ରାହୁଲ ଗାନ୍ଧୀ କେବେ ନମ୍ରତା ଶିଖିବେ ?

  •  ଏକ ନୂତନ ପ୍ରତିଛବି ସୃଷ୍ଟି କରିବା ଆରମ୍ଭ କରିବା ପୂର୍ବରୁ,  ରାହୁଲ ଗାନ୍ଧୀ ନମ୍ରତା ଗ୍ରହଣ କରିବା ଆବଶ୍ୟକ  

ଶିବମ୍ ବିଜ୍‌ 

ଭାରତୀୟ ରାଜନୀତିରେ, ଜଣେ ରାଜନେତା ସର୍ବସାଧାରଣରେ ନମ୍ରତା ଦେଖାଇବା ବିରଳ, କ୍ଷମା ମାଗନ୍ତୁ ନାହିଁ । ବିଶେଷକରି ଏହି ଭିଜୁଆଲ୍ ପର୍ଯ୍ୟାୟରେ ସମସ୍ତେ ବିଶ୍ୱାସ କରନ୍ତି ଯେ ଜଣେ ରାଜନେତା ନିଶ୍ଚିତ ଭାବରେ ନୈତିକ ଆତ୍ମବିଶ୍ୱାସ ପ୍ରଦର୍ଶନ କରିବେ। କ୍ଷମା ବିଫଳତାର ସଙ୍କେତ ଭାବରେ ଦେଖାଯାଏ, ଏବଂ ନମ୍ରତା ଦୁର୍ବଳତାର ସଙ୍କେତ ଭାବରେ ବିବେଚନା କରାଯାଏ ।

ତଥାପି, ତ୍ରୁଟି ଗ୍ରହଣ କରିବା, ନମ୍ରତା ଦେଖାଇବା ଏବଂ କ୍ଷମା ମାଗିବା ମଧ୍ୟ କୌଣସି ରାଜନୈତିକ ନେତାଙ୍କ ସ୍ୱାର୍ଥରେ ହୋଇପାରେ । ୨୦୧୫ର ଦିଲ୍ଲୀ ବିଧାନସଭା ନିର୍ବାଚନର ଏପରି ଏକ ଉଦାହରଣ ହେଉଛି ଯେତେବେଳେ ଅରବିନ୍ଦ କେଜ୍ରିୱାଲ ଦିଲ୍ଲୀ ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ ଭାବରେ ତାଙ୍କର ପ୍ରଥମ କାର୍ଯ୍ୟକାଳ ମଧ୍ୟରେ ୪୯ଦିନ ମଧ୍ୟରେ ଇସ୍ତଫା ଦେଇଥିବାରୁ ବାରମ୍ବାର କ୍ଷମା ମାଗିଥିଲେ ।

ଏଥିରୁ ସ୍ପଷ୍ଟ ହୋଇଛି ଯେ ମିଥ୍ୟା ବାହାନା ଆଧାରରେ କେଜ୍ରିୱାଲ ଇସ୍ତଫା ଦେଇଛନ୍ତି, ଯାହାଫଳରେ ସେ ଏବଂ ତାଙ୍କ ଆମ୍ ଆଦମୀ ପାର୍ଟି ଲୋକସଭା ନିର୍ବାଚନର ବୃହତ ଲକ୍ଷ୍ୟ ଉପରେ ଧ୍ୟାନ ଦେଇ ପାରିବେ । ଏହି କାରଣରୁ ତାଙ୍କୁ ‘ପଳାତକ’ ନାମ ଦିଆଯାଇଥିଲା । ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀଙ୍କ ସମାନ ଚେୟାର ପାଇଁ ଦିଲ୍ଲୀର ଲୋକମାନେ କିପରି ପୁନର୍ବାର ଏହି ବ୍ୟକ୍ତିଙ୍କୁ ବିଶ୍ୱାସ କରିପାରିବେ ? କେଜ୍ରିୱାଲ କ୍ଷମା ମାଗିଥିଲେ ଏବଂ ଏକ ଅଭିଯାନ ଚଳାଇଥିଲେ ଯେ ଏଥର ସେ ପୁରା ପାଞ୍ଚ ବର୍ଷ କାମ କରିବେ – ‘ପାଞ୍ଚ ବର୍ଷ କେଜ୍ରିୱାଲ’। ଏବଂ ତା’ପରେ ଦିଲ୍ଲୀର ଲୋକମାନେ ତାଙ୍କୁ ୭୦ରୁ ୬୭ ଟି ସିଟ୍ ଦେଇଥିଲେ ।

୧୯୮୦ରେ ଇନ୍ଦିରା ଗାନ୍ଧୀଙ୍କ ସମାନ ଅନୁଭୂତି ଥିଲା । ୧୯୭୭ରେ ଜରୁରୀକାଳୀନ ପ୍ରସଙ୍ଗରେ ଖରାପ ହାରିବା ପରେ ସେ ବାରମ୍ବାର ଦୁଃଖ ପ୍ରକାଶ କରିଥିଲେ ଏବଂ ଜରୁରୀକାଳୀନ ପରିସ୍ଥିତି ପାଇଁ ଅତ୍ୟଧିକ କ୍ଷମା ମାଗିଥିଲେ ମଧ୍ୟ ଜରୁରୀକାଳୀନ ପରିସ୍ଥିତି ଲାଗୁ କରିବା କାହିଁକି ଆବଶ୍ୟକ ବୋଲି ସେ କହିଥିଲେ । ସର୍ବସାଧାରଣଙ୍କ ନିକଟକୁ ଯାଇ ସେ ନମ୍ରତା ମଧ୍ୟ ଦେଖାଇଥିଲେ, ଉଦାହରଣସ୍ୱରୂପ, ସେ ଏକ ହାତୀ ଚଲାଇ ଏକ ଦଲିତ କଲୋନୀରେ ପହଞ୍ଚିଥିଲେ ଯାହାକି ଜନଶୁଣାଣିର ଶିକାର ହୋଇଥିଲା । ସେହିଭଳି, ୧୯୮୪ ମସିହାରେ ଶିଖ ବିରୋଧୀ ହତ୍ୟାକାଣ୍ଡ ପାଇଁ ମନମୋହନ ସିଂଙ୍କ କ୍ଷମା ପ୍ରାର୍ଥନା ପଞ୍ଜାବରେ କଂଗ୍ରେସକୁ ସାହାଯ୍ୟ କରିଥିଲା ।

ନମ୍ରତାର ସର୍ବସାଧାରଣ ଅଭିବ୍ୟକ୍ତି  

ରାହୁଲ ଗାନ୍ଧୀ ନିକଟରେ ରଘୁରାମ ରାଜନଙ୍କ ସହ ଏକ ଭିଡ଼ିଓ ଚାଟ୍ କରିଥିଲେ ଯେଉଁଥିରେ ସେ ଅର୍ଥନୀତିଜ୍ଞ ରାଜନଙ୍କୁ ଭାରତୀୟ ଅର୍ଥନୀତି ବିଷୟରେ ପ୍ରଶ୍ନ ପଚାରିଥିଲେ। ଏହା ଏକ ଅସାଧାରଣ ଜିନିଷ ଥିଲା, କାରଣ ସାଧାରଣତଃ ଆମେ ରାଜନୈତିକ ନେତାଙ୍କ ପ୍ରଶ୍ନର ଉତ୍ତର ଦେବାକୁ ସକ୍ଷମ ଅଟୁ ।

ସୋସିଆଲ ମିଡ଼ିଆରେ ଅନେକଙ୍କଦ୍ୱାରା ଦିଆଯାଇଥିବା ଯୁକ୍ତିକୁ ସ୍ୱର ଦେବାବେଳେ ଟିଏନ୍ ନୟନନ୍ କହିଛନ୍ତି ଯେ ଏହି ଉଦ୍ୟମରୁ ରାହୁଲ ଗାନ୍ଧୀ ଜଣେ ନେତା ଭାବରେ ବାହାରକୁ ଆସନ୍ତି ଯାହାର ନିଜର କୌଣସି ଦର୍ଶନ ନାହିଁ। ଜଣେ ନେତାଙ୍କଠାରୁ ଆଶା କରିବା ସ୍ୱାଭାବିକ ଯେ ତାଙ୍କର ଜନସାଧାରଣ ସମସ୍ୟାର ସମାଧାନ ହେବ ।

ଅଧିକାଂଶ ନେତାଙ୍କ କ୍ଷେତ୍ରରେ ଏହା ସତ ହୋଇପାରେ । କିନ୍ତୁ ରାହୁଲ ଗାନ୍ଧୀଙ୍କ ବିଶ୍ୱସନୀୟତା ଏତେ କମ୍ ଯେ ତାଙ୍କଦ୍ୱାରା ପରାମର୍ଶ ଦିଆଯାଇଥିବା ସମାଧାନଦ୍ୱାରା କେହି ପ୍ରଭାବିତ ହୁଅନ୍ତି ନାହିଁ । ଏହାର ଏକ ବର୍ଷ ପୂର୍ବେ ଯେତେବେଳେ ଭାରତର ଲୋକମାନେ ତାଙ୍କ ନେତୃତ୍ୱକୁ ଏତେ ଖରାପ ଭାବରେ ପ୍ରତ୍ୟାଖ୍ୟାନ କରିଥିଲେ ଯେ ରାହୁଲ ଗାନ୍ଧୀ ଆମେଥୀରେ ନିଜ ଆସନକୁ ମଧ୍ୟ ବଞ୍ଚାଇ ପାରିଲେ ନାହିଁ । ୧୬ ବର୍ଷର ରାଜନୀତିରେ ରାହୁଲ ଗାନ୍ଧୀଙ୍କ ସଫଳତା ନାମରେ ଅଧିକ କିଛି ନାହିଁ । ସେ କୌଣସି ଶାସନ କିମ୍ବା ପ୍ରଶାସନର କୌଣସି ପଦବୀ ଧାରଣ କରିନଥିଲେ ଯାହା ଆଧାରରେ ଆମେ ତାଙ୍କ ଦକ୍ଷତା ଉପରେ ଏକ ମତାମତ ସୃଷ୍ଟି କରିପାରିବା।

ଜଣେ ରାଜନେତା ଭାବରେ ତାଙ୍କର ଦକ୍ଷତା ଯେତିକି, ସେ ଅକ୍ଷମ ଏବଂ ବେପରୁଆ ମନେ ହେଉଛନ୍ତି । ସେ ପୁରାତନ କଂଗ୍ରେସ ନେତାମାନଙ୍କୁ ମଧ୍ୟ ପରାସ୍ତ କରିପାରିବେ ନାହିଁ ଏବଂ ବାରମ୍ବାର ବିଦେଶ ଯାଆନ୍ତି ଯେ ଦିନେ ସେ ଭାରତରେ ଅଛନ୍ତି ନା ନାହିଁ ତାହା ନିଶ୍ଚିତ ଭାବରେ କୁହାଯାଇପାରିବ ନାହିଁ ।

ଜଣେ ନେତା ଭାବରେ ତାଙ୍କର ଭାବମୂର୍ତ୍ତି ହେତୁ ଯଦି ସେ ଠିଆ ହୋଇ କହନ୍ତି ‘ମୁଁ ଭାରତର ଅର୍ଥନୈତିକ ସଙ୍କଟକୁ କିପରି ମୁକାବିଲା କରିବି ଜାଣେ’, ତେବେ କେହି ଏହାକୁ ବିଶ୍ୱାସ କରିବେ ନାହିଁ । ଏହା ନୁହେଁ ଯେ ବାର୍ତ୍ତାର ଶକ୍ତି ନାହିଁ, ସମସ୍ୟା ହେଉଛି ବାର୍ତ୍ତା ପ୍ରଦାନକାରୀଙ୍କର ବିଶ୍ୱସନୀୟତାର ଅଭାବ । ଉଦାହରଣସ୍ୱରୂପ, ରାହୁଲ ଗାନ୍ଧୀ ପୂର୍ବରୁ କୋଭିଡ଼୍‌ – ୧୯ ସଙ୍କଟର ଗମ୍ଭୀରତା ବିଷୟରେ କହିଥାଇ ପାରନ୍ତି, ତଥାପି ନରେନ୍ଦ୍ର ମୋଦୀଙ୍କ ଲୋକପ୍ରିୟତା ଏହି ସଙ୍କଟକୁ ମୁକାବିଲା କରିବା ପାଇଁ ଚେଷ୍ଟା କରୁଛି ।

ରାହୁଲ ଗାନ୍ଧୀଙ୍କୁ ଗମ୍ଭୀରତାର ସହ ଗ୍ରହଣ କରିବାକୁ ହେଲେ ତାଙ୍କୁ ସର୍ବସାଧାରଣରେ ନିଜର ନମ୍ରତା ପ୍ରକାଶ କରିବାକୁ ଶିଖିବାକୁ ପଡ଼ିବ । ରାହୁଲ ଗାନ୍ଧୀ କେବଳ ରଘୁରାମ ରାଜନଙ୍କୁ ପଚରାଉଚରା କରି ନେତା ହେବେ ନାହିଁ, କିନ୍ତୁ ଜନସାଧାରଣଙ୍କୁ ଆଗେଇ ନେବାକୁ ସକ୍ଷମ ହେବାକୁ ହେଲେ ସେ ପ୍ରଥମେ ଶିଖିବାକୁ ପ୍ରସ୍ତୁତ ବ୍ୟକ୍ତିଙ୍କ ସହ ନମ୍ରତା ପ୍ରଦର୍ଶନ କରିବେ ।

‘ମୁଁ ସମସ୍ତେ ଏକୁଟିଆ ଥିଲି’

ରାହୁଲ ଗାନ୍ଧୀଙ୍କ ସମ୍ପୂର୍ଣ୍ଣ ନମ୍ରତାର ଝଲକ ପାଇବାକୁ ହେଲେ ୨୦୧୪ ଏବଂ ୨୦୧୯ରେ କଂଗ୍ରେସ ଦଳର ନିର୍ବାଚନରେ ​​ପରାଜୟକୁ ନେଇ ତାଙ୍କ ପ୍ରତିକ୍ରିୟାକୁ ମନେ ପକାଇବାକୁ ପଡ଼ିବ ।

୨୦୧୪ରେ ରାହୁଲ ଗାନ୍ଧୀ ଏବଂ ସୋନିଆ ଗାନ୍ଧୀ ଗଣମାଧ୍ୟମକୁ ସମ୍ବୋଧିତ କରିଥିଲେ । ପ୍ରଥମେ ରାହୁଲ କହିଥିଲେ, ତା’ପରେ ସୋନିଆ । ରାହୁଲ ଗାନ୍ଧୀ ବହୁତ ହସୁଥିବା ଦେଖିବାକୁ ମିଳିଥିଲା, ଯେପରି କଂଗ୍ରେସ ସଂଖ୍ୟାଗରିଷ୍ଠତା ହାସଲ କରିଛି । ସେ କାହିଁକି ଏତେ ଖୁସି ଦେଖାଯାଉଥିଲେ, ଏପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଜଣାପଡ଼ି ନାହିଁ । ରାହୁଲ ଗାନ୍ଧୀ ମଧ୍ୟ ଇଂରାଜୀରେ କିଛି ବାକ୍ୟ କହିଥିଲେ ଯେଉଁଥିରେ ଅନ୍ତର୍ଭୁକ୍ତ ଥିଲା, ‘ଦଳର ଉପ-ସଭାପତି ଭାବରେ ଯାହା ଘଟିଲା ସେଥିପାଇଁ ମୁଁ ନିଜକୁ ଦାୟୀ କରେ ।’

ଏହା ପରେ ସୋନିଆ କଥା ହୋଇଥିଲେ । ହିନ୍ଦୀରେ ତାଙ୍କ ବିବୃତ୍ତିକୁ ଗମ୍ଭୀର ଭାବରେ ପଢ଼ି ସେ ଦର୍ଶାଇଲେ ଯେ ତାଙ୍କ ପୁଅ ଇଂରାଜୀରେ କେତେ ବେପରୁଆ ଭାବରେ କଥା ହୋଇଥିଲେ । ଉଭୟ ସ୍ୱର ଏବଂ ସୋନିଆ ଗାନ୍ଧୀଙ୍କ କଥାରେ ନମ୍ରତା ଥିଲା । ସେ କହିଛନ୍ତି ଯେ କଂଗ୍ରେସ ପାର୍ଟି ଲୋକମାନଙ୍କର ନିଷ୍ପତ୍ତିକୁ ନମ୍ରତାର ସହ ଗ୍ରହଣ କରିଛି । ନୂତନ ସରକାରଙ୍କୁ ଅଭିନନ୍ଦନ ଜଣାଇବାବେଳେ ସେ ଆଶା କରିଛନ୍ତି ଯେ ସରକାର ଭାରତର ଏକତା କିମ୍ବା ଜାତୀୟ ସ୍ୱାର୍ଥରେ ଆପୋଷ ବୁଝାମଣା କରିବେ ନାହିଁ । ସେ କହିଛନ୍ତି, ‘ମୁଁ ଦଳର ସଭାପତି, ତେଣୁ ପରାଜୟର ଦାୟିତ୍ୱ ମୁଁ ଗ୍ରହଣ କରେ ।’

ଯେତେବେଳେ ସୋନିଆ ଗାନ୍ଧୀ କହୁଥିଲେ, ରାହୁଲ ତାଙ୍କ ପାଖରେ ଠିଆ ହୋଇଥିଲେ, ଖୁସି ଏବଂ ହସୁଥିଲେ, ଫିଜିଂ ଏବଂ ଅସାବଧାନତା ଦେଖାଇ ମୁହଁ ତିଆରି କରି ଆଗରେ ବସିଥିବା ଲୋକଙ୍କଆଡ଼କୁ ଦେଖାଉଥିଲେ । ଲାଗୁଥିଲା ଯେମିତି ସେ ପୁରସ୍କାର ପାଇବା ପରେ କ୍ୟାମେରାଆଡ଼କୁ ମୁହାଁଇଛନ୍ତି । ସେ ସୋନିଆ ଗାନ୍ଧୀ ଅନୁଭବ କରିଥିବା ଏହି ଘଟଣାର ଗମ୍ଭୀରତା ବୁଝିପାରିଲେ ନାହିଁ ।

ଏହାର ପାଞ୍ଚ ବର୍ଷ ପରେ ମେ ୨୦୧୯ର ଦୃଶ୍ୟ ମନେରଖ । ରାହୁଲ ଗାନ୍ଧୀ ଦଳର ସଭାପତି ଥିଲେ, ସୋନିଆ ଗାନ୍ଧୀ ଅର୍ଦ୍ଧ ଅବସର ନେଇଥିଲେ । ସେ ଗଣମାଧ୍ୟମ ସାମ୍ନାରେ ଜଣେ ମା’ ବିନା ଏକୁଟିଆ ଥିଲେ, ଦଳର ମିଡ଼ିଆ ବ୍ୟାପାର ମୁଖ୍ୟ ରଣଦୀପ ସୁରଜେୱାଲା ତାଙ୍କ ସହ ଥିଲେ । ରାହୁଲ ଏଥର ଖୁସି ନଥିଲେ, କିନ୍ତୁ ଗମ୍ଭୀର ମଧ୍ୟ ଦେଖାଯାଇନଥିଲେ ।

ତାଙ୍କ ଶବ୍ଦର ତୀବ୍ରତା କିମ୍ବା ଶବ୍ଦଗୁଡ଼ିକ ପରାଜୟ ଗ୍ରହଣ କରିବାକୁ ନମ୍ରତା ଦେଖାଇଲା ନାହିଁ । ତାଙ୍କର ସ୍ୱର ସେହି ବ୍ୟକ୍ତିଙ୍କର ଥିଲା ଯାହାର ବିନ୍ଦୁ ଠିକ୍ ପ୍ରମାଣିତ ହୋଇଛି । ସେ କହିଛନ୍ତି, ‘ମୁଁ ମୋର ନିର୍ବାଚନ ପ୍ରଚାରରେ କହିଥିଲି ଯେ ଜନସାଧାରଣ ହେଉଛନ୍ତି ବସ୍।’ ସାଧାରଣତଃ ଯେପରି ସେ ତାଙ୍କ ଉଦ୍‌ଘାଟନୀ ଭାଷଣରେ ଦାୟିତ୍ୱ ଗ୍ରହଣ କରିବା ବିଷୟରେ କିଛି କହି ନାହାଁନ୍ତି । ଶେଷରେ ଜଣେ ସାମ୍ବାଦିକଙ୍କ ପ୍ରଶ୍ନର ଉତ୍ତରରେ ଏହି ମାମଲା ସାମ୍ନାକୁ ଆସିଥିଲା । ଯେତେବେଳେ ସେ ପରାଜୟର ଦାୟିତ୍ୱ ଗ୍ରହଣ କରନ୍ତି କି ବୋଲି ପଚରାଗଲା, ତାଙ୍କୁ କହିବାକୁ ପଡିଲା – ‘ଶତ ପ୍ରତିଶତ’ । ଯଦି ସାମ୍ବାଦିକ ପ୍ରଶ୍ନ କରିନଥାନ୍ତେ, ତେବେ ରାହୁଲ ଗାନ୍ଧୀ ମଧ୍ୟ ଏହି ପ୍ରତୀକରୁ ରକ୍ଷା ପାଇଥାନ୍ତେ।

ଏହାର କିଛି ସମୟ ପରେ ରାହୁଲ ଗାନ୍ଧୀ ଦଳର ସଭାପତି ପଦରୁ ଇସ୍ତଫା ଦେବାକୁ ଜିଦ୍ ଧରିଥିଲେ । କିନ୍ତୁ ସେ କହିବା ବନ୍ଦ କରିନାହାଁନ୍ତି ଯେ ସେ ଏହି ପଦକ୍ଷେପ ନେଉଛନ୍ତି କାରଣ ସେ ଅନୁଭବ କରୁଛନ୍ତି ଯେ ନିର୍ବାଚନ ପ୍ରଚାରରେ ଦଳର ଦଳର ନେତାମାନେ ତାଙ୍କୁ ସମର୍ଥନ କରିନାହାଁନ୍ତି ।

ତାଙ୍କର ଦୁଇ ପୃଷ୍ଠାର ଚିଠି (ଇଂରାଜୀରେ) ଲେଖିବାକୁ ତାଙ୍କୁ ଦୁଇ ମାସ ସମୟ ଲାଗିଲା । ଦାୟିତ୍ୱ ଗ୍ରହଣ କରି ସେ ଇସ୍ତଫା ଦେଉଛନ୍ତି ବୋଲି ଚିଠିରେ ଦର୍ଶାଯାଇଛି । କିନ୍ତୁ ଏହି ବନ୍ଧନ ରେଖା ଲେଖିବା ପରେ ସେ ଭାରତରେ ବିଜେପିର ଦୃଷ୍ଟିକୋଣ ବିରୁଦ୍ଧରେ କିପରି ପ୍ରତିଦ୍ୱନ୍ଦ୍ୱିତା କରୁଛନ୍ତି ସେ ନୈତିକ ଉନ୍ନତି ବିଷୟରେ ଖୋଲାଖୋଲି ଭାବେ କହିବା ଆରମ୍ଭ କରିଛନ୍ତି । ଥରେ, ଦଳର ପୁରୁଣା ନେତାମାନଙ୍କୁ ସୂଚାଇ ସେ ଲେଖିଥିଲେ, ‘ଅନେକ ଥର ମୁଁ ସମ୍ପୂର୍ଣ୍ଣ ଏକୁଟିଆ ଥିଲି ଏବଂ ମୁଁ ଏଥିପାଇଁ ଗର୍ବିତ ।’

ରାହୁଲ ଗାନ୍ଧୀଙ୍କ ସ୍ୱର, ଅଙ୍ଗଭଙ୍ଗୀ କିମ୍ବା ଶବ୍ଦ ସୂଚିତ କରେ ନାହିଁ ଯେ ସେ ୨୦୧୯ ବିପର୍ଯ୍ୟୟର ଦାୟିତ୍ୱକୁ ପ୍ରକୃତରେ ଗ୍ରହଣ କରିଛନ୍ତି।

ରାହୁଲଙ୍କୁ ବିଶ୍ୱ ନିରାଶ କରିଥିଲା

ରାହୁଲ ଗାନ୍ଧୀଙ୍କ ନିଜସ୍ୱ ମୂଲ୍ୟାଙ୍କନ ହେଉଛି ସେ ଜଣେ ନିରୀହ ବ୍ୟକ୍ତି ଯାହାଙ୍କ ସହ ସମସ୍ତେ ଅନ୍ୟାୟ କରିଛନ୍ତି । ତାଙ୍କ ଦଳର ବରିଷ୍ଠ ନେତା, ବିଜେପି, ଗଣମାଧ୍ୟମ ଏବଂ ଏପରିକି ଉଦାରବାଦୀ ବୁଦ୍ଧିଜୀବୀ।

ସେ ବିଶ୍ୱାସ କରନ୍ତି ଯେ ସେ କିଛି ଭୁଲ କରୁନାହାଁନ୍ତି । ତାଙ୍କର ଚତୁର କଥାବାର୍ତ୍ତା, ତାଙ୍କର ଅସୀମ ବିଦେଶ ଗସ୍ତ, ‘ଚୌକିଦାର ଚୋର ହେ i’ ସ୍ଲୋଗାନର ଭୁଲ ଗଣନା, ଶେଷ ମୁହୂର୍ତ୍ତରେ ଆଣିଥିବା ‘ନ୍ୟାୟ’ ଅଭିଯାନ, ଅର୍ଥପୂର୍ଣ୍ଣ ମିଳିତ ମଞ୍ଚ ଗଠନ କରିବାରେ ଅସମର୍ଥ, ଛତିଶଗଡ଼ ଏବଂ ମଧ୍ୟପ୍ରଦେଶର ନିର୍ବାଚନରେ ​​ବିଜୟୀ ହୋଇଥିଲା । ଏହିଗତି ଅଗ୍ରଗତି କରିବାରେ ସେମାନଙ୍କର ବିଫଳତା, ବେକାରୀ ପାଇଁ ଏକ ସମନ୍ୱିତ ଅଭିଯାନ ଆରମ୍ଭ କରିବାରେ ସେମାନଙ୍କର ଅକ୍ଷମତାକୁ ସେ ସ୍ୱୀକାର କରୁନାହାନ୍ତି ।

ଯଦି ରାହୁଲ ଗାନ୍ଧୀଙ୍କୁ ଫିନିକ୍ସ ପରି ପାଉଁଶରୁ ଫେରିବାର ଅସମ୍ଭବ ଲକ୍ଷ୍ୟ ପାଇଁ ଚେଷ୍ଟା କରିବାକୁ ପଡ଼ିବ, ତେବେ ସେ ପ୍ରଥମେ ନିଜର ଅଂହଭାବକୁ ପରିତ୍ୟାଗ କରିବେ, ତାଙ୍କର ଭୁଲ୍‌ ଏବଂ ବିଫଳତାକୁ ଗ୍ରହଣ କରିବେ ଏବଂ ଶିକ୍ଷାର୍ଥୀଙ୍କର ନମ୍ରତା ବିକାଶ କରିବେ ।

କିନ୍ତୁ ମେ ୨୦୧୯ ପରେ, ତାଙ୍କ ମନୋଭାବରେ କୌଣସି ନିର୍ଦ୍ଦିଷ୍ଟ ପରିବର୍ତ୍ତନ ହୋଇନାହିଁ । ରାହୁଲ ଗାନ୍ଧୀଙ୍କ ରାଜନୈତିକ ତ୍ରୁଟିର ତାଲିକା, ଯାହାକୁ ସେ ଗ୍ରହଣ କରନ୍ତି ନାହିଁ, ତାହା ବହୁତ ଲମ୍ବା । ଏଠାରେ ତିନୋଟି ଉଦାହରଣ ଅଛି:

  1. ଆନ୍ତର୍ଜାତୀକ ଭ୍ରମଣ ପାଇଁ ତାଙ୍କର ଆଗ୍ରହ: ଯେତେବେଳେ ସେ ନାଗରିକତ୍ୱ ସଂଶୋଧନ ଅଧିନିୟମ ଉପରେ ଭାରତ ଫୁଟୁଥିଲା ସେତେବେଳେ ସେ ସିଓଲ (କୋରିଆ) ରେ ଥିଲେ ।
  2. ସୁଯୋଗ ହାତଛଡ଼ା କରିବାର କ୍ଷମତା: ଫେବୃଆରୀରେ ସେ ଦିଲ୍ଲୀର ଦଙ୍ଗା ପ୍ରଭାବିତ ଅଞ୍ଚଳ ପରିଦର୍ଶନ କରିବାକୁ ୧୦ ଦିନ ସମୟ ନେଇଥିଲେ । 
  3. ତାଙ୍କର ନକାରାତ୍ମକ ଅଭିଯାନ: ମହାମାରୀ ଆସିବା ପରେ ସେ ଗଠନମୂଳକ ବିରୋଧର ଭୂମିକାର ମହତ୍ତ୍ୱ ବୁଝିଲେ ନାହିଁ । ରାହୁଲ ଗାନ୍ଧୀ ଯେତେ ବିଫଳ ହେବେ, ସେ ନିଜକୁ ପରିବର୍ତ୍ତନ କରିବାକୁ ମନା କରିବେ ।

ଯେତେବେଳେ ସେ ନିଜ ଦୋଷରେ ବିଶ୍ୱାସ କରନ୍ତି ନାହିଁ ତେବେ ସେ କାହିଁକି ବଦଳିବେ | ଦୁନିଆ ନିଜେ ଭୁଲ୍, ଯିଏ ଦିନେ ନିଜ ଭୁଲ୍‌କୁ ସ୍ୱୀକାର କରିବ ଏବଂ ରାହୁଲ ଗାନ୍ଧୀ ଠିକ୍ ବୋଲି ଅନୁମାନ କରିବେ ।

(ଏହା ଲେଖକଙ୍କର ବ୍ୟକ୍ତିଗତ ମତ)

ସୌଜନ୍ୟ –ଦି ପ୍ରିଣ୍ଟ୍‌

 

Advertisements

Leave a Reply