ମଜାଳିଆ କିନ୍ତୁ ସତ୍ୟ: ପାକିସ୍ତାନ ସାଉଦିରେ କ୍ଷମତା ପରିବର୍ତ୍ତନ କରିବାକୁ ଚାହୁଁଛି ଏବଂ ଏହା ସଫଳ ହେବ ବୋଲି ନିଶ୍ଚିତ

ସାଉଦି ଆରବରୁ ସହାୟତା ପାଇବାରୁ ବିଫଳ ହେବା ପରେ ପାକିସ୍ତାନ ପାଗଳ ହୋଇଯାଇଛି । ବର୍ତ୍ତମାନ ସାଉଦି ଆରବରେ କ୍ଷମତା ପରିବର୍ତ୍ତନ କରିବା ପାଇଁ ପାକିସ୍ତାନ ଯୋଜନା ପ୍ରସ୍ତୁତ କରୁଛି । ହଁ, ଆପଣ ଏହାକୁ ଠିକ୍ ପଢ଼ିଛନ୍ତି। ସାଉଦି ଆରବରେ ପାକିସ୍ତାନ କ୍ଷମତା ପରିବର୍ତ୍ତନ କରିବାକୁ ଚାହୁଁଛି । ଦି ଷ୍ଟେଟ୍ସମ୍ୟାନ୍ ରିପୋର୍ଟ ଅନୁଯାୟୀ, ରିୟାଦର ସୂତ୍ର ନ୍ୟୁଜ୍‌ ଏଏନଆଇ ଏଜେନ୍ସିକୁ କହିଛି ଯେ ମହମ୍ମଦ ବିନ୍ ସଲମାନ ଏହାକୁ ପ୍ରତ୍ୟାଖ୍ୟାନ କରିବା ପରେ ଇସ୍‌ଲାମାବାଦ ସାଉଦି ବିରୋଧୀ ଦଳ ସହ କୂଟନୈତିକ ଚ୍ୟାନେଲରେ ସମ୍ପର୍କ ପ୍ରତିଷ୍ଠା କରିବାର ବ୍ୟବସ୍ଥା କରିଛି । କିନ୍ତୁ ୨୦୦୭ରେ ସୁଲତାନ ଅବଦୁଲ୍ଲା ସାଉଦିର ଭବିଷ୍ୟତର ସୁଲତାନଙ୍କୁ ଚୟନ କରିବାର ପ୍ରକ୍ରିୟା ସ୍ଥାପନ କରିବା ପାଇଁ ଏକ ଆଲେଗିଆନ୍ସ କାଉନସିଲ୍ ଗଠନ କରି ରାଜକୀୟ ଗୃହରେ ବିବାଦ ସୃଷ୍ଟି କରିଥିଲେ । ବାର୍ତ୍ତା ସ୍ପଷ୍ଟ ହୋଇଛି – ସାଉଦି ବିରୋଧୀ ଦଳର ଶକ୍ତି ଉପରେ ପ୍ରିନ୍ସ ମହମ୍ମଦ ବିନ୍ ସଲମାନ ପରାସ୍ତ ହେବାର ସ୍ୱପ୍ନ ପାକିସ୍ତାନ ଦେଖୁଛି ।

ପାକିସ୍ତାନ ଏବଂ ସିରିଆର କ’ଣ ସମାନତା ଅଛି ?

ଉଭୟ ନିଜ ପଡ଼ୋଶୀ [ଭାରତ ଏବଂ ଇସ୍ରାଏଲ୍]କୁ ଆଖିରେ ଦେଖନ୍ତି ନାହିଁ, ଏବଂ ଉଭୟଙ୍କ ପ୍ରକୃତ ସ୍ଥିତି ଅପେକ୍ଷା ଅଧିକ ଶତ୍ରୁତା କରନ୍ତି । ଏହାବ୍ୟତୀତ ଅନ୍ୟ ଏକ ସମାନତା ହେଉଛି ପାକିସ୍ତାନ ଏବଂ ସିରିଆରେ ଗଣତାନ୍ତ୍ରିକ ନିର୍ବାଚନ ଇଦ୍‌ର ଚନ୍ଦ୍ର ସଦୃଶ ହୋଇଥିବାବେଳେ ପ୍ରକୃତ ଶକ୍ତି ସେଠାରେ ସେନାଙ୍କ ହାତରେ ଅଛି । କିନ୍ତୁ ଏଥର ପାକିସ୍ତାନ ସାଉଦି ଆରବର ଆଭ୍ୟନ୍ତରୀଣ ବ୍ୟାପାରରେ ହସ୍ତକ୍ଷେପ କରିଛି ଏବଂ ଏହାର ଆକାରଠାରୁ ଅଧିକ ବିପଦ କିଣିଛି ।

କିନ୍ତୁ ସାଉଦି ଆରବ କାହିଁକି ପାକିସ୍ତାନ ଉପରେ ଏତେ ରାଗିଛି ?

ଭାରତକୁ ବିରୋଧ କରିବା ଏବଂ ଓଆଇସି କାଶ୍ମୀର ପ୍ରସଙ୍ଗରେ ପାକିସ୍ତାନର ଆଭିମୁଖ୍ୟକୁ ସମର୍ଥନ କରିବାକୁ ସାଉଦି ନେତୃତ୍ୱାଧୀନ ଇସ୍‌ଲାମିକ ସହଯୋଗ ସଂଗଠନ ପାକିସ୍ତାନ ଚାହୁଁଥିଲା । ପାକିସ୍ତାନୀ ବୈଦେଶିକ ମନ୍ତ୍ରୀ ଶାହ ମେହମୁଦ କୁରେଶି ମଧ୍ୟ ସାଉଦି ଲୋକଙ୍କୁ ଏକ ଅଲ୍ଟିମେଟମ୍ ଦେଇଛନ୍ତି ଯେ ଯଦି ଓଆଇସି ସେମାନଙ୍କ କଥା ଶୁଣନ୍ତି ନାହିଁ, ତେବେ ପାକିସ୍ତାନ ଓଆଇସିଠାରୁ ପୃଥକ ଗୋଷ୍ଠୀ ଗଠନ କରି କାଶ୍ମୀର ପ୍ରସଙ୍ଗ ଉଠାଇବାକୁ ବାଧ୍ୟ ହେବ ।

ଏହା ବ୍ୟତୀତ ସାଉଦି ପ୍ରିନ୍ସ ମହମ୍ମଦ ବିନ୍ ସଲମାନ ମଧ୍ୟ ପାକିସ୍ତାନୀ ପ୍ରଶାସନ ଉପରେ ଅତ୍ୟଧିକ କ୍ରୋଧିତ ଅଛନ୍ତି । ୨୦୧୯ରେ, ଇମ୍ରାନ ଖାନଙ୍କ ସହିତ ତାଙ୍କର ପାକିସ୍ତାନୀ ଗସ୍ତରେ ଯୁକ୍ତିତର୍କ ହୋଇଥିଲା, ଯେଉଁ କାରଣରୁ ପାକିସ୍ତାନ ସହ ସାଉଦି ଆରବର ସମ୍ପର୍କ ଛିନ୍ନ ହେବାରେ ଲାଗିଲା । କିନ୍ତୁ ଶାହା ମହମୁଦ କୁରେଶି ସାଉଦିକୁ ଚ୍ୟାଲେଞ୍ଜ କରି ସଠିକ୍ କାର୍ଯ୍ୟ କରିଥିଲେ । ଏହି କାରଣରୁ ପାକିସ୍ତାନ କେବଳ ସାଉଦି ପାଇଁ ଆର୍ଥିକ ସହାୟତା ହରାଇ ନାହିଁ, ଯେତେବେଳେ ପାକିସ୍ତାନୀ ସାମରିକ ମୁଖ୍ୟ ଜେନେରାଲ ବାଜୱା ମଧ୍ୟ ସାଉଦି ଆରବକୁ ସମନ୍ୱୟ ପାଇଁ ଆସିଥିଲେ, ସେତେବେଳେ ସେ ମହମ୍ମଦ ବିନ୍ ସଲମାନଙ୍କୁ ଭେଟି ନପାରି ଫେରିବାକୁ ପଡ଼ିଲା।

ପାକିସ୍ତାନ  ତୁର୍କୀର ନିକଟତର

ଏହାବ୍ୟତୀତ ପାକିସ୍ତାନ ମଧ୍ୟ ତୁର୍କୀର ନିକଟତର ହେବାରେ ଲାଗିଛି, ଯାହା ଇସ୍‌ଲାମ ଜଗତରେ ସାଉଦି ଆରବର ପ୍ରାଧାନ୍ୟକୁ ଖୋଲାଖୋଲି ଚ୍ୟାଲେଞ୍ଜ କରୁଛି । କିନ୍ତୁ ଏହା ପ୍ରଥମ ଥର ପାଇଁ ପାକିସ୍ତାନ ନିଜ ସ୍ଥିତିରୁ ଉପରକୁ ଉଠି ଏକ ଶକ୍ତିଶାଳୀ ଦେଶକୁ ଚ୍ୟାଲେଞ୍ଜ କରିବାକୁ ଚିନ୍ତା କରିଛି କି ? ଏହା ପ୍ରଥମ ଘଟଣା ନୁହେଁ, କାରଣ ୧୯୬୭ ମସିହାରେ ଯେତେବେଳେ ଇଜିପ୍ଟ, ସିରିଆ, ଲେବାନନ୍ ସମେତ ୬ଟି ଦେଶ ଇସ୍ରାଏଲ ଉପରେ ଆକ୍ରମଣ କରିଥିଲେ, ସେତେବେଳେ ପାକିସ୍ତାନ ମଧ୍ୟ ଏହାର ଯୁଦ୍ଧ ବିମାନ ଆମେରିକାକୁ ପଠାଇ ଏହି ଇସ୍‌ଲାମିକ ଜିହାଦରେ ସହଯୋଗ କରିବାକୁ ଅନୁରୋଧ କରିଥିଲା ।  ଫଳାଫଳ ହେଲା ଯେ ଇସ୍ରାଏଲ୍ ସେହି ୬ଟି ଦେଶକୁ ପରାସ୍ତ କରିବା ସହିତ ପାକିସ୍ତାନର ଜନସାଧାରଣଙ୍କ ଅସମ୍ମାନକୁ ମଧ୍ୟ ପରାସ୍ତ କରିଛି । ପାକିସ୍ତାନ ପୁଣି ଥରେ ୧୯୬୭ ଏବଂ ୧୯୭୧ ଭଳି ଦେଶର ଜନସାଧାରଣଙ୍କ ସାର୍ବଜନୀନ ଅସମ୍ମାନ କରିବାକୁ ଚାହୁଁଛି, କାରଣ ସେ ସାଉଦି ଆରବରେ କ୍ଷମତା ପରିବର୍ତ୍ତନ ପାଇଁ ଦିବା ସ୍ୱପ୍ନ ଦେଖୁଛି ।

Leave a Reply