ରାଫେଲ ଭାରତରେ ପହଞ୍ଚିଥିଲା, ପାକିସ୍ତାନର “ସୁଯୋଗ”

ଭାରତ ରାଫେଲ କିଣିଛି, ପାକ୍ ଆର୍ମି ଏହାର ଲୋକଙ୍କଠାରୁ ଟଙ୍କା ଉଠାଇବା ପାଇଁ ଏବଂ ଚୀନ୍ ଚଳାଇବାକୁ ସୁଯୋଗ ପାଇଛି ।

  ଭାରତରେ ରାଫେଲ ଯୁଦ୍ଧ ବିମାନର ଆଗମନ ସହିତ କ’ଣ ହେଲା, ଯେପରି ଆମର ଶତ୍ରୁମାନଙ୍କର ଆଖିରୁ ନିଦ ଉଡ଼ିଯାଇଛି । ବିଶେଷକରି ପାକିସ୍ତାନ ଏପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ହଜମ କରିପାରୁ ନାହିଁ ଯେ ରାଫାଲ ଯୁଦ୍ଧ ବିମାନ ଭାରତ ଆସିଛି । ସେ ବହୁତ ଭଲ ଭାବରେ ଜାଣିଛନ୍ତି ଯେ ଏହି ଯୁଦ୍ଧ ବିମାନର ଆଗମନ ଭାରତକୁ ବହୁତ ଭାରୀ କରିଦେଇଛି । ପାକିସ୍ତାନ କାହିଁକି, ବର୍ତ୍ତମାନ ତାର ଅଘୋଷିତ ମାଲିକ ଚୀନ୍ ମଧ୍ୟ ଭାରତ ସହ ପ୍ରତିଦ୍ୱନ୍ଦ୍ୱିତା କରିପାରିବ ନାହିଁ । ଏହି ସମୟରେ, ଏହାର ସୁଯୋଗ ନେଇ ପାକିସ୍ତାନର ଲୋକମାନେ ସେମାନଙ୍କ ସରକାର ଉପରେ ଚାପ ପକାଉଛନ୍ତି, ପୁଣିଥରେ ପାକିସ୍ତାନୀ ସେନା ସାଧାରଣ ଜନତାଙ୍କୁ ଅଧିକ ଖୋଲାଖୋଲିଭାବେ ବାଜି ଲଗାଇ ପାରିବ ।

ବାସ୍ତବରେ ପାକିସ୍ତାନୀ ବୈଦେଶିକ ମନ୍ତ୍ରାଳୟର ମୁଖପାତ୍ର ଆୟେଶା ଫାରୁକି ଭାରତକୁ ସମାଲୋଚନା କରିବା ସହ ଅସ୍ତ୍ରଶସ୍ତ୍ର ପ୍ରତିଯୋଗିତା ଆରମ୍ଭ କରିଥିବା ଅଭିଯୋଗ କରିଛନ୍ତି । ଆୟେଶା ଫାରୁକିଙ୍କ ବିବୃତ୍ତି ଅନୁଯାୟୀ, ଭାରତ ଏହାର ପ୍ରକୃତ ପ୍ରତିରକ୍ଷା ଆବଶ୍ୟକତାଠାରୁ ଅଧିକ ଅସ୍ତ୍ର ସଂଗ୍ରହ କରୁଛି । ଭାରତକୁ ଅସ୍ତ୍ରଶସ୍ତ୍ର ସଂଗ୍ରହରୁ ନିବୃତ୍ତ କରିବାକୁ ପାକିସ୍ତାନ ବିଶ୍ୱ ସମୁଦାୟକୁ ନିବେଦନ କରିଛି । ଏହା ଦକ୍ଷିଣ ଏସିଆରେ ଏକ ଅସ୍ତ୍ର ପ୍ରତିଯୋଗିତା ସୃଷ୍ଟି କରିପାରେ । ଭାରତ କ୍ରମାଗତ ଭାବରେ ଉଭୟ ଆଣବିକ ଅସ୍ତ୍ର ସଂଖ୍ୟା ଏବଂ ଅସ୍ତ୍ରଶସ୍ତ୍ରର ଗୁଣବତ୍ତା ବୃଦ୍ଧି କରୁଛି । ଏହା ଚିନ୍ତାଜନକ ଯେ ଭାରତ କ୍ରମାଗତ ଭାବରେ ଆବଶ୍ୟକତାଠାରୁ ଅଧିକ ସାମରିକ କ୍ଷମତା ସଂଗ୍ରହ କରୁଛି । ଭାରତ ବର୍ତ୍ତମାନ ଦ୍ୱିତୀୟ ବୃହତ୍ତମ ଅସ୍ତ୍ର ଆମଦାନୀକାରୀ ହୋଇପାରିଛି ଏବଂ ଦକ୍ଷିଣ ଏସିଆର ରଣନୀତିକ ସ୍ଥିରତା ଉପରେ ଗୁରୁତର ପ୍ରଭାବ ପକାଉଛି ।

ରାଫେଲ କିପରି ପାକିସ୍ତାନର ହୃଦୟରେ ଆଚ୍ଛାଦିତ ହୋଇଛି, ଆପଣ ପାକିସ୍ତାନୀମାନଙ୍କ ନିକଟରେ ହୋଇଥିବା ଇଣ୍ଟରନେଟ୍‌ ଅନୁସନ୍ଧାନରୁ ମଧ୍ୟ ଏହା ଦେଖିଛନ୍ତି । ଆମେ ଥଟ୍ଟା କରୁନାହୁଁ, ପାକିସ୍ତାନରେ ରାଫେଲ ବିଷୟରେ ଜାଣିବା ପାଇଁ ଏପରି ଏକ ପ୍ରତିଯୋଗିତା ହୋଇଥିଲା ଯେ ରାଫେଲ ନିଜେ ମଧ୍ୟ ଗୁଗୁଲ ସର୍ଚ୍ଚରେ ଟ୍ରେଣ୍ଡ କରିବା ଆରମ୍ଭ କରିଥିଲେ । ଗୁଗୁଲ୍ ଟ୍ରେଣ୍ଡସ୍ ଅନୁଯାୟୀ, ପାକିସ୍ତାନରେ ରାଫେଲର ମୂଲ୍ୟ ଜାଣିବା ପାଇଁ କେହି ଜଣେ ବିଶ୍ୱର ସର୍ବଶ୍ରେଷ୍ଠ ଯୁଦ୍ଧ ବିମାନ ଖୋଜିବାକୁ ଚେଷ୍ଟା କରୁଥିଲେ । ସିନ୍ଧ ହେଉ ବା ବାଲୁଚିସ୍ତାନ ହେଉ କିମ୍ବା ଖାଇବର ପାଖ୍ଟୁନୱା, ରାଫେଲକୁ ଗାଳି ଗୁଲଜ ସମଗ୍ର ପାକିସ୍ତାନରେ ଦେଖାଯିବାକୁ ଲାଗିଲା । ଏହା ଦର୍ଶାଏ ଯେ ପାକିସ୍ତାନୀମାନେ କେବଳ ରାଫେଲ ବିଷୟରେ ସବୁକିଛି ଜାଣିବାକୁ ଚାହୁଁନାହାଁନ୍ତି, ବରଂ ସେମାନେ ଭାରତୀୟ ବାୟୁସେନା ବିଷୟରେ ମଧ୍ୟ ଜାଣିବାକୁ ଚାହୁଁଛନ୍ତି । କିଛି ଯୁଦ୍ଧ ବିମାନ ଏଫ-୧୬ ସହିତ ରାଫେଲକୁ ଖୋଜୁଥିଲେ ଏବଂ ଏଫ-୧୬ ଏବଂ ରାଫେଲରେ କିଏ ଭଲ ତାହା ଜାଣିବା ପାଇଁ ଗୁରୁବାର ଦିନ ଏହି ଅନୁସନ୍ଧାନ ଜାରି ରହିଛି ।

ଗ୍ଲୋବାଲ ଫାୟାର ପାୱାର ଇଣ୍ଡେକ୍ସ ୨୦୨୦ ଅନୁଯାୟୀ, ୧୩୮ ଦେଶ ତାଲିକାରେ ଭାରତ ଚତୁର୍ଥ ଶକ୍ତିଶାଳୀ ଦେଶ ଅଟେ । ଅନ୍ୟପକ୍ଷରେ ପାକିସ୍ତାନ ଏଥିରେ ୧୫ତମ ସ୍ଥାନରେ ରହିଛି । ଭାରତ ଆକ୍ରମଣାତ୍ମକ ଭାବରେ ପ୍ରତିରକ୍ଷା ଉପକରଣ କିଣୁଛି ଏବଂ ପାକିସ୍ତାନର ଭୟ ଯଥାର୍ଥ ଅଟେ । ଏଭଳି ପରିସ୍ଥିତିରେ ପାକିସ୍ତାନୀ ବୈଦେଶିକ ମନ୍ତ୍ରାଳୟ ଦ୍ୱାରା ଜାରି ବିବୃତ୍ତି ସ୍ପଷ୍ଟଭାବେ ଦର୍ଶାଉଛି ଯେ ରାଫେଲ ବିମାନ ଭାରତ ଆସିବା ପରେ ପାକିସ୍ତାନ କେତେ ଭୟଭୀତ ହୋଇଛି । କିନ୍ତୁ ପାକିସ୍ତାନୀ ସେନା ପାଇଁ ଏହି ଆତଙ୍କ ମଧ୍ୟ ଏକ ସୁଯୋଗ, ଯାହା ଯଦି ବ୍ୟବହାର କରାଯାଏ ତେବେ କାହାକୁ ଆଶ୍ଚର୍ଯ୍ୟ କରିବ ନାହିଁ । ରାଫେଲ ପାକିସ୍ତାନୀ ସେନାକୁ ତାଙ୍କ ଦେଶର ଲୋକଙ୍କଠାରୁ ଟଙ୍କା ଉଠାଇବା ପାଇଁ ଏକ ଭଲ ବାହାନା ଦେଇଛି, ଯାହାକୁ ସେ ଭାରତ ବିରୋଧୀ କାର୍ଯ୍ୟରେ ବ୍ୟବହାର କରନ୍ତି ।

ଏହାର ପୁନରୁଦ୍ଧାର ପାଇଁ ପାକିସ୍ତାନୀ ସେନା ବିଶ୍ୱରେ କୁଖ୍ୟାତ । ପାକିସ୍ତାନର ଅଧିକାଂଶ ସାଧାରଣ ବଜେଟ୍ ପୂର୍ବରୁ ‘ପାକିସ୍ତାନର ସୁରକ୍ଷା’ ନାମରେ ଉଡ଼ି ଯାଇଛି । ୱୁହାନ ଭୂତାଣୁ ପରି ମହାମାରୀରୁ ଯେତେବେଳେ ବିଶ୍ୱ ଗତି କରୁଛି, ସେତେବେଳେ ପାକିସ୍ତାନୀ ସୈନ୍ୟଙ୍କ ପାଇଁ ଅର୍ଥ ସର୍ବାଧିକ ଥିଲା । ଉଦାହରଣସ୍ୱରୂପ, ମେ ମାସରେ ପାକିସ୍ତାନର ପ୍ରତିରକ୍ଷା ମନ୍ତ୍ରାଳୟ ଇମ୍ରାନ ସରକାରଙ୍କୁ ଏକ ସ୍ମାରକପତ୍ର ପଠାଇ ୬୩୬୭ କୋଟି ପାକିସ୍ତାନୀ ଟଙ୍କା ରିଲିଫ ପ୍ୟାକେଜ ମାଗିଥିଲା, ଯାହାଫଳରେ ତିନୋଟି ସେବା – ବାୟୁସେନା, ପଦାତିକ ସେନା ଏବଂ ନୌସେନାର କର୍ମଚାରୀଙ୍କ ଦରମା ୨୦% ବୃଦ୍ଧି ହୋଇପାରିବ । ଅର୍ଥ ମନ୍ତ୍ରାଳୟକୁ ଦାଖଲ ହୋଇଥିବା ସ୍ମାରକପତ୍ରରେ କୁହାଯାଇଛି ଯେ ପାକିସ୍ତାନୀ ଟଙ୍କା ହ୍ରାସ ଏବଂ ମୁଦ୍ରାସ୍ଫୀତି ବୃଦ୍ଧି ଯୋଗୁଁ ସୁରକ୍ଷା କର୍ମୀମାନେ ଜୀବନରେ ଅସୁବିଧାର ସମ୍ମୁଖୀନ ହେଉଛନ୍ତି ଏବଂ ସେମାନଙ୍କର ଆବଶ୍ୟକତା ପୂରଣ କରିବାରେ ଅସମର୍ଥ ।

ସେନାର ଯୁଗ୍ମ କର୍ମଚାରୀଙ୍କ ମୁଖ୍ୟ କମିଟିର ସଭାପତି ସେନାର ଏହି ଦାବିକୁ ଅନୁମୋଦନ କରିଛନ୍ତି । ବ୍ୟାଖ୍ୟା କରନ୍ତୁ ଯେ ସେନା ମଧ୍ୟ ତାଙ୍କ ସ୍ମାରକପତ୍ରରେ କହିଛି ଯେ ଗତବର୍ଷ ଦେଶର ଅର୍ଥନୀତି ସଙ୍କଟରେ ପଡ଼ିଥିଲା, ସେଥିପାଇଁ ସୈନିକ ଏବଂ ଅଧିକାରୀମାନେ ସ୍ୱେଚ୍ଛାକୃତ ଭାବରେ ସେମାନଙ୍କ ଖର୍ଚ୍ଚରେ ଏହି କଟକଣା ଗ୍ରହଣ କରିଥିଲେ । ଏହା ବିଡ଼ମ୍ବନାର ବିଷୟ ଯେ ଯେଉଁ ଦେଶ ଅର୍ଥନୀତି ଋଣରେ ଅଙ୍ଗୁଳି ଉଠୁଛି, ଅନାହାରରେ ମରିବାକୁ ବାଧ୍ୟ ହେଉଛି, କରୋନା ପରି ଅବସ୍ଥା, ଯେତେବେଳେ ନାଗରିକଙ୍କ ଉପରେ ଦୁଃଖର ପର୍ବତ ଭାଙ୍ଗିଗଲା, ସେତେବେଳେ ସେହି ଦେଶର ସେନା ଏହାର ଦରମାକୁ ୨୦ ପ୍ରତିଶତ ବୃଦ୍ଧି କରିବାକୁ ଦାବି କଲା ।

ଏହା ବ୍ୟତୀତ ପାକିସ୍ତାନର ଚୀନ୍‌ରୁ ସହାୟତା ପାଇବା ସମ୍ଭାବନା ମଧ୍ୟ ଅତ୍ୟନ୍ତ ଶକ୍ତିଶାଳୀ, କାରଣ ସେମାନଙ୍କୁ ଭାରତ ବିରୋଧରେ ଲଢ଼େଇ ଜାରି ରଖିବାକୁ ପଡ଼ିବ । ପାକିସ୍ତାନ ବର୍ତ୍ତମାନ ନିଜର ସାମରିକ ଅସ୍ତ୍ର ପାଇଁ ଚୀନ୍ଆଡ଼କୁ ଯିବ । ଏହାର ଅର୍ଥ ସ୍ପଷ୍ଟ ଯେ ପାକିସ୍ତାନ ନିଜ ଲୋକଙ୍କଠାରୁ ଟଙ୍କା ପାଇବ ଏବଂ ଏହାର ପ୍ରତିବଦଳରେ ଚୀନ୍‌ଠାରୁ ଅସ୍ତ୍ରଶସ୍ତ୍ର କିଣିବ ଏବଂ ଏହାର ସେନାର ଦରମା ମଧ୍ୟ ବୃଦ୍ଧି କରିପାରିବ । ଏଭଳି ପରିସ୍ଥିତିରେ ରାଫେଲ ପାକିସ୍ତାନୀ ସୈନ୍ୟମାନଙ୍କୁ ତାଙ୍କ ଲୋକଙ୍କଠାରୁ ଟଙ୍କା ଉଠାଇବାକୁ ସୁଯୋଗ ଦେଇଛି, ଯେଉଁମାନେ ପୂର୍ବରୁ ଋଣ ଭାରରେ ଅଛନ୍ତି ।

Leave a Reply