ଓଲିଙ୍କ ପଦବୀ ବଞ୍ଚାଇବାରେ ଚୀନ୍ ବିଫଳ – ପ୍ରଚଣ୍ଡଙ୍କ ଟାର୍ଗେଟ୍‌

ନେପାଳର ଶାସକ ଦଳରେ ଚାଲିଥିବା ରାଜନୈତିକ ଅହଂକାରକୁ ଶାନ୍ତ କରିବାକୁ ଚୀନ୍ ବିଫଳ ହୋଇଥିବା ଜଣାପଡ଼ିଛି । ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ କେ.ପି ଶର୍ମା ଓଲି ଏବଂ ନେପାଳ କମ୍ୟୁନିଷ୍ଟ ପାର୍ଟିର କାର୍ଯ୍ୟକାରୀ ସଭାପତି ପୁଷ୍ପ କମଲ ଦହଲ ପ୍ରଚଣ୍ଡଙ୍କ ସହ ଚୀନ୍ ରାଷ୍ଟ୍ରଦୂତ ବୈଠକ କରିବାର କୌଣସି ଲାଭ ନାହିଁ । ଦଳ ଭାଙ୍ଗିବାକୁ ଉଦ୍ୟମ ନେଇ ପୁଣିଥରେ ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ଓଲିଙ୍କୁ ଦଳର ନେତା ପ୍ରଚଣ୍ଡ ଟାର୍ଗେଟ କରିଛନ୍ତି । ସେ ସିଧାସଳଖ ପିଏମ ଓଲିଙ୍କ ନାମ ନେଇ ନାହାଁନ୍ତି ଏବଂ କହିଛନ୍ତି ଯେ ଦଳର ଏକତାକୁ କ୍ଷୁର୍ଣ୍ଣ କରିବା ପାଇଁ କୌଣସି ପ୍ରୟାସ ଲୋକଙ୍କ ହିତରେ ରହିବ ନାହିଁ ଏବଂ ଏହା କରୋନା ଜୀବାଣୁ ମହାମାରୀ ଏବଂ ପ୍ରାକୃତିକ ବିପର୍ଯ୍ୟୟ ବିରୁଦ୍ଧରେ ଲଢ଼େଇ କରିବ ।

ଚୀନ୍ ରାଷ୍ଟ୍ରଦୂତ ଓଲିଙ୍କ ଚେୟାର ବଞ୍ଚାଇବାକୁ ସକ୍ରିୟ   

ନେପାଳ ଖବରକାଗଜ କାଠମାଣ୍ଡୁ ପୋଷ୍ଟ ଅନୁଯାୟୀ, ଗତ କିଛିଦିନ ମଧ୍ୟରେ ଚୀନ୍ ରାଷ୍ଟ୍ରଦୂତ ହାଓ ୟାଙ୍କି ରାଷ୍ଟ୍ରପତି ବିଦ୍ୟା ଭଣ୍ଡାରୀ, ନେପାଳ କମ୍ୟୁନିଷ୍ଟ ପାର୍ଟି ଅଧ୍ୟକ୍ଷ ପୁଷ୍ପ କମଲ ଦହଲ ପ୍ରଚଣ୍ଡ, ବରିଷ୍ଠ ନେତା ମାଧବ କୁମାର ନେପାଳ, ଝାଲନାଥ ଖାନଲଙ୍କୁ ଭେଟିଛନ୍ତି। କୁହାଯାଉଛି ଯେ ନେପାଳ କମ୍ୟୁନିଷ୍ଟ ପାର୍ଟିର ୪୪ ସଦସ୍ୟଙ୍କ ମଧ୍ୟରୁ ୩୦ ଜଣ ପୁଷ୍ପ କମଲ ଦହଲ ପ୍ରଚଣ୍ଡ, ଝାଲନାଥ ଖାନଲଙ୍କୁ ୩୦ ଜୁନରେ ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ତଥା ଦଳର ସଭାପତି ପଦରୁ ଇସ୍ତଫା ଦେବାକୁ କହିଥିଲେ ।

କରୋନା ବିରୋଧରେ ଲଢ଼େଇ ଉପରେ କଡ଼ା ଭାଷଣ ଦେଇଥିଲେ ପ୍ରଚଣ୍ଡ  

ଜିଲ୍ଲା ବିପର୍ଯ୍ୟୟ ପରିଚାଳନା କମିଟି ଚିତୱନଙ୍କ ଏକ ବୈଠକରେ ସମ୍ବୋଧିତ କରି ପ୍ରଚଣ୍ଡ କହିଛନ୍ତି ଯେ କରୋନା ସଙ୍କଟ ଏବଂ ପ୍ରାକୃତିକ ବିପର୍ଯ୍ୟୟକୁ ନେଇ ସରକାରଙ୍କ ପ୍ରତିକ୍ରିୟାରେ ରାଜନୈତିକ କାର୍ଯ୍ୟକଳାପକୁ ଅନୁମତି ଦିଆଯିବା ଉଚିତ ନୁହେଁ । ଦି ରାଇଜିଂ ନେପାଳ ପ୍ରଧାନଙ୍କ ଉଦ୍ଧେଶ୍ୟରେ କହିଛନ୍ତି ଯେ ଦଳର ଏକତାକୁ ଦୁର୍ବଳ କରିବା ପାଇଁ କୌଣସି ସ୍ଥାନରୁ ଲୋକଙ୍କ ସ୍ୱାର୍ଥରେ କୌଣସି ପ୍ରୟାସ ହେବ ନାହିଁ । ସମସ୍ତ ରାଜନୈତିକ ଦଳ, ନାଗରିକ ଅନୁଷ୍ଠାନ, ଗଣମାଧ୍ୟମ ଏବଂ ଅନ୍ୟମାନଙ୍କୁ କରୋନା ସଙ୍କଟ ଏବଂ ପ୍ରାକୃତିକ ବିପର୍ଯ୍ୟୟ ବିରୋଧରେ ଲଢ଼େଇ ପାଇଁ ଆହ୍ୱାନ ଦେଇଛନ୍ତି ।

ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ଓଲିଙ୍କ ଇସ୍ତଫା ମାଗିଛନ୍ତି ପ୍ରଚଣ୍ଡ   

ପ୍ରଚଣ୍ଡଙ୍କ ସମେତ ନେପାଳ କମ୍ୟୁନିଷ୍ଟ ପାର୍ଟି (ଏନସିପି) ର ବରିଷ୍ଠ ନେତାମାନେ ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ କେ.ପି ଶର୍ମା ଓଲିଙ୍କ ଇସ୍ତଫା ଦାବି କରିଛନ୍ତି । ସେମାନେ କହିଛନ୍ତି ଯେ ତାଙ୍କର ଭାରତ ବିରୋଧୀ ମନ୍ତବ୍ୟ ରାଜନୈତିକ ଦୃଷ୍ଟିରୁ ଠିକ୍‌ ନୁହେଁ କିମ୍ବା କୂଟନୈତିକ ଦୃଷ୍ଟିରୁ ଉପଯୁକ୍ତ ନୁହେଁ । ସାଂପ୍ରତିକ ସମୟରେ, ଓଲି ଏବଂ ପ୍ରଚଣ୍ଡ ପରସ୍ପର ସହିତ ଅଧା ଡଜନରୁ ଅଧିକ ବୈଠକ କରିଛନ୍ତି କିନ୍ତୁ ଦୁଇ ନେତା ଶକ୍ତି ସହଭାଗୀତା ନିକଟରେ କୌଣସି ସ୍ଥାନରେ ପହଁଚି ପାରିନାହାଁନ୍ତି ।

 ଓଲି ଏବଂ ପ୍ରଚଣ୍ଡ ମଧ୍ୟରେ ପାର୍ଟି ବିଭକ୍ତ  

ଓଲି ଏବଂ ପ୍ରଚଣ୍ଡଙ୍କ ମଧ୍ୟରେ ବୈଠକ ପ୍ରସଙ୍ଗରେ ଶାସକ ଦଳ ବିଭାଜିତ ହୋଇଥିବା ମନେହୁଏ। ଦଳର ଜଣେ ବରିଷ୍ଠ ନେତା କହିଛନ୍ତି ଯେ ଏହି ପ୍ରସଙ୍ଗକୁ ବଢ଼ାଇଲେ କାହାରି ଲାଭ ହେବ ନାହିଁ । ଦଳର ୪୫ ସଦସ୍ୟ ବିଶିଷ୍ଟ ସ୍ଥାୟୀ କମିଟି ଶୁକ୍ରବାର ଦିନ ଓଲିଙ୍କ ଭବିଷ୍ୟତ ବିଷୟରେ ନିଷ୍ପତ୍ତି ନେବାକୁ ସ୍ଥିର ହୋଇଥିଲା । କିନ୍ତୁ ବନ୍ୟା ଓ ଭୂସ୍ଖଳନରେ ଅତି କମରେ ୨୨ ଜଣଙ୍କ ମୃତ୍ୟୁ ହେତୁ ଶେଷ ମୁହୂର୍ତ୍ତରେ ଏହାକୁ ଏକ ସପ୍ତାହ ପାଇଁ ସ୍ଥଗିତ ରଖାଯାଇଥିଲା ।

ବଢ଼ୁଥିବା ବିବାଦକୁ ନେଇ ଦଳର ନେତାଙ୍କ ଅସନ୍ତୋଷ   

ପ୍ରତିକୂଳ ପାଗର ବିପଦକୁ ଦୃଷ୍ଟିରେ ରଖି ବୈଠକକୁ ଏକ ସପ୍ତାହ ସ୍ଥଗିତ ରଖିବା ଠିକ୍ ବୋଲି ଏନସିପି ନେତା ଅଷ୍ଟା ଲକ୍ଷ୍ମୀ ଶାକିଆ କହିଛନ୍ତି । କିନ୍ତୁ ଓଲି ସାତ ଦିନ ପରେ ସମସ୍ୟାର ସମାଧାନ ପାଇଁ ପ୍ରସ୍ତୁତ ହେବା ଉଚିତ । ଦି ହିମାଳୟ ଟାଇମ୍ସର ଖବର ଅନୁଯାୟୀ ସେ କହିଛନ୍ତି ଯେ ଏହି ପ୍ରସଙ୍ଗକୁ ବଢ଼ାଇଲେ କାହାରି ଲାଭ ହେବ ନାହିଁ ଏବଂ ଏହାର ଅର୍ଥ ହେଉଛି ଯେ ମତଭେଦ ଜାରି ରହିବ । ଶାକିଆ କହିଛନ୍ତି ଯେ ଓଲି ଏବଂ ପ୍ରଚଣ୍ଡଙ୍କ ମଧ୍ୟରେ ପାରସ୍ପରିକ ବୈଠକ ଦଳର ଆଭ୍ୟନ୍ତରୀଣ ବିବାଦର ସମାଧାନ କରିବାରେ ସହାୟକ ହେବ ନାହିଁ । ସେ କହିଛନ୍ତି ଯେ ଯଦି ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ଷ୍ଟାଣ୍ଡିଂ କମିଟିର ସମସ୍ତ ସଦସ୍ୟଙ୍କ ସାମ୍ନାରେ କିଛି ପ୍ରସଙ୍ଗ ଉପରେ ଆଲୋଚନା କରିବାକୁ ଆରାମଦାୟକ ନୁହଁନ୍ତି, ତେବେ ସେ ତିନି-ଚାରିଜଣ ନେତାଙ୍କ ସମେତ ଉଭୟ ଶିବିରର ପ୍ରତିଦ୍ୱନ୍ଦ୍ୱୀ ଶିବିର ସହ ଆଲୋଚନା କରିପାରିବେ । ସେମାନେ ପ୍ରସଙ୍ଗ ଉପରେ ଆଲୋଚନା କରିପାରିବେ । ସେ ଏହା ମଧ୍ୟ କହିଛନ୍ତି ଯେ ଦୁଇ ସହ-ଚେୟାର ନିଜ ମଧ୍ୟରେ ଆଲୋଚନା କରିବା ଉଚିତ ନୁହେଁ ।

ବୁଝାମଣା ମାଧ୍ୟମରେ ବିବାଦ ହ୍ରାସ କରିବାକୁ ଚେଷ୍ଟା   

ଷ୍ଟାଣ୍ଡିଂ କମିଟିର ସଦସ୍ୟ ମଣି ଥାପା କହିଛନ୍ତି ଯେ ଆଲୋଚନା ମାଧ୍ୟମରେ ଆଭ୍ୟନ୍ତରୀଣ ମତଭେଦ ସମାଧାନ ହୋଇପାରିବ ବୋଲି ଓଲିଙ୍କ ବିବୃତ୍ତି ପରେ ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ଏବଂ ପ୍ରଚଣ୍ଡଙ୍କ ମଧ୍ୟରେ ପାର୍ଥକ୍ୟ ହ୍ରାସ ପାଉଛି । ଓଲିଙ୍କ ପଦବୀକୁ ବଞ୍ଚାଇବା ପାଇଁ ନେପାଳରେ ଚୀନ୍ ରାଷ୍ଟ୍ରଦୂତ ହୁ ୟାଙ୍କି ନିଯୁକ୍ତ ହୋଇଥିବାରୁ ଜୁଲାଇ ୧୭ ରେ ଷ୍ଟାଣ୍ଡିଂ କମିଟିର ଏକ ବୈଠକରେ ଓଲିଙ୍କ ରାଜନୈତିକ ଭବିଷ୍ୟତ ନିଷ୍ପତ୍ତି ନିଆଯିବ ବୋଲି ଆଶା କରାଯାଉଛି ।

Leave a Reply