ନେପାଳରେ ରାଜନୈତିକ ହଟଚମଟ : ରାଷ୍ଟ୍ରପତିଙ୍କୁ ଭେଟିଲେ ଓଲି – ପ୍ରଚଣ୍ଡଙ୍କ ଘରେ ବୈଠକ

ନେପାଳର ରାଜନୀତିରେ ଶାସକ ନେପାଳ କମ୍ୟୁନିଷ୍ଟ ପାର୍ଟିରେ ହଟଚମଟ ମଧ୍ୟରେ ହଠାତ୍ ଉତ୍ତେଜନା ଦେଖାଦେଇଛି । ଦଳ ଭିତରୁ ଏକ ‘ଭୟଙ୍କର’ ଝଡ଼ର ସମ୍ମୁଖୀନ ହୋଇ ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ କେପି ଶର୍ମା ଓଲି ଗୁରୁବାର ଅପରାହ୍ନରେ ହଠାତ୍ ରାଷ୍ଟ୍ରପତିଙ୍କୁ ଭେଟିଛନ୍ତି । ସେ ଆଜି ମଧ୍ୟ ଦେଶକୁ ସମ୍ବୋଧିତ କରିବାକୁ ଯାଉଛନ୍ତି । ଏହା ସମସ୍ତ ପ୍ରକାରର କଳ୍ପନା ଜଳ୍ପନାର କାରଣ ହୋଇଛି । ସେ ଆଜି ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ପଦରୁ ଇସ୍ତଫା ଘୋଷଣା କରିବେ ବୋଲି ବିଶ୍ୱାସ କରାଯାଉଛି ।

ଓଲି ସରକାର ବଜେଟ୍ ଅଧିବେଶନକୁ ଅଧାରୁ ବାତିଲ କରିଛନ୍ତି  

ଇସ୍ତଫା ନେଇ କଳ୍ପନାଜଳ୍ପନା ମଧ୍ୟରେ ନେପାଳୀ ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ଓଲି ତାଙ୍କ ବାସଭବନରେ ଏକ ଜରୁରୀକାଳୀନ କ୍ୟାବିନେଟ ବୈଠକ କରିଥିଲେ । ଯେଉଁଥିରେ ସଂସଦର ବଜେଟ୍ ଅଧିବେଶନକୁ ନୋ କନଫିଡେନ୍ସ ମୋସନକୁ ଏଡ଼ାଇବା ପାଇଁ ଏହାକୁ ବାତିଲ କରିବାକୁ ନିଷ୍ପତ୍ତି ନିଆଯାଇଛି । ବ୍ଲୁ ୱାଟରରେ ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ କେ.ପି ଶର୍ମା ଓଲିଙ୍କ ସରକାରୀ ବାସଭବନରେ ଅନୁଷ୍ଠିତ ଏକ କ୍ୟାବିନେଟ ବୈଠକରେ ଏହି ନିଷ୍ପତ୍ତି ନିଆଯାଇଛି । ଯଦି ସଂସଦ ଅଧିବେଶନ ସମାପ୍ତ ହୁଏ ତେବେ ତାଙ୍କ ଇସ୍ତଫା ଉପରେ ଅଧିକ ଚାପ ବଢ଼ିବ ବୋଲି ଓଲି ଭୟ କରୁଛନ୍ତି ।

ଦହଲଙ୍କ ବାସଭବନରେ ମଧ୍ୟ ବୈଠକ  

କମ୍ୟୁନିଷ୍ଟ ପାର୍ଟି ଚେୟାରମ୍ୟାନ୍ ତଥା ଓଲିଙ୍କ ପ୍ରତିଦ୍ୱନ୍ଦ୍ୱୀ ପୁଷ୍ପ କମଲ ଦହଲଙ୍କ ବାସଭବନରେ ମଧ୍ୟ ରାଉଣ୍ଡ ବୈଠକ ଜାରି ରହିଛି । ଗୁରୁବାର ପୂର୍ବାହ୍ନରେ ଦଳର ସାଧାରଣ ସମ୍ପାଦକ ବିଷ୍ଣୁ ପୋଡେଲ, ଉପପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ଇଶୋର ପୋଖରେଲ, ବୈଦେଶିକ ମନ୍ତ୍ରୀ ପ୍ରଦୀପ ଜୱାଲୀ, ଶଙ୍କର ପୋଖରେଲ, ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ଓଲିଙ୍କ ମୁଖ୍ୟ ପରାମର୍ଶଦାତା ବିଷ୍ଣୁ ରିମଲ ଏବଂ ଉପ-ସଂସଦୀୟ ଦଳର ନେତା ସୁଭାଷ ନେମ୍ବାଙ୍ଗ ଗୁରୁବାର ସକାଳେ ତାଙ୍କ ଘରେ ପହଞ୍ଚିଥିଲେ । ସମସ୍ତ ନେତା ପ୍ରଚଣ୍ଡଙ୍କୁ ଭେଟିଥିଲେ । ଏଥିରେ ସରକାରୀ ଆଲୋଚନା ହୋଇଥିବା ଜଣାପଡ଼ିଛି ।

ପ୍ରଚଣ୍ଡଙ୍କ ଗୋଟିଏ କଥା – ଓଲି ପାର୍ଟିକୁ ସମ୍ମାନ ଦିଅନ୍ତୁ

ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ଓଲି ଦଳର ବ୍ୟବସ୍ଥା, ପ୍ରକ୍ରିୟା ଏବଂ ଏହାର ନିଷ୍ପତ୍ତି ଅନୁସରଣ କରିବା ଉଚିତ ବୋଲି ବୈଠକ ସମୟରେ ପ୍ରଚଣ୍ଡ ନେତାମାନଙ୍କୁ ଖୋଲାଖୋଲିଭାବେ କହିଥିଲେ। ପ୍ରଚଣ୍ଡଙ୍କ ବ୍ୟତୀତ ମାଧବ କୁମାର ନେପାଳ, ଜଲନାଥ ଖାନଲ ଏବଂ ବାମଦେବ ଗୌତମଙ୍କ ସମେତ ବହୁ ବରିଷ୍ଠ ନେତା ଓଲିଙ୍କୁ ଉଭୟ ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ଏବଂ ପାର୍ଟି ପଦରୁ ଇସ୍ତଫା ଦେବାକୁ ସିଧାସଳଖ ଦାବି କରିଛନ୍ତି।

କମ୍ୟୁନିଷ୍ଟ ପାର୍ଟି ଷ୍ଟାଣ୍ଡିଂ କମିଟି ବୈଠକ, ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ଅନ୍ତର୍ଭୁକ୍ତ ନୁହଁନ୍ତି  

କାଠମାଣ୍ଡୁର ବ୍ଲୁ ୱାଟରରେ କମ୍ୟୁନିଷ୍ଟ ପାର୍ଟିର ଷ୍ଟାଣ୍ଡିଂ କମିଟିର ବୈଠକ ଚାଲିଛି । ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ଓଲି ମଧ୍ୟ ଏଥିରେ ସାମିଲ ନାହାଁନ୍ତି । ଏହାପୂର୍ବରୁ ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ଓଲି ଜୁନ୍ ଶେଷ ସପ୍ତାହରେ ଅନୁଷ୍ଠିତ ବୈଠକରେ ଯୋଗ ଦେଇନଥିଲେ । ଡିସେମ୍ବର ୨୦୧୯ରେ ଅନୁଷ୍ଠିତ ପାର୍ଟି ଷ୍ଟାଣ୍ଡିଂ କମିଟି ବୈଠକରେ ଓଲି ଅନେକ ଗୁରୁତ୍ୱପୂର୍ଣ୍ଣ ଆଲୋଚନାକୁ ସ୍ଥଗିତ ରଖିଥିଲେ । ସେ ଭୟ କରୁଥିଲେ ଯେ ପାର୍ଟି ବୈଠକ ସମୟରେ ତାଙ୍କୁ ସମାଲୋଚନା କରାଯିବ । କେବଳ ଏତିକି ନୁହେଁ, ସେ ୭ ମଇ ୨୦୨୦ ରେ ଅନୁଷ୍ଠିତ ହେବାକୁ ଥିବା ଷ୍ଟାଣ୍ଡିଂ କମିଟିର ବୈଠକକୁ ଜବରଦସ୍ତ ସ୍ଥଗିତ ରଖିଥିଲେ ।

ଓଲିଙ୍କ ସହିତ ୪୪ ରୁ କେବଳ ୧୫ ଜଣ ସଦସ୍ୟ  

ଓଲି ଜାଣନ୍ତି ଯେ ୪୪ ସଦସ୍ୟ ବିଶିଷ୍ଟ ଷ୍ଟାଣ୍ଡିଂ କମିଟିରେ କେବଳ ୧୫ ଜଣ ସଦସ୍ୟ ତାଙ୍କ ପକ୍ଷରେ ଅଛନ୍ତି । ତେଣୁ ଯଦି ସେ ଏହି ସଭାରେ ଯୋଗ ଦିଅନ୍ତି, ତେବେ ତାଙ୍କ ପଦରୁ ଇସ୍ତଫା ଦେବା ଉପରେ ଚାପ ବୃଦ୍ଧି ପାଇବ । ବୈଠକର ପ୍ରଥମ ଦିନରେ ଓଲି ଏବଂ ପ୍ରଚଣ୍ଡଙ୍କ ମଧ୍ୟରେ ପ୍ରବଳ ଝଗଡ଼ା ହୋଇଥିଲା । ସରକାର ପ୍ରତ୍ୟେକ ସାମ୍ନାରେ ବିଫଳ ହୋଇଥିବା ଅଭିଯୋଗ କରିଥିବାବେଳେ ଓଲି କହିଛନ୍ତି ଯେ ସେ ଦଳ ଚଳାଇବାରେ ବିଫଳ ହୋଇଛନ୍ତି ।

ବୈଠକରୁ ଓଲିଙ୍କ ଦୂରତା, ଦଳ ଉଦ୍ଦେଶ୍ୟ ଉପରେ ପ୍ରଶ୍ନ ଉଠାଇଥିଲା  

ବୈଠକ ସମୟରେ ସମସ୍ତେ ଆଶା କରିଥିଲେ ଯେ ପିଏମ ଓଲି ନିଶ୍ଚିତ ଭାବରେ ଯୋଗଦେବେ । ଦଳର ସାଧାରଣ ସମ୍ପାଦକ ବିଷ୍ଣୁ ପୋଡେଲ ଏହି ବୈଠକରେ କହିଛନ୍ତି ଯେ ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ତାଙ୍କ କାର୍ଯ୍ୟରେ ବ୍ୟସ୍ତ ଅଛନ୍ତି ଏବଂ ସେ ପରେ ଯୋଗଦେବେ, କିନ୍ତୁ ସଭା ଶେଷ ନହେବା ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ସେ ଆସିନାହାଁନ୍ତି । ଏହା ପରେ ସଦସ୍ୟମାନେ ଅସନ୍ତୋଷ ବ୍ୟକ୍ତ କରିଥିଲେ ଯେ ଏତେ ଦିନ ପରେ ବସୁଥିବା ପାର୍ଟି ସଭାକୁ ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ଓଲି ଅବହେଳା କରିଛନ୍ତି ।

Leave a Reply