ପରବର୍ତ୍ତୀ କଂଗ୍ରେସ ସଭାପତି ଗାନ୍ଧୀ ପରିବାର ବାହାରେ ହେବା ଉଚିତ : ପ୍ରିୟଙ୍କା ଗାନ୍ଧୀ

ପ୍ରିୟଙ୍କା ଗାନ୍ଧୀ ଭଦ୍ରା ତାଙ୍କ ବଡ଼ ଭାଇ ତଥା ପୂର୍ବତନ କଂଗ୍ରେସ ସଭାପତି ରାହୁଲ ଗାନ୍ଧୀଙ୍କୁ ସମର୍ଥନ କରିଛନ୍ତି, ଯେଉଁଥିରେ ସେ କହିଛନ୍ତି ଯେ ଗାନ୍ଧୀ ପରିବାର ବାହାରେ ଜଣେ ବ୍ୟକ୍ତିଙ୍କୁ କଂଗ୍ରେସ ସଭାପତିଭାବେ ନିଯୁକ୍ତି କରାଯିବା ଉଚିତ ।

ପ୍ରିୟଙ୍କା ଗାନ୍ଧୀ ଭଦ୍ରା ଦଳର ନେତୃତ୍ୱକୁ ଜଣେ ଗାନ୍ଧୀ ନଥିବା ବ୍ୟକ୍ତିଙ୍କୁ ହସ୍ତାନ୍ତର କରିବାକୁ ଓକିଲାତି କରିଛନ୍ତି । କଂଗ୍ରେସର ସାଧାରଣ ସମ୍ପାଦକ ପ୍ରିୟଙ୍କା ଗାନ୍ଧୀ ତାଙ୍କ ବଡ଼ ଭାଇ ତଥା ପୂର୍ବତନ କଂଗ୍ରେସ ସଭାପତି ରାହୁଲ ଗାନ୍ଧୀଙ୍କୁ ସମର୍ଥନ କରିଛନ୍ତି ଯେଉଁଥିରେ ସେ କହିଛନ୍ତି ଯେ ଗାନ୍ଧୀ ପରିବାରର ଜଣେ ବ୍ୟକ୍ତିଙ୍କୁ କଂଗ୍ରେସ ସଭାପତିଭାବେ ନିଯୁକ୍ତି ଦିଆନଯାଉ। ପ୍ରିୟଙ୍କା କହିଛନ୍ତି ଯେ ବୋଧହୁଏ (ଇସ୍ତଫା) ଚିଠିରେ ନୁହେଁ ବରଂ ଅନ୍ୟ କୌଣସି ସ୍ଥାନରେ ସେ କହିଛନ୍ତି ଯେ ଆମ ପରିବାର ମଧ୍ୟରୁ କେହି ଦଳର ସଭାପତି ହେବା ଉଚିତ ନୁହେଁ ଏବଂ ମୁଁ ତାଙ୍କ ସହ ସମ୍ପୂର୍ଣ୍ଣ ସହମତ । ମୁଁ ଭାବୁଛି ଦଳ ମଧ୍ୟ ଏହାର ରାସ୍ତା ଖୋଜିବା ଉଚିତ ।

ଏକ ନୂତନ ପୁସ୍ତକ ‘ଭାରତ ଆସନ୍ତାକାଲି’ରେ ଏହି ଦାବି କରାଯାଇଛି । ଏହାର ଲେଖକମାନେ ହେଉଛନ୍ତି ପ୍ରଦୀପ ଚିବର, ହର୍ଷ ଶାହା ଏବଂ ଏହା ୧୩ ଅଗଷ୍ଟରେ ପ୍ରକାଶିତ ହୋଇଥିଲା । ଏହି ପୁସ୍ତକରେ ପ୍ରିୟଙ୍କା ଗାନ୍ଧୀ କହିଛନ୍ତି ଯେ ଦଳର ସଭାପତି ଗାନ୍ଧୀ ପରିବାରର ନଥିଲେ ମଧ୍ୟ ସେ ସେମାନଙ୍କର ‘ମାଲିକ’ ହେବେ । ଭଦ୍ରା କହିଛନ୍ତି ଯେ ଯଦି ସେ (ଦଳର ସଭାପତି) ଆସନ୍ତାକାଲି ମୋତେ କୁହନ୍ତି ଯେ ମୁଁ ତୁମକୁ ଉତ୍ତରପ୍ରଦେଶରେ ନୁହେଁ ବରଂ ଆଣ୍ଡାମାନ ଏବଂ ନିକୋବରରେ ଆବଶ୍ୟକ କରେ, ତେବେ ମୁଁ ଖୁସିରେ ଆଣ୍ଡାମାନ ଏବଂ ନିକୋବର ଯିବି ।

ଅଧ୍ୟକ୍ଷ ପଦ ପାଇଁ ନିର୍ବାଚନ କରିବାକୁ ଦାବି ୨୦୧୯ ଲୋକସଭା ନିର୍ବାଚନରେ ​​ଦଳର ପରାଜୟ ପରେ ରାହୁଲ ଗାନ୍ଧୀ କଂଗ୍ରେସ ସଭାପତି ପଦରୁ ଇସ୍ତଫା ଦେଇଛନ୍ତି । ଏଥି ସହିତ ଦଳର ଆଭ୍ୟନ୍ତରୀଣ ବୈଠକରେ ପରବର୍ତ୍ତୀ ଅଧ୍ୟକ୍ଷଙ୍କୁ ଗାନ୍ଧୀ ନଥିବା ବ୍ୟକ୍ତି କରାଯିବାକୁ ଜିଦ୍ ଧରିଥିବା ଅଭିଯୋଗ ହୋଇଛି । ତେବେ ସୋନିଆ ଗାନ୍ଧୀଙ୍କୁ ଗତ ବର୍ଷ ଅଗଷ୍ଟରେ ଦଳର ମଧ୍ୟବର୍ତ୍ତୀକାଳୀନ ସଭାପତି କରାଯାଇଥିଲା । ଗତ କିଛିମାସ ଧରି କଂଗ୍ରେସ ମଧ୍ୟରେ ଦଳ ସଭାପତି ପଦ ପାଇଁ ନିର୍ବାଚନ ଅନୁଷ୍ଠିତ ହେବାର ଚାହିଦା ବୃଦ୍ଧି ପାଇଛି ।

ସ୍ୱାମୀଙ୍କ ଉପରେ ଦୁର୍ନୀତି ଅଭିଯୋଗ ଆସିବା ପରେ ପ୍ରିୟଙ୍କା ଏହି କାମ କରିଥିଲେ

ପୁସ୍ତକରେ ପ୍ରିୟଙ୍କା ଗାନ୍ଧୀ ଏହା ମଧ୍ୟ କହିଛନ୍ତି ଯେ ୨୦୧୩ରେ ଯେତେବେଳେ ବିଜେପି ତାଙ୍କ ସ୍ୱାମୀ ରବର୍ଟ ଭଦ୍ରାଙ୍କୁ ଦୁର୍ନୀତି ଅଭିଯୋଗ କରିବା ଆରମ୍ଭ କଲା ସେତେବେଳେ ସେ ତାଙ୍କ ପୁଅ ରେହାନଙ୍କୁ ପ୍ରତ୍ୟେକ କାରବାର ଦେଖାଇଥିଲେ । ସେ ସମୟରେ ତାଙ୍କୁ ୧୩ବର୍ଷ ହୋଇଥିଲା । ପୁସ୍ତକରେ ପ୍ରିୟଙ୍କାଙ୍କୁ କୁହାଯାଇଛି ଯେ ଯେତେବେଳେ ତାଙ୍କ ସ୍ୱାମୀଙ୍କ ବିରୁଦ୍ଧରେ ସମସ୍ତ ଅଭିଯୋଗ କରାଯାଇଥିଲା, ସର୍ବପ୍ରଥମେ ସେ ଏପରି କରିଥିଲେ ଯେ ସେ ତାଙ୍କ ପୁଅ ପାଖକୁ ଯାଇ ତାଙ୍କୁ ପ୍ରତ୍ୟେକ କାରବାର ଦେଖାଇଥିଲେ । ପ୍ରିୟଙ୍କା ଗାନ୍ଧୀ କହିଛନ୍ତି ଯେ ଏନଫୋର୍ସମେଣ୍ଟ ନିର୍ଦ୍ଦେଶାଳୟରେ ତାଙ୍କ ସ୍ୱାମୀଙ୍କ ପଚରାଉଚରା ଏବଂ ଏହି ଘଟଣାରେ ସମସ୍ତ ଟିଭି ବିତର୍କ ତାଙ୍କ ପିଲାମାନଙ୍କୁ ପ୍ରଭାବିତ କରିଛି ।

Leave a Reply