Advertisements

“ଚୀନ୍‌ର ନ୍ୟାସନାଲ କଂଗ୍ରେସ”, ବିଶ୍ୱରେ ଚୋରୀ, ଗୁପ୍ତଚର, ଡକାୟତି କରୁଥିବା ୟୁନାଇଟେଡ଼ ଫ୍ରଣ୍ଟ ସହିତ କଂଗ୍ରେସର ଗଭୀର ସମ୍ପର୍କ

ଭାରତ ଏବଂ ଚୀନ୍ ମଧ୍ୟରେ ବଢ଼ୁଥିବା ତିକ୍ତତା ସହିତ କଂଗ୍ରେସ ଏବଂ ଚୀନ୍ ମଧ୍ୟରେ ସମ୍ପର୍କର ଏକ ନୂଆ ଅଧ୍ୟାୟ ପ୍ରତିଦିନ ଖୋଲୁଛି । ପ୍ରକାଶ ଯେ, ରାଜୀବ ଗାନ୍ଧୀ ଫାଉଣ୍ଡେସନ ଚୀନ୍ ଠାରୁ ଟଙ୍କା ପାଇଛି, ତେଣୁ ରାଜୀବ ଗାନ୍ଧୀ ଫାଉଣ୍ଡେସନ୍ ଚୀନ୍ ଗୁପ୍ତଚର ସଂଗଠନ ସିଏଆଇଏଫସି ସହିତ ସହଯୋଗ କରୁଛି ।

କଂଗ୍ରେସର ରାଜୀବ ଗାନ୍ଧୀ ଫାଉଣ୍ଡେସନ ଚୀନ୍‌ ଆସୋସିଏସନ ଫର ଇଣ୍ଟରନ୍ୟାସନାଲ ଫ୍ରେଣ୍ଡଲି କଣ୍ଟାକ୍ଟସ (ସିଏଆଇଏଫସି) ସହିତ ଜଡ଼ିତ ହୋଇଛି, ଯାହା ଚୀନ୍ ପାଇଁ ସାରା ବିଶ୍ୱରେ ପ୍ରଚାର ପ୍ରସାର କରୁଛି । ଅର୍ଥାତ୍ କଂଗ୍ରେସ ପାର୍ଟି ଚୀନ୍‌ର ପ୍ରଚାର ପ୍ରସାର କରୁଥିବା ଏକ ସଂସ୍ଥାଠାରୁ ଟଙ୍କା ନେଉଥିଲା ।

ବାସ୍ତବରେ, ୨୦୦୪-୦୫ ମସିହାରେ ରାଜୀବ ଗାନ୍ଧୀ ଇନଷ୍ଟିଚ୍ୟୁଟ୍ ଫର୍ କଣ୍ଟେମ୍ପୋରାରୀ ଷ୍ଟଡ଼ିଜ୍ ଚୀନ୍‌ ଆସୋସିଏସନ୍ ଫର୍ ଇଣ୍ଟରନ୍ୟାସନାଲ ଫ୍ରେଣ୍ଡଲି କଣ୍ଟାକ୍ଟ (ସିଏଆଇଏଫସି)କୁ ନିଜ ୱେବ୍‌ସାଇଟରେ ତାଲିକାଭୁକ୍ତ କରିଥିଲା । ଏହି ସିଏଆଇଏଫସି ହେଉଛି ୟୁନାଇଟେଡ୍ ଫ୍ରଣ୍ଟ ଅଫ୍ ଚୀନ୍‌ର ଏକ ସଂଗଠନ ଯାହାକି ଅନ୍ୟ ଦେଶରେ ଚୀନ୍‌ର କମ୍ୟୁନିଷ୍ଟ ପାର୍ଟିର ଉନ୍ନତ ଭାବମୂର୍ତ୍ତି ଗଠନ, ଗୁପ୍ତ ତଥ୍ୟ ସଂଗ୍ରହ ଏବଂ ପ୍ରଚାର ପ୍ରସାର ପାଇଁ ଜଣାଶୁଣା ।

ଏହି ସଂଗଠନ ୧୯୮୪ରେ ପ୍ରତିଷ୍ଠିତ ହୋଇଥିଲା ଏବଂ ୟୁନାଇଟେଡ୍ ଫ୍ରଣ୍ଟର ଏକ ସଂଗଠନ ଅଟେ । ଏହି ସଂଗଠନ ଚୀନ୍‌ କମ୍ୟୁନିଷ୍ଟ ପାର୍ଟିର ଏଜେଣ୍ଡାକୁ ପ୍ରୋତ୍ସାହିତ କରିବାକୁ ଲକ୍ଷ୍ୟ ରଖିଥିବା କେନ୍ଦ୍ରୀୟ ମିଲିଟାରୀର ରାଜନୈତିକ କାର୍ଯ୍ୟ ବିଭାଗରେ ଥିବା ଚୀନ୍‌ର ଯୋଗାଯୋଗ ବିଭାଗ ଅଧୀନରେ କାର୍ଯ୍ୟ କରୁଛି ।

କେବଳ ଏତିକି ନୁହେଁ ଆମେରିକାର ଏଫବିଆଇ ମଧ୍ୟ ଏହି ଅନୁଷ୍ଠାନ ଉପରେ ନଜର ରଖିଥିଲା । ଆମେରିକା କଂଗ୍ରେସକୁ ଦାଖଲ କରିଥିବା ଏଫବିଆଇ କହିଛି ଯେ ଚୀନ୍‌ ଆସୋସିଏସନ ଫର ଇଣ୍ଟରନ୍ୟାସନାଲ ଫ୍ରେଣ୍ଡଲି କଣ୍ଟାକ୍ଟସ (ସିଏଆଇଏଫସି) ଚୀନ୍ ସୈନ୍ୟବାହିନୀରେ କାମ କରିଥିଲା ​​ଏବଂ ଗୁପ୍ତଚର କାର୍ଯ୍ୟରେ ମଧ୍ୟ ଜଡ଼ିତ ଥିଲା ।

ୟୁନାଇଟେଡ୍ ଫ୍ରଣ୍ଟ ହେଉଛି ଚୀନ୍‌ର କମ୍ୟୁନିଷ୍ଟ ପାର୍ଟିର ଲକ୍ଷ୍ୟ ଦିଗରେ କାର୍ଯ୍ୟ କରୁଥିବା ଗୋଷ୍ଠୀ ଏବଂ ବ୍ୟକ୍ତିବିଶେଷ, ଦଳ ଏବଂ ରାଜ୍ୟ ଏଜେନ୍ସିର ନେଟୱାର୍କର ଏକ ମିଳିତ ମଞ୍ଚ । ଏଥିରେ ସେହି ସମସ୍ତ ସାମାଜିକ ସଂଗଠନ, ଧାର୍ମିକ ସଂସ୍ଥା, ବିଶ୍ୱବିଦ୍ୟାଳୟ, ଅନୁସନ୍ଧାନ ପ୍ରତିଷ୍ଠାନ ଏବଂ ବ୍ୟକ୍ତିବିଶେଷ ଜଡ଼ିତ ଅଟନ୍ତି ଯେଉଁମାନେ ଚୀନ୍ ଏବଂ କମ୍ୟୁନିଷ୍ଟ ପାର୍ଟି ପାଇଁ ବିଶ୍ୱର ଅନେକ ଦେଶ ତଥା ବିଶ୍ୱବିଦ୍ୟାଳୟରେ ପ୍ରଚାର ପ୍ରସାର କରନ୍ତି ।

ଏହି ଅନୁଷ୍ଠାନକୁ ସି ଜିନପିଙ୍ଗ ମ୍ୟାଜିକ୍ ଅସ୍ତ୍ର ମଧ୍ୟ କୁହାଯାଏ । ଏହା ସ୍ପଷ୍ଟ କରେ ଯେ ଏହି ସଂଗଠନ ସିସିପି ପାଇଁ ଗୁରୁତ୍ୱପୂର୍ଣ୍ଣ । ଏହି ସଂଗଠନ ଆମେରିକାରୁ ଅଷ୍ଟ୍ରେଲିଆ ଏବଂ ବ୍ରିଟେନକୁ ବ୍ୟାପିଛି ଏବଂ ବର୍ତ୍ତମାନ ଭାରତୀୟ କଂଗ୍ରେସ ସହିତ ଏହାର ସମ୍ପର୍କ ମଧ୍ୟ ପ୍ରକାଶ ପାଇଛି ।

ଅଷ୍ଟ୍ରେଲିଆରେ କିଛି ବ୍ୟବସାୟୀ ୟୁନାଇଟେଡ୍ ଫ୍ରଣ୍ଟର ସଦସ୍ୟ ଥିଲେ । ଚୀନ୍ ପକ୍ଷରୁ ତାଙ୍କୁ ଅଷ୍ଟ୍ରେଲିଆ ରାଜନୀତିରେ ହସ୍ତକ୍ଷେପ କରିଥିବା ଅଭିଯୋଗ ହୋଇଛି । ଯୁକ୍ତରାଷ୍ଟ୍ରରେ ଟେକ୍ନୋଲୋଜି ଚୋରି କରିବାକୁ ୟୁନାଇଟେଡ୍ ଫ୍ରଣ୍ଟର ଅତି କମରେ ଦୁଇଜଣ ବରିଷ୍ଠ ସଦସ୍ୟଙ୍କୁ କୋର୍ଟକୁ ନିଆଯାଇଛି । ଚୀନ୍ ଜାଣିଛି ଯେ ଏହା କୌଣସି ଦେଶରୁ ପାରମ୍ପାରିକ ଯୁଦ୍ଧରେ ଜିତିପାରିବ ନାହିଁ, ତେଣୁ ୟୁନାଇଟେଡ୍ ଫ୍ରଣ୍ଟ ପରି ଅନୁଷ୍ଠାନକୁ ବ୍ୟବହାର କରି ଏହା ଶତ୍ରୁମାନଙ୍କୁ ଦୁର୍ବଳ କରିଥାଏ ।

ବର୍ତ୍ତମାନ ପ୍ରକାଶ ପାଇବା ପରେ ଏହା ସ୍ପଷ୍ଟ ହୋଇସାରିଛି ଯେ ଚୀନ୍ ଭାରତକୁ ଦୁର୍ବଳ କରିବାକୁ ଆରମ୍ଭ କରିଥିବା ସମାନ ସଂଗ୍ରାମର ଏକ ଅଂଶ ମଧ୍ୟ କଂଗ୍ରେସ ପାର୍ଟି ।

ଯେଉଁ ସଂଗଠନରୁ କଂଗ୍ରେସର ରାଜୀବ ଗାନ୍ଧୀ ଫାଉଣ୍ଡେସନ ଟଙ୍କା ନେଉଥିଲେ ସେହି ସଂଗଠନ ଉପରେ ଅନେକ ଗୁପ୍ତଚର, ଚୋରୀ, ରାଜନୀତିରେ ହସ୍ତକ୍ଷେପ ଏବଂ ବୌଦ୍ଧିକ ସମ୍ପତ୍ତି ଚୋରି ଅଭିଯୋଗ ରହିଛି । କଂଗ୍ରେସ କାର୍ଯ୍ୟକାଳ ମଧ୍ୟରେ କଂଗ୍ରେସ ସିସିପିଙ୍କ ନିର୍ଦ୍ଦେଶରେ ଭାରତର ନୀତି ନିର୍ଣ୍ଣୟ କରିଥିଲା ବୋଲି ଏହା ସନ୍ଦେହକୁ ଆହୁରି ଦୃଢ଼ୀଭୂତ କରିଥାଏ । ଖାଲି ସେତିକି ନୁହେଁ, କଂଗ୍ରେସ ଦେଶ ଚଳାଉଥିଲା ନା ସିସିପି ତାହା କହିବା କଷ୍ଟକର ।

କଂଗ୍ରେସ କ୍ଷମତାରୁ ଯିବାର ୬ବର୍ଷ ବିତିଗଲାଣି, କିନ୍ତୁ ଆଜି ବି ଏହାର କଳା କାରବାର ବାହାରକୁ ଆସୁଛି । ଚୀନ୍ ସହିତ କଂଗ୍ରେସ ପାର୍ଟି ଏବଂ ଗାନ୍ଧୀ ପରିବାରର ସମ୍ପର୍କ କିପରି ପ୍ରକାଶ ପାଇଛି, ସିସିପିରୁ ଟଙ୍କା ପାଇବା ପାଇଁ ଚୀନ୍ ରାଷ୍ଟ୍ରଦୂତ କିମ୍ବା ରାଜୀବ ଗାନ୍ଧୀ ଫାଉଣ୍ଡେସନ ସହିତ ସାକ୍ଷାତ କରିବାକୁ ସିସିପି କିମ୍ବା ରାହୁଲ ଗାନ୍ଧୀଙ୍କ ସହ ଏମଓୟୁ ସ୍ୱାକ୍ଷର କରିବା ହେଉ, ଏହା ଯଦି ପାର୍ଟିକୁ ବର୍ତ୍ତମାନ “ଚୀନ୍‌ କଂଗ୍ରେସ” କୁହାଯାଏ ତେବେ ଏହା ଭୁଲ ହେବ ନାହିଁ ।

Advertisements

Leave a Reply