ଲକ୍ଷ୍ନୌର କୌଲ୍ ହାଉସ୍ ପ୍ରିୟଙ୍କା ଗାନ୍ଧୀଙ୍କ ପାଇଁ ପ୍ରସ୍ତୁତ

ତ୍ତରପ୍ରଦେଶରେ କଂଗ୍ରେସ (ଉତ୍ତରପ୍ରଦେଶ କଂଗ୍ରେସ)ର ସକ୍ରିୟତା ସହିତ ଦଳର ସାଧାରଣ ସଂପାଦକ ପ୍ରିୟଙ୍କା ଗାନ୍ଧୀ ନିଜେ (ଲକ୍ଷ୍ନୌରେ ପ୍ରିୟଙ୍କା ଗାନ୍ଧୀ) ଲଗାତାର ଯୋଗୀ ଆଦିତ୍ୟନାଥଙ୍କ ସରକାର ଉପରେ ଆକ୍ରମଣ କରୁଛନ୍ତି । ଏଭଳି ପରିସ୍ଥିତିରେ ଦିଲ୍ଲୀରେ ପ୍ରିୟଙ୍କା ଗାନ୍ଧୀଙ୍କ (ଶିଲା କୌଲ୍‌ ବଙ୍ଗଳା) ଉପସ୍ଥିତି ମଧ୍ୟ ୟୁପି କଂଗ୍ରେସ ଶିବିରକୁ ଦୁର୍ବଳ କରିଦେଇଛି । ଏହି ସମୟରେ କେନ୍ଦ୍ର ସରକାର ପ୍ରିୟଙ୍କା ଗାନ୍ଧୀ ବାସଭବନକୁ ଦିଲ୍ଲୀର ଲୋଦି ରୋଡ଼ରେ ଥିବା ସରକାରୀ ବଙ୍ଗଳା ଖାଲି କରିବାକୁ କହିଛନ୍ତି ।

ଏଭଳି ପରିସ୍ଥିତିରେ ୟୁପି କଂଗ୍ରେସର କିଛି ସୂତ୍ର କହିଛନ୍ତି ଯେ ପ୍ରିୟଙ୍କା ଖୁବ୍ ଶୀଘ୍ର ଉତ୍ତରପ୍ରଦେଶରେ ତାଙ୍କ ଘର କରି ପାରନ୍ତି । ଏହି ଖବର ସହିତ #UPWelcomesPriyanka ହ୍ୟାସଟ୍ୟାଗ ଟ୍ୱିଟରରେ ଟ୍ରେଣ୍ଡ କରୁଛି ।  

ଏହି ମାମଲାଗୁଡ଼ିକ ପରେ କ’ଣ ହେଲା ?  

ନିକଟରେ ‘ବସ୍ ରାଜନୀତି’ ମଧ୍ୟରେ ଅଜୟ କୁମାର ଲାଲୁଙ୍କୁ ଗିରଫ କରାଯାଇଥିଲା। ଏହି ସମୟ ମଧ୍ୟରେ ରାଜ୍ୟ କଂଗ୍ରେସ ଏତେ ଶକ୍ତିଶାଳୀ ନଥିଲା । ୟୁପି କଂଗ୍ରେସ ସଭାପତି ଅଜୟ କୁମାର ଲାଲୁଙ୍କୁ କରାଯାଇଥିବା ପ୍ରଶ୍ନ ହେଲା ଜେଲରେ ଥିବାବେଳେ ତୁମକୁ ପ୍ରିୟଙ୍କା ଗାନ୍ଧୀ ଭେଟିବାକୁ କାହିଁକି ଆସିନାହାଁନ୍ତି, ଯଦି ସେ ଆସିଥାନ୍ତେ, ତେବେ କର୍ମଚାରୀଙ୍କ ମନୋବଳ ବଢ଼ିଥାନ୍ତା । ଅଜୟ କୁମାର ଲାଲୁ ଏହା ଉପରେ ଉତ୍ତର ଦେଇଛନ୍ତି, କିନ୍ତୁ କଂଗ୍ରେସର ହାଇ କମାଣ୍ଡର ଦୂରତା ହେତୁ ଭିତର କୋଠରୀରେ ଏକ ଘୂର୍ଣ୍ଣିବଳୟ ସୃଷ୍ଟି ହୋଇଛି ।

କୌଲ୍‌ ଘରକୁ ସ୍ଥାନାନ୍ତର ହୋଇପାରିବ !  

କଂଗ୍ରେସର ଏକ ସୂତ୍ରରୁ ପ୍ରକାଶ ଯେ ପ୍ରିୟଙ୍କା ଗାନ୍ଧୀ ଶୀଘ୍ର ଲକ୍ଷ୍ନୌର କୌଲ୍‌ ବାସଭବନକୁ ଯାଇପାରନ୍ତି । ଦୀର୍ଘ ଦିନ ଧରି ପ୍ରିୟଙ୍କା ଗାନ୍ଧୀଙ୍କ ଲକ୍ଷ୍ନୌକୁ ସ୍ଥାନାନ୍ତର ହେବା ନେଇ ଚର୍ଚ୍ଚା ଚାଲିଛି । କୁହାଯାଉଛି ଯେ ପ୍ରିୟଙ୍କା ଗାନ୍ଧୀ ଶିଲା କୌଲ୍‌ଙ୍କ ବାସଭବନକୁ ଲକ୍ଷ୍ନୌରେ ନିଜର ଠିକଣା କରିବେ । ତେବେ ସମସ୍ତେ ଶୀଲା କୌଲ୍‌ଙ୍କୁ ଜାଣନ୍ତି ନାହିଁ ।

ଗାନ୍ଧୀ ପରିବାର ସହିତ ଶୀଲା କୌଲ୍‌ଙ୍କର କେଉଁ ସମ୍ପର୍କ ଅଛି  

୨୦୧୫ ମସିହାରେ ଶିଲା କୌଲ୍‌ଙ୍କର ମୃତ୍ୟୁ ହୋଇଥିଲା । ସେ ଭାରତୀୟ ଜାତୀୟ କଂଗ୍ରେସର ନେତା ତଥା କ୍ୟାବିନେଟ ମନ୍ତ୍ରୀ, ରାଜ୍ୟପାଳ ଥିଲେ । ସେ ଜବାହରଲାଲ ନେହେରୁଙ୍କ ଭାଇ ବୋହୂ ଏବଂ ଇନ୍ଦିରା ଗାନ୍ଧୀଙ୍କ ମାଇଁ ବୋଲି କୁହାଯାଉଛି ।

କଂଗ୍ରେସ କର୍ମୀଙ୍କୁ ଲାଠିଚାର୍ଜ ଅଭିଯୋଗ

ଏସବୁ ବ୍ୟତୀତ, ଆମେ ଆପଣଙ୍କୁ ଏହା ମଧ୍ୟ କହି ରଖୁଛୁ ଯେ, ଗତ ବର୍ଷ (୨୦୧୯) ନାଗରିକତା ସଂଶୋଧନ ଆଇନ୍ ବିରୋଧରେ ପ୍ରଦର୍ଶନ ସଂପର୍କରେ ୟୁପି ପୋଲିସ ନିକଟରେ କଂଗ୍ରେସ ପାର୍ଟିର ମାଇନରିଟି ସେଲର ସଭାପତି ଶାହନାବାଜ ଆଲାମଙ୍କୁ ଗିରଫ କରିଥିଲା । ଯେତେବେଳେ ୟୁପି କଂଗ୍ରେସ ସଭାପତି ଅଜୟ କୁମାର ଲାଲୁ ହଜରତଗଞ୍ଜ ପୋଲିସ ଷ୍ଟେସନରେ ପହଞ୍ଚି କଂଗ୍ରେସ ନେତାଙ୍କ ଗିରଫଦାରୀକୁ ବିରୋଧ କରିଥିଲେ । ସେତେବେଳେ କଂଗ୍ରେସ କର୍ମୀଙ୍କୁ ହଟାଇବା ପାଇଁ ପୋଲିସ ଲାଠିଚାର୍ଜ କରିଥିବା ଅଭିଯୋଗ କରାଯାଇଥିଲା ।

Leave a Reply