ଚୀନ୍‌ ସମର୍ଥନରେ ପାକିସ୍ତନ ଲଦାଖ ନିକଟରେ ନିୟୋଜିତ କଲା ଜେଏଫ-୧୭

ଭାରତ ବିରୋଧରେ ଯୁଦ୍ଧ ପ୍ରସ୍ତୁତିକୁ ମଜବୁତ କରିବା ପାଇଁ ପାକିସ୍ତାନ ସ୍କାର୍ଡୁ ଏୟାରବେସରେ ଏକ ଜେଏଫ – ୧୭ ଯୁଦ୍ଧ ବିମାନ ନିୟୋଜିତ କରିଛି । କେବଳ ଏତିକି ନୁହେଁ, ପାକିସ୍ତାନ ମଧ୍ୟ ଏଲଓସି ନିକଟରେ ଅବସ୍ଥିତ ଚାରିଟି ଏୟାରବେସକୁ ହାଇ ଆଲର୍ଟରେ ରଖିଛି । ଲଦାଖର ଅତି ନିକଟ, ଏହି ଏୟାରବେସକୁ ପାକିସ୍ତାନ ସହିତ ଚୀନ୍ ବାୟୁସେନା ମଧ୍ୟ ବ୍ୟବହାର କରିଥାଏ । ଏଭଳି ପରିସ୍ଥିତିରେ ଚୀନ୍ ଏବଂ ପାକିସ୍ତାନ ସମ୍ମୁଖରେ ଭାରତ ପାଇଁ ଚିନ୍ତା ବଢ଼ିଚାଲିଛି ।

ପାକିସ୍ତାନୀ ବାୟୁସେନା ମୁଖ୍ୟଙ୍କ ସ୍କାର୍ଡୁରେ ପହଞ୍ଚିଥିଲେ  

ଶନିବାର ଦିନ ପାକିସ୍ତାନୀ ଗଣମାଧ୍ୟମରେ ଏକ ଭିଡିଓ ଜାରି କରାଯାଇଛି, ଯେଉଁଥିରେ ପାକିସ୍ତାନୀ ବାୟୁସେନା ମୁଖ୍ୟ ମୁଜାହିଦ୍ ଅନୱାର ଖାନ ଏହି ଏୟାରବେସ୍ ପରିଦର୍ଶନ କରି ଅପରେସନ୍ ପ୍ରସ୍ତୁତିର ନଜର ରଖିଛନ୍ତି । ଆହୁରି ମଧ୍ୟ ଖବର ରହିଛି ଯେ ପାକିସ୍ତାନ ଏହି ଅଞ୍ଚଳରେ ଉଚ୍ଚ ଉଚ୍ଚତା ବିଶିଷ୍ଟ ବାୟୁ ଯୁଦ୍ଧ ଅଭ୍ୟାସ କରୁଛି । ଏଭଳି ପରିସ୍ଥିତିରେ ଏଠାରେ ବହୁ ସଂଖ୍ୟକ ଯୁଦ୍ଧ ବିମାନ ଏବଂ ଏୟାରଫୋର୍ସ କର୍ମଚାରୀ ନିୟୋଜିତ ହୋଇଛନ୍ତି ।

ସ୍କାର୍ଡୁ ବିମାନବନ୍ଦର ରଣନୈତିକ ଦୃଷ୍ଟିରୁ ଗୁରୁତ୍ୱପୂର୍ଣ୍ଣ  

ପାକିସ୍ତାନର ବାୟୁସେନାର ଏହି ବିମାନବନ୍ଦର, ରଣକୌଶଳ ସହିତ ପିଓକେର ସ୍କାର୍ଡୁରେ ଅବସ୍ଥିତ । ଏଠାରୁ ଶ୍ରୀନଗର ଏବଂ ଲେହର ଦୂରତା ମାତ୍ର ୨୦୦କିଲୋମିଟର । ଏଠାରୁ ଉଡ଼ିବା ପରେ ପାକିସ୍ତାନୀ ଯୁଦ୍ଧ ବିମାନ ମାତ୍ର ୫ମିନିଟରେ ଭାରତୀୟ ବାୟୁ ସୀମାକୁ ପ୍ରବେଶ କରିପାରିବ । ତଥାପି, ସେମାନେ ସୀମାରେ ନିୟୋଜିତ ଭାରତୀୟ ବାୟୁ ପ୍ରତିରକ୍ଷାକୁ ଅଲଗା କରିପାରିବେ ନାହିଁ ।

ଇନ୍ଧନ ଷ୍ଟେସନ ଏବଂ ଅସ୍ତ୍ର ଡିପୋ ମଧ୍ୟ ନିର୍ମାଣ କରାଯାଇଛି   

ସ୍କାର୍ଡୁରେ ଥିବା ଏହି ନୂତନ ବିମାନବନ୍ଦରରେ ଅଣ୍ଡରଗ୍ରାଉଣ୍ଡ ଇନ୍ଧନ ଷ୍ଟେସନ ଏବଂ ଅସ୍ତ୍ରଶସ୍ତ୍ର ଡିପୋ ମଧ୍ୟ ନିର୍ମାଣ କରାଯାଇଛି । ପାକିସ୍ତାନ ମଧ୍ୟ ଏଠାରୁ ସିନୋ-ପାକ୍ ଅର୍ଥନୈତିକ କରିଡ଼ର ଉପରେ ନଜର ରଖିବାକୁ ଚାହୁଁଛି । ପାକିସ୍ତାନର ସିଭିଲ ବିମାନବନ୍ଦର ସ୍କାର୍ଡୁରେ ଉପସ୍ଥିତ ଅଛି ।

ଚୀନ୍‌ର ବିମାନ ନିୟୋଜନ ଭୟ  

ଏହା ମଧ୍ୟ ଆଶଙ୍କା କରାଯାଉଛି ଯେ ପିଓକେରେ ଅବସ୍ଥିତ ଏହି ଏୟାରବେସ୍ ଚୀନ୍‌ର ବାୟୁସେନାଦ୍ୱାରା ସିପିଇପିର ସୁରକ୍ଷା ପାଇଁ ମଧ୍ୟ ବ୍ୟବହୃତ ହୋଇପାରେ । ଏହାଦ୍ୱାରା ଭାରତର ସୁରକ୍ଷା ଚିନ୍ତା ମଧ୍ୟ ବୃଦ୍ଧି ପାଇବ । ତେବେ ପାକିସ୍ତାନର ପ୍ରତ୍ୟେକ ପଦକ୍ଷେପ ଉପରେ ଭାରତୀୟ ଗୁପ୍ତଚର ସଂସ୍ଥା କଡ଼ା ନଜର ରଖିଛନ୍ତି ।

Leave a Reply