କାଶ୍ମୀରକୁ ନେଇ ପାକିସ୍ତାନ-ସାଉଦୀ ଆରବ ମୁହାଁମୁହିଁ

ଚୀନ୍ ଏବଂ ତୁର୍କୀର ଆଦେଶରେ ନାଚୁଥିବା ପାକିସ୍ତାନ ବର୍ତ୍ତମାନ ତାର ପୁରୁଣା ‘ବନ୍ଧୁ’ ସାଉଦି ଆରବକୁ କାଶ୍ମୀର ପ୍ରସଙ୍ଗରେ ଧମକ ଦେଇଛି । ପାକିସ୍ତାନର କାଶ୍ମୀର ଷଡ଼ଯନ୍ତ୍ରରେ ସହଯୋଗ ଦେଉ ନ ଥିବାରୁ ନିରାଶ ହୋଇଥିବା ପାକିସ୍ତାନ ବୈଦେଶିକ ମନ୍ତ୍ରୀ ଶାହା ମହମୁଦ କୁରେଶି ସାଉଦି ଆରବ ନେତୃତ୍ୱାଧୀନ ସଂଗଠନ ଅଫ୍ ଇସଲାମିକ୍ ଦେଶ (ଓଆଇସି)କୁ ଧମକ ଦେବା ଆରମ୍ଭ କରି ଦେଇଛନ୍ତି । ସେ କହିଛନ୍ତି ଯେ କାଶ୍ମୀର ଉପରେ ଏହାର ବୈଦେଶିକ ମନ୍ତ୍ରୀ ପରିଷଦର ବୈଠକ ଡାକିବାରେ ଓଆଇସି ଟାଳଟୁଳ ନୀତିଙ୍କୁ ବନ୍ଦ କରିବା ଉଚିତ ।

ପାକିସ୍ତାନୀ ନ୍ୟୁଜ୍ ଚ୍ୟାନେଲ୍ ଏଆରୱାଇକୁ ଦେଇଥିବା ଏକ ସାକ୍ଷାତ୍‌କାରରେ କୁରେଶି କହିଛନ୍ତି ଯେ ମୁଁ ପୁଣି ଥରେ ଓଆଇସିକୁ ସମ୍ପୂର୍ଣ୍ଣ ସମ୍ମାନର ସହ କହିବାକୁ ଚାହେଁ ଯେ ବୈଦେଶିକ ମନ୍ତ୍ରୀ ପରିଷଦର ବୈଠକ ଆମର ଆଶା । ଯଦି ଆପଣ ଏହାକୁ ଡାକି ପାରିବେ ନାହିଁ, ତେବେ ମୁଁ ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ଇମ୍ରାନ ଖାନ୍‌ଙ୍କୁ ଇସ୍‌ଲାମ ଦେଶଗୁଡ଼ିକର ଏକ ବୈଠକ ଡାକିବାକୁ ବାଧ୍ୟ ହେବି, ଯେଉଁମାନେ କାଶ୍ମୀର ପ୍ରସଙ୍ଗରେ ଆମ ସହ ଛିଡ଼ା ହେବାକୁ ପ୍ରସ୍ତୁତ ଅଛନ୍ତି।

ସାଉଦି ଆରବ, ଓଆଇସିକୁ ପାକିସ୍ତାନର ଧମକ  

ଏକଦା ସାଉଦି ଆରବର ଟଙ୍କାରେ ପେଟ ପୋଷୁଥିବା ପାକିସ୍ତାନର ବୈଦେଶିକ ମନ୍ତ୍ରୀ ଏହି ବିବୃତ୍ତି ମାଧ୍ୟମରେ ଓଆଇସିକୁ ଧମକ ଦେଇଥିଲେ । ଅନ୍ୟ ଏକ ପ୍ରଶ୍ନର ଉତ୍ତରରେ କୁରେଶି କହିଛନ୍ତି ଯେ ପାକିସ୍ତାନ ଆଉ ଅପେକ୍ଷା କରିପାରିବ ନାହିଁ । ସୂଚନାଯୋଗ୍ୟ ଯେ କାଶ୍ମୀରରୁ ଧାରା ୩୭୦ ରଦ୍ଦ ହେବା ପରଠାରୁ ୫୭ଟି ମୁସଲମାନ ଦେଶର ସଂଗଠନ ସାଉଦି ଆରବକୁ ଓଆଇସିର ବୈଦେଶିକ ମନ୍ତ୍ରୀମାନଙ୍କର ଏକ ବୈଠକ ଡାକିବାକୁ ଚାପ ପ୍ରୟୋଗ କରିଆସୁଛି । ତେବେ ଏପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ସେ ଏହି ପ୍ରୟାସରେ ସଫଳ ହୋଇନାହାଁନ୍ତି । ମିଳିତ ଜାତିସଂଘ ପରେ ଓଆଇସି ହେଉଛି ବିଶ୍ୱର ଦ୍ୱିତୀୟ ବୃହତ୍ତମ ସଂଗଠନ ।

କୁରେଶି କହିଛନ୍ତି ଯେ ସାଉଦି ଆରବର ଅନୁରୋଧ କ୍ରମେ କୁଆଲାଲମ୍ପୁର ଶିଖର ସମ୍ମିଳନୀରୁ ପାକିସ୍ତାନ ନିଜକୁ ବିଚ୍ଛିନ୍ନ କରିଛି ଏବଂ ବର୍ତ୍ତମାନ ପାକିସ୍ତାନୀମାନେ କାଶ୍ମୀର ପ୍ରସଙ୍ଗରେ ସାଉଦି ଆରବ ନେତୃତ୍ୱ ପ୍ରଦର୍ଶନ କରିବାକୁ ଦାବି କରୁଛନ୍ତି । ପାକିସ୍ତାନୀ ବୈଦେଶିକ ମନ୍ତ୍ରୀ କହିଛନ୍ତି ଯେ ଯଦି ଓଆଇସିର ବୈଦେଶିକ ମନ୍ତ୍ରୀମାନଙ୍କର ବୈଠକ ହୁଏ, ତେବେ ଏହା ଇସ୍‌ଲାମ ଦେଶରୁ ଭାରତକୁ କାଶ୍ମୀର ଉପରେ ସ୍ପଷ୍ଟ ବାର୍ତ୍ତା ପଠାଇବ ।

ଭାରତ ବିରୋଧରେ ସାଉଦି ଆରବ ପାକିସ୍ତାନକୁ ସମର୍ଥନ କରୁନାହିଁ  

ପାକିସ୍ତାନୀ ଖବରକାଗଜ ଡନ୍‌ର ରିପୋର୍ଟ ଅନୁଯାୟୀ, ଓଆଇସି ବୈଠକ ନହେବା ପଛରେ ଏକ ପ୍ରମୁଖ କାରଣ ହେଉଛି ସାଉଦି ଆରବ । ଓଆଇସି ମାଧ୍ୟମରେ କାଶ୍ମୀର ଦେଇ ଭାରତକୁ ଗୋଡ଼ାଇବା ପାଇଁ ପାକିସ୍ତାନର ପଦକ୍ଷେପକୁ ସାଉଦି ଆରବ ସମର୍ଥନ କରୁନାହିଁ । ବାସ୍ତବରେ, ସାଉଦି ଆରବ ସହିତ ଓଆଇସିର ଯେକୌଣସି ପଦକ୍ଷେପ ସବୁଠାରୁ ଗୁରୁତ୍ୱପୂର୍ଣ୍ଣ । ଓଆଇସି ସାଉଦି ଆରବ ଏବଂ ଏହାର ସହଯୋଗୀମାନଙ୍କ ଦ୍ୱାରା ପରିଚାଳିତ ।

କୁରେଶି କହିଛନ୍ତି, ‘ଆମର ନିଜର ସମ୍ବେଦନଶୀଳତା ଅଛି । ଆପଣଙ୍କୁ ଏହା ବୁଝିବାକୁ ପଡ଼ିବ । ଗଲ୍ଫ ଦେଶଗୁଡ଼ିକ ଏହାକୁ ବୁଝିବାକୁ ପଡ଼ିବ । ‘ କୁରେଶି କହିଛନ୍ତି ଯେ ସେ ଭାବପ୍ରବଣ ନୁହଁନ୍ତି ଏବଂ ଏହି ବିବୃତ୍ତି ଦେଉଛନ୍ତି, କିନ୍ତୁ ଏହାର ପ୍ରଭାବକୁ ସମ୍ପୂର୍ଣ୍ଣଭାବେ ବୁଝିଛନ୍ତି । ସେ କହିଛନ୍ତି, ଏହା ଠିକ, ସାଉଦି ଆରବ ସହିତ ଭଲ ସମ୍ପର୍କ ସତ୍ତ୍ୱେ ମୁଁ ମୋର ଦୃଢ଼ତା ସ୍ପଷ୍ଟ କରୁଛି। ଡନ୍‌ ଅନୁଯାୟୀ, କାଶ୍ମୀର ଉପରେ ସାଉଦି ଆରବର କାର୍ଯ୍ୟାନୁଷ୍ଠାନ ଯୋଗୁଁ ପାକିସ୍ତାନର ନିରାଶା ବୃଦ୍ଧି ପାଉଛି । ଅତୀତରେ ଇମ୍ରାନ ଖାନ ମଧ୍ୟ ଏଥିରେ ଅସନ୍ତୋଷ ବ୍ୟକ୍ତ କରିଥିଲେ ।

Leave a Reply