ଏବେବି ପାକିସ୍ତାନ ଆତଙ୍କବାଦୀଙ୍କ ପାଇଁ ସୁରକ୍ଷିତ ସ୍ଥାନ : ଆମେରିକା

ଓ୍ବାଶିଂଟନ୍, (ଓଡିଶା ଟାଇମ୍) : ସ୍ଥାନୀୟ ଆତଙ୍କବାଦୀ ସଂଗଠନ ପାଇଁ ପାକିସ୍ତାନ ଏକ ସୁରକ୍ଷିତ ସ୍ଥାନ ହୋଇଛି ବୋଲି ବୁଧବାର ଆମେରିକା ଏଭଳି ଦାବି କରିଛି ।

ଏଥି ଅନୁଯାୟୀ, ଫେବୃଆରୀ ୨୦୧୯ରେ ଜାମ୍ମୁ କାଶ୍ମୀର ପୁଲୱାମା ଆକ୍ରମଣ ପରେ ପାକିସ୍ତାନ ଭାରତ କେନ୍ଦ୍ରିକ ଆତଙ୍କବାଦୀ ସଂଗଠନକୁ ବଡ ଆକ୍ରମଣ ନକରିବା ପାଇଁ ସାମାନ୍ୟ ପଦକ୍ଷେପ ନେଇଥିଲା । ଭାରତୀୟ ସୁରକ୍ଷା ବାହିନୀ ଉପରେ ହୋଇଥିବା ଏହି ଆକ୍ରମଣ ପଛରେ ପାକିସ୍ତାନର ଆତଙ୍କବାଦୀ ସଂଗଠନ ଜୈଶ-ଏ-ମହମ୍ମଦର ହାତ ଥିବା ଜଣାପଡିଥିଲା ।

ଆତଙ୍କବାଦ ଉପରେ ସଂସଦୀୟ-ଅଧିକାର ପ୍ରାପ୍ତ ସମିତିର ବାର୍ଷିକ ରିପୋର୍ଟ ୨୦୧୯ରେ ଆମେରିକାର ବୈଦେଶିକ ବିଭାଗ କହିଛି ଯେ ପାକିସ୍ତାନକୁ ଆମେରିକାରୁ ମିଳୁଥିବା ସହାୟତା ଉପରେ ପ୍ରତିବନ୍ଧକ ଜାରି ରହିଛି । ରିପୋର୍ଟ ଅନୁଯାୟୀ, ରାଷ୍ଟ୍ରପତି ଡୋନାଲ୍ଡ ଟ୍ରମ୍ପଙ୍କ ଦ୍ବାରା ଜାନୁଆରୀ ୨୦୧୮ରେ ପାକିସ୍ତାନକୁ ଆମେରିକାରୁ ମିଳୁଥିବା ସହାୟତା ଉପରେ ଲଗାଯାଇଥିବା ପ୍ରତିବନ୍ଧକ ୨୦୧୯ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ମଧ୍ୟ ଜାରି ରହିଥିଲା ।
ରିପୋର୍ଟରେ କୁହାଯାଇଛି ଯେ ପାକିସ୍ତାନରେ କାର୍ଯ୍ୟ କରୁଥିବା ଆତଙ୍କବାଦୀ ଗୋଷ୍ଠୀ ଏବଂ ଆତଙ୍କବାଦୀଙ୍କ ଦ୍ବାରା ସୃଷ୍ଟି ହୋଇଥିବା ବିପଦକୁ ଦୂର କରିବାରେ ପାକିସ୍ତାନ ସରକାର ବିଫଳ ହୋଇଛନ୍ତି। ଏହାକୁ ଦୃଷ୍ଟିରେ ରଖି ଆମେରିକା ସରକାର ଜାନୁଆରୀ ୨୦୧୮ରେ ପାକିସ୍ତାନକୁ ଦିଆଯାଇଥିବା ଅଧିକାଂଶ ସହାୟତା ବନ୍ଦ କରିଦେଇଥିଲେ, ଯାହା ଆମେରିକା ଦ୍ବାରା ୨୦୧୯ ରେ ଜାରି କରାଯାଇଥିଲା |

ରିପୋର୍ଟରେ କୁହାଯାଇଛି ଯେ ପାକିସ୍ତାନ ଆଫଗାନିସ୍ତାନକୁ ଟାର୍ଗେଟ୍ କରୁଥିବା ଆଫଗାନ୍ ତାଲିବାନ ଏବଂ ହକ୍କାନି ନେଟୱାର୍କ (HQN) ସହ ଭାରତକୁ ଟାର୍ଗେଟ୍ କରୁଥିବା ଆତଙ୍କବାଦୀ ସମୂହ ଭଳି ଲସ୍କର-ଏ-ତୋଇବା ଏବଂ ଜୈଶ-ଏ-ମହମ୍ମଦ ଭଳି ଆତଙ୍କବାଦୀ ସଂଗଠନକୁ ନିଜର କାର୍ଯ୍ୟକଳାପକୁ ବୃଦ୍ଧି କରିବାକୁ ଅନୁମତି ପ୍ରଦାନ କରିଛି ।

ଆମେରିକାର ବୈଦେଶିକ ବିଭାଗ ଅଭିଯୋଗ କରିଛି ଯେ ଜୈଶ୍ ର ପ୍ରତିଷ୍ଠାତା ତଥା ଜାତିସଂଘ ଦ୍ବାରା ନାମିତ ଆତଙ୍କବାଦୀ ମାସୁଦ ଅଜହର ଏବଂ ୨୦୦୮ରେ ମୁମ୍ବାଇ ଆକ୍ରମଣର ‘ପ୍ରୋଜେକ୍ଟ ମ୍ୟାନେଜର’ ସାଜିଦ ମୀରଙ୍କ ପରି ପାକିସ୍ତାନ କୌଣସି ପଦକ୍ଷେପ ନେଇ ନାହିଁ । ଉଭୟେ ପାକିସ୍ତାନରେ ମୁକ୍ତଭାବେ ବୁଲୁଥିବା ଜଣାପଡିଛି ।

Leave a Reply