ପାକିସ୍ତାନୀ, ଭାରତୀୟମାନେ ‘ଶେଖ-ଶେଖିନୀ’ ଭାବରେ ଭାରତ ବିରୁଦ୍ଧରେ ଟ୍ରେଣ୍ଡ କରୁଛନ୍ତି

ଭୁବନେଶ୍ଵର,(ଓଟି): କୁହାଯାଏ ଚୋର ଚୋରି ଛାଡ଼ିଦେବ କିନ୍ତୁ ହେରାଫେରୀ  ଛାଡ଼ି ପାରିବ ନାହିଁ । ଆମ ପଡ଼ୋଶୀ ଦେଶ ପାକିସ୍ତାନରେ ଏଭଳି ପରିସ୍ଥିତି, ଯେଉଁଠାରେ ଦେଶର ରାଷ୍ଟ୍ରପତିଙ୍କଠାରୁ ଆରମ୍ଭ କରି ସେଠାରେ ଥିବା ପ୍ରତିଟି ଲୋକମାନଙ୍କ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଏକମାତ୍ର ଉଦ୍ଦେଶ୍ୟ-ଆନ୍ତର୍ଜାତୀକ ସ୍ତରରେ ଭାରତକୁ ଲଜ୍ଜା ଦେବା, ଯାହା ବି ହେଉ । ଏହି ଘଟଣାରେ ପାକିସ୍ତାନୀମାନଙ୍କର ଆଉ ଏକ କୌଶଳ ପ୍ରକାଶ ପାଇଛି, ଯେଉଁ କାରଣରୁ ସେମାନେ ସୋସିଆଲ ମିଡ଼ିଆରେ ଉପହାସର ଚରିତ୍ର ହୋଇ ରହିଛନ୍ତି ।

ବାସ୍ତବରେ, ଗତ କିଛି ଦିନ ହେବ ଗଲ୍‌ଫ ଦେଶମାନଙ୍କରେ ହିନ୍ଦୁ ବିରୋଧୀ ବାତାବରଣ ସୃଷ୍ଟି ହୋଇଥିଲା । ଯେତେବେଳେ ୱାହାନ ଭାଇରସର ଭୟାବହତାକୁ ଭାରତରେ ବଢ଼ାଇବା ପାଇଁ ତବଲିଗି ଜମାତର ସଦସ୍ୟମାନେ ଟାର୍ଗେଟ କରିଥିଲେ, ସେତେବେଳେ ଏଥିରେ କ୍ରୋଧିତ ଲିବରାଲ୍ ବ୍ରିଗେଡ଼୍‌ ଆରବ ଦେଶରେ ରହୁଥିବା ହିନ୍ଦୁମାନଙ୍କୁ ଟାର୍ଗେଟ କରିବା ଆରମ୍ଭ କରିଥିଲା । ବାମପନ୍ଥୀମାନେ ଅନେକ ହିନ୍ଦୁଙ୍କୁ ଗିରଫ କରି ମିଥ୍ୟା ଅଭିଯୋଗ ମାଧ୍ୟମରେ ଅନେକ ଲୋକଙ୍କୁ ଚାକିରିରୁ ବାହାର କରିବାରେ ସେମାନେ ଏକ ପ୍ରମୁଖ ଭୂମିକା ଗ୍ରହଣ କରିଥିଲେ, ଯାହା ମୁଖ୍ୟତଃ ଇରିନା ଆକବର ଏବଂ ରାଣା ଆୟୁବଙ୍କ ନାମ ଥିଲା ।

କେବଳ ଏତିକି ନୁହେଁ, ବହୁ ଗୁରୁତ୍ୱପୂର୍ଣ୍ଣ ଆରବ କୂଟନୀତିଜ୍ଞଙ୍କ ଟ୍ୱିଟର ଆକାଉଣ୍ଟ ମାଧ୍ୟମରେ ଭାରତ ବିରୋଧରେ ଆରବ ଦେଶରେ ଏକତା କିପରି ପ୍ରଦର୍ଶନ କରାଯାଇଛି ତାହା ଦର୍ଶାଇବାକୁ ଚେଷ୍ଟା କରାଯାଇଛି । କିନ୍ତୁ ଯଦି କିଛି ଟୁଇଟର ଏକାଉଣ୍ଟକୁ ଯତ୍ନର ସହ ବିଶ୍ଳେଷଣ କରାଯାଏ, ତେବେ ସମସ୍ତ ସତ୍ୟ ପ୍ରକାଶ ପାଇବ । ସେଠାରେ ଅନେକ ଏକାଉଣ୍ଟ ଅଛି ଯାହା ଗଲ୍‌ଫ ଦେଶ ସହିତ ଜଡ଼ିତ, କିନ୍ତୁ ସେମାନଙ୍କର ମୂଳ ଠିକଣା ହେଉଛି ପାକିସ୍ତାନ ।

ସମ୍ପ୍ରତି, ଟୁଇଟ୍‌ରରେ ଆରବରେ ହିନ୍ଦୁଫୋବିୟା ନାମକ ଏକ ଧାରା ଅଛି, ଯେଉଁଥିରେ ଏହିପରି ସୁବିଧାବାଦୀ ଲୋକମାନଙ୍କର ବାସ୍ତବତା ବହୁତ ଭଲ ପାଇବାଦ୍ୱାରା ପ୍ରକାଶ ପାଇବ । “ପତ୍ରକାରବାଣୀ ନାମକ ଏକ ଟୁଇଟ୍‌ର ଆକାଉଣ୍ଟ ଟୁଇଟ୍ କରି ଏପରି ପାକିସ୍ତାନୀ ହ୍ୟାଣ୍ଡେଲର ସତ୍ୟତା ପ୍ରକାଶ କରିଛି । ନିଜକୁ ଆରବୀ ଦେଖାଇଥିବା ଏହି ବ୍ୟକ୍ତି କିଛି ସମୟ ପୂର୍ବରୁ ପାକିସ୍ତାନ ପାଇଁ ଟୁଇଟ୍ କରୁଥିଲେ । ବର୍ତ୍ତମାନ ସେ ନିଜର ଲୋକେସନକୁ ବହାରୀନକୁ ସ୍ଥାନାନ୍ତର କରିଛନ୍ତି । ପୋଲ ଖୋଲିବା ପରେ ଏହି ଏକାଉଣ୍ଟକୁ ଅବରୋଧ କରାଯାଇଥିଲା । ଜଣେ ଭାରତୀୟଙ୍କୁ ଭୟ କରୁଛନ୍ତି ?”  ଅନ୍ୟ ଜଣେ ଏକାଉଣ୍ଟଧାରୀ  ମଧ୍ୟ ଏହି ଟୁଇଟ୍‌ର ଆକାଉଣ୍ଟର ପ୍ରକୃତ ଅବସ୍ଥାନର ଠିକଣା କହିଛନ୍ତି ଏବଂ କହିଛନ୍ତି ଯେ ଆରବ ଦେଶଗୁଡ଼ିକର ମାସ୍କ ପିନ୍ଧି ପାକିସ୍ତାନରୁ ଏଭଳି ଲୋକମାନେ ଟୁଇଟ୍‌ କରିଛନ୍ତି ।

ଏହା ବ୍ୟତୀତ ସାନିଧ୍ୟ ସିହ୍ନା ନାମକ ଜଣେ ଟ୍ୱିଟର ବ୍ୟବହାରକାରୀ ଏହି ପାକିସ୍ତାନୀ କୌଶଳକୁ ପ୍ରକାଶ କରି ପାକିସ୍ତାନର କଳାକାରନାମାକୁ ଉଜାଗର କରିଥିଲେ । ୟାସିନ୍ କୋହଲୀ ନାମକ ଟୁଇଟ୍‌ର ଆକାଉଣ୍ଟରେ ସୋନୁ ନିଗମଙ୍କ ବିରୋଧରେ ଏକ ଫ୍ରଣ୍ଟ ଖୋଲିଥିବାବେଳେ ତାଙ୍କ ପ୍ରତ୍ୟେକ ଆକାଉଣ୍ଟର ପୋଲ୍ ଖୋଲିଛି । ଏହିପରି ଲୋକମାନେ କେତେ ମିଥ୍ୟା, ଅନୁମାନ କରାଯାଇପାରେ ଯେ ମୁସଲମାନମାନଙ୍କୁ ସ୍ୱାର୍ଥ ରକ୍ଷା କରୁଥିବା ଅଲ୍‌ଟ ନ୍ୟୁଜ୍ ମଧ୍ୟ ଏହି ଆକାଉଣ୍ଟଗୁଡ଼ିକର ବାସ୍ତବତା ଉପରେ ସନ୍ଦେହ କରୁଛି ।  ସାନିଧ୍ୟ ସିହ୍ନା ମଧ୍ୟ ଏହି ସୂତ୍ର ମାଧ୍ୟମରେ ବୈଦେଶିକ ବ୍ୟାପାର ମନ୍ତ୍ରାଳୟକୁ ନିବେଦନ କରିଛନ୍ତି ଯେ ଏହି ବିଷାକ୍ତ ଟୁଇଟ୍‌ର ଆକାଉଣ୍ଟ ବିରୋଧରେ ଶୀଘ୍ର କାର୍ଯ୍ୟାନୁଷ୍ଠାନ ଗ୍ରହଣ କରାଯିବା ଉଚିତ, ଯାହାଫଳରେ ଭାରତର ଭାବମୂର୍ତ୍ତି ସୁରକ୍ଷିତ ରହି ପାରିବ ।

ଆରବ ଦେଶରେ ଭାରତୀୟ ମୁସଲମାନମାନେ କୌଣସି ଦୃଢ଼ ପ୍ରମାଣ ବିନା ହିନ୍ଦୁମାନଙ୍କ ବିରୋଧରେ କାର୍ଯ୍ୟାନୁଷ୍ଠାନ ଗ୍ରହଣ କରିବାକୁ ସ୍ଥାନୀୟ ପ୍ରଶାସନକୁ ଉତ୍ତେଜିତ କରିବାକୁ ଚେଷ୍ଟା କରୁଛନ୍ତି । ତେଜସ୍ୱୀ ସୂର୍ଯ୍ୟ ଏବଂ ସୋନୁ ନିଗମଙ୍କ ପୁରୁଣା ଟୁଇଟ୍‌କୁ ଆଧାର କରି ସେମାନଙ୍କୁ ଅପମାନିତ କରାଯାଉଛି । ୱୁହାନ ଜୀବାଣୁ ହେତୁ ସୋନୁ ନିଗମ ଆଜିକାଲି ଦୁବାଇରେ ଅଟକି ରହିଛନ୍ତି । ସେଥିପାଇଁ ସୋନୁଙ୍କୁ ଅନାବଶ୍ୟକଭାବେ ହଇରାଣ କରାଯାଉଛି । ତେବେ ଅତ୍ୟଧିକ ଉତ୍ସାହରେ ପାକିସ୍ତାନୀ ଟ୍ରୋଲମାନେ ନିଜର ପରିଚୟ ଲୁଚାଇବାକୁ ଭୁଲି ଯାଇଥିଲେ, ଯେଉଁ କାରଣରୁ ଆଜି ପାକିସ୍ତାନ ସାରା ବିଶ୍ୱରେ ଉପହାସର ପାତ୍ର ହୋଇଛି ।

Leave a Reply