ଲକଡାଉନ୍ ୩.୦: ଶୀଘ୍ର ଆରମ୍ଭ ହେବ ସାଧାରଣ ପରିବହନ – ନିତିନ ଗଡ଼କରୀ

  • କରୋନା ଜୀବାଣୁ ବିସ୍ତାର ହେତୁ ଘୋଷିତ ଲକ୍‌ଡାଉନ୍‌ରେ ସର୍ବସାଧାରଣ ପରିବହନ କାର୍ଯ୍ୟ ନିଷେଧ କେନ୍ଦ୍ର ମନ୍ତ୍ରୀ ନିତିନ ଗଡ଼କରୀଙ୍କ ଅନୁଯାୟୀ ସାଧାରଣ ପରିବହନଦ୍ୱାରା ଏହି ରାସ୍ତା ଖୁବ୍ ଶୀଘ୍ର ପୁନର୍ଜୀବିତ ହୋଇପାରେ
  • ଜନସାଧାରଣ ପରିବହନ ପୁନରୁଦ୍ଧାର ପାଇଁ ସରକାର ନିର୍ଦ୍ଦେଶାବଳୀ ପ୍ରସ୍ତୁତ କରୁଛନ୍ତି ବୋଲି ଗଡ଼କରୀ କହିଛନ୍ତି

ମଗ୍ର ଦେଶରେ ଜୋନ୍ ଭିତ୍ତିକ ବ୍ୟବସାୟିକ କାର୍ଯ୍ୟକଳାପର ଆରାମ ପରେ, ଶୀଘ୍ର ପରିବହନ ମାଧ୍ୟମ ମଧ୍ୟ ପୁନରୁଦ୍ଧାର ହୋଇପାରିବ ବୋଲି କେନ୍ଦ୍ର ସଡ଼କ ପରିବହନ ଏବଂ ରାଜପଥ ମନ୍ତ୍ରୀ ନିତିନ ଗଡ଼କରୀ କହିଛନ୍ତି ।  ତାଙ୍କ କହିବା ଅନୁସାର ସାମାଜିକ ଦୂରତା ପରେ ସରକାର ସାଧାରଣ ପରିବହନ କାର୍ଯ୍ୟ ପାଇଁ ନିର୍ଦ୍ଦେଶାବଳୀ ପ୍ରସ୍ତୁତ କରୁଛନ୍ତି । ଜନସାଧାରଣ ପରିବହନ ଶୀଘ୍ର ଆରମ୍ଭ ହୋଇପାରିବ, ଏଥିପାଇଁ ନିର୍ଦ୍ଦେଶାବଳୀ ଆସୁଛି ବୋଲି ବସ୍ ଏବଂ କାର୍ ଅପରେଟର ସଂଘକୁ ସମ୍ବୋଧିତ କରିବାବେଳେ ଗଡ଼କରୀ ଏହା କହିଛନ୍ତି ।

ବସ୍ ଏବଂ କାର୍ ଅପରେଟର୍ସ କନଫେଡେରେସନ୍ ଅଫ୍ ଇଣ୍ଡିଆର ସଦସ୍ୟମାନଙ୍କ ସହିତ ଏକ ଭିଡ଼ିଓ କନଫରେନ୍ସିଂ ବାର୍ତ୍ତାଳାପରେ ଗଡ଼କରୀ କହିଛନ୍ତି ଯେ ପରିବହନ ଏବଂ ରାଜପଥ ଖୋଲିବା ସାଧାରଣ ଲୋକଙ୍କ ମଧ୍ୟରେ ବିଶ୍ୱାସ ସୃଷ୍ଟି କରିବାର ଏକ ପ୍ରଭାବଶାଳୀ ମାଧ୍ୟମ ହୋଇପାରେ । ବସ୍ ଏବଂ କାର ଚଳାଚଳ ଆରମ୍ଭ କରିବାବେଳେ ସାମାଜିକ ଦୂରତା ଏବଂ ପରିଷ୍କାର ପରିଚ୍ଛନ୍ନତାର ସମସ୍ତ ନିୟମ ପାଳନ କରିବା ବାଧ୍ୟତାମୂଳକ ହେବ ବୋଲି ସେ କହିଛନ୍ତି ।

ସଂଗଠନର ଚାହିଦା ଅନୁଯାୟୀ ସେ କହିଛନ୍ତି ଯେ ଗାଡ଼ି ମାଲିକଙ୍କ ସମସ୍ୟା ବିଷୟରେ ସେ ଅବଗତ ଅଛନ୍ତି ଏବଂ ସେମାନଙ୍କ ସମସ୍ୟା ଦୂର କରିବା ପାଇଁ ସମସ୍ତ ପ୍ରକାର ଉଦ୍ୟମ କରିବେ । ମନ୍ତ୍ରୀ କହିଛନ୍ତି ଯେ ଏଥିପାଇଁ ସେ ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ନରେନ୍ଦ୍ର ମୋଦୀ ଏବଂ ଅର୍ଥମନ୍ତ୍ରୀ ନିର୍ମଳା ସୀତାରମଣଙ୍କ ସହ ନିରନ୍ତର ଯୋଗାଯୋଗରେ ଅଛନ୍ତି, ଯେଉଁମାନେ କୋଭିଡ଼୍‌ – ୧୯ ମହାମାରୀ ହେତୁ ଅର୍ଥନୀତିକୁ ପୁନର୍ଜୀବିତ କରିବାକୁ ଚେଷ୍ଟା କରୁଛନ୍ତି ।

ଗଡ଼କରୀ ନିବେଶକ ଏବଂ ଶିଳ୍ପକୁ ବିଶ୍ୱ ବଜାରର ଏକ ବୃହତ ଅଂଶରେ ବିନିଯୋଗ କରି କରୋନା ଜୀବାଣୁ ଦ୍ୱାରା ସୃଷ୍ଟି ହୋଇଥିବା ସୁଯୋଗ ପ୍ରତି ଧ୍ୟାନ ଦେବାକୁ ଆହ୍ୱାନ କରିଛନ୍ତି । ସେ କହିଛନ୍ତି, ‘କରୋନା ଭାଇରସ ଯୋଗୁଁ ଶିଳ୍ପ ଏକ ସଙ୍କଟର ସମ୍ମୁଖୀନ ହେଉଛି । ଚୀନ୍ ସହିତ ବ୍ୟବସାୟିକ ସମ୍ପର୍କ ରଖିବାକୁ କେହି ଚାହୁଁ ନ ଥିବାରୁ ଆମେ ଏହାକୁ ଏକ ଖୁସି ବୋଲି ଭାବିବା ଉଚିତ । ଜାପାନର ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ଚୀନ୍‌ରୁ ଉତ୍ପାଦନ କରୁଥିବା ଶିଳ୍ପଗୁଡ଼ିକୁ ଏଥିରେ ବିନିଯୋଗ କରିବା ପାଇଁ ଏକ ବିକଳ୍ପ ଦେଉଛନ୍ତି । ଏହା ମଧ୍ୟ ଭାରତୀୟ ଅର୍ଥନୀତିକୁ ବୃଦ୍ଧି କରିବାର ଏକ ସୁଯୋଗ ।’

 

Leave a Reply