ପାକିସ୍ତାନ ଧୂସର ତାଲିକାରୁ ବାଦ ପଡ଼ିବ, କାରଣ ଏହା କଳା ତାଲିକା ହେବାକୁ ଯାଉଛି

ଭାରତ ଏଫଏଟିଏଫରେ ପୁଲୱାମା ଆତଙ୍କବାଦୀ ଆକ୍ରମଣର ଅର୍ଥ ଯୋଗାଣ ସହ ଜଡ଼ିତ ବଡ଼ ତଥ୍ୟ ଦେବାକୁ ଯାଉଛି ଏବଂ ପାକିସ୍ତାନ ବର୍ତ୍ତମାନ ଘୁଷୁରୁଛି

ପାକିସ୍ତାନ ବର୍ତ୍ତମାନ ଏଫଏଟିଏଫ କଳା ତାଲିକାରେ ପ୍ରବେଶ କରିବାକୁ ପ୍ରସ୍ତୁତ । ଅର୍ଥାତ୍ ଏହି ଆଖ୍ୟା ପାଇବା ପରେ ପାକିସ୍ତାନକୁ ସମସ୍ତ ପ୍ରକାର ଆର୍ଥିକ ସହାୟତା ବନ୍ଦ ହୋଇଯିବ ଏବଂ ପାକିସ୍ତାନ ଆନୁଷ୍ଠାନିକ ଭାବରେ ସମଗ୍ର ବିଶ୍ୱରୁ ବିଚ୍ଛିନ୍ନ ହେବ । ଯଦି ଆମେ ଭାରତର ସାମ୍ପ୍ରତିକ କାର୍ଯ୍ୟକଳାପକୁ ଭଲ ଭାବରେ ଦେଖିବା, ତେବେ ଏହା କିପରି ପାକିସ୍ତାନ ସହିତ ଘଟିବ ବୋଲି ନିଶ୍ଚିତ କରିବା ପାଇଁ ବ୍ୟସ୍ତ ରହିଛି ।

ଟାଇମ୍ସ ଅଫ୍ ଇଣ୍ଡିଆ ରିପୋର୍ଟ ଅନୁଯାୟୀ, ପୁଲୱାମା ଆକ୍ରମଣ ଏବଂ ଏହାର ପାକିସ୍ତାନ ସଂଯୋଗ ସମ୍ପର୍କରେ ଭାରତ ଏଫଏଟିଏଫକୁ ସମ୍ପୂର୍ଣ୍ଣ ତଥ୍ୟ ଦେବାକୁ ଯାଉଛି । ଜଣେ ଅଧିକାରୀ କହିଛନ୍ତି, ଯେତେବେଳେ ଏହା ଜଣାପଡ଼ିଲା ଯେ ଜଣେ ଆତଙ୍କବାଦୀ ପାକିସ୍ତାନରେ ଖୋଲାଖୋଲିଭାବେ ଚାଲୁଥିବା ଏକ ବ୍ୟାଙ୍କ ଆକାଉଣ୍ଟରୁ ଆର୍ଥିକ ସହାୟତା ପାଇଥିଲେ । ଯାହାଦ୍ୱାରା ସେମାନେ ଏହି ଅର୍ଥରେ ପୁଲୱାମା ଆକ୍ରମଣ ପାଇଁ ଆବଶ୍ୟକ ବିସ୍ଫୋରକ ଏବଂ ଅନ୍ୟାନ୍ୟ ବିସ୍ଫୋରକ ସାମଗ୍ରୀ ଏବଂ ଉପକରଣ କିଣିପାରିବେ, ସେତେବେଳେ ତାଙ୍କଠାରୁ ଏହା ସ୍ପଷ୍ଟ ହୋଇଥିଲା । ଏହା ଜଣା ଯେ ଆତଙ୍କବାଦ ବିରୋଧରେ ଲଢ଼େଇ କରିବାରେ ପାକିସ୍ତାନ ବିଫଳ ହୋଇଛି ।

କିନ୍ତୁ ଏହି ଘଟଣା ଏଠାରେ ଶେଷ ହୁଏ ନାହିଁ । ଏନଆଇଏ ଅନୁସନ୍ଧାନ ଅନୁଯାୟୀ, ଜୟଶ-ଇ-ମହମ୍ମଦର ମୁଖ୍ୟ ମାସୁଦ ଅଜହର ପୁଲୱାମା ଆକ୍ରମଣ କରିଥିବା ବ୍ୟାଙ୍କ ଆକାଉଣ୍ଟକୁ କାର୍ଯ୍ୟକାରୀ କରାଯାଇଛି । କିନ୍ତୁ ବାଲାକୋଟରେ ଜୈଶର ବେସ ଉପରେ ହୋଇଥିବା ଏୟାର ଷ୍ଟ୍ରାଇକ ପରେ ମାସୁଦ ଅଜହର ଦ୍ୱାରା ଏହି ଆକ୍ରମଣ ବନ୍ଦ କରିବାକୁ ନିର୍ଦ୍ଦେଶ ଦିଆଯାଇଥିଲା, କାରଣ ବାଲାକୋଟ ଏୟାର ଷ୍ଟ୍ରାଇକ ପାକିସ୍ତାନ ଉପରେ ଦୃଷ୍ଟି ଆକର୍ଷଣ କରିଥିଲା । ଏଭଳି ପରିସ୍ଥିତିରେ ପାକିସ୍ତାନକୁ ଏଫଏଟିଏଫରେ କଳା ତାଲିକାଭୁକ୍ତ କରିବା ପାଇଁ ଭାରତ ପାଖରେ ଯଥେଷ୍ଟ ପ୍ରମାଣ ଅଛି ।

ଆପଣ ପାକିସ୍ତାନର ବର୍ତ୍ତମାନର ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ଇମ୍ରାନ ଖାନ ନିଆଜୀଙ୍କ ସ୍ଥିତିରୁ ବୁଝିପାରିବେ, ଅକ୍ଟୋବରରେ ଏଫଏଟିଏଫ ବୈଠକରେ କଳା ତାଲିକାଭୁକ୍ତ ହେବାର ଚିନ୍ତାଦ୍ୱାରା ପାକିସ୍ତାନ କେତେ ଭୟଭୀତ ହୋଇଛି । ଇମ୍ରାନ ନିକଟରେ ଏହି ଆଶଙ୍କାକୁ ଟୁଇଟ୍ କରି କହିଛନ୍ତି, “ବିରୋଧୀ ଦୁଇଟି ଗୁରୁତ୍ୱପୂର୍ଣ୍ଣ ବ୍ୟାଟ୍‌ ସମ୍ବନ୍ଧୀୟ ଏଫଏଟିଏଫ – ଆଣ୍ଟି ମନି ଲଣ୍ଡରିଂ ବିଲ୍ ଏବଂ ଆଇସିଟି ୱାକଫ୍ ବିଲ୍ ପ୍ରତ୍ୟାଖ୍ୟାନ କରିଛନ୍ତି । ପ୍ରଥମ ଦିନରୁ ମୁଁ କହି ରଖିଛି ଯେ ବିରୋଧୀଦଳର ନେତାଙ୍କ ସ୍ୱାର୍ଥ ଏବଂ ଦେଶର ସ୍ୱାର୍ଥ ଅଲଗା।”

ଏଥିସହ ଇମ୍ରାନ ଟୁଇଟ୍‌ କରି କହିଛନ୍ତି ଯେ “ସଂସଦ କାର୍ଯ୍ୟରୁ ନିବୃତ୍ତ ହୋଇ ବିରୋଧୀ ଦଳର ନେତାମାନେ ସେମାନଙ୍କ ବେଆଇନ ଅର୍ଥ ସଞ୍ଚୟ କରିବାକୁ ନିରାଶ ହୋଇଛନ୍ତି । ସେ ଏହା ପୂର୍ବରୁ ସରକାରଙ୍କ ପ୍ରଭାବଶାଳୀ କୋଭିଡ଼୍‌ – ୧୯ ରଣନୀତିକୁ ନିମ୍ନ ବୋଲି ବର୍ଣ୍ଣନା କରିଥିଲେ ଏବଂ ବର୍ତ୍ତମାନ ଏଫଏଟିଏଫ କଳା ତାଲିକାରୁ ରକ୍ଷା ପାଇବା ପାଇଁ ପାକିସ୍ତାନର ଉଦ୍ୟମକୁ ବାଧା ଦେଇ ବିରୋଧୀ ପାକିସ୍ତାନକୁ ଧୂସର ତାଲିକାରୁ ବାହାରକୁ ଯିବାକୁ ଚାହୁଁନାହାଁନ୍ତି । ସେମାନେ ସମସ୍ତେ ସେମାନଙ୍କର ଲୁଟ୍ ଟଙ୍କା ସଞ୍ଚୟ କରିବାକୁ ଚାହୁଁଛନ୍ତି  ।”

ନିଜ ଦେଶରେ ଲଜ୍ଜିତ ହେବା ପୂର୍ବରୁ ଇମ୍ରାନ ଖାନ ଏହି ପ୍ରସଙ୍ଗରେ ଅନେକ ଦେଶରୁ ସମର୍ଥନ ଲୋଡ଼ିଥିଲେ, କିନ୍ତୁ ଭାରତ ସାମ୍ନାରେ ଇମ୍ରାନ ଉଦ୍ୟମ ସଫଳ ହୋଇନଥିଲା । ବୈଦେଶିକ ମନ୍ତ୍ରୀ ଏସ୍ ଜୟଶଙ୍କରଙ୍କ ବିବୃତ୍ତିରୁ ଆପଣ ବୁଝିପାରିବେ ଯେ ଏଫଏଟିଏଫ ଦ୍ୱାରା ପାକିସ୍ତାନକୁ କଳା ତାଲିକାଭୁକ୍ତ କରିବା ପାଇଁ ଭାରତ କେତେ ପ୍ରତିବଦ୍ଧ । ତାଙ୍କ କହିବାନୁସାରେ, ଏହା ଅତ୍ୟନ୍ତ ହାସ୍ୟାସ୍ପଦ ଯେ ଆତଙ୍କବାଦ ଆଣିଥିବା ତଥା ଅନ୍ୟ ଦେଶକୁ ଆତଙ୍କବାଦ ରପ୍ତାନି କରୁଥିବା ବ୍ୟକ୍ତି ଆଜି ଆତଙ୍କବାଦ ପୀଡ଼ାରେ କାନ୍ଦୁଛନ୍ତି । ଏଭଳି ପରିସ୍ଥିତି ପାକିସ୍ତାନକୁ କଳା ତାଲିକାରୁ ରକ୍ଷା କରି ପାରିବେ ନାହିଁ ବୋଲି କହିବା ଭୁଲ ହେବ ନାହିଁ ।

Leave a Reply