ମୁମ୍ବାଇ ବସାଇ ଷ୍ଟେସନରୁ ଶ୍ରମିକ ଟ୍ରେନ ଉତ୍ତରପ୍ରଦେଶ ପରିବର୍ତ୍ତେ ପହଞ୍ଚିଲା ରାଉରକେଲାରେ

  • ବସାଇ ରୋଡ଼୍‌-ଗୋରଖପୁର ଶ୍ରମିକ ସ୍ୱତନ୍ତ୍ର ଟ୍ରେନ୍ ୨୧ ମଇରେ ମୁମ୍ବାଇରୁ ଛାଡ଼ିଥିଲା ।
  •  ରେଳବାଇ ଇଟାରସି-ଜବଲପୁର-ପଣ୍ଡିତ ଦିନଦୟାଲ ଉପାଧ୍ୟାୟ ନାଗର ମାର୍ଗରେ ଭାରୀଯାନକୁ ଦର୍ଶାଇ ଏହି ମାର୍ଗ ପରିବର୍ତ୍ତନ କରିଛି ।
  • ବର୍ତ୍ତମାନ ଉତ୍ତରପ୍ରଦେଶ ମହାରାଷ୍ଟ୍ର, ମଧ୍ୟପ୍ରଦେଶ, ଛତିଶଗଡ, ଝାଡ଼ଖଣ୍ଡ, ଓଡିଶା, ପଶ୍ଚିମବଙ୍ଗ ଏବଂ ବିହାର ଦେଇ ପହଞ୍ଚିବ ଗୋରଖପୁରରେ ।
  • କୌଣସି ରେଳ ଅଧିକାରୀ ଏ ବିଷୟରେ କିଛି କହିବାକୁ ପ୍ରସ୍ତୁତ ନୁହଁନ୍ତି । 

ରାଉରକେଲା,(ଓଟି)- ଏକ ଅଭାବନୀୟ ଘଟଣା ମୁମ୍ବାଇରୁ ଗୋରଖପୁର ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଏକ ଶ୍ରମିକ ସ୍ପେଶାଲ ଟ୍ରେନ ସହିତ ଘଟିଛି । ଟ୍ରେନ୍ ଗୋରଖପୁରରେ ପହଞ୍ଚିବା କଥା କିନ୍ତୁ ଏହା ଓଡ଼ିଶାର ରାଉରକେଲାରେ ପହଞ୍ଚିଥିଲା ​​। ମୁମ୍ବାଇର ବସାଇ ରୋଡ଼୍‌-ଗୋରଖପୁର ଶ୍ରମିକ ସ୍ୱତନ୍ତ୍ର ଟ୍ରେନରେ ଯାତ୍ରା କରୁଥିବା ଯାତ୍ରୀମାନଙ୍କ ଅପେକ୍ଷା କମିବା ପରିବର୍ତ୍ତେ ବଢ଼ିବାରେ ଲାଗିଛି ।

Advertisement

୨୧ ମଇରେ ଗୋରଖପୁର ଅଭିମୁଖେ ମୁମ୍ବାଇ ଛାଡ଼ିଥିବା ଏହି ଟ୍ରେନ୍ ସବୁଠାରୁ କମ୍ ମାର୍ଗ ଦେଇ ଯିବାକୁ ଥିଲା, କିନ୍ତୁ ରେଳବାଇ ଦୀର୍ଘ ସମୟ ଧରି ଏହାର ମାର୍ଗ ବଦଳାଇଲା ଏବଂ ଟ୍ରେନ୍ ୮ ଟି ରାଜ୍ୟ ଭ୍ରମଣ କରିବା ପରେ ଓଡ଼ିଶାର ରାଉରକେଲାରେ ପହଞ୍ଚିଲା । ଏହି ଘଟଣା ଜଣାପଡ଼ିବା ପରେ ରେଳବାଇ କହିଛି ଯେ ପ୍ରବଳ ଯାତାୟାତ ହେତୁ ଏହି ରୁଟ୍‌ ପରିବର୍ତ୍ତନ କରାଯାଇଛି ।

ଏହି ପ୍ରସଙ୍ଗରେ ରେଳ ବିଭାଗର ସ୍ପଷ୍ଟୀକରଣ  

ପଶ୍ଚିମ ରେଳ ଏକ ବିବୃତ୍ତିରେ କହିଛି ଯେ ୨୧ ମଇରେ ଛାଡ଼ିଥିବା ବସାଇ ରୋଡ଼୍‌-ଗୋରଖପୁର ଶ୍ରମିକ ସ୍ୱତନ୍ତ୍ର ଟ୍ରେନର ମାର୍ଗରେ ପରିବର୍ତ୍ତନ ଆସିଛି । ବିବୃତ୍ତି ଅନୁଯାୟୀ ଟ୍ରେନର ବିଦ୍ୟମାନ ମାର୍ଗରେ ପ୍ରବଳ ଯାତାୟାତ ହେତୁ ଏହି ପରିବର୍ତ୍ତନ କରାଯାଇଛି । ଏହି ଟ୍ରେନଟି କଲ୍ୟାଣ, ଭୂସବଳ, ଖଣ୍ଡୱା, ଇଟାରସି, ଜବଲପୁର, ନୈନି, ଦିନଦୟାଲ ଉପାଧ୍ୟାୟ ଜଙ୍କସନ ଦେଇ ଗୋରଖପୁରରେ ପହଞ୍ଚିବାକୁ ଥିଲା । ଏହା ସବୁଠାରୁ କମ୍ ମାର୍ଗ ନୁହେଁ, କିନ୍ତୁ ରେଳ ନିଷ୍ପତ୍ତି ଅନୁଯାୟୀ ନିଷ୍ପତ୍ତି ନେବ । ସେହି ଅନୁଯାୟୀ, ଏହାକୁ ତିନୋଟି ରାଜ୍ୟ ଦେଇ ଯିବାକୁ ପଡ଼ିଲା । କିନ୍ତୁ ବର୍ତ୍ତମାନ ଏହାର ମାର୍ଗ ପରିବର୍ତ୍ତନ କରାଯାଇଥିଲା ଏବଂ ଏହି ଟ୍ରେନ୍ ଅନେକ ରାଜ୍ୟ ବୁଲିବା ପରେ ଓଡିଶାରେ ପହଞ୍ଚିଥିଲା ।

ଭାରି ଯାତାୟାତ ହେତୁ ମାର୍ଗ ବଦଳିଗଲା  

ରେଳବାଇ କହିଛି ଯେ ଇଟାର୍ସୀ-ଜବଲପୁର-ପଣ୍ଡିତ ଦିନଦୟାଲ ଉପାଧ୍ୟାୟ ନାଗର ମାର୍ଗରେ ବହୁ ସଂଖ୍ୟାରେ ଶ୍ରମ ସ୍ୱତନ୍ତ୍ର ଟ୍ରେନ୍ ଚଳାଚଳ ହେତୁ ବହୁ ଟ୍ରାଫିକ୍ ରହିଛି । ତେଣୁ ବସାଇ ରୋଡ଼୍‌, ସୁରଟ, ଭାଲସାଡ଼୍‌, ଅଙ୍କଲେଶ୍ୱର, କୋଙ୍କଣ ରେଳପଥ ଏବଂ କେନ୍ଦ୍ରୀୟ ରେଳବାଇର କିଛି ଷ୍ଟେସନରୁ ବିଲାସପୁର-ଝାରସୁଗୁଡା-ରାଉରକେଲା ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ରେଳ ଚଳାଚଳ କରିବାକୁ ରେଳ ବୋର୍ଡ଼ ନିଷ୍ପତ୍ତି ନେଇଛି ।

ଟ୍ରେନ୍ ଅନେକ ରାଜ୍ୟ ଦେଇ ଗୋରଖପୁରରେ ପହଞ୍ଚିବ

ଏହି କାରଣରୁ ବସାଇ ରୋଡ଼୍‌-ଗୋରଖପୁର ଶ୍ରମିକ ସ୍ୱତନ୍ତ୍ର ଟ୍ରେନକୁ ବିଲାସପୁର-ଝାରସୁଗୁଡ଼ା-ରାଉରକେଲା ମାର୍ଗରେ ସ୍ଥାନାନ୍ତର କରିବାକୁ ନିଷ୍ପତ୍ତି ନିଆଯାଇଛି । ଏହିପରି, ଏହି ଟ୍ରେନ୍ ବର୍ତ୍ତମାନ ବିଲାସପୁର, ଚମ୍ପା, ଝାରସୁଗୁଡା, ରାଉରକେଲା, ଆଡ୍ରା, ଆସାନସୋଲ, ଜସିଡିହ, କିଉଲ, ବାରୁନି, ସୋନପୁର, ଚାପ୍ରା, ସିୱାନ ଦେଇ ଇଟାରସି ଦେଇ ଗୋରଖପୁରରେ ପହଞ୍ଚିବ । ପ୍ରଥମେ ଏହା ମହାରାଷ୍ଟ୍ର ଏବଂ ମଧ୍ୟପ୍ରଦେଶ ଦେଇ ଉତ୍ତରପ୍ରଦେଶରେ ପହଞ୍ଚିଥାନ୍ତା । କିନ୍ତୁ ବର୍ତ୍ତମାନ ଏହା ମହାରାଷ୍ଟ୍ର, ମଧ୍ୟପ୍ରଦେଶ, ଛତିଶଗଡ, ଓଡ଼ିଶା, ଝାଡ଼ଖଣ୍ଡ, ପଶ୍ଚିମବଙ୍ଗ, ପରେ ଝାଡ଼ଖଣ୍ଡ ଏବଂ ପରେ ବିହାର ଦେଇ ଉତ୍ତରପ୍ରଦେଶରେ ପହଞ୍ଚିବ ।

ଅଧିକାରୀ କିଛି କହିବାକୁ ପ୍ରସ୍ତୁତ ନୁହଁନ୍ତି

କୌଣସି ରେଳ ଅଧିକାରୀ ଏ ବିଷୟରେ କିଛି କହିବାକୁ ପ୍ରସ୍ତୁତ ନୁହଁନ୍ତି । ବିଶେଷଜ୍ଞମାନେ କହିଛନ୍ତି ଯେ ରେଳ ନିଜର ଭୁଲ ଲୁଚାଇବା ପାଇଁ ବାହାନା କରୁଛି । ଲକ୍‌ଡାଉନ୍‌ ଯୋଗୁଁ ଦେଶରେ ରେଳ ସେବା ସ୍ଥଗିତ ରହିଛି । ହାରାହାରି ୧୧୦୦୦ ଟ୍ରେନ୍ ଦୈନିକ ଚଳାଚଳ କରୁଥିବାବେଳେ ବର୍ତ୍ତମାନ କେବଳ କେଇ ଶହ ଟ୍ରେନ୍ ଚାଲୁଛି । ତେଣୁ କୌଣସି ମାର୍ଗରେ ଯାତାୟାତ ଭିଡ଼ର ପ୍ରଶ୍ନ ନାହିଁ ।

ବସାଇ ରୋଡ଼୍‌-ଗୋରଖପୁର ଶ୍ରମିକ ସ୍ୱତନ୍ତ୍ର ଟ୍ରେନ୍ ପାଇଁ ନିର୍ମିତ ମାର୍ଗରେ କୌଣସି ରାଜଧାନୀ ଚାଲେ ନାହିଁ । ଦେଶରେ ଲକ୍‌ଡାଉନ୍‌ ସମୟରେ ରାଜଧାନୀ ମାର୍ଗରେ ୧୫ଟି ଯୁଗଳ ସ୍ୱତନ୍ତ୍ର ଏସି ଟ୍ରେନ୍ ଚାଲୁଛି । ବ୍ୟସ୍ତବହୁଳ ରୁଟ୍‌ ଯୋଗୁଁ ବସାଇ ରୋଡ଼୍‌-ଗୋରଖପୁର ଶ୍ରମିକ ସ୍ୱତନ୍ତ୍ର ଟ୍ରେନର ମାର୍ଗକୁ ରେଳବାଇ ବଦଳାଇବାକୁ ନିଷ୍ପତ୍ତି ନେଇଛି, ଯେଉଁଥିରେ କେବଳ କିଛି ସ୍ୱତନ୍ତ୍ର ଟ୍ରେନ୍ ଚଳାଚଳ କରୁଛି ।

 

Advertisements

Leave a Reply

%d bloggers like this: