ପାକିସ୍ତାନ – ତୁର୍କୀର ପୁଣି କାଶ୍ମୀର ରାଗ !

କାଶ୍ମୀରର ସ୍ୱତନ୍ତ୍ର ମାନ୍ୟତା ଶେଷ ହେବା ପରଠାରୁ ପାକିସ୍ତାନ ବିଶ୍ୱର ବିଭିନ୍ନ ଦେଶରୁ ସମର୍ଥନ ଲୋଡ଼ିଛି, କିନ୍ତୁ ତୁର୍କୀ ଏବଂ ମାଲେସିଆ ବ୍ୟତୀତ କୌଣସିଠାରୁ ସମର୍ଥନ ପାଇନାହିଁ । ପୁଣିଥରେ ପାକିସ୍ତାନ ତୁର୍କୀ ରାଷ୍ଟ୍ରପତି ରେଚେପ ତାଇପ ଏର୍ଡୋଙ୍କ ଉପରେ ଭରସା ଦେଖୁଛି । ପାକିସ୍ତାନୀ ଖବରକାଗଜ ଡନ୍ ଅନୁଯାୟୀ ତୁର୍କୀ ରାଷ୍ଟ୍ରପତି ରେଚେପ ତାଇପ ଏରଡୋ ଶନିବାର ଦିନ ପାକିସ୍ତାନ ରାଷ୍ଟ୍ରପତି ଆରିଫ ଅଲଭିଙ୍କ ସହ କଥାବାର୍ତ୍ତା କରି କାଶ୍ମୀର ପ୍ରସଙ୍ଗରେ ପାକିସ୍ତାନର ଆଭିମୁଖ୍ୟକୁ ସମର୍ଥନ କରିଛନ୍ତି ।

ତୁର୍କ ରାଷ୍ଟ୍ରପତି ଇଦ୍-ଉଲ୍-ଅଜା ଉପରେ ପାକିସ୍ତାନ ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ଇମ୍ରାନ ଖାନଙ୍କ ସହ ମଧ୍ୟ ଆଲୋଚନା କରିଛନ୍ତି । ଆରିଫ ଅଲଭିଙ୍କ କାର୍ଯ୍ୟାଳୟଦ୍ୱାରା କରାଯାଇଥିବା ଏକ ଟୁଇଟରେ ରାଷ୍ଟ୍ରପତି ଆରିଫ ଅଲଭି ଏବଂ ତୁର୍କୀ ରାଷ୍ଟ୍ରପତି ଏର୍ଡୋ ଟେଲିଫୋନ୍ ବାର୍ତ୍ତାଳାପରେ ପରସ୍ପରକୁ ଅଭିବାଦନ ଜଣାଇଛନ୍ତି । ଏହା ବ୍ୟତୀତ କାଶ୍ମୀର ଏବଂ କୋଭିଡ଼୍‌ – ୧୯ ଭଳି ଗୁରୁତ୍ୱପୂର୍ଣ୍ଣ ପ୍ରସଙ୍ଗ ଉପରେ ଆଲୋଚନା କରାଯାଇଥିଲା ।

ପାକିସ୍ତାନ ରାଷ୍ଟ୍ରପତି ଆରିଫ ଅଲଭି ପାଲେଷ୍ଟାଇନ ସହିତ କାଶ୍ମୀରକୁ ମଧ୍ୟ ଉଲ୍ଲେଖ କରିଛନ୍ତି ଏବଂ ଅଭିଯୋଗ କରିଛନ୍ତି ଯେ ଉଭୟ ସ୍ଥାନରେ ସରକାର ଦମନ ନୀତି ଅନୁସରଣ କରୁଛନ୍ତି । ଅନ୍ୟ ଏକ ଟୁଇଟ୍‌ରେ ତୁର୍କୀର ରାଷ୍ଟ୍ରପତି ଆଶ୍ୱାସନା ଦେଇଛନ୍ତି ଯେ କାଶ୍ମୀର ଉପରେ ପାକିସ୍ତାନର ଆଭିମୁଖ୍ୟକୁ ସେ ସମର୍ଥନ ଜାରି ରଖିବେ କାରଣ ଦୁଇ ଦେଶ ମଧ୍ୟରେ ଭାଇଚାରା ସମ୍ପର୍କ ରହିଛି ଏବଂ ଉଭୟଙ୍କର ସମାନ ଉଦ୍ଦେଶ୍ୟ ରହିଛି । କରୋନା ମହାମାରୀ ସମାପ୍ତ ହେବା ପରେ ଏରଡୋ ପାକିସ୍ତାନର ରାଷ୍ଟ୍ରପତି ଆରିଫ ଅଲଭିଙ୍କୁ ତୁର୍କୀ ଗସ୍ତ କରିବାକୁ ଆମନ୍ତ୍ରଣ କରିଥିଲେ ।

ତୁର୍କୀ ରାଷ୍ଟ୍ରପତି ରେଚେପ ତାଇପ ଏର୍ଡୋ ନିକଟରେ ଏକ ସଂଗ୍ରହାଳୟକୁ ଏକ ମସଜିଦରେ ପରିଣତ କରିଛନ୍ତି, ଯାହା ବିଶ୍ୱର ସମାଲୋଚନାର ଶିକାର ହେଉଛି । ଏହି ସଂଗ୍ରହାଳୟ ମୂଳତଃ ଏକ ଚର୍ଚ୍ଚ ଥିଲା । ତେବେ, ନଅ ଦଶନ୍ଧି ପରେ ହାଗିଆ ସୋଫିଆ ସଂଗ୍ରହାଳୟକୁ ଏକ ମସଜିଦରେ ପରିଣତ କରିଥିବାରୁ ପାକିସ୍ତାନୀ ରାଷ୍ଟ୍ରପତି ଏର୍ଡୋଙ୍କୁ ଅଭିନନ୍ଦନ ଜଣାଇଛନ୍ତି । ପାକିସ୍ତାନ କହିଛି ଯେ ତୁର୍କୀକୁ ଏହାର ବୈଧ ସ୍ୱାର୍ଥ ରକ୍ଷା କରିବା ପାଇଁ ସର୍ବଦା ସମର୍ଥନ କରିବ ଏବଂ ତୁର୍କୀକୁ ସବୁ ପ୍ରକାରରେ ସାହାଯ୍ୟ କରିବାର ନୀତି ଜାରି ରଖିବ ।

ପାକିସ୍ତାନର ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ଇମ୍ରାନ ଖାନ ହାଗିଆ ସୋଫିଆକୁ ଏକ ମସଜିଦ ଭାବରେ ଖୋଲିବା ଏବଂ ଏହାକୁ ନମାଜ ପାଇଁ ପ୍ରସ୍ତାବକୁ ପ୍ରଶଂସା କରିଛନ୍ତି । ଇମ୍ରାନ ଖାନ କହିଛନ୍ତି ଯେ ଲକ୍ଷ ଲକ୍ଷ ପାକିସ୍ତାନୀ ଏହାକୁ ଟେଲିଭିଜନରେ ସିଧା ଦେଖିଥିଲେ ।

ଇମ୍ରାନ ଖାନଙ୍କ କାର୍ଯ୍ୟାଳୟରୁ ପ୍ରକାଶିତ ବିବୃତ୍ତି ଅନୁଯାୟୀ, କାଶ୍ମୀର ସଂଗ୍ରାମରେ ତୁର୍କୀର ସହଯୋଗକୁ ପାକିସ୍ତାନ ପ୍ରଶଂସା କରିଛି, ଏରଦଗାନ୍ ଫେବୃଆରୀ ୨୦୨୦ରେ ପାକିସ୍ତାନୀ ସଂସଦର ମିଳିତ ଅଧିବେଶନକୁ ସମ୍ବୋଧିତ କରି କାଶ୍ମୀର ପ୍ରସଙ୍ଗକୁ ସମର୍ଥନ କରିଥିଲେ, ଯାହାକୁ ସେ ପୁନର୍ବାର ଦୋହରାଇଛନ୍ତି ।

ଏରଦଗାନ୍ ତାଙ୍କ ଭାଷଣରେ କାଶ୍ମୀର ପ୍ରସଙ୍ଗକୁ ଅନେକ ଥର ଉଲ୍ଲେଖ କରିଛନ୍ତି । ଏରଦଗାନ୍ ଏକ ବିବୃତ୍ତିରେ କହିଛନ୍ତି, ଆମର କାଶ୍ମୀରୀ ଭାଇଭଉଣୀମାନେ ଦଶନ୍ଧି ଧରି ବହୁତ ଯନ୍ତ୍ରଣା ଭୋଗୁଛନ୍ତି ଏବଂ ନିକଟରେ ହୋଇଥିବା ଏକପାଖିଆ ପଦକ୍ଷେପ ଯୋଗୁଁ ସେମାନଙ୍କର ଦୁଃଖ ଆହୁରି ବଢ଼ିଚାଲିଛି । ତୁର୍କୀ ରାଷ୍ଟ୍ରପତି କହିଛନ୍ତି ଯେ ମିଳିତ ଜାତିସଂଘ ସାଧାରଣ ସଭାର ବୈଠକରେ ମଧ୍ୟ ତାଙ୍କ ଦେଶ କାଶ୍ମୀର ପ୍ରସଙ୍ଗରେ ଭାରତ ବିରୋଧୀ ଆଭିମୁଖ୍ୟ ଗ୍ରହଣ କରିଛି ।

ତୁର୍କୀ ରାଷ୍ଟ୍ରପତି ଏର୍ଡୋ ଅନେକ ଥର ଇସଲାମ ଜଗତକୁ ଆଗେଇ ନେବାକୁ ଚେଷ୍ଟା କରୁଥିବା ଦେଖିବାକୁ ମିଳିଛି । ଗତ ବର୍ଷ ମାଲେସିଆ, ତୁର୍କୀ ଏବଂ ପାକିସ୍ଥାନ ମିଳିତ ଜାତିସଂଘ ମଞ୍ଚରୁ ଇସଲାମୋଫୋବିୟା ବିରୋଧରେ ଏକ ଫ୍ରଣ୍ଟ ଖୋଲି ଏକ ମିଳିତ ମଞ୍ଚ ଗଠନ କରିବାକୁ ଚେଷ୍ଟା କରିଥିଲେ। ତେବେ ସାଉଦି ଏହାକୁ ଏକ ଆହ୍ୱାନ ଭାବରେ ଗ୍ରହଣ କରିଛି ଏବଂ ଏହାର ଆପତ୍ତି ପରେ ପାକିସ୍ତାନକୁ ତୁର୍କୀର ଉଚ୍ଚାଭିଳାଷୀ ପ୍ରକଳ୍ପରୁ ଓହରିଯିବାକୁ ପଡ଼ିବ ।

ପ୍ରାୟ ଏକ ବର୍ଷ ପୂର୍ବେ ମୋଦି ସରକାର କାଶ୍ମୀରର ସ୍ୱତନ୍ତ୍ର ମାନ୍ୟତା ରଦ୍ଦ କରିଥିଲେ । ଅଗଷ୍ଟ ୫ ରେ, ଏହି ନିଷ୍ପତ୍ତିର ଗୋଟିଏ ବର୍ଷ ସମ୍ପୂର୍ଣ୍ଣ ହେବ । ପାକିସ୍ତାନର ସେନା ଏବଂ ସରକାର ଏହି ସୁଯୋଗକୁ କାଶ୍ମୀରରେ ଅଶାନ୍ତି ସୃଷ୍ଟି କରିବାକୁ ଚାହୁଁଛନ୍ତି । କାଶ୍ମୀରରେ ଏହାର ପ୍ରଚାର ପ୍ରସାର ପାଇଁ ପାକିସ୍ତାନର ସେନା ଏକ ଗୀତ ମଧ୍ୟ ଜାରି କରିଛି । ଖବର ଅନୁଯାୟୀ ପାକିସ୍ତାନ ନିଜର ଦୁଇ ପୁରୁଣା ସହଯୋଗୀ ମାଲେସିଆ ଏବଂ ତୁର୍କୀ ମାଧ୍ୟମରେ କାଶ୍ମୀର ପ୍ରସଙ୍ଗ ପ୍ରସାରଣ କରିବାକୁ ଚାହୁଁଛି । ତେବେ, ବର୍ତ୍ତମାନ ମାଲେସିଆରେ ସରକାର ବଦଳିଥିବା ବେଳେ ମାଲେସିଆର ନୂତନ ସରକାର ମଧ୍ୟ ପୂର୍ବତନ ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ମହାରଥୀ ମହମ୍ମଦଙ୍କ ପଥ ଅନୁସରଣ କରିବେ ନା କାଶ୍ମୀର ପ୍ରସଙ୍ଗରୁ ଦୂରେଇ ରହିବେ ତାହା ଦେଖିବାକୁ ବାକି ରହିଲା ?

Leave a Reply