ଆମେରିକାକୁ ପାକିସ୍ତାନର ନିବେଦନ – ଭାରତରୁ ଉତ୍ତେଜନା ହ୍ରାସ କର

କାଶ୍ମୀର ପ୍ରସଙ୍ଗକୁ ନେଇ ସାଉଦି ଆରବ ସହ ପାକିସ୍ତାନ ମଧ୍ୟ ନିଜର ସମ୍ପର୍କକୁ ନଷ୍ଟ କରିଦେଇଛି ।

୯୪୭ ମସିହାରେ ସ୍ୱାଧୀନତା ପରଠାରୁ ପାକିସ୍ଥାନ ଏବଂ ଭାରତ ମଧ୍ୟରେ ତିକ୍ତତା ଜାରି ରହିଛି । ଜାମ୍ମୁ କାଶ୍ମୀରରୁ ଧାରା ୩୭୦ ହଟାଯିବା ପରେ ପାକିସ୍ତାନ ଜାତୀୟ ତଥା ଆନ୍ତର୍ଜାତୀକ ଫୋରମରେ କାଶ୍ମୀର ପ୍ରସଙ୍ଗକୁ କ୍ରମାଗତ ଭାବରେ ଉଠାଇ ଆସୁଛି। କିନ୍ତୁ ଏହାକୁ ପ୍ରତ୍ୟେକ ଥର ବିଫଳତାର ସାମ୍ନା କରିବାକୁ ପଡ଼ୁଛି । ଏହି ପ୍ରସଙ୍ଗରେ ବିଶ୍ୱର କୌଣସି ଦେଶ ପାକିସ୍ତାନକୁ ସମର୍ଥନ କରିବାକୁ ପ୍ରସ୍ତୁତ ନୁହଁନ୍ତି । ଏହାର କେବଳ ଗୋଟିଏ କାରଣ ଅଛି ଯେ ଭାରତ ଏହି ପ୍ରସଙ୍ଗରେ କୌଣସି ତୃତୀୟ ଦେଶର ହସ୍ତକ୍ଷେପ ଚାହୁଁ ନାହିଁ। ଏହି ମାମଲା ଭାରତର ବୋଲି ଆନ୍ତର୍ଜାତୀକ ଫୋରମରେ ଭାରତ ମଧ୍ୟ ଖୋଲାଖୋଲି ଭାବେ କହିଛି ଏବଂ ଏଥିରେ କୌଣସି ଦଳର ହସ୍ତକ୍ଷେପକୁ ବରଦାସ୍ତ କରେନାହିଁ । ଏଥି ସହିତ ପାକିସ୍ତାନ ମଧ୍ୟ ଏହି କାଶ୍ମୀର ପ୍ରସଙ୍ଗର ନିକଟତମ ବୋଲି ବିବେଚନା କରାଯାଉଥିବା ସାଉଦି ଆରବ ସହିତ ସମ୍ପର୍କକୁ ନଷ୍ଟ କରିଦେଇଛି । ବିଶ୍ୱର ଇସ୍‌ଲାମ ଦେଶ ମଧ୍ୟ ଏହି ପ୍ରସଙ୍ଗରେ ଏହାକୁ ସମର୍ଥନ କରିବାକୁ ପ୍ରସ୍ତୁତ ନୁହଁନ୍ତି, ପାକିସ୍ତାନ ବର୍ତ୍ତମାନ ଏକଥା ଅନୁଭବ କରିବାକୁ ଆରମ୍ଭ କରିଛି । ଏଭଳି ପରିସ୍ଥିତିରେ ପାକିସ୍ତାନ ଅଶାନ୍ତ ହୋଇପଡ଼ିଛି ।

ସାଉଦି ଆରବ ସହିତ ସମ୍ପର୍କ ଖରାପ ହେବାପରେ ପାକିସ୍ତାନ ଆମେରିକା ସାମ୍ନାରେ କାଶ୍ମୀର ପ୍ରସଙ୍ଗ ଉଠାଇଛି । ଏହି ପ୍ରସଙ୍ଗରେ ପାକିସ୍ତାନର ବୈଦେଶିକ ସଚିବ ସୋହେଲ ମେହମୁଦ କାଶ୍ମୀର ପ୍ରସଙ୍ଗରେ ଆମେରିକାର ଅଧିକାରୀଙ୍କ ସହ ଆଲୋଚନା କରି ଏହାର ସମାଧାନ ପାଇଁ ଚେଷ୍ଟା କରିଥିଲେ । ଆମେରିକାର ଅଣ୍ଡର ସେକ୍ରେଟେରୀ ଡେଭିଡ଼୍‌ ହେଲିଙ୍କ ସହ ସୋହେଲ ଏକ ଭର୍ଚୁଆଲ ବାର୍ତ୍ତାଳାପ କରିଥିଲେ ଏବଂ ଭାରତ ସହ ତିକ୍ତତା ହ୍ରାସ କରିବାକୁ ନିବେଦନ କରିଥିଲେ ।   ଭାରତ ଆରମ୍ଭରୁ କାଶ୍ମୀର ପ୍ରସଙ୍ଗରେ ଏକ ସ୍ପଷ୍ଟ ମତ ରଖିଛି । ପୂର୍ବରୁ ସ୍ପଷ୍ଟ ଭାବରେ କହିଛି ଯେ ଦ୍ୱିପାକ୍ଷିକ ପ୍ରସଙ୍ଗରେ କୌଣସି ତୃତୀୟ ପକ୍ଷର ମଧ୍ୟସ୍ଥତା ଆବଶ୍ୟକ ନାହିଁ । ଆମେରିକା ଗସ୍ତ ସମୟରେ କାଶ୍ମୀର ପ୍ରସଙ୍ଗରେ ମଧ୍ୟସ୍ଥତା କରିବାକୁ ପାକିସ୍ତାନ ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ଇମ୍ରାନ ଖାନ ମଧ୍ୟ ଆମେରିକାର ରାଷ୍ଟ୍ରପତି ଡୋନାଲ୍ଡ ଟ୍ରମ୍ପଙ୍କୁ ନିବେଦନ କରିଥିଲେ । ଡୋନାଲ୍ଡ ଟ୍ରମ୍ପ କହିଥିଲେ ଯେ ଉଭୟ ଦେଶ ଚାହିଁଲେ ମଧ୍ୟସ୍ଥତା କରିବାକୁ ପ୍ରସ୍ତୁତ ଅଛନ୍ତି । ତେବେ ଏହାକୁ ଭାରତ ସମ୍ପୂର୍ଣ୍ଣରୂପେ ପ୍ରତ୍ୟାଖ୍ୟାନ କରିଥିଲା । ଆତଙ୍କବାଦକୁ ସମର୍ଥନ ଏବଂ ସୁରକ୍ଷା ବନ୍ଦ ନକରିବା ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ପାକିସ୍ତାନ ସହ ଆଲୋଚନା ହେବ ନାହିଁ ବୋଲି ଭାରତ କହିଛି ।

ବର୍ତ୍ତମାନ ପାକିସ୍ତାନ ଖବରକାଗଜ ଡନ୍‌ର ଖବର ଅନୁଯାୟୀ ସୋହେଲ ମହମୁଦ ଆମେରିକାକୁ କହିଛନ୍ତି ଯେ ଜାମ୍ମୁ କାଶ୍ମୀର ବିବାଦର ଉତ୍ତେଜନା ଏବଂ ଶାନ୍ତିପୂର୍ଣ୍ଣ ସମାଧାନ ପାଇଁ ପଦକ୍ଷେପ ନେବା ଆବଶ୍ୟକ । ପାକିସ୍ତାନ ଏହା ମଧ୍ୟ କହିଛି ଯେ କାଶ୍ମୀରରେ ଭାରତର ସାମରିକ ଅବରୋଧ ଏବଂ ପାକିସ୍ତାନ ବିରୋଧରେ ଆକ୍ରମଣାତ୍ମକ କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମ ଶାନ୍ତି ଏବଂ ନିରାପତ୍ତା ପ୍ରତି ବିପଦ ସୃଷ୍ଟି କରୁଛି । କିନ୍ତୁ ପାକିସ୍ତାନ ସୀମାରେ ଅସ୍ତ୍ରବିରତି ଉଲ୍ଲଂଘନ ଜାରି ରଖିଛି ।

Leave a Reply