ଚୀନ୍ ସହ ଜଡ଼ିତ ଦେଶମାନଙ୍କୁ ଫିଲିପାଇନ୍ସ ଚେତାବନୀ – ଆମେ ପ୍ରତାରିତ ହୋଇଛୁ, ତୁମେ ପ୍ରତାରିତ ହେବ !

ରୋନା ମହାମାରୀ ଚୀନ୍ ବିରୋଧରେ ବିଶ୍ୱବ୍ୟାପୀ ଅଭିଯାନ ଚଳାଇଛି । ଏପରି ଅନେକ ଦେଶ, ଯେଉଁମାନେ ପୂର୍ବରୁ ଚୀନ୍‌ର ପ୍ରଶଂସା କରିବାରେ କ୍ଳାନ୍ତ ହୋଇନଥିଲେ, ସେମାନେ ବର୍ତ୍ତମାନ ଚୀନ୍ ବିରୋଧରେ ଠିଆ ହେବାରେ ଲାଗିଛନ୍ତି । କିନ୍ତୁ ତଥାପି କିଛି ଦେଶ ଆଖି ବନ୍ଦ କରି ଛଳନା କରୁଛନ୍ତି । ବର୍ତ୍ତମାନ ଏହିପରି ଦେଶଗୁଡ଼ିକୁ ଜାଗ୍ରତ କରିବାକୁ ଲାଗିପଡ଼ିଛି ଫିଲିପାଇନ୍ସ । ଚୀନ୍‌ର ଏକ ପୁରୁଣା ମିତ୍ର ଦେଶ ଫିଲିପାଇନ୍ସ ବର୍ତ୍ତମାନ ଚୀନ୍ ସହିତ ସିଧାସଳଖ ଲଢ଼ିବାକୁ ପ୍ରସ୍ତୁତ ଅଛି ।

ସାଧାରଣତଃ ଚୀନ୍ ପ୍ରଶାସନକୁ କରୁଥିବା ଫିଲିପାଇନ୍ସର ବର୍ତ୍ତମାନ କ୍ଷମତାରେ ଥିବା ପ୍ରଶାସନର ଆଖି ଖୋଲିଛି । ଚୀନ୍ ଭିଏତନାମ ସହିତ ଫିଲିପାଇନ୍ସର ସାମୁଦ୍ରିକ ଅଞ୍ଚଳରେ ଅନୁପ୍ରବେଶ କରିବା ଆରମ୍ଭ କରିବା ପରେ ଚେତା ପଶିଛି । ସିଏନ୍ଏନ୍ ରିପୋର୍ଟ ଅନୁଯାୟୀ, ଦକ୍ଷିଣ ଚୀନ୍ ସାଗରରେ ନୌସେନା ଅଭ୍ୟାସ ନାମରେ ଚୀନ୍ ନିକଟରେ ଯେଉଁ କ୍ଷେପଣାସ୍ତ୍ର ଗୁଳି ଚଳାଇଥିଲା, ସେହି ସ୍ଥାନଗୁଡ଼ିକରେ କେବଳ ଫିଲିପାଇନ୍ସ ଏବଂ ଚୀନ୍ ମଧ୍ୟରେ ବିବାଦ ଦେଖାଦେଇଛି ।

ରିପୋର୍ଟର ଅନୁଯାୟୀ ଫିଲିପାଇନ୍ସର ବୈଦେଶିକ ସଚିବ ଟିଡୋରୋ ଲକ୍ସିନ୍ ଦକ୍ଷିଣ ଚୀନ୍ ସାଗରରେ କ୍ଷେପଣାସ୍ତ୍ର ଉତ୍‌କ୍ଷେପଣ କରିବାକୁ ଚୀନ୍‌କୁ କଡ଼ା ଚେତାବନୀ ଦେଇ କହିଛନ୍ତି ଯେ ଏହି ଘଟଣା ଅତ୍ୟନ୍ତ କୌତୁହଳପୂର୍ଣ୍ଣ । ବର୍ତ୍ତମାନ ସୁଦ୍ଧା ଚୀନ୍ ଆମ ଅଞ୍ଚଳରେ ଅନୁପ୍ରବେଶ କରିନାହିଁ, କିନ୍ତୁ ମୁଁ ଚେତାବନୀ ଦେଇଛି ଯେ ଚୀନ୍‌ର ଏକ ଭୁଲ ପଦକ୍ଷେପ ସେମାନଙ୍କୁ ବିନାଶ କରିବ । ଏହାର ପରିଣାମ କ’ଣ ହୋଇପାରେ ଆମେ ଜାଣୁ, କିନ୍ତୁ ଆମେ ଏହାକୁ ଭୟ କରୁନାହୁଁ ।

କେବଳ ଏତିକି ନୁହେଁ ଫିଲିପାଇନ୍ସ ଏହା ମଧ୍ୟ କହିଛି ଯେ ଚୀନ୍ ଫିଲିପାଇନ୍ସ ଉପରେ ଆକ୍ରମଣ କରିବାକୁ ଚିନ୍ତା କଲେ ମଧ୍ୟ ଫିଲିପାଇନ୍ସକୁ ଆମେରିକାର ସହାୟତା ନେବାକୁ କେହି ଅଟକାଇ ପାରିବେ ନାହିଁ । ଜାତୀୟ କଂଗ୍ରେସର ଚାଟ୍ ସୋ ସହିତ ଏକ ଚାଟ୍ ସମୟରେ ଫିଲିପାଇନ୍ସର ବୈଦେଶିକ ସଚିବ ଲକ୍ସିନ୍ ସ୍ପଷ୍ଟ ଭାବରେ କହିଛନ୍ତି ଯେ ଚୀନ୍ ଭଲ କିମ୍ବା ଖରାପ ଅନୁଭବ କରୁ, ଫିଲିପାଇନ୍ସ ଦକ୍ଷିଣ ଚୀନ୍ ସାଗର ଉପରେ ଏୟାର ପାଟ୍ରୋଲିଂ ଜାରି ରଖିବ ଏବଂ ଯଦି ଚୀନ୍ କୌଣସି ପ୍ରକାରର ଚେତନା ଦେଖାଇବ। ଦୁନିଆର କୌଣସି ଶକ୍ତି ତାଙ୍କୁ ଆମେରିକାର ସାହାଯ୍ୟ ମାଗିବାରେ ଅଟକାଇ ପାରିବ ନାହିଁ ।
ଫିଲିପାଇନ୍ସରେ ଏହି ନବୀକରଣ କେବେ ଘଟିଲା ?  

ବର୍ତ୍ତମାନର ରାଜ୍ୟ ମୁଖ୍ୟ ରୋଡ୍ରିଗୋ ଡୁଟେର୍ଟଙ୍କ ନେତୃତ୍ୱରେ ଫିଲିପାଇନ୍ସ କିପରି ଚୀନ୍‌ର ପ୍ରଶଂସା ଗାନ କଲା ନାହିଁ, ହଠାତ୍ ସେ ତାଙ୍କର ପୁରୁଣା ସହଯୋଗୀ ଆମେରିକାକୁ କିପରି ମନେ ପକାଇଲେ ? ଆସନ୍ତୁ ଜାଣିବା ଯେ ରାଷ୍ଟ୍ରପତି ଡୁଟେର୍ଟଙ୍କ ନେତୃତ୍ୱରେ ଫିଲିପାଇନ୍ସ ଆମେରିକାକୁ ପ୍ରତାରଣା କରି ଚୀନ୍‌ର ନିକଟତର ହେବାକୁ ଆରମ୍ଭ କରିଥିଲା । ଏହା ବ୍ୟତୀତ, ଯେତେବେଳେ କରୋନା ଭୂତାଣୁ ମହାମାରୀ ବିଶ୍ୱରେ ବ୍ୟାପିଗଲା, ସେତେବେଳେ ଚୀନ୍‌ର ଅହଂକାରଦ୍ୱାରା ଚୀନ୍‌ ବିରୋଧୀ ଅଭିଯାନ ଆରମ୍ଭ କଲା। ଉଲ୍ଲେଖନୀୟ କଥା ହେଉଛି, ଚୀନ୍‌କୁ ସମର୍ଥନ କରୁଥିବା ଅଳ୍ପ କେତେକ ଦେଶ ମଧ୍ୟରୁ ଫିଲିପାଇନ୍ସ ଥିଲା ।

କିନ୍ତୁ ଶୀଘ୍ର ଫିଲିପାଇନ୍ସ ଏହାକୁ ମହଙ୍ଗା ପଡ଼ିଲା । ଚୀନ୍‌ ପାରାସେଲ ଦ୍ୱୀପପୁଞ୍ଜରେ ଏହାର ଢାଲ ନିର୍ମାଣ କରି ଭିଏତନାମ ଏବଂ ଫିଲିପାଇନ୍ସର ସାମୁଦ୍ରିକ ଜୋନ୍‌ରେ ଅନୁପ୍ରବେଶ କରିବାକୁ ଲାଗିଲା (ଯାହା ଚୀନ୍, ଭିଏତନାମ ଏବଂ ଫିଲିପାଇନ୍ସ ଏହି ତିନିଟି ଦାବି କରନ୍ତି)। ଏଭଳି ପରିସ୍ଥିତିରେ ଡୁଟର୍ଟେ ଚୀନ୍‌କୁ ସାମ୍ନା କରିବାକୁ କୁଣ୍ଠାବୋଧ କରିନଥିଲେ ଏବଂ ତାଙ୍କ ନେତୃତ୍ୱରେ ଫିଲିପାଇନ୍ସ ଚୀନ୍ ବିରୋଧରେ ଏକ ଫ୍ରଣ୍ଟ ଖୋଲିଥିଲା । ଚୀନକୁ ଏହାର ଅବସ୍ଥିତି ବିଷୟରେ ଜଣାଇବା ପାଇଁ ଡୁଟର୍ଟେ ଭାରତର ସୁପରସୋନିକ୍ କ୍ରୁଜ୍ କ୍ଷେପଣାସ୍ତ୍ର ବ୍ରାହ୍ମୋସ୍ କିଣିବାକୁ ଇଚ୍ଛା ପ୍ରକାଶ କରିଥିଲେ ।

ବର୍ତ୍ତମାନର ସ୍ଥିତିରୁ ଫିଲିପାଇନ୍ସ ସେହି ଦେଶଗୁଡ଼ିକର ଆଖି ଖୋଲିବାକୁ ଚେଷ୍ଟା କରିଛି ଯାହା ଚୀନ୍‌କୁ ନିଜ ଭାଗ୍ୟ ବୋଲି ବିବେଚନା କରୁଛନ୍ତି । ଚୀନ୍ ସହିତ ଏକ ଆନ୍ତରିକ ସମ୍ପର୍କ ସ୍ଥାପନ କରିବାରେ ଫିଲିପାଇନ୍ସ କୌଣସି ସୁଯୋଗ ଛାଡି ନଥିଲା, କିନ୍ତୁ ସାମ୍ରାଜ୍ୟବାଦୀ ପ୍ରକୃତିର ଚୀନ୍ ସହିତ ସମ୍ପର୍କ କେତେଦିନ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ରହିବ ? ଚୀନ୍‌ ସହ ଜଡ଼ିତ ଦେଶମାନଙ୍କୁ ଫିଲିପାଇନ୍ସ କଡ଼ା ଚେତାବନୀ ଦେଇଛି – ଆମେ ମଧ୍ୟ ପ୍ରତାରିତ ହୋଇଛୁ, ତୁମେ ମଧ୍ୟ ପ୍ରତାରଣା ହେବ !

Leave a Reply