚୀନ୍ ସହିତ ନୂତନ ବ୍ୟବସାୟ ଚୁକ୍ତି କରିବେ ।  ଆଜ୍ଞା ହଁ, ଚୀନ୍ ମରୁଥିବାବେଳେ ଏହା ଅମ୍ଳଜାନ ଯୋଗାଣଠାରୁ କମ୍ ହେବ ନାହିଁ । ଏଥି ସହିତ ବାଇଡେନଙ୍କ ସହ ପୁଟିନଙ୍କର ଏକ ପୁରୁଣା ପ୍ରତିଦ୍ୱନ୍ଦ୍ୱିତା ରହିଛି, ଯେଉଁଥିପାଇଁ ରୁଷ ବାଇଡେନଙ୍କ ବିରୋଧରେ ପ୍ରଚାର କରୁଛି । ଏଥିରୁ ସ୍ପଷ୍ଟ ଯେ ଆମେରିକାର ନିର୍ବାଚନ କେବଳ ଆମେରିକାରେ ନୁହେଁ, ବେଜିଂ ଏବଂ ମସ୍କୋରେ ମଧ୍ୟ ଚାଲିଛି ।

ଏହି ଖବର ବାହାରିବା ପରେ ଡେମୋକ୍ରାଟ ଏବଂ ରିପବ୍ଲିକାନମାନେ ବର୍ତ୍ତମାନ ପରସ୍ପରକୁ ଦୋଷ ଦେବା ଆରମ୍ଭ କରି ଦେଇଛନ୍ତି । ବାଇଡେନଙ୍କ ପରାମର୍ଶଦାତା ଟନି ବ୍ଲିଙ୍କେନ୍ ଟ୍ରମ୍ପଙ୍କୁ ଅଭିଯୋଗ କରିଛନ୍ତି ଯେ ଅନେକ ଥର ଟ୍ରମ୍ପ ଆମେରିକାର ନିର୍ବାଚନରେ ​​ହସ୍ତକ୍ଷେପ କରିବାକୁ ବିଦେଶୀ ବାହିନୀକୁ ଉତ୍ସାହିତ କରିଛନ୍ତି । ଆମେ ଆପଣଙ୍କୁ କହିଦେଉଛୁ ଯେ ଡେମୋକ୍ରାଟିକମାନେ ମଧ୍ୟ ଟ୍ରମ୍ପଙ୍କୁ ୨୦୧୬ରେ ରୁଷ ସହାୟତା ସହିତ ନିର୍ବାଚନରେ ​​ଜିତିବା ଅଭିଯୋଗ କରିଛନ୍ତି ।

ଏହିପରି, ଏହି ନୂତନ ଗୁପ୍ତଚର ରିପୋର୍ଟ ଡେମୋକ୍ରାଟ୍‌ମାନଙ୍କୁ ପୁନର୍ବାର ଏପରି ଅଭିଯୋଗ କରିବାର ସୁଯୋଗ ଦେଇଛି । କେତେକ ବିଶ୍ୱାସ କରନ୍ତି ଯେ ରୁଷ ବାଇଡେନଙ୍କୁ ବିରୋଧ କରୁଛି କାରଣ ଓବାମା ସରକାରରେ ଉପ-ରାଷ୍ଟ୍ରପତି ଭାବରେ ବାଇଡେନ ୟୁକ୍ରେନ ପ୍ରସଙ୍ଗରେ ରୁଷ ବିରୁଦ୍ଧରେ ପ୍ରଚାର କରିଥିଲେ ଏବଂ ପୁଟିନଙ୍କୁ ଦୃଢ଼ ବିରୋଧ କରିଥିଲେ । ଏହିପରି, ରୁଷ କେବେ ବାଇଡେନଙ୍କୁ ଆମେରିକାରେ କ୍ଷମତାରେ ରହିବାକୁ ଚାହାଁନ୍ତି ନାହିଁ ।

ସେହିଭଳି ରିପବ୍ଲିକାନ୍‌ମାନେ ମଧ୍ୟ ଚୀନ୍‌ର ସମର୍ଥନ ପାଇଁ ଡେମୋକ୍ରାଟଙ୍କ ଉପରେ ଆକ୍ରମଣ କରିଛନ୍ତି । ଟ୍ରମ୍ପ ଏହି ଖବରକୁ ଜବାବ ଦେଇ କହିଛନ୍ତି ଯେ ମୁଁ ଭାବୁ ନାହିଁ ଯେ ରୁଷ ମୋ ପାଇଁ ପ୍ରଚାର କରୁଛି । ରୁଷ ହେଉଛି ଶେଷ ଦେଶ ଯିଏ ମୋତେ ଅଫିସରେ ଦେଖିବାକୁ ଚାହୁଁଛି, କାରଣ ମୁଁ ରୁଷକୁ ଦେଇଥିବା ଯନ୍ତ୍ରଣା, ଅନ୍ୟ କେହି ଦେଇ ନାହାଁନ୍ତି । ହଁ, ଯଦି ବାଇଡେନ ନିର୍ବାଚନରେ ​​ଜିତନ୍ତି ତେବେ ଦେଶକୁ ଚୀନ୍‌କୁ ବିକ୍ରି କରାଯିବ ।”

ତେଣୁ ଟ୍ରମ୍ପ ଭାବୁଛନ୍ତି ଯେ ପରଦା ପଛରେ ରହି ବାଇଡେନଙ୍କ ପ୍ରଚାରରେ ଚୀନ୍ ଜଡ଼ିତ ହୋଇପାରିବ । ଟ୍ରମ୍ପଙ୍କ ଶାସନ ସମୟରେ ଆମେରିକା-ଚୀନ୍ ସମ୍ପର୍କ ଖରାପ ହୋଇଯାଇଛି ଏବଂ ସମଗ୍ର ବିଶ୍ୱରେ ଚୀନ୍ ବିରୋଧୀ ମାନସିକତାକୁ ପ୍ରୋତ୍ସାହିତ କରିବାରେ ଟ୍ରମ୍ପଙ୍କର ବହୁତ ଅବଦାନ ରହିଛି । ଏଭଳି ପରିସ୍ଥିତିରେ ଚୀନ୍ ଯେକୌଣସି ପ୍ରକାରରେ ଟ୍ରମ୍ପଙ୍କୁ କ୍ଷମତାରୁ ଦୂରେଇ ରଖିବାକୁ ଚାହୁଁଛି । ତେବେ ରୁଷ ପାଇଁ ବାଇଡେନଙ୍କ କ୍ଷମତାକୁ ଆସିବା ଗ୍ରହଣୀୟ ନୁହେଁ । ଏଭଳି ପରିସ୍ଥିତିରେ ବର୍ତ୍ତମାନ ଆମେରିକାର ନିର୍ବାଚନ କ୍ଷେତ୍ରରେ ରୁଷ ଏବଂ ଚୀନ୍ ପରସ୍ପର ବିରୋଧରେ ଠିଆ ହୋଇଥିବା ଦେଖିବାକୁ ମିଳିଛି ।

ଗୁପ୍ତଚର ରିପୋର୍ଟ ଅନୁଯାୟୀ, ଆମେରିକା ନିର୍ବାଚନରେ ​​କେବଳ ରୁଷ ଏବଂ ଚୀନ୍ ହସ୍ତକ୍ଷେପ କରିପାରିବେ ନାହିଁ, ବରଂ ଇରାନ ମଧ୍ୟ ନିର୍ବାଚନରେ ​​ହସ୍ତକ୍ଷେପ କରିବାକୁ ଏକ ଭୂମିକା ଖୋଜିବାକୁ ଚାହୁଁଛି । ଟ୍ରମ୍ପଙ୍କ ନେତୃତ୍ୱରେ ଆମେରିକା-ଇରାନ ସମ୍ପର୍କ ମଧ୍ୟ ଖରାପ ହୋଇଯାଇଛି ଏବଂ ଇରାନ ଆର୍ଥିକ ଅନିଷ୍ଟରେ ପହଞ୍ଚିଛି । ଏହିପରି, ରୋହାନି ମଧ୍ୟ ଟ୍ରମ୍ପଙ୍କୁ ଯଥାଶୀଘ୍ର ବହିଷ୍କାର କରିବା ପାଇଁ ଯୋଜନା ପ୍ରସ୍ତୁତ କରୁଛନ୍ତି ।

Leave a Reply