ଚୀନ୍‌କୁ ଚାରି ଦିଗରୁ ଆକ୍ରମଣ – ଆମେରିକା, ଅଷ୍ଟ୍ରେଲିଆ ଏବଂ ଜାପାନ ଭାରତ ସହିତ ମିଳିତ ଯୁଦ୍ଧ ଅଭ୍ୟାସରେ ପ୍ରଥମ ଥର ପାଇଁ ଯୋଗଦେବେ

ପ୍ରଶାନ୍ତ ତଥା ଭାରତ ମହାସାଗରରେ ଚୀନ୍‌କୁ ରୋକିବା ପାଇଁ ଚାରିଟି ପ୍ରମୁଖ ଶକ୍ତି ପ୍ରଥମ ଥର ପାଇଁ ମାଲାବରରେ ଏକାଠି ହେବାକୁ ପ୍ରସ୍ତୁତ ଅଛନ୍ତି । ଚଳିତ ବର୍ଷର ମାଲାବାର ନୌବାହିନୀ ପାଇଁ ଅଷ୍ଟ୍ରେଲିଆ ଖୁବ୍ ଶୀଘ୍ର ଭାରତଦ୍ୱାର ନିମନ୍ତ୍ରିତ ହୋଇପାରେ । ଏହା ସହିତ ପ୍ରଥମ ଥର ପାଇଁ ଅନୌପଚାରିକ ଭାବରେ ଗଠିତ ଚାରଦେଶର ଗୋଷ୍ଠୀ ସାମରିକ ମଞ୍ଚରେ ଦେଖାଯିବ । ଏଥିରେ ଭାରତ ଏବଂ ଅଷ୍ଟ୍ରେଲିଆ ସହିତ ଜାପାନ ଏବଂ ଆମେରିକା ଅନ୍ତର୍ଭୁକ୍ତ । ଅଦ୍ୟାବଧି ଭାରତ ଅଷ୍ଟ୍ରେଲିଆକୁ ଏଥିରୁ ଦୂରେଇ ରଖିଥିଲା, କିନ୍ତୁ ଲଦାଖ ସୀମାରେ ଚୀନ୍‌ର କାର୍ଯ୍ୟକଳାପକୁ ଦୃଷ୍ଟିରେ ରଖି ଏହାକୁ ଡାକିବାକୁ ମଧ୍ୟ ଯୋଜନା ରହିଛି ।

ତଥାପି ଚାରଦେଶର ମେଣ୍ଟରେ ସୀମିତ ଥିଲା

ବ୍ଲୁମବର୍ଗ ରିପୋର୍ଟ ଅନୁଯାୟୀ ଅଷ୍ଟ୍ରେଲିଆକୁ ଆନୁଷ୍ଠାନିକ ନିମନ୍ତ୍ରଣ ପ୍ରସ୍ତାବ ଆସନ୍ତା ସପ୍ତାହ ସୁଦ୍ଧା ମିଳି ହୋଇପାରିବ । ମାଲାବାର ପୂର୍ବରୁ ଏକ ନୌସେନା ଯୁଦ୍ଧଭ୍ୟାସରେ ସୀମିତ ଥିଲା କିନ୍ତୁ ବର୍ତ୍ତମାନ ଏହା ଇଣ୍ଡୋ-ପାସିଫିକ୍ ରଣନୀତିର ଏକ ଗୁରୁତ୍ୱପୂର୍ଣ୍ଣ ଅଂଶ ଅଟେ । ଏହା ଅଧୀନରେ ଏକ ପ୍ରମୁଖ ଲକ୍ଷ୍ୟ ହେଉଛି ଭାରତ ମହାସାଗରରେ ଚୀନ୍‌ର ପଦକ୍ଷେପକୁ ବନ୍ଦ କରିବା । ୨୦୧୫ରେ ଜାପାନ ଏଥିରେ ଯୋଗ ଦେଇଥିଲା ।

ଚୀନ୍ ଏକ ଶକ୍ତିଶାଳୀ ବାର୍ତ୍ତା ପାଇବ  

୨୦୧୭ ରେ ଅଷ୍ଟ୍ରେଲିଆ ଏଥିରେ ଯୋଗଦେବାକୁ ଭାରତକୁ ଅଟକାଇଥିଲା, ଭାବିଥିଲା ​​ଯେ ବେଜିଂ ଏହାକୁ ଚାରିଦେଶର ସାମରିକ ବିସ୍ତାର ଭାବରେ ଦେଖିପାରେ, କିନ୍ତୁ ସୀମା ଉତ୍ତେଜନା ଏବଂ ଚୀନ୍‌ର ଆକ୍ରମଣାତ୍ମକ ମନୋଭାବକୁ ଦୃଷ୍ଟିରେ ରଖି ଭାରତ ଶେଷରେ ନିଜର ଆଭିମୁଖ୍ୟକୁ କଡ଼ାକଡ଼ି କରିଛି । ୱାଶିଂଟନ୍ ସ୍ଥିତ ରାଣ୍ଡ ନିଗମର ଡେରେକ ଗ୍ରସମ୍ୟାନ୍‌ଙ୍କ ରିପୋର୍ଟରେ କୁହାଯାଇଛି ଯେ ଏହା ଚୀନ୍‌କୁ ଏକ ଗୁରୁତ୍ୱପୂର୍ଣ୍ଣ ବାର୍ତ୍ତା ପଠାଇବ ଯେ ଚାରିଦେଶର ମେଣ୍ଟ ପ୍ରକୃତରେ ମିଳିତ ନୌସେନା ଅଭ୍ୟାସ କରୁଛି । ଯଦିଓ ଏହା ଏକ ଚାରିଦେଶର ଇଭେଣ୍ଟ ଭାବରେ ଟେକ୍ନିକାଲ୍ ସଂଗଠିତ ନୁହେଁ ।

ଭାରତ ପାଇଁ ଆବଶ୍ୟକ ଆଞ୍ଚଳିକ ଏବଂ ବିଶ୍ୱ ଶକ୍ତିର ସମର୍ଥନ   

ଲଦାଖରେ ହୋଇଥିବା ହିଂସା ପୂର୍ବରୁ ଭାରତ ଏହାର ବୃହତ୍ତମ ବାଣିଜ୍ୟ ଭାଗୀଦାରୀ ଚୀନ୍ ସହିତ ସମ୍ପର୍କକୁ ସନ୍ତୁଳିତ କରିବାକୁ ଚେଷ୍ଟା କରିଥିଲା ​​ଏବଂ ଅନ୍ୟ ପଟେ ଆମେରିକା ଭଳି ଦେଶ ସହ ସମ୍ପର୍କକୁ ମଜବୁତ କରିଥିଲା । ଏହି ରିପୋର୍ଟରେ ପାକିସ୍ତାନରେ ଥିବା ଭାରତର ଉଚ୍ଚ କମିଶନର ଜି. ପାର୍ଥସାରର୍ଥୀ କହିଛନ୍ତି, ଚୀନ୍ ଉପରେ ଆମର ଦ୍ୱିପାକ୍ଷିକ ଅର୍ଥନୈତିକ ପ୍ରତିବନ୍ଧକ ଆବଶ୍ୟକ କିନ୍ତୁ ଆମକୁ ମନେ ରଖିବାକୁ ହେବ ଯେ ଯଦି ଆମେ ଆଞ୍ଚଳିକ ତଥା ବିଶ୍ୱ ବାହିନୀର ସହଯୋଗରେ କାର୍ଯ୍ୟ କରୁ ତେବେ ଚୀନ୍ ପ୍ରଭାବିତ ହୋଇପାରିବ ।

ଚାରିଦେଶର ମେଣ୍ଟକୁ ମଜବୁତ କରିବା ଗୁରୁତ୍ୱପୂର୍ଣ୍ଣ  

ପୂର୍ବତନ ବୈଦେଶିକ ସଚିବ ତଥା ନୀତି ଅନୁସନ୍ଧାନ କେନ୍ଦ୍ରର ବରିଷ୍ଠ ସହକର୍ମୀ ଶ୍ୟାମ ସରନଙ୍କ ଅନୁଯାୟୀ, ଚାରିଦେଶର ମେଣ୍ଟକୁ ମଜବୁତ ନକରିବାଦ୍ୱାରା ଚୀନ୍ ଉପକୃତ ହେବ । ସେ କହିଛନ୍ତି ଯେ ଯେପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଚୀନ୍ ବିଭିନ୍ନ ଦିଗରୁ ନିର୍ଦ୍ଦେଶ ପାଳନ କରିବାକୁ ପ୍ରବର୍ତ୍ତିତ ହେବ, ସେପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ବେଜିଂର ଶକ୍ତି ପ୍ରତିକ୍ରିୟାରେ ଇଣ୍ଡୋ-ପାସିଫିକ୍ ରଣନୀତି ବ୍ୟବହାର କରିବାକୁ ପଡ଼ିବ ଏବଂ ଚାରିଦେଶର ମେଣ୍ଟକୁ ଏହାର କେନ୍ଦ୍ରରେ ରହିବ । ସେ କହିଛନ୍ତି ଯେ ଭାରତ ଏହାର ଆଗ୍ରହ କେଉଁଠାରେ ଅଛି ତାହା ସ୍ପଷ୍ଟ ଭାବରେ ବୁଝିବା ଆବଶ୍ୟକ ।

Leave a Reply