ଚୀନ୍‌କୁ ପାକିସ୍ତାନ ସମର୍ଥନ ପ୍ରସଙ୍ଗରେ ବିଦେଶ ବିଭାଗ ଓ ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ଇମ୍ରାନଙ୍କ ମଧ୍ୟରେ ମତଭେଦ

  • ଚୀନ୍‌କୁ ସମର୍ଥନ କରିବା କ୍ଷତିକାରକ ହେବ ବୋଲି ପାକିସ୍ତାନ ବୈଦେଶିକ ବିଭାଗ ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ଇମ୍ରାନଙ୍କୁ ପରାମର୍ଶ ଦେଇଛନ୍ତି । 
  • ବୈଦେଶିକ ବିଭାଗ କହିଛି- ବିଶ୍ୱ ଅର୍ଥନୈତିକ ଶକ୍ତି ସହିତ ଚୀନ୍‌କୁ ପୃଥକ କରିବା ପାଇଁ ଚୀନ୍ ନୀତିର ସମୀକ୍ଷା ଆବଶ୍ୟକ । 
  • ପାକିସ୍ତାନ ଏକ ଚୀନ୍ ନୀତିକୁ ସମର୍ଥନ କରେ, ଜିନଜିଆଙ୍ଗରେ ଉଇଗର ଅତ୍ୟାଚାର ଉପରେ କହିବା ବନ୍ଦ କରିଦିଏ ।  

ଚୀନ୍‌ର ସମର୍ଥନ ସମ୍ପର୍କରେ ପାକିସ୍ତାନୀ ସ୍ୱରାଷ୍ଟ୍ର ବିଭାଗ ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ଇମ୍ରାନ ଖାନଙ୍କୁ ସିଧାସଳଖ ଚେତାବନୀ ଦେଇଛି । ସ୍ୱରାଷ୍ଟ୍ର ବିଭାଗ ସିଧାସଳଖ ଚେତାବନୀ ଦେଇ କହିଛି ଯେ ଯଦି ପାକିସ୍ତାନ ଚୀନ୍‌କୁ ସମର୍ଥନ ଦେବା ବନ୍ଦ ନକରେ ତେବେ ବିଶ୍ୱବ୍ୟାପୀ ବିଚ୍ଛିନ୍ନ ହେବାର ସମ୍ମୁଖୀନ ହେବ । ସମ୍ପ୍ରତି ଚୀନ୍‌ର ନିର୍ଦ୍ଦେଶରେ ପାକିସ୍ତାନ ଲଦାଖ ସୀମାରେ ନିଜର ସୈନ୍ୟ ନିୟୋଜନ ବୃଦ୍ଧି କରିଛି ।

ବିଶ୍ୱସ୍ତରରେ ପାକିସ୍ତାନର କ୍ଷତି ହେବ

ସ୍ୱରାଷ୍ଟ୍ର ବିଭାଗ କହିଛି ଯେ ଭାରତ ଏବଂ କରୋନା ସଙ୍କଟ କାରଣରୁ ଚୀନ୍ ଆନ୍ତର୍ଜାତୀକ ସମାଲୋଚନାର ସମ୍ମୁଖୀନ ହେଉଛି । ଏଭଳି ପରିସ୍ଥିତିରେ ଯଦି ପାକିସ୍ତାନ ଚୀନ୍ ସହିତ ନିଜର ନୀତିର ସମୀକ୍ଷା ନକରେ, ତେବେ ଏହା ବିଶ୍ୱର ଆର୍ଥିକ ମହାଶକ୍ତିର କୋପ ଦୃଷ୍ଟିରେ ପଡ଼ିବ । ଏହି ମହାଶକ୍ତିଗୁଡିକ ଭାରତ ସହିତ ମିଳିତ ହେବା ପରେ ଚୀନ୍‌କୁ ବିଶ୍ୱବ୍ୟାପୀ ପୃଥକ କରିବାକୁ କାର୍ଯ୍ୟ କରୁଛନ୍ତି ।

ୟୁରୋପୀୟ ୟୁନିଅନ୍‌ର ପ୍ରଥମ ଝଟ୍‌କା    

ଆମେରିକା ସମେତ ୟୁରୋପର ଅନେକ ଦେଶ ଚୀନ୍‌ର ବିସ୍ତାରବାଦୀ ନୀତି ଏବଂ ତତ୍ପରତାକୁ ଖୋଲାଖୋଲି ବିରୋଧ କରୁଛନ୍ତି । ଯେତେବେଳେ ୟୁରୋପୀୟ ୟୁନିଅନ୍ ଏବଂ ବ୍ରିଟେନ ପକ୍ଷରୁ ପାକିସ୍ତାନୀ ବିମାନ ଉଡ଼ାଣ ଉପରେ ପ୍ରତିବନ୍ଧକ ଲାଗିଥିଲା ସେତେବେଳେ ଚୀନ୍‌କୁ ଅନ୍ଧ ଭାବରେ ସମର୍ଥନ କରୁଥିବା ପାକିସ୍ତାନ ପ୍ରଥମେ ଅସୁବିଧାର ସମ୍ମୁଖୀନ ହୋଇଥିଲା । ପାକିସ୍ତାନର ବିମାନରେ ଯୋଗ୍ୟ ପାଇଲଟ୍ ଅଛନ୍ତି ବୋଲି ୟୁରୋପୀୟ ଦେଶମାନଙ୍କୁ ବିଶ୍ୱାସ କରାଇବାକୁ ପାକିସ୍ତାନ ଯଥାସମ୍ଭବ ଚେଷ୍ଟା କରିଥିଲା । ​​ କିନ୍ତୁ ଏହି ଦେଶଗୁଡ଼ିଡିକ ସେମାନଙ୍କର ନିଷ୍ପତ୍ତିରେ କୌଣସି ପରିବର୍ତ୍ତନ କରି ନାହାଁନ୍ତି ।

ପାକିସ୍ତାନରେ ମଧ୍ୟ ଚୀନ୍ ବିରୋଧରେ ବିଦ୍ରୋହ  

କେବଳ ବିଶ୍ୱ ସ୍ତରରେ ଚୀନ୍ ବିରୋଧରେ ନୁହେଁ, ପାକିସ୍ତାନର ବାଲୁଚିସ୍ତାନ ପ୍ରଦେଶ ଏବଂ ଗିଲ୍‌ଗିଟ୍-ବାଲ୍ଟିସ୍ତାନରେ ମଧ୍ୟ ତୀବ୍ର ବିରୋଧ ରହିଛି । ଏଠାରେ ଥିବା ନାଗରିକମାନେ ଅଭିଯୋଗ କରିଛନ୍ତି ଯେ ଚୀନ୍ ପାକିସ୍ତାନ ଅର୍ଥନୈତିକ କରିଡରରେ ସ୍ଥାନୀୟ ନାଗରିକଙ୍କୁ କୌଣସି ଅଂଶଗ୍ରହଣ କରିବାର ସୁଯୋଗ ଦିଆଯାଇନାହିଁ । କିନ୍ତୁ ଅପରପକ୍ଷରେ ସମ୍ବଳ ଏଠାରୁ ତୀବ୍ର ଶୋଷିତ ହେଉଛି। ଏହି ପ୍ରକଳ୍ପରେ କାମ କରିବାକୁ ଚୀନ୍‌ରୁ ଶସ୍ତା ଶ୍ରମିକମାନଙ୍କୁ ଡକାଯାଉଛି । ଚୀନ୍‌ ଏଠାରେ ଥିବା ପରମ୍ପରାକୁ ମଧ୍ୟ ସମ୍ମାନ ଦେଉନାହିଁ।

ଚୀନ୍‌ର ମୋହରା ହେବାକୁ ପାକିସ୍ତାନ ପ୍ରସ୍ତୁତ  

ବୈଦେଶିକ ମନ୍ତ୍ରୀ ଶାହା ମେହମୁଦ କୁରେଶି କହିଛନ୍ତି ଯେ ସମାନ ଆହ୍ୱାନର ସମ୍ମୁଖୀନ ହୋଇ ପରସ୍ପରକୁ ସମର୍ଥନ କରିବା ପାଇଁ ଦୁଇ ଦେଶ ମଧ୍ୟରେ ପରମ୍ପରା ରହିଛି । ଭାରତ ଏବଂ ଚୀନ୍ ମଧ୍ୟରେ ସୀମା ବିବାଦ ମଧ୍ୟରେ କୁରେଶି ଶୁକ୍ରବାର ଦିନ ତାଙ୍କ ଚୀନ୍ ପ୍ରତିପକ୍ଷ ୱାଙ୍ଗ ୟିଙ୍କ ସହ ଫୋନରେ କଥା ହୋଇଛନ୍ତି । ଏଥିରେ ମୁଖ୍ୟତଃ ଲାଇନ୍ ଅଫ୍ ଆକ୍ଟୁଆଲ୍ କଣ୍ଟ୍ରୋଲ୍ (ଏଲଏସି)ର ପରିସ୍ଥିତି ଉପରେ ଆଲୋଚନା ହୋଇଥିଲା । ପାକିସ୍ତାନ ପୁଣିଥରେ ‘ଏକ ଚୀନ୍’ ନୀତିକୁ ସମର୍ଥନ କରିଛି ଏବଂ ହଂକଂ, ତାଇୱାନ, ତିବ୍ଦତ ଏବଂ ଜିନଜିଆଙ୍ଗରେ ଚୀନ୍‌କୁ ସମର୍ଥନ କରୁଛି ବୋଲି କହିଛି । ଅନ୍ୟପକ୍ଷରେ ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ଇମ୍ରାନ ଖାନ ମଧ୍ୟ କଥାବାର୍ତ୍ତା ଆରମ୍ଭ କରିଛନ୍ତି । ସେ ବରିଷ୍ଠ ସୈନ୍ୟ ଏବଂ ଗୁପ୍ତଚର ଅଧିକାରୀଙ୍କ ଏକ ବୈଠକ ଡାକିଥିଲେ ଯାହାର ଏଜେଣ୍ଡା ଭାରତ-ଚୀନ୍ ସୀମା ବିବାଦକୁ ନେଇ ଥିଲା ।

Leave a Reply