ଏମାନେ ଭାରତରେ ରୁହନ୍ତି, କିନ୍ତୁ ହୃଦୟ ଚୀନ୍ ପାଇଁ ବିଳାପ କରେ

୯୬୨ ମସିହାରେ ଯେତେବେଳେ ଭାରତ ଏବଂ ଚୀନ୍ ମଧ୍ୟରେ ଯୁଦ୍ଧ ହୋଇଥିଲା ସେତେବେଳେ ତତ୍କାଳୀନ ନେହେରୁ ସରକାର ଗୁପ୍ତଚର ଅଭିଯୋଗରେ ଭାରତରେ ରହୁଥିବା ଚୀନ୍‌ର ମୂଳ ଲୋକଙ୍କୁ ଗିରଫ କରିଥିଲେ । ସେତେବେଳେ ଭାରତ ସରକାର ଅନୁଭବ କରିଥିଲେ ଯେ ଭାରତରେ ରହି ସେମାନେ ଦେଶର ସୁରକ୍ଷା ପାଇଁ ଏକ ବଡ଼ ଆହ୍ୱାନ ଦେଇପାରନ୍ତି । ସେମାନଙ୍କୁ ରାଜସ୍ଥାନର ଦେଓଲିରେ ୩ ରୁ ୫ ବର୍ଷ ଜେଲ କରାଯାଇଥିଲା ଏବଂ ସେମାନଙ୍କୁ ଅତ୍ୟନ୍ତ ଦୁଃଖଦାୟକ ଅବସ୍ଥାରେ ରହିବାକୁ ପଡ଼ିଲା । ଅନେକଙ୍କୁ ଜବରଦସ୍ତ ଚୀନ୍‌କୁ ପଠାଯାଇଥିଲା ।

ପରେ, ଯେତେବେଳେ କିଛି ଲୋକଙ୍କୁ ଭାରତ ଫେରିବାକୁ ଅନୁମତି ଦିଆଗଲା, ସେତେବେଳେ ସେମାନଙ୍କ ଘର ଏବଂ ବ୍ୟବସାୟ ଲୁଟ୍ ହୋଇ ସାରିଥିଲା । ଏହାପରେ ସରକାର ଏହି ଲୋକଙ୍କୁ ନିର୍ଯାତନା ଦେଇ ଚୀନ୍‌ର ଗୁପ୍ତଚରତାକୁ ରୋକିବାକୁ ଚେଷ୍ଟା କରିଥିଲେ, କିନ୍ତୁ ନେହେରୁ ସରକାର ସେମାନଙ୍କ ବିରୋଧରେ କୌଣସି ପଦକ୍ଷେପ ନେଇ ନଥିଲେ, ଯେଉଁମାନେ ଦେଶର ରାଜନୀତିରେ ସକ୍ରିୟ ରହି ଚୀନ୍‌ର ସ୍ୱାର୍ଥକୁ ସକ୍ରିୟ ଭାବରେ ପ୍ରୋତ୍ସାହିତ କରୁଥିଲେ । ହଁ, ଆମେ ଦେଶର କମ୍ୟୁନିଷ୍ଟ ପାର୍ଟି ବିଷୟରେ କହୁଛୁ ।

୧୯୬୨ର ଯୁଦ୍ଧ ହେଉ କିମ୍ବା ୨୦୨୦ ମସିହାରେ ଭାରତ-ଚୀନ୍ ସୀମା ବିବାଦ ହେଉ, ଦେଶର କମ୍ୟୁନିଷ୍ଟ ପାର୍ଟି ଚୀନ୍‌କୁ ସର୍ବଦା ସମର୍ଥନ କରିଆସୁଛି । ନେହେରୁ ଏହା ବୁଝିବାକୁ ଭୁଲିଗଲେ ଯେ ଭାରତରେ ଗୁପ୍ତଚର କରିବା ପାଇଁ ଚୀନ୍ ନିଜର ନାଗରିକଙ୍କ ଆବଶ୍ୟକ କରେନାହିଁ, କିନ୍ତୁ ଏହା ପାଇଁ କାର୍ଯ୍ୟ କରୁଥିବା ଭାରତୀୟ ନାଗରିକ ଭାବରେ ଚୀନ୍ ଏଜେଣ୍ଟମାନେ ସେମାନଙ୍କ ପାଇଁ ଯଥେଷ୍ଟ । ଆଜି ଯେତେବେଳେ ସୀମାରେ ଭାରତ ଏବଂ ଚୀନ୍ ମଧ୍ୟରେ ବିବାଦ ଦେଖାଦେଇଛି, କମ୍ୟୁନିଷ୍ଟ ପାର୍ଟି, କିଛି ନ୍ୟୁଜ୍ ପୋର୍ଟାଲ୍ ଏବଂ ଦେଶର କିଛି ରାଜନେତା ଖୋଲାଖୋଲିଭାବେ ଚୀନ୍‌ର ଏଜେଣ୍ଡାକୁ ପ୍ରୋତ୍ସାହିତ କରୁଛନ୍ତି। ଆଜି ଆମକୁ ଦେଖିବାକୁ ପଡିବ ଯେଉଁମାନେ ଭାରତରେ ରୁହନ୍ତି ଏବଂ ଚୀନ୍ ଭାଷା କୁହନ୍ତି ।

ଉଦାହରଣସ୍ୱରୂପ, ଆସନ୍ତୁ ଦେଶର କମ୍ୟୁନିଷ୍ଟ ପାର୍ଟି ବିଷୟରେ ଆଲୋଚନା କରିବା । ଯେତେବେଳେ ସୀମା ବିବାଦକୁ ନେଇ କେନ୍ଦ୍ର ସରକାର ଏବଂ ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ମୋଦୀ ଏକ ସର୍ବଦଳୀୟ ବୈଠକ ଡାକିବାକୁ ନିଷ୍ପତ୍ତି ନେଇଥିଲେ, ସେତେବେଳେ କମ୍ୟୁନିଷ୍ଟ ପାର୍ଟି ଖୋଲାଖୋଲିଭାବେ ଚୀନ୍ ସପକ୍ଷରେ କହିଥିଲା । ସତେ ଯେପରି କମ୍ୟୁନିଷ୍ଟ ପାର୍ଟିର ବିବୃତ୍ତି ଏବଂ ଚୀନ୍‌ର ମୁଖପାତ୍ର ଗ୍ଲୋବାଲ ଟାଇମ୍ସ ମଧ୍ୟରେ କୌଣସି ପାର୍ଥକ୍ୟ ନାହିଁ । ବାସ୍ତବରେ, ସର୍ବଦଳୀୟ ବୈଠକରେ ସିପିଆଇ ନେତା ଡି. ରାଜା କହିଛନ୍ତି ଯେ ଆମ ମିଳିତ ମଞ୍ଚରେ ଆମେରିକାର ଉଦ୍ୟମକୁ ବିରୋଧ କରିବା ଆବଶ୍ୟକ ।

ଏହା ବ୍ୟତୀତ, ଯେତେବେଳେ ସିପିଆଇ (ଏମ୍)ର ସୀତାରାମ ୟେଚୁରୀ ପଞ୍ଚଶୀଳର ନୀତି ଉପରେ ଜିଦ୍ ଧରିଥିଲେ ସେତେବେଳେ ଏହାର ପରିମାଣ ପହଞ୍ଚିଥିଲା । ସେହି ସମାନ ପଞ୍ଚଶୀଳ ନୀତି ଯାହାକୁ ଚୀନ୍ ଆବର୍ଜନାରେ ପକାଇ ଦେଇଛି । ଚୀନ୍-ଭାରତ ସମ୍ପର୍କ ପରେ ଆମେରିକା ଏବଂ ଭାରତ ମଧ୍ୟରେ ବଢ଼ୁଥିବା ସମ୍ପର୍କରୁ ଭାରତର କମ୍ୟୁନିଷ୍ଟ ପାର୍ଟି ସର୍ବାଧିକ ଯନ୍ତ୍ରଣା ଭୋଗୁଥିବା ଜଣାପଡ଼ିଛି ।

ଏହା ବ୍ୟତୀତ ଦେଶର କଂଗ୍ରେସ ପାର୍ଟିର ଅବସ୍ଥା ମଧ୍ୟ ସମାନ ଦେଖାଯାଉଛି । ୨୦୦୮ ମସିହାରେ କଂଗ୍ରେସ ପାର୍ଟି ଏବଂ ଚୀନ୍‌ର ଶାସକ କମ୍ୟୁନିଷ୍ଟ ପାର୍ଟି ମଧ୍ୟରେ ଏକ ଚୁକ୍ତିନାମା ସ୍ୱାକ୍ଷରିତ ହୋଇଛି ଯେଉଁଥିରେ ଉଭୟ ପକ୍ଷ ଗୁରୁତ୍ୱପୂର୍ଣ୍ଣ ଦ୍ୱିପାକ୍ଷିକ, ଆଞ୍ଚଳିକ ତଥା ଆନ୍ତର୍ଜାତୀକ ପ୍ରସଙ୍ଗରେ ପରସ୍ପରକୁ ସୂଚନା ଦେବାର ସୁଯୋଗ ପାଇଛନ୍ତି । ଏହି ଦୁଇ ଦଳର ଘନିଷ୍ଠତାକୁ ବୁଝିହେବ ଯେ ରାହୁଲ ଗାନ୍ଧୀ ଅନେକ ଥର ଚୀନ୍ ଅଧିକାରୀଙ୍କ ସହ ଆଲୋଚନାକୁ ନେଇ ବିବାଦ ଲାଗି ରହିଛି ।

ଏହା ବ୍ୟତୀତ ଦେଶରେ ଅଶୋକ ସେନ୍‌ଙ୍କ ପରି ଲୋକମାନେ ମଧ୍ୟ ଭାରତରେ ଚୀନ୍‌ର ଏଜେଣ୍ଟ ପରି କାମ କରିବାକୁ ପଛଘୁଞ୍ଚା ଦିଅନ୍ତି ନାହିଁ । ଭାରତ-ଚୀନ୍ ସୀମା ବିବାଦ ଉପରେ ଅଶୋକ ସେନ୍‌ଙ୍କ ମନ୍ତବ୍ୟଦ୍ୱାରା ଏହା ଜାଣିହେବ, ଯାହାକି ସେ କେଉଁ ପଟେରେ ସେ ଅଛନ୍ତି । ନିକଟରେ ସେ ଟୁଇଟ୍ କରି କହିଛନ୍ତି ଯେ ଚୀନ୍ ଶକ୍ତିଶାଳୀ କାରଣ ଚୀନ୍‌ର ଅନେକ ବନ୍ଧୁ ଅଛନ୍ତି, ମୋଦୀ ଦେଶକୁ ଚାରି ଦିଗରେ ଅର୍ଥାତ୍ କାଶ୍ମୀର, ନେପାଳ, ଚୀନ୍ ଏବଂ ପାକିସ୍ଥାନରେ ଯୁଦ୍ଧର ଅଗ୍ରଭାଗକୁ ଆଣିଛନ୍ତି ।

କେବଳ ଏତିକି ନୁହେଁ ଭାରତର କିଛି ମିଡ଼ିଆ ପୋର୍ଟାଲ ମଧ୍ୟ ଖୋଲାଖୋଲିଭାବେ ଚୀନ୍ ସପକ୍ଷରେ ଲେଖା ଲେଖୁଛନ୍ତି । ଗୋଟିଏ ପଟେ ଭାରତରେ ଚୀନ୍‌ର ସାମଗ୍ରୀକୁ ବଏକଟ୍‌ କରିବା ପାଇଁ ଅଭିଯାନ ଚାଲିଥିବାବେଳେ କିଛି ମିଡ଼ିଆ ପୋର୍ଟାଲ୍ ନକାରାତ୍ମକତା ଖବର ବିସ୍ତାର କରିବାରେ ନିୟୋଜିତ ଅଛନ୍ତି ।

ଉଦାହରଣସ୍ୱରୂପ, ଚୀନ୍‌କୁ ଚୀନ୍‌କୁ ଶ୍ରେଷ୍ଠ ବୋଲି ଦର୍ଶାଇବା ପାଇଁ ସେମାନଙ୍କ ଲେଖାରେ କୌଣସି ସୁଯୋଗକୁ ଛାଡ଼ିନାହାଁନ୍ତି ଏବଂ ଭାରତକୁ ପଛୁଆ କରିବା ପାଇଁ ଏକ ପ୍ରଚେଷ୍ଟା କରାଯାଇଛି । ଦି ୱାୟାର ଅନୁଯାୟୀ, ଭାରତର ସବୁଠୁ ବଡ଼ ବାଣିଜ୍ୟ ଭାଗୀଦାରୀ ହେଉଛି ଚୀନ୍, ଏବଂ ଯେତେବେଳେ ଭାରତର ଉତ୍ପାଦନରେ କୌଣସି ଗୁଣ କିମ୍ବା ଉପଯୁକ୍ତ ସାମର୍ଥ୍ୟ ନଥାଏ, ସେତେବେଳେ ଚୀନ୍‌ଠାରୁ ନ କିଣିବା ମୂର୍ଖାମୀ ହେବ । ସେହିଭଳି ଆଉଟଲୁକ୍ ଇଣ୍ଡିଆ ଏବଂ ଦ ଲଜିକାଲ୍ ଇଣ୍ଡିଆନ୍ ଭଳି ମିଡ଼ିଆ ପୋର୍ଟାଲ୍ ମଧ୍ୟ ଭାରତକୁ ଅପମାନିତ କରିବାକୁ ଚେଷ୍ଟା କରିଥିଲେ ।

ଭାରତରେ ରହୁଥିବା ଏଭଳି ଲୋକମାନଙ୍କର କୌଣସି ଅଭାବ ନାହିଁ, ଯେଉଁମାନଙ୍କର ହୃଦୟ ଚୀନ୍ ପାଇଁ ପ୍ରଳାପ କରେ । ଯଦି ଦେଶର କେନ୍ଦ୍ର ସରକାର ଦେଶର ସୁରକ୍ଷାରେ କୌଣସି ପ୍ରକାରର ବୁଝାମଣା କରିବାକୁ ଚାହୁଁନାହାଁନ୍ତି, ତେବେ ସର୍ବପ୍ରଥମେ ଏହିପରି ମାନସିକତା ଥିବା ଲୋକଙ୍କୁ ଠିକଣା କରିବାକୁ ପଡ଼ିବ।

Leave a Reply