ସଂରକ୍ଷଣ ଉପରେ ସୁପ୍ରିମକୋର୍ଟଙ୍କ ନିଷ୍ପତ୍ତିରେ ରାଜନୀତି ଗରମ, ବିଜେପି କହିଲା ସଂରକ୍ଷଣ ବ୍ୟବସ୍ଥା ସହିତ ଅଛି

ଦେଶରେ ସଂରକ୍ଷଣ ବିଷୟରେ ବିତର୍କ ପୁଣିଥରେ ଆରମ୍ଭ ହୋଇଛି । ଗୁରୁବାର ସୁପ୍ରିମକୋର୍ଟ କହିଛନ୍ତି ଯେ ସଂରକ୍ଷଣ ଏକ ମୌଳିକ ଅଧିକାର ନୁହେଁ । ତାମିଲନାଡ଼ୁର ମେଡ଼ିକାଲ କଲେଜରେ ଓବିସି ପ୍ରାର୍ଥୀଙ୍କ କୋଟା ପାଇଁ ଦାଖଲ ହୋଇଥିବା ଅନେକ ଆବେଦନ ଶୁଣାଣିବେଳେ କୋର୍ଟ ଏହି ମନ୍ତବ୍ୟ ଦେଇଛନ୍ତି । ତାମିଲନାଡ଼ୁର ଡିଏମକେ, ଶାସକ ଏଆଇଏଡ଼ିଏମକେ, ସିପିଏମ, ସିପିଆଇ ଏବଂ କଂଗ୍ରେସ ଦଳ ସମେତ ଅନେକ ଦଳ ନିଟ୍‌ ଅଧୀନରେ ଥିବା ମେଡ଼ିକାଲ କଲେଜଗୁଡ଼ିକରେ ୫୦% ଓବିସି ସଂରକ୍ଷଣ ପାଇଁ ଆବେଦନ କରିଥିଲେ ।

କୋର୍ଟଙ୍କ ମନ୍ତବ୍ୟ ସହିତ ଦେଶରେ ରାଜନୈତିକ ଏବଂ ସାମାଜିକ ଆଲୋଚନା ପୁଣିଥରେ ଆରମ୍ଭ ହୋଇଛି । ବିଜେପି ଏହି ପ୍ରସଙ୍ଗରେ ନିଜର ଆଭିମୁଖ୍ୟ ସ୍ପଷ୍ଟ କରି କହିଛି ଯେ ଦଳ ସଂରକ୍ଷଣ ପାଇଁ ସମ୍ପୂର୍ଣ୍ଣ ପ୍ରତିଶ୍ରୁତିବଦ୍ଧ । ବିଜେପି ସଭାପତି ଜେପି ନଡ୍ଡ଼ା ଆଜି କହିଛନ୍ତି, “ମୋଦୀ ସରକାର ଏବଂ ବିଜେପି ସଂରକ୍ଷଣ ପାଇଁ ସମ୍ପୂର୍ଣ୍ଣ ପ୍ରତିବଦ୍ଧ । ସାମାଜିକ ନ୍ୟାୟ ପ୍ରତି ଆମର ପ୍ରତିବଦ୍ଧତା ନିରନ୍ତର ରହିଛି । ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ନରେନ୍ଦ୍ର ମୋଦୀ ଏହି ପ୍ରତିଶ୍ରୁତିର ପୁନରାବୃତ୍ତି କରିଛନ୍ତି । ଆମର ପ୍ରାଥମିକତା ହେଉଛି ସାମାଜିକ ସମନ୍ୱୟ ଏବଂ ସମସ୍ତଙ୍କ ପାଇଁ ସମାନ ସୁଯୋଗ । ମୁଁ ଏହା ସ୍ପଷ୍ଟ କରୁଛି, ବିଜେପି ସଂରକ୍ଷଣ ବ୍ୟବସ୍ଥା ସହିତ ଅଛି ।”

ରାଜନୈତିକ ଦଳଗୁଡ଼ୀକ ପାଇଁ ସମ୍ବେଦନଶୀଳ ପ୍ରସଙ୍ଗ  

ସଂରକ୍ଷଣ ହେଉଛି ଏକ ପ୍ରସଙ୍ଗ ଯେଉଁଥିରେ ଅଧିକାଂଶ ରାଜନୈତିକ ଦଳ ସାଧାରଣତଃ ବିତର୍କରୁ ଦୂରେଇ ଯାଆନ୍ତି । ସେମାନଙ୍କ ପାଇଁ ଏହା ଏକ ସମ୍ବେଦନଶୀଳ ପ୍ରସଙ୍ଗ ଏବଂ ସେମାନଙ୍କର ଭୋଟ୍ ବ୍ୟାଙ୍କ ଉପରେ ପ୍ରଭାବ ପକାଇପାରେ । ଭାରତୀୟ ସମ୍ବିଧାନ କେବଳ ଅନୁସୂଚିତ ଜନଜାତି ଏବଂ ଶିକ୍ଷା, ସରକାରୀ ଚାକିରୀ, ସଂସଦ ଏବଂ ବିଧାନସଭାରେ ଅନୁସୂଚିତ ଜାତିମାନଙ୍କୁ ସଂରକ୍ଷଣ ଦେଇନାହିଁ ବରଂ ସମାନ ସୁଯୋଗର ସୁନିଶ୍ଚିତ କରିଛି । ଜାତି ଆଧାରରେ ଏହି ସଂରକ୍ଷଣ ବା କୋଟା ଦିଆଯାଇଥିଲା । ୧୯୮୯ରେ, ଭିପି ସିଂଙ୍କ ସରକାର ମଣ୍ଡଳ ଆୟୋଗର ସୁପାରିଶ ଆଧାରରେ ଅନ୍ୟ ପଛୁଆ ବର୍ଗ (ଓବିସି)କୁ ସଂରକ୍ଷଣ ଦେବାକୁ ନିଷ୍ପତ୍ତି ନେବାବେଳେ ସଂରକ୍ଷଣ ଉପରେ ରାଜନୀତି ଆହୁରି ତୀବ୍ର ହୋଇଥିଲା ।

ପଛୁଆ ପ୍ରମାଣ କରିବାକୁ ପ୍ରତିଯୋଗୀତା  

ଓବିସି ନିମ୍ନ ଏବଂ ମଧ୍ୟବର୍ତ୍ତୀ ଜାତିରୁ ଆସିଥିଲେ । ସେମାନଙ୍କୁ ସମାଜରେ ଉଚ୍ଚ ଜାତିର ମାନ୍ୟ ନ ଥିବାରୁ ପଛୁଆ ବିବେଚିତ ହୋଇଥିଲେ । ଯେହେତୁ ଲୋକମାନେ ହ୍ରାସ ପାଉଥିବା ସରକାରୀ ଏବଂ ବିଶ୍ୱବିଦ୍ୟାଳୟ ଚାକିରିରେ ଅଂଶ ମାଗିବା ଆରମ୍ଭ କଲେ, ଜାତିମାନେ ନିଜକୁ ପଛୁଆ ଘୋଷଣା କରିବାକୁ ପ୍ରତିଯୋଗୀତା କରିବାରେ ଲାଗିଛନ୍ତି । ୧୯୮୦ରେ, ମଣ୍ଡଳ ଆୟୋଗ ଏକ ରିପୋର୍ଟ ଦାଖଲ କରିଥିଲେ ଏବଂ ତତ୍କାଳୀନ କୋଟାକୁ ୨୨ ପ୍ରତିଶତରୁ ୪୯.୫ ପ୍ରତିଶତକୁ ବୃଦ୍ଧି କରିବାକୁ ପରାମର୍ଶ ଦେଇଥିଲେ । ୨୦୦୬ ସୁଦ୍ଧା ପଛୁଆ ଜାତି ତାଲିକାରେ ଜାତି ସଂଖ୍ୟା ୨୨୯୭ରେ ପହଞ୍ଚିଛି ।

ସଂରକ୍ଷଣ ଆନ୍ଦୋଳନ  

ରାଜନୈତିକ ଦଳମାନେ ସେମାନଙ୍କର ଭୋଟ୍ ବ୍ୟାଙ୍କ ବୃଦ୍ଧି ପାଇଁ ସଂରକ୍ଷଣ ତାଲିକାରେ ବିଭିନ୍ନ ଜାତି ଯୋଡ଼ିବା ବିଷୟରେ ଆଲୋଚନା କରନ୍ତି କିନ୍ତୁ ଏହାକୁ ହ୍ରାସ କିମ୍ବା ସମୀକ୍ଷା କରିବା ପାଇଁ ଓକିଲାତି କରନ୍ତି ନାହିଁ । ଫଳସ୍ୱରୂପ, ତାମିଲନାଡ଼ୁ ପରି ଏକ ରାଜ୍ୟରେ ସରକାରୀ ଚାକିରୀ ଏବଂ ଗରିବ ଏବଂ ପଛୁଆ ବର୍ଗର ଶିକ୍ଷାଗତ ଯୋଗ୍ୟତା କ୍ଷେତ୍ରରେ ୬୯ ପ୍ରତିଶତ ସଂରକ୍ଷଣ ରହିଛି । ଅନେକ ରାଜ୍ୟରେ ବିଭିନ୍ନ ସମ୍ପ୍ରଦାୟ ନିଜ ପାଇଁ ସଂରକ୍ଷଣ ଦାବି କରୁଛନ୍ତି ଏବଂ ବେଳେବେଳେ ସେମାନଙ୍କର ପ୍ରଦର୍ଶନ ହିଂସାତ୍ମକ ରୂପ ନେଇଛି । ମହାରାଷ୍ଟ୍ରର ମରାଠା, ଗୁଜରାଟର ପଟେଲ୍ସ, ହରିୟାଣାର ଜାଟ ଏବଂ ରାଜସ୍ଥାନର ଗୁଜ୍ଜରମାନେ ନିଜ ପାଇଁ ସଂରକ୍ଷଣ ଦାବି କରି ବ୍ୟାପକ ପ୍ରଦର୍ଶନ କରିଥିଲେ ।

ମୋହନ ଭାଗବତଙ୍କ ବିବୃତ୍ତି   

ସଂଘର ମୁଖ୍ୟ ମୋହନ ଭଗବତ ଅନେକ ଥର କହିଛନ୍ତି ଯେ ସଂରକ୍ଷଣ ନେଇ ଦେଶରେ ବିତର୍କର ଆବଶ୍ୟକତା ରହିଛି । ଗତ ବର୍ଷ ତିନୋଟି ରାଜ୍ୟରେ ଅନୁଷ୍ଠିତ ବିଧାନସଭା ନିର୍ବାଚନ ପୂର୍ବରୁ ଏଭଳି ମନ୍ତବ୍ୟ ଦେଇ ସେ ପୁଣି ଥରେ ବିଜେପିକୁ ବ୍ୟାକ୍‌ଫୁଟରେ ରଖିଥିଲେ । ମହାରାଷ୍ଟ୍ର, ହରିୟାଣା ଏବଂ ଝାଡ଼ଖଣ୍ଡରେ ବିଧାନସଭା ନିର୍ବାଚନ ପୂର୍ବରୁ ସେ ଏହି ପ୍ରସ୍ତାବ ଦେଇଛନ୍ତି । ସେ କହିଥିଲେ ଯେ ଯେଉଁମାନେ ସଂରକ୍ଷଣ ସପକ୍ଷରେ ଅଛନ୍ତି ଏବଂ ଯେଉଁମାନେ ଏହାକୁ ବିରୋଧ କରୁଛନ୍ତି, ସେମାନେ ଏକ ଆନ୍ତରିକ ପରିବେଶରେ ବସି ଏହାକୁ ବିଚାର କରିବା ଉଚିତ ।

ଆର୍ଥିକ ସଂରକ୍ଷଣ 

କିଛିଲୋକ ଯୁକ୍ତି କରନ୍ତି ଯେ ବର୍ତ୍ତମାନ ସଂରକ୍ଷଣକୁ ଜାତି ଭିତ୍ତିକ ରହିବାକୁ ଅନୁମତି ଦିଆଯିବା ଉଚିତ ନୁହେଁ, ବରଂ ଅର୍ଥନୈତିକ ଆଧାର ସହିତ ମିଳିତ ହେବା ଉଚିତ । ଯେଉଁଥିରେ ସମସ୍ତ ଜାତିର ଗରିବ ଲୋକ କେତେକ ଜାତିର ଧନୀ ଲୋକଙ୍କ ବଦଳରେ ଉପକୃତ ହେବେ । ଆର୍ଥିକ ଭିତ୍ତିରେ ସାଧାରଣ ବର୍ଗଙ୍କ ପାଇଁ ମୋଦୀ ସରକାର ୧୦ ପ୍ରତିଶତ ସଂରକ୍ଷଣ ବ୍ୟବସ୍ଥା କରିଛନ୍ତି । ଏହା ସହ ଜଡ଼ିତ ବିଲ୍ ଗତ ବର୍ଷ ସଂସଦ ଦ୍ୱାରା ଅନୁମୋଦିତ ହୋଇଥିଲା ।

Leave a Reply