“ବିପଦ ଆସୁଛି, ପ୍ରସ୍ତୁତ ରୁହ”, ଚୀନ୍ର ସରକାରୀ ବ୍ୟାଙ୍କ ନିୟାମକର ଚେତାବନୀ

ତ ଶୁକ୍ରବାର ଦିନ ଚୀନ୍ ସରକାର ୯ଟି ଚୀନ୍‌ର ଆର୍ଥିକ କମ୍ପାନୀ ଗ୍ରହଣ କରିଥିଲେ । ଏହି ୯ଟି କମ୍ପାନୀରେ ୪ଟି ବୀମା କମ୍ପାନୀ ଥିଲାବେଳେ ୩ଟି ସିକ୍ୟୁରିଟି ଫାର୍ମ ଏବଂ ୨ଟି ଟ୍ରଷ୍ଟ ଫାର୍ମ ଥିଲା । ଚୀନ୍ ସରକାର ଏହା କରିଥିଲେ କାରଣ ଏହି ସମସ୍ତ କମ୍ପାନୀ ଦେବାଳିଆ ଅବସ୍ଥାରେ ପହଞ୍ଚିଥିଲେ । ୱାଲ୍ ଷ୍ଟ୍ରିଟ୍ ଜର୍ଣ୍ଣାଲ୍‌ର ଏକ ରିପୋର୍ଟ ଅନୁଯାୟୀ, ଏହି ସମସ୍ତ କମ୍ପାନୀର ମୋଟ ସମ୍ପତ୍ତି ୧ ଟ୍ରିଲିୟନ୍ ୟୁଆନ୍‌ରୁ ପ୍ରାୟ ୧୪୩ବିଲିୟନ ଡଲାର୍ ଥିଲା ଏବଂ ଏହି କମ୍ପାନୀଗୁଡ଼ିକର ବିଫଳତା ଚୀନ୍‌ର ବଜାରରେ ଅସ୍ଥିତରତା ସୃଷ୍ଟି କରିପାରେ ।

ଚୀନ୍‌ର ବ୍ୟାଙ୍କିଙ୍ଗ ଏବଂ ବୀମା କ୍ଷେତ୍ରକୁ ନିୟନ୍ତ୍ରିତ କରୁଥିବା ଚୀନ୍‌ର ବ୍ୟାଙ୍କିଂ ଏବଂ ଇନସୁରାନ୍ସ ନିୟାମକ ଆୟୋଗ କରୋନା କାରଣରୁ ଖରାପ ଋଣର ଶୀଘ୍ର ବୃଦ୍ଧି ଏବଂ ବିଶ୍ୱରେ ଚୀନ୍ କମ୍ପାନୀଗୁଡ଼ିକ ଉପରେ ପ୍ରତିବନ୍ଧକ ଲଗାଇବା ନେଇ ଚୀନ୍ ସରକାରଙ୍କୁ ଚେତାବନୀ ଦେଇଛି । ଚୀନ୍ ସରକାର ନିଃସନ୍ଦେହରେ ଏହାର ପରିସଂଖ୍ୟାନକୁ ବ୍ୟବହାର କରି ଏହାର ଅର୍ଥନୀତିକୁ ସାଧାରଣ ଭାବରେ ଦେଖାଇବାକୁ ଚେଷ୍ଟା କରୁଛନ୍ତି, କିନ୍ତୁ ସତ୍ୟ ହେଉଛି ଯେ ତୃଣମୂଳ ସ୍ତରରେ ଚୀନ୍ ଅର୍ଥନୀତି ଦୁର୍ବଳ ହେବାକୁ ଲାଗିଲାଣି ଏବଂ ଗତ ଦଶନ୍ଧି ମଧ୍ୟରେ ଏହା ହେଉଛି ମୁଖ୍ୟ କାରଣ । ବ୍ୟାଙ୍କଗୁଡିକଦ୍ୱାରା ବଡ଼ ଋଣ ପ୍ରଦାନ କରାଯାଇଥିଲା ।

ଚୀନ୍‌ର ସରକାରୀ ନିୟାମକ ସରକାରଙ୍କୁ ଚେତାବନୀ ଦେଇ କହିଛନ୍ତି ଯେ ଛାୟା ବ୍ୟାଙ୍କିଙ୍ଗ ଧାରା ଯେପରି ପୁଣି ନଷ୍ଟ ନହୁଏ ସେଥିପାଇଁ ଆମକୁ ବଡ଼ ପଦକ୍ଷେପ ନେବାକୁ ପଡ଼ିବ ଏବଂ ଏହା କରିବାବେଳେ ରିଅଲ ଇଷ୍ଟେଟକୁ ଆର୍ଥିକ ସହାୟତା କରିବାରେ କୌଣସି ଅସୁବିଧା ସୃଷ୍ଟି କରିବାକୁ ପଡ଼ିବ ନାହିଁ । ଏଥି ସହିତ, ବାହ୍ୟ ପରିବେଶରେ (ବ୍ୟବସାୟ ସମ୍ବନ୍ଧୀୟ) ପ୍ରମୁଖ ପରିବର୍ତ୍ତନ ପାଇଁ ସରକାର ମଧ୍ୟ ନିଜକୁ ପ୍ରସ୍ତୁତ କରିବା ଆବଶ୍ୟକ ।

ବିଶ୍ୱବ୍ୟାପୀ ଚୀନ୍‌ର ଉତ୍ପାଦଗୁଡ଼ିକର ବଏକଟ୍‌ ଏବଂ ଅର୍ଥନୈତିକ ଅବନତି ମଧ୍ୟରେ ଚୀନ୍ ବ୍ୟାଙ୍କଗୁଡ଼ିକ ସବୁଠାରୁ ବଡ଼ ଅସୁବିଧାର ସମ୍ମୁଖୀନ ହୋଇଛନ୍ତି । ଗତ ଦୁଇ ସପ୍ତାହ ମଧ୍ୟରେ ଚୀନ୍‌ର ଦୁଇଟି ପ୍ରଦେଶର ବଡ଼ ବ୍ୟାଙ୍କ ଅର୍ଥାତ୍ ହୁୱେଇ ଏବଂ ଶଙ୍କାସୀ ସେମାନଙ୍କ ଗ୍ରାହକଙ୍କୁ ଜମା ଦେବାରେ ବିଫଳ ହୋଇଛନ୍ତି ଏବଂ ଏହି ବ୍ୟାଙ୍କଗୁଡ଼ିକ ସମ୍ମୁଖରେ ଗ୍ରାହକଙ୍କ ବଡ଼ ଧାଡ଼ି ମଧ୍ୟ ଦେଖିବାକୁ ମିଳିଥିଲା ।

ଗତ କିଛିବର୍ଷ ମଧ୍ୟରେ ଚୀନ୍‌ର ଆଞ୍ଚଳିକ ବ୍ୟାଙ୍କଗୁଡ଼ିକର ଏନପିଏ ଅର୍ଥାତ୍ ଅଣ-ପ୍ରଦର୍ଶନକାରୀ ସମ୍ପତ୍ତିଗୁଡ଼ିକ ଦ୍ରୁତ ଗତିରେ ବୃଦ୍ଧି ପାଇଛି । ଫଳସ୍ୱରୂପ, ଚୀନ୍‌ର ରିଏଲ୍ ଇଷ୍ଟେଟ୍ କ୍ଷେତ୍ରରେ ଚୀନ୍ ସରକାର ଭରିଥିବା ବାୟୁ ଶୀଘ୍ର ବାହାରିଗଲା ଏବଂ ଆଜି ଅନେକ କମ୍ପାନୀ ଏହି ଋଣ ପରିଶୋଧ କରିବାରେ ସକ୍ଷମ ନୁହଁନ୍ତି ।

କରୋନା ପରଠାରୁ ଚୀନ୍‌ର ବ୍ୟାଙ୍କିଙ୍ଗ ବ୍ୟବସ୍ଥା ଉପରେ ଲୋକଙ୍କ ବିଶ୍ୱାସ ହ୍ରାସ ପାଇଛି, ଯାହାପରେ ଚୀନ୍‌ର ଅନେକ ବ୍ୟବସାୟ କ୍ରମାଗତ ଭାବରେ ବନ୍ଦ ହୋଇଯାଉଛି । ଏକାସାଙ୍ଗରେ, ଭାରତ ଏବଂ ଆମେରିକା ଭଳି ବୃହତ ବଜାରରେ ଚୀନ୍‌ର ସାମଗ୍ରୀର ବଏକଟ୍‌ ଚୀନ୍ ପାଇଁ ସମସ୍ୟା ସୃଷ୍ଟି କରିଛି । ରପ୍ତାନି ଉପରେ ନିର୍ଭରଶୀଳ ଚୀନ୍‌ର କମ୍ପାନୀଗୁଡ଼ିକ ଲଦାଖ ଏବଂ ଦକ୍ଷିଣ ଚୀନ୍ ସାଗରରେ ଚୀନ୍‌ର ଗୁଣ୍ଡାଗିରିକୁ ସହିବାକୁ କେହି ଏବେ ରାଜି ନୁହନ୍ତି ।

ନିକଟରେ ଚୀନ୍‌ରେ ଏକ ସୁନା ଦୁର୍ନୀତି ମଧ୍ୟ ଦେଖାଦେଇଛି ଯେଉଁଠାରେ ଏକ ସିସିପି ସଦସ୍ୟଙ୍କ ଏକ କମ୍ପାନୀ ୧୬ ବିଲିୟନ ୟୁଆନ ଜାଲିଆତିରେ ନାଲି ଧରାପଡ଼ିଛି । ବାସ୍ତବରେ, ଗତ କିଛିବର୍ଷ ମଧ୍ୟରେ ହୁୱେଇ ପ୍ରଦେଶର ଚୀନ୍‌ର ସର୍ବବୃହତ ଘରୋଇ ଅଳଙ୍କାର କମ୍ପାନୀ କିଙ୍ଗ୍‌ଗୋଲ୍ଡ ବିଭିନ୍ନ ଋଣଦାତାଙ୍କୁ ଏହାର ୮୩ ଟନ୍ “ସୁନା” ପ୍ରତିଶ୍ରୁତି ଦେଇ ପ୍ରାୟ ୧୬ ବିଲିୟନ ୟୁଆନ୍ ଋଣ ପ୍ରତିଶ୍ରୁତି ଦେଇଥିଲେ । ବର୍ତ୍ତମାନ ଅନୁସନ୍ଧାନ ପରେ ଏହା ଜଣାପଡ଼ିଛି ଯେ ୮୩ ଟନ୍ ସୁନା ପ୍ରକୃତରେ ସୁନା ନୁହେଁ ବରଂ ଏହା ତମ୍ବା ଯେଉଁଥିରେ ସୁନା ସ୍ତର ଦିଆଯାଇଥିଲା । ଏହି ସୁନା ଦୁର୍ନୀତି ଇତିହାସର ସବୁଠାରୁ ବଡ଼ ସୁନା ଦୁର୍ନୀତି ବୋଲି କୁହାଯାଉଛି କାରଣ ୮୩ ଟନ୍ ସୁନା ଚୀନ୍‌ର ବାର୍ଷିକ ସୁନା ଉତ୍ପାଦନର ୨୨ ପ୍ରତିଶତ ସହିତ ସମାନ । ଏଥିସହ ୮୩ ଟନ୍ ସୁନା ଚୀନ୍‌ର ମୋଟ ସୁନା ସଂରକ୍ଷଣର ୪ ପ୍ରତିଶତ ସହିତ ସମାନ ।

ଆଞ୍ଚଳିକ ବ୍ୟାଙ୍କଗୁଡିକ ବ୍ୟତୀତ ବର୍ତ୍ତମାନ ୩ ଟ୍ରିଲିୟନ ଡଲାର ଶିଳ୍ପ ଚଳାଉଥିବା ଚୀନ୍‌ର ଛାୟା ବ୍ୟାଙ୍କଗୁଡ଼ିକ ବର୍ତ୍ତମାନ ବିପଦରେ ଅଛନ୍ତି । କିଛି ସପ୍ତାହ ପୂର୍ବରୁ ଚୀନ୍‌ର ଅନ୍ୟତମ ବୃହତ୍ତମ ଛାୟା ବ୍ୟାଙ୍କ ସିଚୁଆନ୍ ଟ୍ରଷ୍ଟ ଗ୍ରାହକଙ୍କୁ ଦେୟ ବିଳମ୍ବରେ କ୍ଷମା ମାଗିଥିଲା । କରୋନା ଏବଂ ବିଶ୍ୱର ଆର୍ଥିକ ମନ୍ଥରତା ଚୀନ୍‌କୁ ଧ୍ୱଂସଆଡ଼କୁ ଆଣିଛି। ଏହା ପୁଣି ପ୍ରମାଣ କରେ ଯେ ଚୀନ୍‌ର ଲେହମାନ ଭାଇ ମୁହୂର୍ତ୍ତ ନିକଟତର ହୋଇଛି, ଯାହା ପରେ ଆମେ ଚୀନ୍‌ର ଅର୍ଥନୀତିର ପ୍ରକୃତ ଦୃଶ୍ୟ ପାଇପାରିବା ।

Leave a Reply