ବୈଦ୍ୟୁତିକ ଯାନ ଉତ୍ପାଦନ ଉପରେ ଚୀନ୍ ପ୍ରାଧାନ୍ୟକୁ କ୍ୱାଡ ଝଟ୍‌କା ଦେବ

ବିଶ୍ୱ ଜୀବାଶ୍ମ ଇନ୍ଧନଠାରୁ ନିଜକୁ ଦୂରେଇ ରଖିବାରେ ଲାଗିଛି, ବିକଳ୍ପ ଶକ୍ତିର ଉତ୍ସଗୁଡ଼ିକ ଲୋକପ୍ରିୟତା ଦୃଷ୍ଟିରୁ ଦିନରାତି ଦ୍ୱିଗୁଣିତ ଅଗ୍ରଗତି କରୁଛନ୍ତି । ଏହି କ୍ଷେତ୍ରରେ, ବୈଦ୍ୟୁତିକ ଯାନରେ ବ୍ୟବହୃତ ଲିଥିୟମ୍ ବ୍ୟାଟେରୀ ଉତ୍ପାଦନରେ ଚୀନ୍ ଏକ ଅଦୃଶ୍ୟ ରାଜ୍ୟ ଥିଲା, କିନ୍ତୁ ଆଉ ରହିବ ନାହିଁ । ବର୍ତ୍ତମାନ ଚୀନ୍‌ର ଏହି ଆଧିପତ୍ୟକୁ ଶେଷ କରିବା ପାଇଁ ଭାରତ, ଆମେରିକା, ଜାପାନ ଏବଂ ଅଷ୍ଟ୍ରେଲିଆ ଅଣ୍ଟାଭିଡ଼ି ବାହାରିଛନ୍ତି ।

ଲିଥିୟମ୍ ବ୍ୟାଟେରୀ ପ୍ରଥମେ ଜାପାନର ବହୁରାଷ୍ଟ୍ରୀୟ କମ୍ପାନୀ ସୋନି ସହିତ ପରିଚିତ ହୋଇଥିଲା । ଏହି ବ୍ୟାଟେରୀ ନିଜେ ଅତ୍ୟନ୍ତ ବୈପ୍ଳବିକ, କାରଣ ଏହାର ଅଧିକ ଶକ୍ତି ସାନ୍ଧ୍ରତା, ଅଧିକ ଚାର୍ଜ କ୍ଷମତା, ହାଲୁକା ସଂରଚନା ଏବଂ ଅନ୍ୟାନ୍ୟ ବୈଶିଷ୍ଟ୍ୟଗୁଡ଼ିକ ଏହାକୁ ମୋବାଇଲ୍, ଲାପଟପ୍ ଏବଂ ବୈଦ୍ୟୁତିକ ଯାନରେ ବ୍ୟବହାର ପାଇଁ ସୁସଙ୍ଗତ କରିଥାଏ ।

ଏଥିରେ କୌଣସି ସନ୍ଦେହ ନାହିଁ ଯେ ଲିଥିୟମ୍ ବ୍ୟାଟେରୀଗୁଡ଼ିକ ବିଶ୍ୱ ପରିବହନ ମାନଚିତ୍ରରେ ପରିବର୍ତ୍ତନ ଆଣିବ । କିନ୍ତୁ ଲିଥିୟମ୍ ବ୍ୟାଟେରୀ ଉତ୍ପାଦନ ଏହି ସମୟରେ ସହଜ କାମ ନୁହେଁ, ଯେଉଁ କାରଣରୁ ସେମାନଙ୍କର ମୂଲ୍ୟ ବେଳେବେଳେ ଆକାଶଛୁଆଁ ହେବାକୁ ଲାଗେ । ଉଦାହରଣସ୍ୱରୂପ, ଟେସ୍‌ଲା ମଡେଲ-୩ କାରର ମଊଲ୍ୟ ଏକ ତୃତୀୟାଂଶ କେବଳ ଏହାର ବ୍ୟାଟେରୀ ଦାମ୍‌ । କିନ୍ତୁ ବିଶେଷଜ୍ଞମାନେ ବିଶ୍ୱାସ କରନ୍ତି ଯେ ଆସନ୍ତା ଦଶନ୍ଧିରେ ଲିଥିୟମ୍ ବ୍ୟାଟେରୀର ଚାହିଦା ହେତୁ ଏହାର ମୂଲ୍ୟ କିଲୋୱାଟ ପ୍ରତି ୧୭୬ ଡଲାରରୁ ୧୦୦ ଡଲାର ହେବ । ଲିଥିୟମ ବ୍ୟାଟେରୀରେ ଚାଲୁଥିବା ଯାନ ସାଧାରଣ ଯାନ ବ୍ୟବହୃତ ଇନ୍ଧନ ସହିତ ଚାଲୁଥିବ ଯାନ ସହିତ ସମାନ ରହିବ ।

ଯେହେତୁ ଚୀନ୍‌ ଏହି ଶିଳ୍ପର ବର୍ତ୍ତମାନର ସମ୍ରାଟ, ତେଣୁ ଆମେରିକା, ଭାରତ, ଜାପାନ ଏବଂ ଅଷ୍ଟ୍ରେଲିଆ ଚାହୁଁଛନ୍ତି ଯେ ଚୀନ୍‌କୁ ପ୍ରତ୍ୟେକ ଅଞ୍ଚଳ ପରି ଏଠାରୁ ବାହାରିବା ବାଟ ଦେଖାଇବେ । ଏହି ଚାରି ଦେଶ ମଧ୍ୟ ଏହି ଦିଗରେ କାର୍ଯ୍ୟ ଆରମ୍ଭ କରିଛନ୍ତି । ଚୀନ୍‌ରେ ଲିଥିୟମର କୌଣସି ଅଭାବ ନଥିବାବେଳେ ଏହା ଜାଣିଶୁଣି ଏହାର ଲିଥିୟମ ବ୍ୟବହାରକୁ ହ୍ରାସ କରିଥାଏ, କାରଣ ଏହା ନିଶ୍ଚିତ ଯେ ଭବିଷ୍ୟତରେ ଲିଥିୟମ ବିଶ୍ୱର ‘ଧଳା ପେଟ୍ରୋଲିୟମ’ ହେବ ।

ତେବେ ଅନ୍ୟ ଦେଶମାନେ ମଧ୍ୟ ପଛରେ ନାହାଁନ୍ତି । ଉଦାହରଣଭାବେ ଭାରତକୁ ନିଅ । ୨୦୧୮ରେ କେନ୍ଦ୍ର ହେଭି ଇଣ୍ଡଷ୍ଟ୍ରିଜ୍ ଏବଂ ପବ୍ଲିକ୍ ଏଣ୍ଟରପ୍ରାଇଜେସ୍ ମନ୍ତ୍ରାଳୟର ମନ୍ତ୍ରୀ ଅନନ୍ତ ଗୀତେ କହିଥିଲେ ଯେ ଲିଥିୟମ୍ ପାଇଁ ଭାରତ ଆଉ ଚୀନ୍ ଉପରେ ନିର୍ଭର କରିବ ନାହିଁ । ଏଥିପାଇଁ ଭାରତ ଦକ୍ଷିଣ ଆମେରିକାର ଲିଥିୟମ ସଂରକ୍ଷଣ କ୍ଷେତ୍ରରେ ଦକ୍ଷିଣ ଆମେରିକାର ତିନୋଟି ପ୍ରମୁଖ ଦେଶ – ଚିଲି, ବୋଲିଭିଆ ଏବଂ ଆର୍ଜେଣ୍ଟିନାଠାରୁ ଲିଥିୟମ ବାହାର କରିବାର ବ୍ୟବସ୍ଥା କରିଛି ।

ସେଥିପାଇଁ ଲିଥିୟମ ବ୍ୟାଟେରୀ ଉତ୍ପାଦନରେ ସହାୟତା କରିବା ପାଇଁ ଭାରତ ବୋଲିଭିଆ ସହିତ ଏକ ଏମଓୟୁ ସ୍ୱାକ୍ଷର କରିଛି । କେବଳ ଏତିକି ନୁହେଁ, ଲିଥିୟମ୍ ଉତ୍ପାଦନ ଏବଂ ପ୍ରକ୍ରିୟାକରଣ ପାଇଁ ଭାରତ ଜାପାନ ଏବଂ ଅଷ୍ଟ୍ରେଲିଆରୁ ମଧ୍ୟ ସହାୟତା ଲୋଡ଼ିଛି । ଜାପାନର କମ୍ପାନୀ ସୁଜୁକି ମୋଟର ନିଗମ ତୋଷିବା ଏବଂ ଡେନସୋ ସହିତ ମିଳିତ ଉଦ୍ୟମରେ ସ୍ୱାକ୍ଷର କରିଛି, ଯାହା ଅଧୀନରେ ସେମାନେ ଭାରତର ଗୁଜୁରାଟରେ ଦେଶର ପ୍ରଥମ ଲିଥିୟମ୍ ବ୍ୟାଟେରୀ ଉତ୍ପାଦନ କେନ୍ଦ୍ର ମଧ୍ୟ ଆରମ୍ଭ କରିବେ ।

ଅଷ୍ଟ୍ରେଲିଆ ମଧ୍ୟ ଏହି ପ୍ରସଙ୍ଗରେ ପଛରେ ରହିବାକୁ ଚାହୁଁନାହିଁ । ଅଷ୍ଟ୍ରେଲିଆର ନିଓମେଟାଲସ୍ ଏବଂ ଭାରତର ମାଣିକରଣ ଶକ୍ତି ଭାରତର ପ୍ରଥମ ଲିଥିୟମ୍ ରିଫାଇନାରୀ ପାଇଁ ଅଂଶୀଦାର ହେବାକୁ ନିଷ୍ପତ୍ତି ନେଇଛନ୍ତି । ଏହା ମଧ୍ୟ ଏକ ଗୁରୁତ୍ୱପୂର୍ଣ୍ଣ ନିଷ୍ପତ୍ତି କାରଣ ଅଷ୍ଟ୍ରେଲିଆରେ ଲିଥିୟମ୍ ଭଣ୍ଡାରର ଅଭାବ ନାହିଁ । ଅଷ୍ଟ୍ରେଲିଆରେ ୨୭ ନିୟୁତ ଟନ୍ ଲିଥିୟମ୍ ଭଣ୍ଡାର ଅଛି ।

ଏହା ବ୍ୟତୀତ ଅଷ୍ଟ୍ରେଲିଆ ଏବଂ ଜାପାନରେ ଲିଥିୟମ୍ ବ୍ୟାଟେରୀ ଉତ୍ପାଦନ ବିଷୟରେ ବିସ୍ତୃତ ଆଲୋଚନା ହୋଇସାରିଛି । ଅଷ୍ଟ୍ରେଲିୟ ଫେଡେରାଲ୍ ଏଜେନ୍ସି, କମନୱେଲଥ୍ ସାଇଣ୍ଟିଫିକ୍ ଏବଂ ଇଣ୍ଡଷ୍ଟ୍ରିଆଲ୍ ରିସର୍ଚ୍ଚ ଅର୍ଗାନାଇଜେସନ୍ ଏବଂ ଜାପାନର ରାସାୟନିକ ଉତ୍ପାଦକ ପିଓଟ୍ରକ୍ ଅଷ୍ଟ୍ରେଲିଆରେ ଲିଥିୟମ୍ ବ୍ୟାଟେରୀ ଉତ୍ପାଦନ ପାଇଁ ପାଞ୍ଚ ବର୍ଷର ଚୁକ୍ତିନାମା ସ୍ୱାକ୍ଷର କରିଛନ୍ତି ।

ଏବେ ଏଭଳି ପରିସ୍ଥିତିରେ ଆମେରିକା କିପରି ପଛରେ ରହିବ ? ବିଶ୍ୱର ଲିଥିୟମ୍ ଯୋଗାଣର ମାତ୍ର ୨ ପ୍ରତିଶତ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଆମେରିକା ଅବଦାନ ରଖିଥିବାବେଳେ ଏହାର ବିଶ୍ୱର ଲିଥିୟମ୍ ସଂରକ୍ଷଣର ପ୍ରାୟ ୧୭ ପ୍ରତିଶତ ରହିଛି । ସେଥିପାଇଁ ଚୀନ୍‌ର ଆଧିପତ୍ୟକୁ ସମାପ୍ତ କରିବା ପାଇଁ ଆମେରିକା ମଧ୍ୟ ଏହାର ଲିଥିୟମ୍ ଉତ୍ପାଦନକୁ ବୃଦ୍ଧି କରିବାକୁ ଚାହୁଁଛି ଏବଂ ଏହା ଆହୁରି ଗୁରୁତ୍ୱପୂର୍ଣ୍ଣ, କାରଣ ବିକଳ୍ପ ଶକ୍ତି ଚାଳିତ ଯାନରେ ଟେସ୍‌ଲା ହେଉଛି ଆମେରିକାର ବୃହତ୍ତମ କମ୍ପାନୀ ।

ଯେତେବେଳେ ବିଶ୍ୱବ୍ୟାପୀ ଯାନବାହାନଗୁଡ଼ିକ ବିଦ୍ୟୁତ ଉପରେ ଚାଲିବା ଆରମ୍ଭ କରିବେ, ସେତେବେଳେ ଆମେରିକା ଏହି କ୍ଷେତ୍ରର ଅଗ୍ରଭାଗରେ ରହିବ, ତେଣୁ ଲିଥିୟମ୍ ଉତ୍ପାଦନ ଆମେରିକାର ହିତରେ ଅଛି । ସମାନ ଦିଗରେ କାର୍ଯ୍ୟରତ, ଲିଥିୟମ ଖଣିଜ ଇନକର୍ପୋରେସନର ଆମେରିକା ନେଭେଡ଼ାରେ ଖଣି ଲିଥିୟମ ପାଇଁ ଜାପାନ ତୈଳ, ଗ୍ୟାସ୍ ଓ ମେଟାଲ ଜାତୀୟ କର୍ପୋରେସନ ସହିତ ଏକ ଚୁକ୍ତି ସ୍ଵାକ୍ଷରିତ ହୋଇଛି ।

ଚୀନ୍ ନିଶ୍ଚିତ ଭାବରେ ଏହି ସମୟରେ ଲିଥିୟମ୍ ଉତ୍ପାଦନରେ ରାଜା ହୋଇପାରେ, କିନ୍ତୁ ବର୍ତ୍ତମାନ ଆମେରିକା ଏବଂ ଭାରତ ସମେତ ଅନ୍ୟ ବିଶ୍ୱସ୍ତରୀୟ ଶକ୍ତିମାନେ ନିଷ୍ପତ୍ତି ନେଇଛନ୍ତି ଯେ ସେମାନେ ଚୀନ୍‌ର ଅହଂକାରକୁ ଆଉ ଜାରି ରଖିବାକୁ ଦେବେ ନାହିଁ । ଭାରତ, ଆମେରିକା, ଜାପାନ ଏବଂ ଅଷ୍ଟ୍ରେଲିଆ ଭଳି ଦେଶ ବର୍ତ୍ତମାନ ସେମାନଙ୍କର ସର୍ବୋଚ୍ଚତାକୁ ଭାଙ୍ଗିବା ଏବଂ ନିଜର ସ୍ଥିତି ପ୍ରତିଷ୍ଠା କରିବା ପାଇଁ ସମସ୍ତ ପ୍ରକାର ଉଦ୍ୟମ କରିବାକୁ ପ୍ରସ୍ତୁତ ଅଛନ୍ତି ।

Leave a Reply