କରୋନା ଟୀକା ପ୍ରସ୍ତୁତ କରିବାରେ ଚୀନ୍‌ଠାରୁ ଆଗରେ ଭାରତ

ମହାମାରୀ ସମୟରେ ସେରମ୍ ଇନଷ୍ଟିଚ୍ୟୁଟ୍ ଏକ ଆଶାର ଆଲୋକ

ରୋନା ହାହାକାର ହ୍ରାସ କରିବା ପାଇଁ ଅନେକ ଦେଶ ଏହି ଭୂତାଣୁ ପାଇଁ ଟୀକା ଖୋଜୁଛନ୍ତି । ଏହି ବିପଜ୍ଜନକ ମହାମାରୀ ପାଇଁ ଟୀକା ଖୋଜୁଥିବା ଦେଶମାନଙ୍କ ମଧ୍ୟରୁ ଭାରତ ମଧ୍ୟ ଅନ୍ୟତମ । ଏଥି ସହିତ ଚୀନ୍ ମଧ୍ୟ ଏହି ଦୌଡ଼ରେ ଜଡିତ ଥିବା ଜଣାପଡ଼ିଛି । ଏଥିରୁ ଜଣାପଡ଼ୁଛି ଯେ ଭାରତ ବର୍ତ୍ତମାନ ଏହି ଦୌଡ଼ରେ ଚୀନ୍‌କୁ ଅତିକ୍ରମ କରି ବିଶ୍ୱକୁ କରୋନାଠାରୁ ରକ୍ଷା କରିବାରେ ଏକ ଗୁରୁତ୍ୱପୂର୍ଣ୍ଣ ଭୂମିକା ଗ୍ରହଣ କରିବ ।

ବାସ୍ତବରେ, ୧୩୬ କୋଟି ଜନସଂଖ୍ୟା ସତ୍ତ୍ୱେ ଭାରତ ଏପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଅନ୍ୟ ଦେଶ ତୁଳନାରେ କରୋନାକୁ ଅଧିକ ଦକ୍ଷତାର ସହିତ ନିୟନ୍ତ୍ରଣ କରିଛି । କରୋନାଙ୍କ ସକରାତ୍ମକ ମାମଲା ଏବଂ ମୃତ୍ୟୁ ଅନ୍ୟ ବଡ଼ ଓ ବିକଶିତ ଦେଶ ତୁଳନାରେ ବହୁତ କମ୍ ଅଟେ । କେବଳ ଏତିକି ନୁହେଁ ୧୦୦ରୁ ଅଧିକ ଦେଶକୁ କୋଟି କୋଟି ଏଚସିକ୍ୟୁ ଔଷଧ ଦେଇ ଭାରତ ସାହାଯ୍ୟ କରିଛି ।

ବର୍ତ୍ତମାନ ଲାଗୁଛି, ବିଶ୍ୱର ଦେଶମାନଙ୍କୁ କରୋନା ଜୀବାଣୁ ଟୀକା ଯୋଗାଇବାରେ ଭାରତ ଆଗରେ ରହିବ। ସମ୍ପ୍ରତି ୫୦ରୁ ଅଧିକ ଟୀକା ପ୍ରାରମ୍ଭିକ ପର୍ଯ୍ୟାୟରେ ଅଛି, କିନ୍ତୁ ଅକ୍ସଫୋର୍ଡ ବିଶ୍ୱବିଦ୍ୟାଳୟର ବୈଜ୍ଞାନିକମାନଙ୍କ ଦ୍ୱାରା ବିକଶିତ ହୋଇଥିବା ଏକ ଟୀକା ଅନ୍ୟ ଟୀକା ଅପେକ୍ଷା ଅଧିକ ସଫଳ ହୋଇଥିବା ଜଣାପଡ଼ିଛି । ଅକ୍ସଫୋର୍ଡ ବିଶ୍ୱବିଦ୍ୟାଳୟ ଏହି ଟୀକାକରଣର ବୃହତ ଉତ୍ପାଦନ ପାଇଁ ସେରମ୍ ଇନଷ୍ଟିଚ୍ୟୁଟ୍ ଅଫ୍ ଇଣ୍ଡିଆକୁ ଚୟନ କରିଛି । ଏହି ଅନୁଷ୍ଠାନ ହେଉଛି ବିଶ୍ୱର ସର୍ବ ବୃହତ ଟୀକା ଉତ୍ପାଦନକାରୀ ସଂସ୍ଥା । ଯଦି ଏହି ଟୀକା ସଫଳ ହୁଏ, ତେବେ ସମଗ୍ର ବିଶ୍ୱରୁ କରୋନାକୁ ହଟାଇବାରେ ଏହି ଅନୁଷ୍ଠାନର ନାମ ଏବଂ ଭାରତ ଆଗରେ ରହିବ ।

ଏହି ଟୀକା ଇବୋଲା ରୋଗୀଙ୍କ ପାଇଁ ତିଆରି କରାଯାଇଥିଲା କିନ୍ତୁ ଏହା ଇବୋଲାରେ ବିଫଳ ହୋଇଥିଲା । ବର୍ତ୍ତମାନ ଏହା ସାମ୍ନାକୁ ଆସିଛି ଯେ କୋଭିଡ଼୍‌-୧୯ ବିରୋଧରେ କିଛି ପରିବର୍ତ୍ତନ କରାଯାଇପାରେ । ଏହି ଟୀକା ମଣିଷ ଉପରେ ପରୀକ୍ଷା କରାଯାଇଥିଲା ଯେତେବେଳେ ଇବୋଲା ବ୍ୟାପିଗଲା, ତେଣୁ ଏହାର ସଫଳତାର ସମ୍ଭାବନା ବଢ଼ିଯାଇଛି ।

ସେରମ୍ ଇନଷ୍ଟିଚ୍ୟୁଟ୍ ଅଫ୍ ଇଣ୍ଡିଆ ଏହି ଟୀକା ଉତ୍ପାଦନ ପ୍ରକ୍ରିୟା ଆରମ୍ଭ କରିଛି । ଏହି ଟୀକା ଅକ୍ସଫୋର୍ଡ ୟୁନିଭର୍ସିଟିର ଜେନେର୍ ଇନଷ୍ଟିଚ୍ୟୁଟ୍‌ଦ୍ୱାରା ପ୍ରସ୍ତୁତ କରାଯାଉଛି । ଅନୁମାନ କରାଯାଉଛି ଯେ କରୋନା ବିରୁଦ୍ଧରେ ପରିବର୍ତ୍ତନ ଏବଂ ବ୍ୟବହୃତ ହେଉଥିବା ଇବୋଲା ଟୀକା ସେହି ପରୀକ୍ଷଣରେ ସଫଳ ହେବ ।

କମ୍ପାନୀର ସିଇଓ ଆଦର ପୁନାୱାଲା ଏକ ଇଂରାଜୀ ଖବରକାଗଜକୁ କହିଛନ୍ତି ଯେ ଅକ୍ସଫୋର୍ଡ ୟୁନିଭର୍ସିଟିର ବୈଜ୍ଞାନିକମାନେ ବହୁ ଯୋଗ୍ୟ, ମହାନ ବୈଜ୍ଞାନିକ ଅଟନ୍ତି । ତେଣୁ ହି ଟୀକା ତିଆରି କରିବାର ସୁଯୋଗ ପାଇବ ଏବଂ ଆମେ ଏହା ଉପରେ ନିଶ୍ଚିତ । ସେ ଆହୁରି ମଧ୍ୟ କହିଛନ୍ତି ଯେ ଏକ ଘରୋଇ କମ୍ପାନୀ ଭାବରେ ଆମେ ସାଧାରଣ ନିବେଶକ କିମ୍ବା ବ୍ୟାଙ୍କରଙ୍କ ନିକଟରେ ଉତ୍ତରଦାୟୀ ନୁହଁ, ତେଣୁ ମୁଁ ଟିକେ ବିପଦ ନେଇପାରେ ଏବଂ ଅନ୍ୟାନ୍ୟ ବ୍ୟବସାୟିକ ଉତ୍ପାଦ ବନ୍ଦ ହୋଇପାରିବ ।  ଏହି ଟୀକା ବିକଶିତ ହେବା ପରେ ଭାରତରେ ଏହାର ଉତ୍ପାଦନ ବହୁ ପରିମାଣରେ ଆରମ୍ଭ ହେବ । ଏହା ମଧ୍ୟ ପ୍ରଥମ ଥର ପାଇଁ ଭାରତୀୟଙ୍କ ପାଇଁ ବ୍ୟବହୃତ ହେବ, ଏବଂ ତା’ପରେ ଏଚସିକ୍ୟୁ ମାମଲାରେ ଦେଶ ପରି ବିଶ୍ୱର ବିଭିନ୍ନ ଦେଶକୁ ରପ୍ତାନି ହେବ ।

ପୁନାୱାଲା କହିଛନ୍ତି ଯେ ଅନ୍ତତଃପକ୍ଷେ ଏହି ଟୀକା ରପ୍ତାନି ପୂର୍ବରୁ ଏହା ଆମ ଦେଶବାସୀଙ୍କ ପାଇଁ ବ୍ୟବହୃତ ହେବ । କେଉଁ ଦେଶକୁ କେତେ ଟୀକା ଦିଆଯିବ, କେଉଁ ଦେଶରେ ପ୍ରଥମେ ଟୀକା ପଠାଯିବ, ଭାରତ ସରକାର ଏସବୁ ନିଷ୍ପତ୍ତି ନେବେ । ମୋଦୀ ସରକାର ସେରମ୍ ଇନଷ୍ଟିଚ୍ୟୁଟ୍ ସହିତ ଘନିଷ୍ଠ ଭାବରେ କାର୍ଯ୍ୟ କରୁଛନ୍ତି ଏବଂ ପିଏମଓ ବିକାଶ ଉପରେ ତୀକ୍ଷ୍ଣ ନଜର ରଖିଛି ।  ପୁନାୱାଲା କହିଛନ୍ତି ଯେ ଆମେ ମେ’ରୁ ଭାରତରେ ପରୀକ୍ଷା ଆରମ୍ଭ କରିବାକୁ ଆଶା କରୁଛୁ । ପରୀକ୍ଷା ସଫଳ ହେବା ପରେ ସେପ୍ଟେମ୍ବର-ଅକ୍ଟୋବର ସୁଦ୍ଧା ବହୁ ସଂଖ୍ୟକ ଟୀକା ପ୍ରସ୍ତୁତ ହୋଇଯିବ । ଭାରତରେ ଏକ ହଜାର ଟଙ୍କା ମୂଲ୍ୟରେ ଏହି ଟୀକା ପ୍ରସ୍ତୁତ କରିବାକୁ ଆମେ କାର୍ଯ୍ୟ କରୁଛୁ।

ଅନ୍ୟପକ୍ଷରେ, ଚୀନ୍‌ କରୋନାଭାଇରସର ତିନୋଟି ଭ୍ୟାକ୍ସିନର କ୍ଲିନିକାଲ ପରୀକ୍ଷାକୁ ଅନୁମୋଦନ କରିଛି, ସେଥିମଧ୍ୟରୁ ଗୋଟିଏ ଚୀନ୍‌ର ପିପୁଲ୍ସ ଲିବରେସନ୍ ଆର୍ମି (ପିଏଲଏ) ଦ୍ୱାରା ବିକଶିତ ହୋଇଛି । ସରକାରୀ ଜିନହୁଆ ନ୍ୟୁଜ୍ ଏଜେନ୍ସି ଅନୁଯାୟୀ ୱୁହାନ୍ ଇନଷ୍ଟିଚ୍ୟୁଟ୍ ଅଫ୍ ବାୟୋଲୋଜିକାଲ୍ ପ୍ରଡ଼କ୍ଟ ଚୀନ୍‌ ନ୍ୟାସନାଲ ଫାର୍ମାସ୍ୟୁଟୀକାଲ୍ ଗ୍ରୁପ୍ (ସିନୋଫାରମ୍) ଏବଂ ୱୁହାନ୍ ଇନଷ୍ଟିଚ୍ୟୁଟ୍ ଅଫ୍ ଭାଇରୋଲୋଜି ଅଧୀନରେ ବିକଶିତ ହୋଇଥିବା ଏହାର ଟୀକା ଉପରେ କ୍ଲିନିକାଲ୍ ପରୀକ୍ଷା ଆରମ୍ଭ କରିଛି ।

ଚୀନ୍‌ର ଏକ ଫାର୍ମାସ୍ୟୁଟୀକାଲ୍ କମ୍ପାନୀ ଦାବି କରିଛି ଯେ ମାଙ୍କଡ଼ମାନଙ୍କ ଉପରେ ଅଜ୍ଞାତ କରୋନା ଜୀବାଣୁ ଟୀକା ପରୀକ୍ଷା ସଫଳ ହୋଇଛି । ଚୀନ୍‌ର କମ୍ପାନୀ ସିନୋଭାକ୍ ବାୟୋଟେକ୍ ଆଠଟି ରେସୁସ୍ ମାକାଉ ମାଙ୍କଡ ଉପରେ ଏହି ଟୀକା ପରୀକ୍ଷା କରିଛି । ସେ କହିଛନ୍ତି ଯେ ଏହି ଟୀକା ପରୀକ୍ଷା ସମୟରେ ମାଙ୍କଡମାନଙ୍କୁ ସଂକ୍ରମଣରୁ ରକ୍ଷା କରିଥିଲା ।

କିନ୍ତୁ ଯଦି ଆମେ ଏହି ଦୁଇ ଦେଶକୁ ଦେଖିବା ତେବେ ଭାରତ ସ୍ପଷ୍ଟଭାବେ ଦୃଶ୍ୟମାନ ହେଉଛି କାରଣ ଭାରତ ବିଶ୍ୱର ସର୍ବବୃହତ ଟୀକା ଉତ୍ପାଦନକାରୀଙ୍କ ସହାୟତାରେ ଅକ୍ସଫୋର୍ଡ ବିଶ୍ୱବିଦ୍ୟାଳୟର ଟୀକା ଉତ୍ପାଦନ ଆରମ୍ଭ କରିଛି । ତେଣୁ, କେଉଁ ଦେଶ ସଫଳତାର ସହିତ ଟୀକା ବିକଶିତ କରେ ନା କାହିଁକି, ଭ୍ୟାକ୍ସିନ୍‌ର ବହୁଳ ଉତ୍ପାଦନରେ ଭାରତର ସେରମ୍ ଆଗରେ ରହିବ ଏବଂ ଭାରତକୁ ବିଶ୍ୱ ସ୍ତରରେ ଉଚ୍ଚ କରିବ ।

କମ୍ୟୁନିଷ୍ଟ ଦେଶ ଚୀନ୍ ମଧ୍ୟ ଯୁଦ୍ଧକାଳୀନ ଭିତ୍ତିରେ ଟୀକା ପ୍ରସ୍ତୁତ କରିବାକୁ ପ୍ରସ୍ତୁତି ଆରମ୍ଭ କରିଛି । ସିନୋଭାକ୍ ବାୟୋଟେକ୍ ନାମକ ଏକ ଦୁଇ ଦଶନ୍ଧି ପୁରୁଣା ଫାର୍ମକୁ ଚୀନ୍‌ର ମେଡିକାଲ୍ କର୍ତ୍ତୃପକ୍ଷଙ୍କ ଦ୍ୱାରା ବିକଶିତ ହେଉଥିବା ବଡ଼ ଆକାରର ଟୀକା ପ୍ରସ୍ତୁତ କରିବାକୁ ଚୀନ୍ ସରକାର ଅନୁମୋଦନ କରିଛନ୍ତି । କରୋନା ମହାମାରୀର ଏହି ଭୟଙ୍କର ପର୍ଯ୍ୟାୟରେ, ସେରମ୍ ଇନଷ୍ଟିଚ୍ୟୁଟ୍ ଆଶାର ଆଲୋକ ପ୍ରଜ୍ୱଳିତ କରିଛି, ପରବର୍ତ୍ତୀ ସମୟରେ କଣ ହେବ ତାହା ଦେଖିବାକୁ ।

Leave a Reply

Your email address will not be published.