ରାଫେଲ ଡିଲର ସମ୍ପୂର୍ଣ୍ଣ କାହାଣୀ: ୟୁପିଏରୁ ଏନଡିଏ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ବିବାଦ ଏବଂ ସମାଧାନ ହୋଇନଥିବା ପ୍ରଶ୍ନର କାହାଣୀ

ଶେଷରେ, ଫ୍ରାନ୍ସରୁ କିଣାଯାଇଥିବା ୫ଟି ରାଫେଲ ଆଜି ଭାରତ ଜମିରେ ଅବତରଣ କରୁଛି । ଫ୍ରାନ୍ସ ସହିତ ରାଫେଲ ବିମାନ କାରବାରର ଏହା ହେଉଛି ପ୍ରଥମ କ୍ଷେପ ଭାରତକୁ ଆସୁଛି । ଫ୍ରାନ୍ସରୁ ୩୬ଟି ରାଫେଲ ଯୁଦ୍ଧ ବିମାନ ଏବଂ ଡାସାଉ ରିଲାଏନ୍ସ ଆଭିଏସନକୁ ଚୁକ୍ତିନାମା ଅଫସେଟକୁ ନେଇ ମୋଦୀ ସରକାର ଏବଂ କଂଗ୍ରେସ ମଧ୍ୟରେ କଳହ ଲାଗି ରହିଥିଲା । ଏହା ପରେ କଂଗ୍ରେସ ନେତୃତ୍ୱାଧୀନ ବିରୋଧୀ ଏହି ଡିଲର ଆର୍ଥିକ ସର୍ତ୍ତ ଉପରେ ପ୍ରଶ୍ନ କରିଥିଲେ । କ୍ରୋନି ପୁଞ୍ଜିବାଦ, ଏକ ସଂଯୁକ୍ତ ପୁଞ୍ଜିପତି ଖେଳ ବୋଲି ମଧ୍ୟ ବିରୋଧି ଅଭିଯୋଗ କରିଥିଲେ । ଏଥି ସହିତ ସରକାର ଏହି ଅଭିଯୋଗକୁ କ୍ରମାଗତ ଭାବରେ ପ୍ରତ୍ୟାଖ୍ୟାନ କରିଛନ୍ତି । ତେବେ ସୁପ୍ରିମକୋର୍ଟ ଏହି ଚୁକ୍ତିରେ ମୋଦୀ ସରକାରଙ୍କୁ କ୍ଳିନଚିଟ୍‌ ପ୍ରଦାନ କରିଛନ୍ତି । ଦୁଇବର୍ଷ ପୂର୍ବେ ରାଫେଲକୁ ନେଇ କେଉଁ ପ୍ରଶ୍ନ ଉପରେ ସରକାର ଏବଂ କଂଗ୍ରେସ ମଧ୍ୟରେ ବିବାଦ ଲାଗି ରହିଥିଲା ଆସନ୍ତୁ ଜାଣିବା…..

ଦୁଇବର୍ଷ ପୂର୍ବେ ରାଫେଲ ବିମାନ ଚୁକ୍ତିରେ ସଂସଦଠାରୁ ରାଜରାସ୍ତା ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ସଂଘର୍ଷ ହୋଇଥିଲା । ବିରୋଧୀଦଳ ଅଭିଯୋଗ କରିଛନ୍ତି ଯେ ବିଜେପି ନେତୃତ୍ୱାଧୀନ ଏନଡିଏ ସରକାର ଫ୍ରାନ୍ସରେ ନିର୍ମିତ ବିମାନ ପାଇଁ ଅଧିକ ମୂଲ୍ୟ ଦେବାକୁ ରାଜି ହୋଇଥିବାବେଳେ ପୂର୍ବ ସରକାର ଏହି ଚୁକ୍ତିନାମା କରି ମୂଲ୍ୟ ହ୍ରାସ କରିଥିଲେ । ବିରୋଧୀଙ୍କ ଅଭିଯୋଗ ହେଉଛି ଯେ ରାଷ୍ଟ୍ରାୟତ୍ତ ହିନ୍ଦୁସ୍ତାନ ଏରୋନେଟିକ୍ସ ଲିମିଟେଡ୍ (ହାଲ୍)କୁ ଅତିକ୍ରମ କରି ଅନିଲ ଅମ୍ବାନୀଙ୍କ ରିଲାଏନ୍ସ ଡିଫେନ୍ସକୁ ଆର୍ଥିକ ଲାଭ ପ୍ରଦାନ କରାଯାଇଛି । ଏପ୍ରିଲ୍ ୨୦୧୫ରେ ଏନଡିଏ ସରକାର ଘୋଷଣା କରିଥିଲେ ଯେ ୩୬ଟି ରାଫେଲ ଯୁଦ୍ଧ ବିମାନ କ୍ରୟ କରାଯିବ ।

ଏହାର ପ୍ରାୟ ତିନିବର୍ଷ ପୂର୍ବରୁ କଂଗ୍ରେସ ନେତୃତ୍ୱାଧୀନ ୟୁପିଏ ସରକାର ଅନେକ କମ୍ପାନୀର ବିମାନରୁ ରାଫେଲ କିଣିବାକୁ ନିଷ୍ପତ୍ତି ନେଇଥିଲେ । ତେବେ ୟୁପିଏ ସରକାର ୧୨୬ ବିମାନ କିଣିବାକୁ ନିଷ୍ପତ୍ତି ନେଇଥିଲେ, ସେଥିମଧ୍ୟରୁ ୧୦୮ଟି ବିମାନ ଭାରତରେ ହାଲ୍‌ଦ୍ୱାରା ପ୍ରସ୍ତୁତ ହେବ । ତେଣୁ, ରାଫେଲ ଯୁଦ୍ଧ ବିମାନ ଉତ୍ପାଦନ କରୁଥିବା ଡାସାଉ ବିମାନ ଚଳାଚଳ ସହିତ ୟୁପିଏର ମୂଳ ଚୁକ୍ତି ସହିତ ଚୂଡ଼ାନ୍ତ ଡିଲକୁ ତୁଳନା କରାଯାଇପାରିବ ନାହିଁ ବୋଲି ଏନଡିଏ ସରକାର ଯୁକ୍ତି ବାଢ଼ିଛନ୍ତି ।

ଏକ ଘରୋଇ କମ୍ପାନୀ ଅପେକ୍ଷା ହାଲ୍‌କୁ ନାପସନ୍ଦ କରାଯାଇଛି ବୋଲି ମୋଦି ସରକାର ମଧ୍ୟ ଏହି ଅଭିଯୋଗକୁ ଅସ୍ୱୀକାର କରିଛନ୍ତି । ମୋଦୀ ସରକାର କହିଛନ୍ତି ଯେ ଅଫସେଟ କିମ୍ବା ରପ୍ତାନି ସହ ଜଡ଼ିତ ଦାୟିତ୍ୱଗୁଡ଼ିକ ପୂରଣ କରିବା ପାଇଁ ଡାସାଉ ଆଭିଏସନ ରିଲାଏନ୍ସ ଡିଫେନ୍ସକୁ ଏହାର ଅଂଶୀଦାର ଭାବରେ ବାଛିଥିଲା ​​ଏବଂ ଏଥିରେ ସରକାରଙ୍କର କୌଣସି ଭୂମିକା ନଥିଲା ।

ଭାରତ ଅଧିକ ଦାମ ଦେଉଛି କି?  

କଂଗ୍ରେସ କହିଛି ଯେ ମୋଦୀ ସରକାର ୭.୮୭ ବିଲିୟନ ୟୁରୋ ଅର୍ଥାତ ପ୍ରାୟ ୫୯୦୦୦ କୋଟି ଟଙ୍କା ମୂଲ୍ୟରେ ଏହି ବିମାନ କିଣିବା ପାଇଁ ଚୁକ୍ତି କରିଛନ୍ତି । ମାର୍ଚ୍ଚରେ କଂଗ୍ରେସ ସଭାପତି ରାହୁଲ ଗାନ୍ଧୀ ଏକ ଟୁଇଟରେ ଅଭିଯୋଗ କରିଥିଲେ ଯେ ଏନଡିଏ ସରକାର ବିମାନ ପ୍ରତି ୧୬୭୦ କୋଟି ଟଙ୍କା ଦେଇଥିବାବେଳେ ୟୁପିଏ ସରକାର ୫୭୦ କୋଟି ଟଙ୍କା ଦାମ୍‌ ସ୍ଥିର କରିଥିଲେ । ତେବେ ପ୍ରତିରକ୍ଷା ମନ୍ତ୍ରାଳୟର ଆଭ୍ୟନ୍ତରୀଣ ହିସାବରୁ ଜଣାପଡ଼ିଛି ଯେ ପ୍ରତ୍ୟେକ ରାଫେଲ ବିମାନ କିଣା ନେଇ ୟୁପିଏ ଚୁକ୍ତି ଅପେକ୍ଷା ୫୯ କୋଟି ଟଙ୍କା ଶସ୍ତା ହେଉଛି ।

ନୋଟରେ ଦର୍ଶାଯାଇଛି ଯେ ଭାରତର ଆବଶ୍ୟକତା ସହିତ ଯୋଡ଼ି ହୋଇଥିବା ଯନ୍ତ୍ରପାତି ହେତୁ ୟୁପିଏ ଅନୁଯାୟୀ ପ୍ରତ୍ୟେକ ରାଫେଲ ଜେଟ୍‌ର ମୂଲ୍ୟ ୧୭୦୫ କୋଟି ଟଙ୍କା ହେବ, କିନ୍ତୁ ୩୬ଟି ବିମାନରେ ଏନଡିଏ ସରକାର କରିଥିବା ଚୁକ୍ତି ୧୬୪୬ କୋଟି ହେବ । ମୂଲ୍ୟର ଏକ ବଡ଼ ଅଂଶ ଭାରତର ଲଜିଷ୍ଟିକ୍ ଆବଶ୍ୟକତା ପାଇଁ ଦାୟୀ । ଏହାର କ୍ଷମତା ଲେହ ପରି ଅତ୍ୟଧିକ ଉଚ୍ଚ ଉଚ୍ଚତାରେ ଉଡ଼ିବାଠାରୁ ଆରମ୍ଭ କରି ଉନ୍ନତ ଇନଫ୍ରାଡ୍ ସର୍ଚ୍ଚ ଏବଂ ଟ୍ରାକ୍ ସେନ୍ସର ଏବଂ ଇଲେକ୍ଟ୍ରୋନିକ୍ ଜାମର୍ ପୋଡ୍ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ରହିଛି। ଏହି ଉପକରଣର ମୂଲ୍ୟ ୧୨୬ ବିମାନ ସହିତ ଏକ ଚୁକ୍ତିରେ ୩୬ ବିମାନ ଚୁକ୍ତିରେ ସମାନ ରହିଥାଏ କାରଣ ଏହା ଗବେଷଣା ଏବଂ ବିକାଶ ପାଇଁ ଏକକାଳୀନ ମୂଲ୍ୟ ଅଟେ ।

ଚୁକ୍ତିର ଜଟିଳତାକୁ ଦୃଷ୍ଟିରେ ରଖି କଂଗ୍ରେସ ଅଭିଯୋଗ କରିପାରେ ଯେ ୩୬ ବିମାନ ପାଇଁ ଏହି ଚୁକ୍ତି ବହୁତ ଶସ୍ତା ହୋଇଥାନ୍ତା କାରଣ ସେଗୁଡ଼ିକ ସେଲଫରୁ କିଣାଯାଉଛି । ଏଥି ସହିତ ସରକାର କହିଛନ୍ତି ଯେ କେବଳ ଏହି ଡିଲ୍ ଶସ୍ତା ନୁହେଁ, ଆଧୁନିକ ଜ୍ଞାନକୌଶଳ ସହିତ ବିମାନରେ କାର୍ଯ୍ୟଦକ୍ଷତା ଗ୍ୟାରେଣ୍ଟି ଧାରା ମଧ୍ୟ ଯୋଡ଼ି ଦିଆଯାଇଛି ।

ତେବେ ପ୍ରକୃତ ଡିଲ୍ କ’ଣ?  

ଚୁକ୍ତିନାମା ସ୍ୱାକ୍ଷର ହେବାର ତିନିବର୍ଷ ପରେ ଅଫସେଟ୍ ଧାରା ଲାଗୁ ହେବ । ତାହା ହେଉଛି, ଫରାସୀ କମ୍ପାନୀଗୁଡ଼ିକୁ ଅକ୍ଟୋବର ୨୦୧୯ରୁ ଅଫସେଟରେ ବିତରଣ କରିବାକୁ ପଡ଼ିବ । ତେଣୁ ସରକାର ଏକ ବୈଷୟିକ ଯୁକ୍ତି କରୁଛନ୍ତି ଯେ କୌଣସି ଅଫସେଟ ଚୁକ୍ତିନାମା ଅନୁମୋଦନ ହୋଇନାହିଁ କାରଣ ଆସନ୍ତା ବର୍ଷ ଏହି କାର୍ଯ୍ୟ ଆରମ୍ଭ ହେବ ଏବଂ ଡାସାଉ ବିମାନ ଚଳାଚଳକୁ ଏହାର ଭାରତୀୟ ସହଭାଗୀମାନଙ୍କ ସମ୍ପର୍କରେ ପ୍ରତିରକ୍ଷା ମନ୍ତ୍ରାଳୟରୁ ମଞ୍ଜୁର କରିବାକୁ ପଡ଼ିବ ।

ତେବେ ଏହା ସମ୍ପୂର୍ଣ୍ଣ ସ୍ପଷ୍ଟ ଯେ ଡାସାଉ ରିଲାଏନ୍ସ ଆଭିଏସନ ଲିମିଟେଡ଼୍‌ ମିଳିତ ଉଦ୍ୟୋଗକୁ ଉଭୟ ଭାରତ ଏବଂ ଫ୍ରାନ୍ସ ସରକାର ସମର୍ଥନ କରିଛନ୍ତି । ଅକ୍ଟୋବର ୨୦୧୭ରେ ନାଗପୁରରେ ଡ୍ରାଲ୍‌ର ପ୍ରଥମ ସୁବିଧା ଉଦ୍‌ଘାଟନୀ ଉତ୍ସବରେ ଫ୍ରାନ୍ସର ପ୍ରତିରକ୍ଷା ମନ୍ତ୍ରୀ ଫ୍ଲୋରେନ୍ସ ପାର୍ଲୀ, ଭାରତର ସଡ଼କ ପରିବହନ ଏବଂ ରାଜପଥ ମନ୍ତ୍ରୀ ନିତିନ ଗଡ଼କରୀ ଏବଂ ମହାରାଷ୍ଟ୍ର ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ ଦେବେନ୍ଦ୍ର ଫଡନାଭିସ୍ ଉପସ୍ଥିତ ଥିଲେ ।

ସରକାର କହିଛନ୍ତି ଯେ ଡାସାଉ ବିମାନ ଚଳାଚଳ ଏବଂ ହାଲ ମଧ୍ୟରେ ଚୁକ୍ତି ହୋଇପାରି ନ ଥିବାରୁ ୟୁପିଏ ସରକାର ଏହି ଡିଲ୍ କରିପାରିଳେ ନାହିଁ । ୨୦୧୨-୧୪ରେ ଭାରତରେ ଏହି ବିମାନ ନିର୍ମାଣ ବିଷୟରେ ଆଲୋଚନା ଭାଙ୍ଗିଗଲା । ଏହି ଅବରୋଧ ପରେ, ରାଫେଲ ବିମାନ କିଣିବାର ଏକମାତ୍ର ଉପାୟ ହେଉଛି ପୁରୁଣା ଚୁକ୍ତି ବାତିଲ କରିବା ଏବଂ ପୁନର୍ବାର ବୁଝାମଣା କରିବା । ଏଥିରୁ ସ୍ପଷ୍ଟ ଯେ ନବୀକରଣ ହୋଇଥିବା ଡିଲରେ ହାଲକୁ ଭାର ବହନ କରିବାକୁ ପଡ଼ିବ ।

କିଏ ଏହି ପ୍ରଶ୍ନର ଉତ୍ତର ଦେବ ?

ମୂଲ୍ୟ ଏବଂ ଅଫସେଟ ଚୁକ୍ତି ଉପରେ ବିତର୍କ ତୀବ୍ର ହେବା ସହିତ ଅନେକ ପ୍ରଶ୍ନର ଉତ୍ତର ଏପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ମିଳିନାହିଁ…..

ଏହି ବିମାନଗୁଡ଼ିକର ବିତରଣ ଶୀଘ୍ର କରାଯିବ କି ?   

ଏହି ବିମାନଗୁଡ଼ିକୁ ସେଲଫରୁ କିଣିବା ପାଇଁ ସରକାର ଏକ ଚୁକ୍ତି କରିଛନ୍ତି ବୋଲି ସରକାର ଦାବି କରିଛନ୍ତି । ତେବେ ଏଥିରେ ମେକ୍ ଇନ୍ ଇଣ୍ଡିଆ ଧାରଣା ବୋଳି ଦିଆଯାଇଥିଲା । ସରକାର ଦାବି କରିଛନ୍ତି ଯେ ଅଫ୍ ଦି ସେଲ କ୍ରୟ ବିମାନ ବିତରଣକୁ ତ୍ୱରାନ୍ୱିତ କରିବ ଏବଂ ଦେଶର ପ୍ରତିରକ୍ଷା ବ୍ୟବସ୍ଥାରେ ସାହାଯ୍ୟ କରିବ । ତେବେ ଚୁକ୍ତିନାମା ସ୍ୱାକ୍ଷର ହେବାର ୬୭ ମାସ ମଧ୍ୟରେ ୩୬ଟି ରାଫେଲ ବିମାନ ବିତରଣ କରାଯିବ । ଅକ୍ଟୋବର ୨୦୧୬ରେ ଚୁକ୍ତିନାମା ସ୍ୱାକ୍ଷରିତ ହୋଇଥିଲା । ଅକ୍ଟୋବର ୨୦୧୯ପୂର୍ବରୁ ପ୍ରଥମ ବିମାନ ଆସି ନାହିଁ । ଏହିପରି ଯୋଗାଣର ସମୟ ସୀମା ୟୁପିଏ ଚୁକ୍ତି ସହିତ ସମାନ । ସେହି ଚୁକ୍ତିରେ ୧୮ଟି ବିମାନ ସେଲଫରୁ ଅଧିଗ୍ରହଣ କରାଯାଉଥିଲା ।

ଆଭ୍ୟନ୍ତରୀଣ ଦଲିଲଗୁଡ଼ିକ ଦର୍ଶାଉଛି ଯେ ସରକାରଙ୍କ ମୂଲ୍ୟାଙ୍କନ ହେଉଛି ଯେ ଏହି ଅଫ୍ କ୍ରୟରେ ଯୋଗାଣ ସମୟ ‘ପାଞ୍ଚ ମାସ’ ହ୍ରାସ କରିଛି । ଯେହେତୁ ଭାରତରେ ଗୋଟିଏ ବି ବିମାନ ନିର୍ମାଣ ହେବ ନାହିଁ, ତେଣୁ ବିତରଣ ସମୟରେ କୌଣସି ଗୁରୁତ୍ୱପୂର୍ଣ୍ଣ ଅଭାବ ରହିବ ନାହିଁ ।

ସାର୍ବଭୌମ ଗ୍ୟାରେଣ୍ଟି ବ୍ୟାଙ୍କ ଗ୍ୟାରେଣ୍ଟି ଦ୍ୱାରା ବଦଳାଯାଇଛି କି ?   

ରାଫେଲ ଚୁକ୍ତିରେ ଫରାସୀମାନେ ଏପରି ଯନ୍ତ୍ରକୌଶଳ ପାଇଲେ ଯେଉଁଥିରେ ସରକାର ଗ୍ୟାରେଣ୍ଟି ହେବେ । ଏହା ସାଧାରଣ ବାଣିଜ୍ୟିକ କ୍ରୟଠାରୁ ଭିନ୍ନ, ଯେଉଁଥିରେ ବିଡ଼୍‌ ବିଜେତା କମ୍ପାନୀ ଏକ ଆନ୍ତର୍ଜାତୀକ ବ୍ୟାଙ୍କକୁ ଗ୍ୟାରେଣ୍ଟି ଦେବା ପାଇଁ ଆଇନଗତ ଭାବରେ ଆବଶ୍ୟକ, ଯାହା ଦେୟ ଠିକ୍ ସମୟରେ ନ ହେଲେ କ୍ରେତା ମୁକ୍ତ କରିପାରିବେ ।

ଅମଲାତନ୍ତ୍ରର ଏକ ବିଭାଗ କହିଛି ଯେ ଫ୍ରେଞ୍ଚ ଆସୁରାନ୍ସ ‘ସଠିକ୍’ ନ ଥିବାରୁ ଏହି କୌଶଳ ଉପରେ ଆଲୋଚନା କରିବା ସମୟରେ ଭାରତୀୟ ପକ୍ଷ ଅତ୍ୟନ୍ତ ଅସହଜ ଥିଲା । ଜୁନ୍ ୨୦୧୫ରେ ୟୁପିଏ ଚୁକ୍ତି ପ୍ରତ୍ୟାଖ୍ୟାନ କରିବାର ସାତୋଟି କାରଣ ମଧ୍ୟରୁ ଗୋଟିଏ ହେଲା, ଡାସାଉ ଆଭିଏସନ କାର୍ଯ୍ୟଦକ୍ଷତା ଏବଂ ୱାରେଣ୍ଟି ବଣ୍ଡ ପ୍ରଦାନ କରିନାହିଁ ଏବଂ କେବଳ ଦାୟିତ୍ୱ ନେବାକୁ ମନା କରିଦେଇଛି।

ଅମଲାତନ୍ତ୍ରର ଅନିଚ୍ଛା ସତ୍ତ୍ୱେ ବ୍ୟାଙ୍କ ଗ୍ୟାରେଣ୍ଟି ନହେବା ପ୍ରସଙ୍ଗକୁ ସରକାର କିପରି ସମାଧାନ କରିଛନ୍ତି ତାହା ସ୍ପଷ୍ଟ ହୋଇନାହିଁ । ଚୁକ୍ତିନାମା ମଧ୍ୟ ପର୍ଯ୍ୟାପ୍ତ ପରିମାଣରେ ପ୍ରଦାନ କରୁଛି କି ନାହିଁ ତାହା ମଧ୍ୟ ସ୍ପଷ୍ଟ ନୁହେଁ । ଡେଲିଭରିରେ ବିଳମ୍ବ କିମ୍ବା ଅଫସେଟ ବାଧ୍ୟତାମୂଳକ ପୂରଣ ନହେବା ପାଇଁ ଭାରତ ଉତ୍ପାଦକ ଉପରେ ଦଣ୍ଡବିଧାନ କରିପାରିବ କି ?

ଶସ୍ତା ବିକଳ୍ପ କାହିଁକି ପ୍ରତ୍ୟାଖ୍ୟାନ ହେଲା ? 

ସରକାରଙ୍କ ଆଭ୍ୟନ୍ତରୀଣ ନୋଟରେ ଦର୍ଶାଯାଇଛି ଯେ ରାଫେଲ ଡିଲକୁ ୟୁପିଏ ବାତିଲ କରିବାର ଏକ ମୁଖ୍ୟ କାରଣ ହେଉଛି ଫ୍ରାନ୍ସ ବିମାନ ପ୍ରଥମେ ଶସ୍ତା ହୋଇପାରେ, କିନ୍ତୁ ପରେ ବାଣିଜ୍ୟିକ ଦିଗ ଉପରେ ବିସ୍ତୃତ ଆଲୋଚନା ପରେ ୟୁରୋଫାଇଟର ଅପେକ୍ଷା ମହଙ୍ଗା ପଡ଼ିଥିବା ଜଣାପଡ଼ିଛି । ଏଭଳି ପରିସ୍ଥିତିରେ ମୋଦି ସରକାର କାହିଁକି ରାଫେଲ କିଣିବାକୁ ନିଷ୍ପତ୍ତି ନେଇଛନ୍ତି ତାହା ସ୍ପଷ୍ଟ ହୋଇନାହିଁ ।

ୟୁପିଏ ଶାସନ କାଳରେ ଏକ ବିସ୍ତୃତ ପ୍ରକ୍ରିୟା ପରେ ଭାରତୀୟ ବାୟୁସେନା ରାଫେଲ ଜେଟ୍ ଚୟନ କରିଥିଲା, କିନ୍ତୁ ଏହା କେବଳ ବିମାନ ନୁହେଁ । ବାୟୁସେନା ମଧ୍ୟ ବିବେଚନା ଏବଂ ଚୟନିତ ଆବଶ୍ୟକତା ପ୍ରତି ଭାବରେ ଏରୋଫାଇଟର ଇଏଡିଏସ-କଲେ ।
ଯେତେବେଳେ ମୋଦୀ ସରକାର ୩୬ଟି ନୂତନ ବିମାନ କିଣିବାକୁ ସ୍ଥିର କଲେ, ପୂର୍ବ ଚୁକ୍ତି ଅନୁଯାୟୀ ଏହା ଶସ୍ତା ହୋଇଥିଲେ ହେଁ ୟୁରୋଫାଇଟରକୁ ବିଚାର କରିନଥିଲା । ନିଜେ ସରକାରଙ୍କ ବିଶ୍ଳେଷଣରେ ଏହା କୁହାଯାଇଛି । ଜୁଲାଇ ୨୦୧୪ରେ ଜର୍ମାନୀ ମଧ୍ୟ ମୋଦୀ ସରକାରଙ୍କୁ ଏକ ଅଫର ଦେଇଥିଲା ଯେ ୟୁରୋଫାଇଟରର ମୂଲ୍ୟ ୨୦% ହ୍ରାସ କରିବ, କିନ୍ତୁ ମୋଦୀ ସରକାର ଏହାର କୌଣସି ପ୍ରତିକ୍ରିୟା ଦେଇନାହାଁନ୍ତି ।

ଭାରତକୁ ଶୀଘ୍ର ବିତରଣ ପାଇଁ ୟୁରୋଫାଇଟର୍ ଟାଇଫୁନ୍ ଜେଟ୍‌କୁ ବ୍ରିଟେନ, ଇଟାଲୀ ଏବଂ ଜର୍ମାନୀରୁ ଭାରତକୁ ସ୍ଥାନାନ୍ତର କରିବାକୁ ଜର୍ମାନୀ ମଧ୍ୟ ପ୍ରତିଶ୍ରୁତି ଦେଇଛି । ତେବେ ଯେତେବେଳେ ଏହା ସ୍ପଷ୍ଟ ହେଲା ଯେ ମୋଦୀ ସରକାର କେବଳ ରାଫେଲକୁ ବିଚାର କରୁଛନ୍ତି, ସେତେବେଳେ ଜର୍ମାନ ଅଫର ଉପରେ ଆଦୌ ଆଲୋଚନା କରାଯାଇ ନାହିଁ ।

ଯେଉଁମାନେ ପ୍ରଶ୍ନ ଉଠାଇଛନ୍ତି ସେମାନେ ଯୁକ୍ତି କରନ୍ତି ଯେ ଯଦି ଜର୍ମାନୀ ଖୋଲାଖୋଲିଭାବେ କଥା ହୁଏ, ତେବେ ଅନ୍ତତଃ ପକ୍ଷେ ଡାସାଉ ରାଫେଲ ଜେଟର ମୂଲ୍ୟ ହ୍ରାସ କରିବାକୁ ଚାପଗ୍ରସ୍ତ ହୋଇଥାନ୍ତେ । ସେ କହିଛନ୍ତି ଯେ ପ୍ରତିରକ୍ଷା ଉପକରଣ କିଣିବାରେ ସମାନ ବିକ୍ରେତାଙ୍କ ସହ ଯଥାସମ୍ଭବ କଥାବାର୍ତ୍ତା ହେବା ଏଡ଼ାଇ ଦିଆଯାଏ ।

 କେବଳ ୩୬ଟି ବିମାନ କାହିଁକି ?

ସବୁଠୁ ବଡ଼ ରହସ୍ୟ ହେଉଛି ସରକାର କେବଳ ୩୬ଟି ରାଫେଲ ଜେଟ୍‌ କିଣିବାକୁ ନିଷ୍ପତ୍ତି ନେଇଛନ୍ତି ଏବଂ କାହିଁକି ଭାରତୀୟ ବାୟୁସେନା ଅଧିକ ବିମାନ ପାଇଁ ପଦକ୍ଷେପ ନେଇ ନାହାଁନ୍ତି ? ୧୨୬ବିମାନ କ୍ରୟ କରିବାର ନିଷ୍ପତ୍ତି ମଧ୍ୟ ବହୁ ବିଚାର ବିମର୍ଶ ପରେ ନିଆଯାଇଥିଲା, ଯାହା ଅଧୀନରେ ପୁରୁଣା ରୁଷିଆ ବିମାନକୁ ହଟାଇବାକୁ ପଡ଼ିବ ।

ଫ୍ରାନ୍ସ ପକ୍ଷରୁ ନୂତନ ଚୁକ୍ତି ପାଇଁ ବୁଝାମଣା ଆରମ୍ଭ ହୋଇଥିଲେ ମଧ୍ୟ ବାୟୁସେନା ଏହାର ସର୍ବନିମ୍ନ ଆବଶ୍ୟକତା ଉପରେ ଜିଦ୍ ଧରିଥିଲା । ଏକ ସମୟରେ, ବିଶ୍ୱାସ କରାଯାଏ ଯେ ଉପଯୁକ୍ତ ନେତୃତ୍ୱ ଆକଳନ କରିଛନ୍ତି ଯେ ଏକ ଉପଯୁକ୍ତ ଜାହାଜ ରକ୍ଷଣାବେକ୍ଷଣ ପାଇଁ ଅତି କମରେ ୭୨ଟି ବିମାନ ଆବଶ୍ୟକ ହେବ ଏବଂ ଏହା କମ୍ ହେବ ନାହିଁ । ତେବେ ୩୬ଟି ବିମାନ ପାଇଁ ଏହି ଚୁକ୍ତି ସ୍ୱାକ୍ଷରିତ ହୋଇଛି ଏବଂ ଭବିଷ୍ୟତରେ ଆବଶ୍ୟକ ହେଲେ ଅଧିକ ବିମାନ କିଣିବା ପାଇଁ ସମାନ ମୂଲ୍ୟରେ କୌଣସି ଧାରା ନାହିଁ ।

ଏହି କାରଣରୁ ବାୟୁସେନା ବର୍ତ୍ତମାନ ସମ୍ବଳ ଅଭାବକୁ ଭୟ କରୁଛି । ବାୟୁସେନା ଏକ ବିପଜ୍ଜନକ ମୋଡ଼ରେ ପହଞ୍ଚିଛି, ଯେଉଁଥିରେ ଆଧୁନିକ ବିମାନର ସଂଖ୍ୟା ୩୬ରେ ସୀମିତ ରହିଛି ଏବଂ ରୁଷ ପଞ୍ଚମ ଜେନେରେସନ୍ ଫାଇଟର ବିମାନ କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମ ବାତିଲ କରିବାକୁ ଯାଉଛି । ମେକ୍ ଇନ୍ ଇଣ୍ଡିଆ କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମ ଅଧୀନରେ ଏହା ୧୧୬ଟି ଯୁଦ୍ଧ ବିମାନ କିଣିବାକୁ ଯୋଜନା କରିଛି, କିନ୍ତୁ ଗୋଟିଏ ବର୍ଷ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଏହା ଉପରେ କାମ କରିପାରିନାହିଁ । ଏଭଳି ପରିସ୍ଥିତିରେ, ୨୦୨୦ମସିହାରେ ଆକାଶ ଉପରେ ପ୍ରାଧାନ୍ୟ ବିସ୍ତାର କରିବାର କ୍ଷମତା ସର୍ବଦା ସର୍ବନିମ୍ନ ସ୍ତରକୁ ଯାଇପାରେ ।

Leave a Reply