ପେଟ୍ରୋଲ ଏବଂ ଡିଜେଲ ଦର କମାଇ ବିଜେପିର କ୍ଷତି ଭରଣା ଉଦ୍ୟମ

ବୁଧବାର ସରକାର ପେଟ୍ରୋଲ ଉପରେ ୫ ଟଙ୍କା ଏବଂ ଡିଜେଲରେ ୧୦ ଟଙ୍କା ହ୍ରାସ କରିବାକୁ ଘୋଷଣା କରିଛନ୍ତି । ଏହା ପେଟ୍ରୋଲ ଏବଂ ଡିଜେଲର ମୂଲ୍ୟ ହ୍ରାସପାଇଁ ରାସ୍ତା ସଫା କରିଛି । ଏହି ନିଷ୍ପତ୍ତି ଗୁରୁବାରଠାରୁ କାର୍ଯ୍ୟକାରୀ ହେବ । ଦରଦାମ ବୃଦ୍ଧିକୁ ନେଇ ଚିନ୍ତାରେ ଥିବା ଲୋକମାନେ ଏଥିରୁ ମୁକ୍ତି ପାଇବେ ବୋଲି ଆଶା କରାଯାଉଛି । ଉପ-ନିର୍ବାଚନର ଫଳାଫଳର ଗୋଟିଏ ଦିନ ପରେ କେନ୍ଦ୍ର ସରକାର ଏହି ପଦକ୍ଷେପ ନେଇଛନ୍ତି । ନିଶ୍ଚିତ ଭାବରେ ଏହି ଫଳାଫଳକୁ ବିଜେପି ସପକ୍ଷରେ କୁହାଯାଇପାରିବ ନାହିଁ । ଏଭଳି ପରିସ୍ଥିତିରେ ଉପ-ନିର୍ବାଚନର କ୍ଷତି ନିୟନ୍ତ୍ରଣ ହୋଇପାରିବ କି ?

ଏ ବାବଦରେ ସରକାର ଏକ ସରକାରୀ ବିବୃତ୍ତି ଦେଇଛନ୍ତି । ଗୁରୁବାରଠାରୁ ପେଟ୍ରୋଲ ଏବଂ ଡିଜେଲ ଉପରେ କେନ୍ଦ୍ରୀୟ ଏକ୍ସାଇଜ୍ ଡ୍ୟୁଟି ହ୍ରାସ କରିବାକୁ ଭାରତ ସରକାର ଏକ ଗୁରୁତ୍ୱପୂର୍ଣ୍ଣ ନିଷ୍ପତ୍ତି ନେଇଛନ୍ତି ବୋଲି କହିଛନ୍ତି । ପେଟ୍ରୋଲ ଉପରେ ଏକ୍ସାଇଜ୍ ଡ୍ୟୁଟି ୫ ଟଙ୍କା ଏବଂ ଡିଜେଲ ଉପରେ ୧୦ ଟଙ୍କା ହ୍ରାସ କରାଯାଇଛି । ଏହା ପେଟ୍ରୋଲ ଏବଂ ଡିଜେଲର ମୂଲ୍ୟ ହ୍ରାସ କରିବ ।

ଏହି ବିବୃତ୍ତି ଅନୁଯାୟୀ, କୃଷକମାନେ ସେମାନଙ୍କର ପରିଶ୍ରମ ସହିତ ‘ଲକ୍‌ଡାଉନ୍’ ସମୟରେ ମଧ୍ୟ ଅର୍ଥନୈତିକ ଅଭିବୃଦ୍ଧିର ଗତି ବଜାୟ ରଖିଥିଲେ । ଡିଜେଲ ଉପରେ ଏକ୍ସାଇଜ୍ ଡ୍ୟୁଟିର ବ୍ୟାପକ ହ୍ରାସ ସେମାନଙ୍କୁ ଆଗାମୀ ରବି ଋତୁରେ ବୃଦ୍ଧି କରିବ । ଗତ କିଛି ମାସ ମଧ୍ୟରେ ଅନ୍ତର୍ଜାତୀୟ ଅଶୋଧିତ ତୈଳ ମୂଲ୍ୟରେ ବୃଦ୍ଧି ଘଟିଛି । ଏହି କାରଣରୁ ପେଟ୍ରୋଲ ଏବଂ ଡିଜେଲର ଘରୋଇ ମୂଲ୍ୟ ଗତ ସପ୍ତାହରେ ବୃଦ୍ଧି ପାଇଛି । ଏହା ମଧ୍ୟ ମୁଦ୍ରାସ୍ଫୀତି ଉପରେ ଚାପ ସୃଷ୍ଟି କରିଛି ।

ଘୋଷଣା ସମୟ

 ଦିପାବଳୀ ପୂର୍ବରୁ ଏହି ଘୋଷଣା ମାଧ୍ୟମରେ ସରକାର ଲୋକଙ୍କ ମନରେ ଥିବା ଅସନ୍ତୋଷକୁ ହ୍ରାସ କରିବାକୁ ଚେଷ୍ଟା କରିଛନ୍ତି । ଏହା ମଧ୍ୟ ଆକାଶଛୁଆଁ ଇନ୍ଧନ ମୂଲ୍ୟ ହ୍ରାସ କରିବାରେ ସାହାଯ୍ୟ କରିବ । କିନ୍ତୁ, ଉପ-ନିର୍ବାଚନର ଫଳାଫଳକୁ ସଂଯୋଗ କରି ସରକାରଙ୍କ ଏହି ପଦକ୍ଷେପକୁ ଦେଖାଯାଉଛି । ମଙ୍ଗଳବାର ଦିନ ୩ଟି ଲୋକସଭା ଆସନ ସହିତ ୨୯ଟି ବିଧାନସଭା ଆସନରେ ଅନୁଷ୍ଠିତ ଉପ-ନିର୍ବାଚନର ଫଳାଫଳ ଘୋଷଣା କରାଯାଇଛି । ଶାସକ ବିଜେପି ଏବଂ ଏହାର ସହଯୋଗୀମାନେ ୧୪ଟି ବିଧାନସଭା ଆସନ ଜିତିଛନ୍ତି । ଅନ୍ୟପକ୍ଷରେ କଂଗ୍ରେସ ଆଠଟି ଆସନ ଜିତିଛି । ଯେଉଁଠାରେ ଆସାମ, ମେଘାଳୟ ଏବଂ ମଧ୍ୟପ୍ରଦେଶରେ ବିଜେପିର ସ୍ଥିତି ଦୃଢ଼ ହୋଇଛି । ଏଥିସହିତ ରାଜସ୍ଥାନ, ପଶ୍ଚିମବଙ୍ଗ, ତେଲେଙ୍ଗାନା ଏବଂ ହିମାଚଳ ପ୍ରଦେଶ ନିର୍ବାଚନ ଫଳାଫଳ ବିଜେପିପାଇଁ ସତର୍କ ଘଣ୍ଟି ହୋଇଛି ।

ରାଜସ୍ଥାନର ଉଭୟ ବିଧାନସଭା ଆସନରେ ବିଜେପି ତୃତୀୟ ସ୍ଥାନରେ ରହିଛି । ଏପରିକି ସେ ବଙ୍ଗଳାର ଦୁଇଟି ଆସନରେ ଅମାନତ ହରାଇଛନ୍ତି । ହିମାଚଳ ପ୍ରଦେଶର ପାହାଡ଼ଡ ରାଜ୍ୟ ବିଷୟରେ କହିବାକୁ ଗଲେ ସେଠାରେ ମଧ୍ୟ ଏକ ବଡ଼ କ୍ଷତି ହୋଇଛି । ବିରୋଧୀ କଂଗ୍ରେସକୁ ମଣ୍ଡି ଲୋକସଭା ଆସନରଯେ ବିଜୟ ଲାଭ କରିଛି । ଏହାସହ ଫତେହପୁର, ଆରକି ଏବଂ ଜୁବାଲ-କୋଟଖାଇ ବିଧାନସଭା ଆସନରେ ବିପର୍ଯ୍ୟୟ ଘଟିଛି । ଏହା ସତ୍ୟ ଯେ ବିରୋଧୀମାନେ ମଧ୍ୟ ଏହି ଫଳାଫଳକୁ ନେଇ ବହୁତ ଖୁସି ହୋଇପାରି ନାହାନ୍ତି । କିନ୍ତୁ, ଏହା ନିଶ୍ଚିତ ଯେ ବିଜେପି ସପକ୍ଷରେ ଲୋକଙ୍କ ସମର୍ଥନ ସମ୍ପୂର୍ଣ୍ଣଭାବେ ନାହିଁ ।

ଦରଦାମ ବୃଦ୍ଧି ପ୍ରସଙ୍ଗରେ ବିରୋଧୀ ସରକାର ଘେରିଛନ୍ତି 

ଦରଦାମ ବୃଦ୍ଧି ପ୍ରସଙ୍ଗରେ ବିରୋଧୀ ସରକାରଙ୍କ ଉପରେ କ୍ରମାଗତ ଆକ୍ରମଣ କରୁଛନ୍ତି । ବିଶେଷ କରି ପେଟ୍ରୋଲ ଏବଂ ଡିଜେଲର ମୂଲ୍ୟ ବୃଦ୍ଧି ସରକାରଙ୍କୁ ଅଡ଼ୁଆରେ ପକାଇଛି । ବିରୋଧୀଙ୍କପାଇଁ କୃଷି ଆଇନ ସମେତ ଅନ୍ୟାନ୍ୟ ପ୍ରସଙ୍ଗ ସହିତ ପେଟ୍ରୋଲ ଏବଂ ଡିଜେଲର ମୂଲ୍ୟବୃଦ୍ଧି ମଧ୍ୟ ଏକ ବଡ଼ ପ୍ରସଙ୍ଗ ହୋଇଛି । କଂଗ୍ରେସର ପୂର୍ବତନ ସଭାପତି ରାହୁଲ ଗାନ୍ଧୀ କ୍ରମାଗତ ଭାବରେ ଦରଦାମ ବୃଦ୍ଧି ଉପରେ ସରକାରଙ୍କୁ ଅଡ଼ୁଆରେ ପକାଇଛନ୍ତି ।

ବିଶେଷଜ୍ଞମାନେ ମଧ୍ୟ ବିଶ୍ୱାସ କରନ୍ତି ଯେ ପେଟ୍ରୋଲ ଏବଂ ଡିଜେଲର ମୂଲ୍ୟ ବୃଦ୍ଧି ଯୋଗୁଁ ଦରଦାମ ବୃଦ୍ଧି ପାଇବାରେ ଲାଗିଛି । ଲୋକମାନେ ଦରଦାମ ବୃଦ୍ଧିପାଇଁ ଚିନ୍ତିତ ଅଛନ୍ତି । ଉପ-ନିର୍ବାଚନ ଫଳାଫଳ ବୋଧହୁଏ ବିଜେପିକୁ ଦର୍ଶାଉଛି ଯେ ଏହା ଦରଦାମ ବୃଦ୍ଧି ଉପରେ କାର୍ଯ୍ୟ କରିବା ଆବଶ୍ୟକ । ଯଦି ଏହା କରାନଯାଏ, ତେବେ ଆସନ୍ତା ବର୍ଷ ହେବାକୁ ଥିବା ନିର୍ବାଚନ ଉପରେ ଏହାର ପ୍ରଭାବ ପଡ଼ିପାରେ ।

ବିଜେପି ଚୁପ୍‌ ବସିବ ନାହିଁ 

ବିଜେପି ରଣନୀତିଜ୍ଞମାନେ ମଧ୍ୟ ଏହା ଜାଣିଛନ୍ତି, ଅନେକ ରାଜ୍ୟରେ ହେବାକୁ ଥିବା ନିର୍ବାଚନ ବର୍ତ୍ତମାନ ମୁଣ୍ଡ ଉପରେ ଅଛି । ତେଣୁ ସେ ବିରୋଧୀ ଦଳକୁ ତାଙ୍କ ବିରୋଧରେ କୌଣସି ପ୍ରମୁଖ ପ୍ରସଙ୍ଗ ଦେଇପାରିବେ ନାହିଁ । ସେ ଚେଷ୍ଟା କରିବେ ଯେ ଲୋକମାନେ ଅସନ୍ତୁଷ୍ଟ ନହୁଅନ୍ତୁ ।

Leave a Reply

Your email address will not be published.