ଆଫଗାନିସ୍ତାନର ଉଭୟ ନାଗରିକ ସରକାର ଏବଂ ତାଲିବାନ ପାକିସ୍ତାନଠାରୁ ସମ୍ପର୍କ କାଟିଲେ

ତଙ୍କବାଦ ସହ ପାକିସ୍ତାନର ସଂଲଗ୍ନତା ଏବଂ ଭାରତକୁ ଅସ୍ଥିର କରିବାକୁ ଇଚ୍ଛା ଏବେ ତାଙ୍କ ପାଇଁ ଏକ ବଡ଼ ସମସ୍ୟା ପାଲଟିଛି । ଭାରତ ପ୍ରତ୍ୟେକ ଥର ପାରମ୍ପାରିକ ଯୁଦ୍ଧରେ ହାରିବା ପରେ ପାକିସ୍ତାନ ଆତଙ୍କବାଦକୁ ସମର୍ଥନ କରିବା ଆରମ୍ଭ କରିଥିଲା। ପରେ, ଏହି ଆତଙ୍କବାଦୀ ସଂଗଠନଗୁଡ଼ିକ ସହିତ ଯୋଗାଯୋଗ ଯୋଗୁଁ ସେ ଏଫଏଟିଏଫର କଠୋରତା ଏବଂ ଆର୍ଥିକ ସଙ୍କଟର ସମ୍ମୁଖୀନ ହୋଇଥିଲା । ବର୍ତ୍ତମାନ ଏଫଏଟିଏଫରୁ ଖସିଯିବାକୁ ପାକିସ୍ତାନକୁ ତାଲିବାନ ଏବଂ ହକ୍କାନି ନେଟୱାର୍କ ଉପରେ ପ୍ରତିବନ୍ଧକ ଲଗାଇବାକୁ ପଡ଼ିବ ।

ଆଫଗାନିସ୍ତାନରେ ମଧ୍ୟ ପାକିସ୍ତାନ ନିଜର ପ୍ରଭାବ ହରାଇଛି । ଏହାର କାରଣ ହେଉଛି ତାଲିବାନ ପ୍ରତି ଭଲପାଇବା କାରଣରୁ ପାକିସ୍ତାନ ଆଫଗାନିସ୍ତାନର ବେସାମରିକ ସରକାର ସହିତ ଭଲ ସମ୍ପର୍କ ସ୍ଥାପନ କରିନାହିଁ । ସେ ସବୁବେଳେ ତାଲିବାନକୁ ସମର୍ଥନ କରୁଥିଲା । କିନ୍ତୁ ବର୍ତ୍ତମାନ ତାଲିବାନ ମଧ୍ୟ ପାକିସ୍ତାନ ସହିତ ନାହିଁ ଏବଂ ଏହା ସହିତ ଆଫଗାନିସ୍ତାନର ଗୃହଯୁଦ୍ଧରେ ଉଭୟ ପକ୍ଷ ପାକିସ୍ତାନଠାରୁ ଦୂରରେ ରହିଛନ୍ତି ।

ସୋଭିଏତ୍ ୟୁନିଅନ୍‌ଦ୍ୱାରା ଆଫଗାନିସ୍ତାନ ଆକ୍ରମଣ ପରେ ମୁସଲମାନ ଜଗତରେ ଅସନ୍ତୋଷ ଦେଖାଦେଇଥିଲା । ମୁସଲମାନମାନେ ଏହା ବିରୋଧରେ କ୍ରୁସେଡ୍ ଆରମ୍ଭ କରିଥିଲେ । ନାସ୍ତିକ ସୋଭିଏତ୍ ୟୁନିଅନ୍ ବିରୁଦ୍ଧରେ ଲଢ଼ିବା ପାଇଁ ଆଫଗାନିସ୍ତାନରେ ପହଞ୍ଚିଥିବା ବହୁ ସଂଖ୍ୟକ ମୁଜାହିଦ୍ଦିନ ପ୍ରସ୍ତୁତ ହୋଇଥିଲେ । ଏଗୁଡ଼ିକ ପାଇଁ ପାକିସ୍ତାନ ଲଞ୍ଚ ବେସ୍ ପାଲଟିଥିଲା।

ପାକିସ୍ତାନ ଏହି ସୁଯୋଗକୁ ନିଜର ରାଜନୀତିକ ଗୁରୁତ୍ୱ ବଢ଼ାଇବା ଏବଂ ବିଶ୍ୱରେ ଟଙ୍କା ରୋଜଗାର କରିବା ପାଇଁ ବ୍ୟବହାର କରିଥିଲା ​​। ଆମେରିକା ଏବଂ ଆରବ ଦେଶ ମୁଜାହିଦ୍ଦିନ ସେନାକୁ ପାଣ୍ଠି ଏବଂ ଅସ୍ତ୍ର ଯୋଗାଇ ଦେଇଥିଲେ । ଏସବୁ ପାଇଁ ପାକିସ୍ତାନ ମାଧ୍ୟମ ହେଲା । ଫଳସ୍ୱରୂପ, ପାକିସ୍ତାନ ବିଶ୍ୱର କୁଖ୍ୟାତ ଆତଙ୍କବାଦୀଙ୍କ ପାଇଁ ଆଶ୍ରୟ ପାଲଟିଛି ଏବଂ ବିଶ୍ୱବ୍ୟାପୀ ଅର୍ଥର ଏକ ମାଧ୍ୟମ ଭାବରେ ମଧ୍ୟ ଏହା ପାଲଟିଛି । ଆଫଗାନିସ୍ତାନରେ ଭାରତୀୟ ସ୍ୱାର୍ଥର କ୍ଷତି କରିବା ଏବଂ କାଶ୍ମୀରରେ ଆତଙ୍କବାଦ ବିସ୍ତାର କରିବା ପାଇଁ ସେଗୁଡ଼ିକ ଦୀର୍ଘ ସମୟ ଧରି ବ୍ୟବହୃତ ହୋଇଥିଲା ।

କିନ୍ତୁ ୯/୧୧ ପରେ ସବୁକିଛି ବଦଳିଗଲା । ଆଫଗାନିସ୍ତାନରେ ଆମେରିକାର ହସ୍ତକ୍ଷେପ ପାକିସ୍ତାନର ସମସ୍ତ ଉଦ୍ଦେଶ୍ୟକୁ ନଷ୍ଟ କରିଦେଇଛି । ସେହିଦିନଠାରୁ ପାକିସ୍ତାନର ଆତଙ୍କବାଦୀ ସମ୍ପର୍କ ତାଙ୍କ ପାଇଁ ଏକ ବୋଝ ହୋଇ ରହିଆସିଛି ।   ବର୍ତ୍ତମାନ ପାରମ୍ପାରିକ ଯୁଦ୍ଧ ସମାପ୍ତ ହେବାକୁ ଯାଉଛି ଏବଂ ପାକିସ୍ତାନ ଆଉସବୁ ଦିଗ ପାଇଁ ଉପଯୋଗୀ ନୁହେଁ । ଆମେରିକା ଜାଣେ ଯେ ପାକିସ୍ତାନ ଚୀନ୍ ସମର୍ଥକ, ତେଣୁ ଆଫଗାନିସ୍ତାନରେ ଏହାର କୌଣସି ପ୍ରଭାବ ପଡ଼ିବାକୁ ଚାହୁଁନାହିଁ । ଆଫଗାନିସ୍ତାନ ସରକାର ସର୍ବଦା ପାକିସ୍ତାନ ବିରୁଦ୍ଧରେ ରହିଆସିଛନ୍ତି ଏବଂ ବର୍ତ୍ତମାନ ତାଲିବାନ ମଧ୍ୟ ଏହାକୁ ବିରୋଧ କରିଛି ।

ଏହାର କାରଣ ହେଉଛି ଯେତେବେଳେ ପାକିସ୍ତାନ କାଶ୍ମୀର ମାମଲାରେ ତାଲିବାନକୁ ଟାଣିବାକୁ ଚେଷ୍ଟା କଲା, ସେତେବେଳେ ସେମାନେ ଏହାକୁ ଭାରତର ଆଭ୍ୟନ୍ତରୀଣ ପ୍ରସଙ୍ଗ ବୋଲି କହିଥିଲେ ଏବଂ ଅନ୍ୟ ଦେଶର ଆଭ୍ୟନ୍ତରୀଣ କାର୍ଯ୍ୟରେ ହସ୍ତକ୍ଷେପ କରିବାକୁ ଚାହୁଁ ନାହାଁନ୍ତି ବୋଲି କହିଥିଲେ ।

ଆଜି ବହୁତ ପରିବର୍ତ୍ତନ ହୋଇଛି । ଭାରତ ଏକ ବିଶ୍ୱ ଶକ୍ତି ଭାବରେ ଉଭା ହେଉଛି । ଆଫଗାନିସ୍ତାନରେ ଭାରତଦ୍ୱାରା କରାଯାଇଥିବା ପୁଞ୍ଜି ବିନିଯୋଗ, ଔଷଧ ଯୋଗାଣ ଏବଂ ଖାଦ୍ୟଶସ୍ୟ ଯୋଗାଣ ହେତୁ ଆଫଗାନିସ୍ତାନର ପ୍ରତ୍ୟେକ ପ୍ରଭାବଶାଳୀ ଦଳ ଏହାକୁ ଏକ ବନ୍ଧୁତ୍ୱପୂର୍ଣ୍ଣ ଦେଶ ଭାବରେ ବିବେଚନା କରନ୍ତି । ଭାରତ ହେଉଛି ଏକମାତ୍ର ସାମରିକ ଶକ୍ତି ଯାହାକି ଏହାର ଶକ୍ତି ସତ୍ତ୍ୱେ ଆଫଗାନିସ୍ତାନର ଆମେରିକା, ରୁଷ କିମ୍ବା ଅନ୍ୟ କୌଣସି ଦଳକୁ ସମର୍ଥନ କରିନଥିଲା ।   ଏହି କାରଣରୁ ତାଲିବାନର ସ୍ୱାର୍ଥ ଆଜି ଭାରତ ସହ ଜଡ଼ିତ । ଆଫଗାନିସ୍ତାନର ଆର୍ଥିକ ବିକାଶ ପାଇଁ ତାଙ୍କୁ ଭାରତ ଦରକାର । ଯଦି ବିଶ୍ୱର ସର୍ବବୃହତ ଗଣତନ୍ତ୍ର ହେଉଛି ଭାରତ ଏହାକୁ ସମର୍ଥନ କରେ କିମ୍ବା ବୁଝାମଣା ଟେବୁଲରେ ଏକ ବୈଧାନିକ ଦଳ ଗ୍ରହଣ କରେ ତେବେ ତାଲିବାନ ପାଇଁ ଏହା ଏକ ବଡ଼ କୂଟନୀତିକ ବିଜୟ ହେବ ।

ଏଭଳି ପରିସ୍ଥିତିରେ ତାଲିବାନ ପାଇଁ ପାକିସ୍ତାନଠାରୁ ଦୂରତା ଏକ ଲାଭଦାୟକ ଚୁକ୍ତି ଅଟେ । ପାକିସ୍ତାନ ବିଷୟରେ କହିବାକୁ ଗଲେ, ଉଭୟ ଏଫଏଟିଏଫର ଖଣ୍ଡା ଏବଂ ତାଲିବାନର ଦୁର୍ଦ୍ଦଶା ଏହାକୁ ହକ୍କାନି ନେଟୱାର୍କ ଉପରେ ପ୍ରତିବନ୍ଧକ ଲଗାଇ ଏହାର ସ୍ୱାର୍ଥର ସରକାରୀ ବଳିଦାନ ଦେବାକୁ ବାଧ୍ୟ କରିଛି । ତେବେ ଏହି ଅଞ୍ଚଳରେ ପାକିସ୍ତାନ ଅପ୍ରାସଙ୍ଗିକ ହେବା କେବଳ ଭାରତ ପାଇଁ ନୁହେଁ, ସମଗ୍ର ଦକ୍ଷିଣ ଏସିଆ ପାଇଁ ମଧ୍ୟ ଖୁସି ଖବର ।

Leave a Reply