ଭିକାରୀ ପାକିସ୍ତାନ ଟଙ୍କା ଚାହୁଁଥିଲା, ସୁଯୋଗ ଦେଖି ସେ ଦାଉଦ୍‌ ଇବ୍ରାହିମଙ୍କୁ ବଳି ଦେଇଦେଲା

କୌଣସି କାମକୁ ନଥିବାରୁ ପାକିସ୍ତାନ ସରକାର ଦାଉଦ୍‌କୁ ଆତଙ୍କବାଦୀ ତାଲିକାରେ ସାମିଲ କରିଛନ୍ତି !

ମୁମ୍ବାଇ ବୋମା ବିସ୍ଫୋରଣର ମାଷ୍ଟରମାଇଣ୍ଡ ତଥା ଭାରତର ଅନ୍ୟତମ ଆତଙ୍କବାଦୀ ଦାଉଦ୍‌ ଇବ୍ରାହିମ ପାକିସ୍ତାନରେ ରହିଛନ୍ତି ବୋଲି ଏଫଏଟିଏଫର ବଢ଼ୁଥିବା ଚାପ ମଧ୍ୟରେ ପାକିସ୍ତାନ ସରକାର ସ୍ୱୀକାର କରିଛନ୍ତି । ମିଳିତ ଜାତିସଂଘ ସୁରକ୍ଷା ପରିଷଦଦ୍ୱାରା ଚିହ୍ନଟ ହୋଇଥିବା ୮୮ ଆତଙ୍କବାଦୀଙ୍କ ବ୍ୟାଙ୍କ ଆକାଉଣ୍ଟକୁ ପାକିସ୍ତାନ ସରକାର ସିଲ୍ କରିଛନ୍ତି ଏବଂ ସେମାନଙ୍କର ସମସ୍ତ ସ୍ଥାବର ଏବଂ ଅସ୍ଥାବର ସମ୍ପତ୍ତି ଜବତ କରିବାକୁ ନିର୍ଦ୍ଦେଶ ଦେଇଛନ୍ତି ବୋଲି ଇମ୍ରାନ୍‌ ଖାନ୍‌ଙ୍କ ସରକାର କହିଛନ୍ତି ।

ଦାଉଦ୍‌ ଇବ୍ରାହିମଙ୍କ ବ୍ୟତୀତ ହାଫିଜ ସଇଦ, ମୌଲାନା ମାସୁଦ ଅଜହର, ଜାକିର ରେହମାନ ଲାଖଭିଙ୍କ ନାମ ମଧ୍ୟ ଏହି ତାଲିକାରେ ଅନ୍ତର୍ଭୁକ୍ତ । ପାକିସ୍ତାନଦ୍ୱାରା ପ୍ରକାଶିତ ତାଲିକା ଅନୁଯାୟୀ, ଦାଉଦ୍‌ ଇବ୍ରାହିମ କରାଚିରେ ରୁହନ୍ତି ଏବଂ ପ୍ରତିରକ୍ଷା ହାଉସିଂ ଅଞ୍ଚଳର ୩୭ ନମ୍ବର ବଙ୍ଗଳାକୁ ତାଙ୍କର ଠିକଣା କରିଛନ୍ତି ।

ଉଲ୍ଲେଖନୀୟ ଯେ, ପାକିସ୍ତାନର ଆର୍ଥିକ ଅବସ୍ଥା ଖରାପ ହେବାକୁ ଯାଉଛି । ପାକିସ୍ତାନର ଅର୍ଥନୀତିକୁ ବଞ୍ଚାଇବା ପାଇଁ ତାଙ୍କୁ ବର୍ତ୍ତମାନ ସମୟରେ ବିଦେଶୀ ପୁଞ୍ଜି ବିନିଯୋଗ ଆବଶ୍ୟକ କିନ୍ତୁ ଏଫଏଟିଏଫ ଦ୍ୱାରା ଗ୍ରେ ତାଲିକା ହେତୁ ସେ କୌଣସି ବଡ଼ ସଂସ୍ଥା ପୁଞ୍ଜି ବିନିଯୋଗ କରୁନାହାଁନ୍ତି । ନିକଟରେ କାଶ୍ମୀର ପ୍ରସଙ୍ଗକୁ ପାକିସ୍ତାନ ବାରମ୍ବାର ଓଆଇସିରେ ଉଠାଇଥିଲା ଏବଂ ଯେତେବେଳେ ସାଉଦି ଏହାର ଦାବିକୁ ସମର୍ଥନ କରିନଥିଲେ, ପାକିସ୍ତାନ କେବଳ ସାଉଦି ଲୋକଙ୍କୁ ଘେରି ରହିବାକୁ ଚେଷ୍ଟା କରିନଥିଲା ବରଂ ଓଆଇସି ଛାଡ଼ିବାକୁ ଧମକ ଦେଇଥିଲା ।

ଏହାପରେ ସାଉଦି ପାକିସ୍ତାନକୁ ଆର୍ଥିକ ସହାୟତା ମଧ୍ୟ ବନ୍ଦ କରିଦେଇଥିଲା । ଏହାପରେ ପାକିସ୍ତାନ ଅନ୍ୟ ପ୍ରମୁଖ ଦେଶ ୟୁଏଇ ସହିତ ମଧ୍ୟ ସମ୍ପର୍କକୁ ନଷ୍ଟ କରିଦେଇଛି । ୟୁଏଇ ଏବଂ ଇସ୍ରାଏଲ ମଧ୍ୟରେ ହୋଇଥିବା ଚୁକ୍ତି ଉପରେ ମନ୍ତବ୍ୟ ଦେଇ ପାକିସ୍ତାନର ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ କହିଛନ୍ତି ଯେ ସେମାନେ ଇସ୍ରାଏଲକୁ କେବେବି ଚିହ୍ନିବେ ନାହିଁ । ପରୋକ୍ଷରେ, ଏହା ସୂଚିତ କରେ ଯେ ୟୁଏଇର ନିଷ୍ପତ୍ତିକୁ ପାକିସ୍ତାନ ଭୁଲ ବୋଲି ବିବେଚନା କରେ ଏବଂ ଯେପରି ଇରାନ ମୁସଲମାନ ଜଗତକୁ ପ୍ରତାରଣା କରେ ।

ମଧ୍ୟ ଏସିଆ ରାଜନୀତିରେ ପାକିସ୍ତାନ ଏହାର ସମ୍ଭାବନାଠାରୁ ଅଧିକ ଏବଂ ସାଉଦି ଦଳ ସହ ଲଢ଼ିବାକୁ ଚେଷ୍ଟା କରୁଛି । ତୁର୍କୀ ସହିତ ଏହାର ସମ୍ପର୍କ ଯୋଗୁଁ ଏହା ଆରବ ଦେଶମାନଙ୍କଠାରୁ ଅଳ୍ପ ଆର୍ଥିକ ସହାୟତା ମଧ୍ୟ ଶେଷ କରିଦେଇଛି । କେବଳ ଏତିକି ନୁହେଁ, ପାକିସ୍ତାନ ନିଜର ମୂର୍ଖତା କାରଣରୁ ନିଜର ଅର୍ଥନୀତିକୁ ଚୀନ୍ ଅଧୀନରେ ରଖିଛି । ବର୍ତ୍ତମାନ ପାକିସ୍ତାନରେ ଚିନ୍ତା ବଢ଼ୁଛି ଯେ ପାକିସ୍ତାନ ଚୀନ୍‌ର ଉପନିବେଶ ହେବା ଉଚିତ ନୁହେଁ ।

ଏଭଳି ପରିସ୍ଥିତିରେ ପାକିସ୍ତାନର କେବଳ ଗୋଟିଏ ଉପାୟ ବାକି ଅଛି ଯେ କୌଣସି ପ୍ରକାରେ ନିଜ ଉପରେ ଝୁଲୁଥିବା ଏଫଏଟିଏଫର ଖଣ୍ଡାକୁ କିପରି ହଟାଇବ । ଯଦି ପାକିସ୍ତାନ ଆଇଏମ୍ଏଫ୍ ତରଫରୁ ତୁରନ୍ତ ସହାୟତା ନ ପାଏ, ତେବେ ହୁଏତ ପାକିସ୍ତାନ ଚୀନ୍‌ର ସମ୍ପୂର୍ଣ୍ଣ ନିୟନ୍ତ୍ରଣରେ ରହିବ । ପାକିସ୍ତାନରେ ଆଭ୍ୟନ୍ତରୀଣ ଅସନ୍ତୋଷ ଏବେ ଶିଖରରେ ଅଛି, ତେଣୁ ଯଦି ଚୀନ୍‌ର ବଢ଼ୁଥିବା ଆର୍ଥିକ ପ୍ରଭାବ ବନ୍ଦ ନହୁଏ ତେବେ ପାକିସ୍ତାନ ପରବର୍ତ୍ତୀ ଆଫଗାନିସ୍ତାନରେ ପରିଣତ ହେବ ।

ଏହି କାରଣରୁ ପାକିସ୍ତାନ ସ୍ୱୀକାର କରିଛି ଯେ ଦାଉଦ୍‌ ଇବ୍ରାହିମ ପାକିସ୍ତାନରେ ଲୁଚି ରହିଛି । ପାକିସ୍ତାନ ଉପରେ ଏଫଏଟିଏଫର ଚାପ ଏତେଶୀଘ୍ର ଶେଷ ହେବ ନାହିଁ । ଏଭଳି ପରିସ୍ଥିତିରେ ପାକିସ୍ତାନ ଦାଉଦ୍‌ ଇବ୍ରାହିମ ପରି ଆତଙ୍କବାଦୀଙ୍କ ଉପରେ ଅଧିକ ଦୃଢ଼ କାର୍ଯ୍ୟାନୁଷ୍ଠାନ ଗ୍ରହଣ କରିବାକୁ ବାଧ୍ୟ ହେବ ।

Leave a Reply