ରାହୁଲଙ୍କ ଦମ୍‌ ‘ସୋନିଆ ଚାଟୁକାରଙ୍କ ଛୁଟି’

କଂଗ୍ରେସରେ ଚାଲିଥିବା ବିବାଦ ମଧ୍ୟରେ ରାହୁଲ ଗାନ୍ଧୀ ବର୍ତ୍ତମାନ ସୋନିଆ ଗାନ୍ଧୀଙ୍କ ଚାଟୁକାର ତଥା ସବୁଠାରୁ ବିଶ୍ୱସ୍ତ “ପୁରୁଣା ନେତା”ଙ୍କୁ କଂଗ୍ରେସ ଦଳର କାର୍ଯ୍ୟ ତଥା ଦାୟିତ୍ୱରୁ ମୁକ୍ତ କରିବାରେ ଲାଗିଛନ୍ତି ।

ସଣ୍ଡେ ଗାର୍ଡ଼ିଆନ ରିପୋର୍ଟ ଅନୁଯାୟୀ, ଦଳର ବରିଷ୍ଠ ନେତାମାନଙ୍କୁ ଦଳରୁ ବହିଷ୍କାର କରିବା ତଥା ବହିଷ୍କାର କରିବାର ସ୍ପଷ୍ଟ ପ୍ରୟାସରେ ପୂର୍ବତନ କଂଗ୍ରେସ ସଭାପତି ରାହୁଲ ଗାନ୍ଧୀ ୭୦ ବର୍ଷରୁ ଅଧିକ ବୟସର ନେତାମାନଙ୍କୁ ପର୍ଯ୍ୟାୟକ୍ରମେ ଅବସର ନେବାକୁ ପ୍ରସ୍ତାବ ଦେଇଛନ୍ତି । ଯାହା ଦ୍ୱାରା ତାଙ୍କ ସମର୍ଥକମାନେ ଆଗେଇ ଆସିବେ । ଯୁବ ନେତାମାନେ ଦଳରେ ଉପଯୁକ୍ତ ସ୍ଥାନ ପାଇପାରିବେ ।  ଅର୍ଥାତ୍ ଯଦି କୁହାଯାଏ ଯେ ଯୁବରାଜ କଂଗ୍ରେସକୁ ମାତାଶ୍ରୀଙ୍କ କବଳରୁ ମୁକ୍ତ କରିବାକୁ ଚାହୁଁଛନ୍ତି ଏବଂ ନିଜ ପରି ପଣ୍ଡିତମାନଙ୍କୁ ତାଙ୍କ ଟିମ୍‌ରେ ସ୍ଥାନ ଦେବାକୁ ଚାହୁଁଛନ୍ତି, ତେବେ ଏହା ଭୁଲ୍ ହେବ ନାହିଁ ।

ଏଥିରୁ ଜଣାପଡ଼ୁଛି ଯେ ରାହୁଲ ଗାନ୍ଧୀ ତାଙ୍କ ଜୀବନରେ ଯାହା ଶିଖିଛନ୍ତି ତାହା ବିଜେପିକୁ ଦେଖି ଶିକ୍ଷାଲାଭ କରିଛନ୍ତି ଏବଂ ଏହି ଧାରଣା ମଧ୍ୟ ବିଜେପିର ମାର୍ଗ ଦର୍ଶକ ମଣ୍ଡଳରୁ ଆସିଛି । ବିଜେପିରେ ଏବେ ୭୫ବର୍ଷରୁ ଅଧିକ ବୟସ୍କ ନେତାମାନେ ସାଇଡ଼୍‌ଲାଇନରେ ଅଛନ୍ତି । ଯଦିଓ ସୋନିଆ ଗାନ୍ଧୀ ମଧ୍ୟବର୍ତ୍ତୀକାଳୀନ ଅଧ୍ୟକ୍ଷା ଥିଲେ ଏବଂ ସିଡବ୍ଲ୍ୟୁଡିସିରେ ପୁରୁଖା ନେତାଙ୍କ ବହୁମତ ଥିବାରୁ ଏହି ପ୍ରସ୍ତାବ ପାରିତ ହେବାର ଆଶା କମ୍ ମନେହୁଏ, କିନ୍ତୁ ରାହୁଲ ଗାନ୍ଧୀଙ୍କ ଏହି ପ୍ରସ୍ତାବର ପରିଚୟ ନିଜେ ଏକ ବଡ଼ କଥା । ୨୦୧୯ ଲୋକସଭା ନିର୍ବାଚନ ପରେ ମଧ୍ୟ କଂଗ୍ରେସରେ ପୁରୁଣା ବନାମ ନୂଆ ଯୁଦ୍ଧ ଜାରି ରହିଛି ଏବଂ ବର୍ତ୍ତମାନ ଶୀର୍ଷ ସ୍ତରରେ ପହଞ୍ଚିଛି ।

ଯଦି ରାହୁଲ ଗାନ୍ଧୀଙ୍କ ଏହି ଯୋଜନା ପାରିତ ହୋଇ କାର୍ଯ୍ୟକାରୀ ହୁଏ, ତେବେ ଏହାର ଅର୍ଥ ହେଉଛି ଗୁଲାମ ନବୀ ଆଜାଦ, ଅମ୍ବିକା ସୋନି, ଅହମ୍ମଦ ପଟେଲ, ପି ଚିଦାମ୍ବରମ୍, ଦିଗ୍‌ବିଜୟ ସିଂ ଏବଂ ମଲ୍ଲିକାର୍ଜୁନ ଖାଡ଼୍‌ଗେଙ୍କ ପରି ବରିଷ୍ଠ ନେତାଙ୍କର ଏହା ରାଜ୍ୟସଭାରେ ଶେଷ କାର୍ଯ୍ୟକାଳ ବୋଲି ପ୍ରମାଣିତ ହେବ ।   

କେବଳ ଏତିକି ନୁହେଁ, ସୋନିଆ ଗାନ୍ଧୀଙ୍କ ନିକଟତର ଥିବା କ୍ୟାପଟେନ ଅମରିନ୍ଦର ସିଂ, ଅଶୋକ ଗେହଲୋଟ୍ ଏବଂ ଭି ନାରାୟଣ ସ୍ୱାମୀଙ୍କ ସମେତ କଂଗ୍ରେସ ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀଙ୍କୁ ମଧ୍ୟ ଦାୟିତ୍ୱ ଛାଡ଼ିବାକୁ ପଡ଼ିବ । ଏହା ସହିତ ଭୁପେନ୍ଦ୍ର ସିଂ ହୁଡ୍ଡା, ସିଦ୍ଧରମେୟା ଏବଂ କମଲ ନାଥଙ୍କ ପରି ବୟସ୍କମାନେ ଆଜି କଂଗ୍ରେସରେ ନିଜର ପ୍ରଭାବ ବିସ୍ତାର କରିଛନ୍ତି ଏବଂ ଗୁରୁତ୍ୱପୂର୍ଣ୍ଣ ପଦବୀରେ ଅବ୍ୟାହତ ରହିଛନ୍ତି, ସେମାନଙ୍କର ବିଦାୟ ସମ୍ପର୍କରେ ନିଷ୍ପତ୍ତି ନିଆଯିବ ।

ଯଦି ଯତ୍ନର ସହ ଦେଖାଯାଏ ତେବେ ରାହୁଲ ଗାନ୍ଧୀ ସିଧାସଳଖ ଗାନ୍ଧୀ ପରିବାରର ନେତୃତ୍ୱ ବିରୋଧରେ ଦସ୍ତଖତ କରିଥିବା କଂଗ୍ରେସ ନେତାଙ୍କୁ ଟାର୍ଗେଟ କରିବାକୁ ଚାହୁଁଛନ୍ତି । କଂଗ୍ରେସ ମଧ୍ୟରେ ସାମ୍ପ୍ରତିକ ପରିବର୍ତ୍ତନ ଏହା ମଧ୍ୟ ସୂଚିତ କରେ ଯେତେବେଳେ ଗୌରବ ଗୋଗୋଇଙ୍କୁ ଲୋକସଭାରେ ଡେପୁଟି ଲିଡର ଏବଂ ରାବଣୀତ ସିଂ ବିଟୁଙ୍କୁ ଦଳର ମୁଖ୍ୟ ୱିପ୍ ଭାବରେ ନିଯୁକ୍ତ କରାଯାଇଥିଲା, ସେହି ସମୟରେ ବରିଷ୍ଠ ନେତାମାନଙ୍କୁ ସେମାନଙ୍କର ପ୍ରସ୍ଥାନ ବାଟ ଦେଖାଇବା ପାଇଁ ଏହି ପଦକ୍ଷେପ କରାଯାଇଥିଲା ।

ରାହୁଲ ଗାନ୍ଧୀ ପ୍ରଥମ ଥର ପାଇଁ ତାଙ୍କ ସ୍ତରରେ ଏଭଳି ନିଷ୍ପତ୍ତି ନେବାକୁ ଯାଉଛନ୍ତି । ରାହୁଲ ବରିଷ୍ଠ ନେତାମାନେ ଦଳୀୟ ନିଷ୍ପତ୍ତିରେ ରେ ହସ୍ତକ୍ଷେପ ନକରିବାକୁ ରାହୁଲ ଚାହୁଁଛନ୍ତି । ଏହାର ଅନେକ କାରଣ ଅଛି ।  

  1. ପ୍ରଥମଟି ହେଉଛି ତାଙ୍କ ବିଶ୍ୱସ୍ତଙ୍କ ପାଇଁ ସ୍ଥାନ ଦେବା ଯାହା ଦ୍ୱାରା ଦଳ ଉପରେ ତାଙ୍କର ନିୟନ୍ତ୍ରଣ ବଢ଼ିବ ।
  2. ଦ୍ୱିତୀୟରେ ସେ ଜନସାଧାରଣଙ୍କୁ ଦେଖାଇବାକୁ ଚାହୁଁଛନ୍ତି ଯେ କଂଗ୍ରେସରେ ପରିବର୍ତ୍ତନ ହୋଇପାରେ ଏବଂ ଯୁବକମାନେ ମଧ୍ୟ ଏକ ସୁଯୋଗ ପାଇପାରିବେ କିନ୍ତୁ ସେମାନେ ଜାଣନ୍ତି ନାହିଁ ଯେ ସେମାନଙ୍କ ଅପେକ୍ଷା ଜନସାଧାରଣ ସେମାନଙ୍କୁ ଅଧିକ ସମସ୍ୟା ବୋଲି ଚିନ୍ତା କରୁଛନ୍ତି ।
  3. ତୃତୀୟ କାରଣ ହେଉଛି ସେ ନିଜେ କଂଗ୍ରେସରେ ସମସ୍ତ ନିଷ୍ପତ୍ତି ନେବାକୁ ଚାହୁଁଛନ୍ତି। ରାହୁଲ ଗାନ୍ଧୀଙ୍କ ଏହି କ୍ଷମତାସୀନ ମନୋଭାବ ଯୋଗୁଁ କଂଗ୍ରେସ ଏକ ସର୍କସରେ ପରିଣତ ହୋଇଛି । ଏଥିରେ ଅନେକ ଗୋଷ୍ଠୀ ମଧ୍ୟ ଦେଖାଯାଉଛନ୍ତି ।

ରାହୁଲ ଗାନ୍ଧୀଙ୍କ ଏହି ଆଚରଣ ଯୋଗୁଁ ସମସ୍ତ ବରିଷ୍ଠ ନେତା ବିଦ୍ରୋହ କରିବା ଆରମ୍ଭ କରିଛନ୍ତି । କିଛିଦିନ ପୂର୍ବରୁ ଦିଗ୍‌ବିଜୟ ସିଂ କହିଛନ୍ତି ଯେ ଦଳୀୟ ନେତାଙ୍କ ମଧ୍ୟରେ ଅସନ୍ତୋଷର ଅନ୍ୟତମ କାରଣ ହେଉଛି ରାହୁଲ ଗାନ୍ଧୀ ଅଧ୍ୟକ୍ଷ ହୋଇନାହାନ୍ତି, କିନ୍ତୁ ପରଦା ପଛରେ ସେ ଦଳକୁ ନିୟନ୍ତ୍ରଣ ଜାରି ରଖିଛନ୍ତି । ରାହୁଲ ଗାନ୍ଧୀ ମୁକୁଲ ୱାସନିକ କିମ୍ବା କେସି ଭେନୁଗୋପାଲଙ୍କ ସ୍ଥାନରେ ରାଜୀବ ସତ୍ୟଭାଙ୍କୁ ମନୋନୀତ କରିବାକୁ ରାଜି ହୋଇଥିଲେ ।

ଏହି ନିଷ୍ପତ୍ତି ପରେ ଦଳର ବହୁ ନେତାଙ୍କ ମଧ୍ୟରେ ଅସନ୍ତୋଷ ଦେଖାଦେଇଥିଲା । କପିଲ ସିବଲ ରାହୁଲ ଗାନ୍ଧୀଙ୍କ ବିଷୟରେ ମଧ୍ୟ କହିଛନ୍ତି ଯେ, ଏହି ଚିଠିଟି ବୈଠକରେ ଆଲୋଚନା କରାଯାଇ ନାହିଁ କିନ୍ତୁ ଆମକୁ ଦେଶଦ୍ରୋହୀ କୁହାଯାଉଛି ଏବଂ ନେତୃତ୍ୱ ସମେତ ଆମେ ସେହି ବୈଠକରେ ଜଡ଼ିତ ଥିଲୁ। କୌଣସି ସଦସ୍ୟ ତାଙ୍କୁ କହିନଥିଲେ ଯେ ଏହା କଂଗ୍ରେସର ଭାଷା ନୁହେଁ ।  ଏଥିରୁ ଏହା ସ୍ପଷ୍ଟ ଯେ କଂଗ୍ରେସ ପାର୍ଟିରେ ମତ ପାର୍ଥକ୍ୟର କାରଣ ରାହୁଲ ଗାନ୍ଧୀ କଂଗ୍ରେସ ଦାୟିତ୍ୱ ଗ୍ରହଣ କରିଛନ୍ତି । ବର୍ତ୍ତମାନ ଏହି କ୍ରମରେ ରାହୁଲ ଗାନ୍ଧୀ ସମସ୍ତ ପୁରୁଣା ନେତାଙ୍କୁ ଦଳରୁ ହଟାଇବାକୁ ଚାହୁଁଛନ୍ତି ଯାହା ଦ୍ୱାରା ତାଙ୍କ ନେତୃତ୍ୱ ଉପରେ କେହି ପ୍ରଶ୍ନ କରିପାରିବେ ନାହିଁ ।

  ଏମାନେ ହେଉଛନ୍ତି ନେତା ଯେଉଁଥିପାଇଁ ଦଳର ଶକ୍ତି ରହିଆସିଛି, ଯଦି ରାହୁଲ ଗାନ୍ଧୀ ପ୍ରକୃତରେ ଦଳର ବରିଷ୍ଠ ନେତାମାନଙ୍କୁ ଏହି ଉପାୟରେ ବାଇପାସ୍ କରିବା ପାଇଁ ଯୋଜନା କରୁଛନ୍ତି, ତା’ହେଲେ କଂଗ୍ରେସ ଦଳର ଅନେକ ମୃତ ପ୍ରସଙ୍ଗ ମଧ୍ୟ ବାହାରକୁ ଆସିବ । ତାଙ୍କ ଡଙ୍ଗା ବୁଡ଼ିବାରେ ମଧ୍ୟ ବିଳମ୍ବ ହୋଇନାହିଁ କାରଣ ପୁରୁଣା ନେତା ହିଁ କଂଗ୍ରେସ ଡଙ୍ଗାକୁ ବୁଡ଼ିଯିବାରୁ ରକ୍ଷା କରିଥିଲେ ।

Leave a Reply