ପାକିସ୍ତାନ ନୂଆ ମାନଚିତ୍ର, କାଶ୍ମୀର-ଲଦାଖ, ଜୁନାଗଡ ଉପରେ ମଧ୍ୟ ଦାବି !

ଭାରତ ଏବଂ ନେପାଳ ମଧ୍ୟରେ ସୀମା ବିବାଦ ପରେ, ନେପାଳ ସରକାର ଯେପରି ବୁଝମଣା ନକରି ନିଜ ଦେଶର ମାନଚିତ୍ର ପ୍ରକାଶ କରିଛନ୍ତି ଏବଂ ବିବାଦୀୟ ଅଞ୍ଚଳକୁ ନିଜର ବୋଲି କହିଛନ୍ତି, ପାକିସ୍ତାନ ମଧ୍ୟ ଏଥିରୁ ଶିଖିବା ଆରମ୍ଭ କରିଛି । ମଙ୍ଗଳବାର ଏକ ବୈଠକରେ ପାକିସ୍ତାନର ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ଇମ୍ରାନ ଖାନ ଦେଶର ଏକ ନୂତନ ମାନଚିତ୍ର ପ୍ରକାଶ କରିଛନ୍ତି ଏବଂ ଏହା ଜାମ୍ମୁ କାଶ୍ମୀରର ସିଆଚୀନ୍ ଏବଂ ଗୁଜୁରାଟର ଜୁନାଗଡ଼କୁ ଦାବି କରିଛି । ଯେତେବେଳେ ଜାମ୍ମୁ କାଶ୍ମୀରରୁ ଭାରତ ସରକାରଙ୍କ ଧାରା ୩୭୦ର ଅପସାରଣ ଏକ ବର୍ଷ ପୂରଣ ହେବାକୁ ଯାଉଛି, ଠିକ୍‌ ସେହି ସମୟରେ ଅଗଷ୍ଟ ୫ପୂର୍ବରୁ ପାକିସ୍ତାନ ଏହି ପଦକ୍ଷେପ ନେଇଛି ।

ସିଆଚୀନ୍-ସାର୍ କ୍ରିକ୍‌କୁ ନିଜର ବୋଲି କହିଲା 

କ୍ୟାବିନେଟ ବୈଠକ ପରେ ଇମ୍ରାନ ଖାନ ଦେଶର ଏକ ନୂତନ ରାଜନୈତିକ ମାନଚିତ୍ର ପ୍ରକାଶ କରିଛନ୍ତି । ଏହି ମାନଚିତ୍ରରେ ସିଆଚୀନ୍‌କୁ ପାକିସ୍ତାନର ଏକ ଅଂଶ ଭାବରେ ବର୍ଣ୍ଣନା କରାଯାଇଛି । ଭାରତ ଏଠାରେ ବେଆଇନଭାବେ ନିର୍ମାଣ କରିଛି ବୋଲି ପାକିସ୍ତାନ ବୈଦେଶିକ ମନ୍ତ୍ରୀ ଶାହ ମେହମୁଦ କୁରେଶି ଘୋଷଣା କରିଛନ୍ତି । କେବଳ ଏତିକି ନୁହେଁ, ସାର୍ କ୍ରିକ୍‌ରେ ଭାରତ ସହିତ ଏହାର ବିବାଦ ଅଛି ବୋଲି ଅନୁମାନ କରି ପାକିସ୍ତାନ ସ୍ପଷ୍ଟଭାବେ କହିଛି ଯେ ଏହି ଅଞ୍ଚଳକୁ ଏହାର ମାନଚିତ୍ରରେ ଅନ୍ତର୍ଭୁକ୍ତ କରିଛି ।

ଜୁନାଗଡ଼ ଉପରେ ମଧ୍ୟ ଦାବି   

ଜାମ୍ମୁ କାଶ୍ମୀର ଏବଂ ଲଦାଖରେ ପାକିସ୍ତାନ ପୂର୍ବରୁ ଦାବି କରିଆସୁଛି । ବିଶେଷ କଥା ହେଉଛି ଏଥର ଗୁଜୁରାଟରେ ଜୁନାଗଡ଼କୁ ମଧ୍ୟ ଏହାର ଅଂଶ ଭାବରେ ଅନ୍ତର୍ଭୁକ୍ତ କରିଛି । ନୂତନ ମାନଚିତ୍ରରେ ଭାରତୀୟ ଅଞ୍ଚଳ ଉପରେ ପାକିସ୍ତାନ ନିଜର ଦାବି ଜାରି ରଖିଥିବାବେଳେ ଏହାର କିଛି ଅଂଶ ଚୀନ୍ ଏବଂ ଭାରତ ମଧ୍ୟରେ ବିବାଦୀୟ ହୋଇପଡ଼ିଛି । ଖବର ଅନୁଯାୟୀ, ବର୍ତ୍ତମାନ ପାକିସ୍ତାନ ଏହି ମାନଚିତ୍ରକୁ ମିଳିତ ଜାତିସଂଘରେ ଉପସ୍ଥାପନ କରିବାକୁ ପ୍ରସ୍ତୁତ ହେଉଛି ।

ସୂଚନାଯୋଗ୍ୟ ଯେ ଶାହା ଏବଂ ଦେଶର ପ୍ରତିରକ୍ଷା ମନ୍ତ୍ରୀ ଗୋଟିଏ ଦିନ ପୂର୍ବରୁ ନିୟନ୍ତ୍ରଣ ରେଖାରେ ପହଞ୍ଚି କାଶ୍ମୀରବାସୀଙ୍କୁ ସ୍ୱାଧୀନତା ଅଧିକାର ପ୍ରଦାନ କରିବାକୁ ସମର୍ଥନ କରୁଛନ୍ତି ବୋଲି କହିଥିଲେ। ଏହାର ଗୋଟିଏ ଦିନ ପରେ ସରକାର ନିଜେ ସମଗ୍ର କାଶ୍ମୀର ଉପରେ ନିଜର ଦାବି ରଖିଛନ୍ତି ।

ନେପାଳର ପଦାଙ୍କ ଅନୁସରଣ କରୁଛି ପାକିସ୍ତାନ 

ଉଲ୍ଲେଖନୀୟ କଥା ହେଉଛି, ଭାରତ ସହିତ ସୀମା ବିବାଦ ପରେ ନେପାଳ ମଧ୍ୟ ଏହିପରି କରିଥିଲେ । ଲିପୁଲେଖ, କାଲାପାନି ଏବଂ ଲିମ୍ପିୟାଧୁରାକୁ ନିଜର ବୋଲି ବର୍ଣ୍ଣନା କରି ନେପାଳ ସରକାର ସେମାନଙ୍କ ଦେଶର ଏକ ନୂତନ ମାନଚିତ୍ର ପ୍ରକାଶ କରିଛନ୍ତି । ଏହାପରେ ସଂସଦରେ ମାନଚିତ୍ର ପାରିତ ହୋଇଥିଲା । ବିଶେଷ କଥା ହେଉଛି ନିକଟରେ ନେପାଳର ବୈଦେଶିକ ମନ୍ତ୍ରୀ ପ୍ରଦୀପ ଗୟାୱାଲୀ କହିଛନ୍ତି ଯେ ଚୀନ୍ ସହିତ ଦେଶର କୌଣସି ସୀମା ବିବାଦ ନାହିଁ, ଏହା ଭାରତ ସହ ।

Leave a Reply