ରମ୍‌ଜାନ ଉପଲକ୍ଷେ ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀଙ୍କ ଅଭିନନ୍ଦନ – କରୋନା ବିରୋଧରେ ଚାଲିଥିବା ସଂଗ୍ରାମ ନିଶ୍ଚିତ ଭାବେ ଜିତିବ

ବିତ୍ର ରମ୍‌ଜାନ ମାସ କର୍ଣ୍ଣାଟକ, କେରଳ ସମେତ ଦେଶର ଅନେକ ସ୍ଥାନରେ ଆରମ୍ଭ ହୋଇଛି । ଅନ୍ୟ ଅଞ୍ଚଳରେ ମୁସଲମାନମାନେ ଶନିବାରଠାରୁ ଉପବାସ କରିବେ । ଏହି ସମୟରେ ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ନରେନ୍ଦ୍ର ମୋଦୀ ଦେଶବାସୀ ତଥା ବିଶେଷ କରି ମୁସଲମାନ ସମ୍ପ୍ରଦାୟର ଲୋକଙ୍କୁ ରମ୍‌ଜାନ ପାଇଁ ଅଭିନନ୍ଦନ ଜଣାଇଛନ୍ତି । ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ମଧ୍ୟ ରମ୍‌ଜାନକୁ ଅଭିନନ୍ଦନ ଜଣାଇବା ସହ କୋଭିଡ଼ -୧୯ ଯୁଦ୍ଧରେ ଜିତିବାକୁ ଆଶା କରିଛନ୍ତି।

ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ମନ୍ତ୍ରୀ କହିଛନ୍ତି, “ରମ୍‌ଜାନ ମୁବାରକ” ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ଟୁଇଟ୍ କରି କହିଛନ୍ତି, “ରମ୍‌ଜାନ ମୁବାରକ ! ମୁଁ ସମସ୍ତଙ୍କ ସୁରକ୍ଷା, ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ଏବଂ ସମୃଦ୍ଧତା ପାଇଁ ପ୍ରାର୍ଥନା କରୁଛି | ଏହି ପବିତ୍ର ମାସ ଦୟା, ଭାଇଚାରା ଏବଂ କରୁଣା ବିସ୍ତାର କରନ୍ତୁ ।”  ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ରମ୍‌ଜାନକୁ ଅଭିନନ୍ଦନ ଜଣାଇବାବେଳେ କରୋନା ବିରୋଧରେ ଚାଲିଥିବା ଯୁଦ୍ଧ ବିଷୟରେ ମଧ୍ୟ କହିଥିଲେ ଏବଂ ଏହି ଯୁଦ୍ଧରେ ଭାରତ ଜିତିବ ବୋଲି ଆଶା କରିଥିଲେ । ସେ ଲେଖିଛନ୍ତି, କୋଭିଡ଼ -୧୯ ବିରୋଧରେ ଚାଲିଥିବା ଯୁଦ୍ଧରେ ଜିତି ଆମେ ଏକ ସୁସ୍ଥ ବିଶ୍ୱ ସୃଷ୍ଟି କରିବାରେ ସଫଳ ହୋଇପାରିବା ।

ଘରେ ପ୍ରାର୍ଥନା ପାଇଁ ସର୍ବଦଳୀୟ ନିବେଦନ

ସୂଚନାଯୋଗ୍ୟ ଯେ ଏଥର କରୋନା ସଙ୍କଟ ଯୋଗୁଁ ଲୋକଙ୍କୁ ନିଜ ଘରେ ରହି ପ୍ରାର୍ଥନା କରିବାକୁ ପରାମର୍ଶ ଦିଆଯାଉଛି । ମୁସଲମାନ ଧାର୍ମିକ ନେତାମାନେ ଭାରତରେ ମଧ୍ୟ ସମାନ ଆବେଦନ କରିଛନ୍ତି । କେବଳ ଏତିକି ନୁହେଁ, କେନ୍ଦ୍ର ସଂଖ୍ୟାଲଘୁ କଲ୍ୟାଣ ମନ୍ତ୍ରୀ ମୁଖାର୍ ଅବ୍ବାସ ନକ୍‌ଭି ଏବଂ ଏଆଇଏମ୍ଆଇଏମ୍ ମୁଖ୍ୟ ଅସାଦୁଦ୍ଦିନ ଓୱେସି ମଧ୍ୟ ମୁସଲମାନମାନଙ୍କୁ ନିବେଦନ କରିଛନ୍ତି ଯେ ରମ୍‌ଜାନ ମାସରେ ମଧ୍ୟ ଏହି ବନ୍ଦ ପାଳନକୁ କଡ଼ାକଡ଼ିଭାବେ ପାଳନ କରନ୍ତୁ ।

ୟୁପିରେ ପୋଲିସକୁ ପିଟିଲେ ରୋଜେଦାର

ଉତ୍ତରପ୍ରଦେଶର ବାହରାଇଚରୁ ଏକ ଦୁଃଖଦ ଖବର ଆସିଛି ଯେଉଁଠାରେ ମୁସଲମାନମାନେ ସମସ୍ତ ନିର୍ଦ୍ଦେଶକୁ ଅଣଦେଖା କରି ମସ୍‌ଜିଦରେ ନାମାଜ ଦେବା ଆରମ୍ଭ କରିଥିଲେ । ପୋଲିସ ବୁଝାଇବାକୁ ଚେଷ୍ଟା କରୁଥିବାବେଳେ ରୋଜେଜାରମାନେ ପୋଲିସ ଉପରେ ଆକ୍ରମଣ କରିଥିଲେ । ଏହି ଘଟଣାରେ ମସ୍‌ଜିଦର ଧର୍ମଗୁରୁଙ୍କ ସମେତ ୨୩ ଅଭିଯୁକ୍ତଙ୍କୁ ଗିରଫ କରାଯାଇଛି ।

Leave a Reply