ଅଧିକ ଟିକସ ପ୍ରସ୍ତାବ ଦେଇଥିବା ଆଇଆରଏସ ଅଧିକାରୀଙ୍କ ବିରୋଧରେ କାର୍ଯ୍ୟାନୁଷ୍ଠାନ

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ (ଓଡ଼ିଶା ଟାଇମ୍‌):  ଆଗାମୀ ଦିନରେ ବିରୋଧି ଦଳଗୁଡ଼ିକର ଷଣ୍ଢୁଆସି ଆକ୍ରମଣରୁ ବଞ୍ଚିବା ପାଇଁ ପୁଣିଥରେ ମୋଦୀ ସରକାର ଏହି ଅମଲାତନ୍ତ୍ରଙ୍କ ନିକଟକୁ ଏକ ଦୃଢ଼ ବାର୍ତ୍ତା ପଠାଇଛନ୍ତି । ଯେଉଁମାନେ ଅଧିକ ଟିକସ ଆଦାୟ କରିବାକୁ ପ୍ରସ୍ତାବ ଦେଇଥିବା  ଆଇଆରଏସ ଅଧିକାରୀଙ୍କ ବିରୋଧରେ ନିକଟରେ ମୋଦୀ ସରକାର ନିୟମ ଉଲ୍ଲଂଘନ ମାମଲାରେ ଏକ ଚାର୍ଜସିଟ୍ ଦାଖଲ କରି କଠୋର କାର୍ଯ୍ୟାନୁଷ୍ଠାନ ଗ୍ରହଣ କରିଛନ୍ତି । ଏହି ଅଧିକାରୀମାନେ ୧ କୋଟିରୁ ଅଧିକ ରୋଜଗାର କରୁଥିବା ଲୋକଙ୍କ ଉପରେ ୪୦ ପ୍ରତିଶତ ଆୟକର ଲାଗୁ କରିବାକୁ ଖରାପ ପରାମର୍ଶ ଦେଇଛନ୍ତି ।

ଏହି ଟିକସ ରିପୋର୍ଟ ପ୍ରସ୍ତୁତ କରିବାରେ ପ୍ରମୁଖ ଭୂମିକା ଗ୍ରହଣ କରିଥିବା ତିନିଜଣ ଆଇଆରଏସ ଅଧିକାରୀଙ୍କ ବିରୋଧରେ ଆନୁଷ୍ଠାନିକଭାବେ ଚାର୍ଜସିଟ୍ ଦାଖଲ କରାଯାଇଛି । ଏହାପୂର୍ବରୁ ମୋଦୀ ସରକାର ଏଭଳି ଟ୍ୟାକ୍ସ ଆତଙ୍କବାଦ ସାମ୍ନାରେ ଆଣ୍ଠେଇବାକୁ ମନା କରିଦେଇଥିଲେ ।

ଅର୍ଥ ମନ୍ତ୍ରାଳୟ ସ୍ପଷ୍ଟ ଭାବରେ କହିଛି, ଆଇଆରଏସ ଅଧିକାରୀଙ୍କ ଏକ ଗୋଷ୍ଠୀ ଫୋର୍ସ ନାମକ ଏକ ଅସଂଗଠିତ ରିପୋର୍ଟ ପ୍ରସ୍ତୁତ କରିଥିଲେ ଯେଉଁଥିରେ ଧନୀ ବ୍ୟକ୍ତିଙ୍କ ଉପରେ ଟିକସ ହାର ୱୁହାନ ଜୀବାଣୁ ଭଳି ମହାମାରୀ ସମୟରେ ରାଜସ୍ୱ ବୃଦ୍ଧି, କୋଭିଡ଼-୧୯ ସେସ ଆଦାୟ, ଏମଏନସି ଉପରେ ସରଚାର୍ଜ ବୃଦ୍ଧି ପ୍ରସ୍ତାବ କରାଯାଇଥିଲା । ଆଇଆରଏସ ଅଧିକାରୀମାନେ କିପରି ଭାବରେ ଏହି ପରାମର୍ଶକୁ ଗଣମାଧ୍ୟମ ସହ ବାଣ୍ଟିଛନ୍ତି, ତାହା ହେଉଛି ଏକ ଦାୟିତ୍ୱହୀନ କାର୍ଯ୍ୟ ଏବଂ କିଛି ଅଧିକାରୀଙ୍କ ସହ ମିଳିତ ଭାବରେ କରାଯାଇଥିବା ଏକ ଉପହାସ । ସରକାର କିମ୍ବା ଆଇଆରଏସ ଆସୋସିଏସନଦ୍ୱାରା ସେପରି କୌଣସି ରିପୋର୍ଟ ଅନୁମୋଦନ ହୋଇନାହିଁ ।

ପ୍ରାରମ୍ଭିକ ଅନୁସନ୍ଧାନରେ ତିନି ଜଣ ଆଇଆରଏସ ଅଧିକାରୀ ଏହି କାର୍ଯ୍ୟ ପାଇଁ ଦୋଷୀ ସାବ୍ୟସ୍ତ ହୋଇଛନ୍ତି । ଏହି ରିପୋର୍ଟରେ ଆହୁରି ମଧ୍ୟ ବର୍ଣ୍ଣନା କରାଯାଇଛି ଯେ ଏହି ଲୋକମାନେ ୩୦ ବର୍ଷର ଅଭିଜ୍ଞତା ଥିବା ସତ୍ତ୍ୱେ ସରକାରୀ ଯନ୍ତ୍ର ବ୍ୟବହାର କରିବା ପରିବର୍ତ୍ତେ ଗଣମାଧ୍ୟମଆଡ଼କୁ ମୁହାଁଇଛନ୍ତି । ଏହି ପଦକ୍ଷେପ ପଛରେ ଥିବା ଯୁକ୍ତିଯୁକ୍ତ ବର୍ଣ୍ଣନା କରି ଜଣେ ସରକାରୀ ଅଧିକାରୀ କହିଛନ୍ତି ଯେ ଏହି ରିପୋର୍ଟ ହେତୁ ଟିକସ ନୀତିର ଭୟ ସାରା ଦେଶରେ ବ୍ୟାପିବାରେ ଲାଗିଲା ଏବଂ ଦେଶର ଆର୍ଥିକ ସ୍ଥିତି ଅନୁଯାୟୀ ଏହା ଏକ ଦାୟିତ୍ୱହୀନ ପଦକ୍ଷେପ ଥିଲା ।

ଏଥିରେ କୌଣସି ସନ୍ଦେହ ନାହିଁ ଯେ ଏହି ନିଷ୍ପତ୍ତି ପ୍ରକୃତରେ ସରକାରଙ୍କ ବର୍ତ୍ତମାନର ନୀତି ବିରୁଦ୍ଧରେ ଥିଲା । ଯେତେବେଳେ ସରକାର ଟିକସଦାତାମାନଙ୍କୁ ସ୍ୱଳ୍ପ ଟିକସ ହାର ବାଛିବା ପାଇଁ ସ୍ୱାଧୀନତା ପ୍ରଦାନ କରିଛନ୍ତି, ନିବେଶକଙ୍କୁ ଆକର୍ଷିତ କରିବା ଉଦ୍ଦେଶ୍ୟରେ କର୍ପୋରେଟ୍ ଟ୍ୟାକ୍ସରେ କଟକଣାଠାରୁ ଆରମ୍ଭ କରି ଏହି ନିଷ୍ପତ୍ତି ସେମାନଙ୍କ ପାଇଁ ଏକ ଦୁଃସ୍ୱପ୍ନ ହେବ ।

ଏହାପୂର୍ବରୁ ମଧ୍ୟ ମୋଦୀ ସରକାର ସମୟ ସମୟରେ ଅମଲାତନ୍ତ୍ରକୁ ଏଭଳି ଦୃଢ଼ ବାର୍ତ୍ତା ପଠାଉଛନ୍ତି । ଗତ ବର୍ଷ ଅନେକ ଦୁର୍ନୀତିଗ୍ରସ୍ତ ଅଧିକାରୀଙ୍କ ବିରୋଧରେ ପଦକ୍ଷେପ ନେଇ କେନ୍ଦ୍ର ସରକାର ନେଇଥିଲେ। ଆଇଆରଏସ ହେଉ କି ଆଇଏଏସ୍, ଯାହା ସରକାରଙ୍କ ନୀତିକୁ ପୂରଣ କରୁନାହିଁ, ତାଙ୍କୁ ତୁରନ୍ତ ବାଧ୍ୟତାମୂଳକ ଅବସର ଗ୍ରହଣ କରାଯାଇଥିଲା ।

ନେହେରୁବାଦୀ ସମାଜବାଦ ଏବଂ ଏଥିରୁ ଉତ୍ପନ୍ନ ଏକ ଅମଲାତନ୍ତ୍ର ଏକ ଦମନକାରୀ ସମାଜବାଦୀ ଅର୍ଥନୀତି ପାଇଁ ମୂଳଦୁଆ ପକାଇଥିଲା । ଅମଲାତନ୍ତ୍ରକୁ ଅନେକ ବାଧା ଦେବାକୁ ପଡ଼ିବ, କିମ୍ବା ଏହା ଲାଲ୍ ଟେପ୍, ଯାହା ଏକ ପାସ୍ ସମାଜବାଦୀ ବ୍ୟବସ୍ଥାର ସୂଚକ ଅଟେ ।  ଟିକସ ଆତଙ୍କବାଦକୁ ପ୍ରୋତ୍ସାହିତ କରିବା ପାଇଁ ଆଇଆରଏସ ଅଧିକାରୀମାନେ ଯେଉଁଭଳି ଭାବରେ ଚେଷ୍ଟା କରିଥିଲେ ତାହା ସ୍ପଷ୍ଟ ପ୍ରମାଣିତ କରେ ଯେ ଏକ ଦାୟିତ୍ୱହୀନ ଅମଲାତନ୍ତ୍ର କିପରି କର୍ପୋରେଟ ଜଗତ ତଥା ଅର୍ଥନୀତିକୁ ବିପଦରେ ପକାଇପାରେ ।

ତେବେ ମୋଦୀ ସରକାର ସେମାନଙ୍କୁ କୌଣସି ଦୃଢ଼ ବାର୍ତ୍ତା ପଠାଇ ନାହାଁନ୍ତି । ଏହା ମୋଦୀ ସରକାରଙ୍କ ନୀତି ଅନୁଯାୟୀ ଆସିଛି, ଯେଉଁଠାରେ ଏହା ପ୍ରାୟ ନିଷ୍କ୍ରିୟ ଜନସେବା ଅଧିକାରୀଙ୍କ ମଧ୍ୟରେ କାର୍ଯ୍ୟର ବିଶ୍ୱସ୍ତତାକୁ ପୁନଃ ଜାଗ୍ରତ କରିପାରିବ । ଏହା ପୁଣି ଥରେ ପ୍ରମାଣିତ କରିଛି ଯେ ମୋଦୀ ସରକାର କୌଣସି ପରିସ୍ଥିତିରେ ନିଷ୍କ୍ରିୟତାକୁ ବରଦାସ୍ତ କରିବେ ନାହିଁ ଏବଂ ସବୁଠୁ ବଡ଼ ଅମଲାତନ୍ତ୍ରଙ୍କ ବିରୋଧରେ ମଧ୍ୟ କଠୋର କାର୍ଯ୍ୟାନୁଷ୍ଠାନ ଗ୍ରହଣ କରିପାରିବେ ।

 

Leave a Reply