ଲଦାଖରେ ଚୀନ୍, ପିଓକେରେ ପାକିସ୍ତାନ ଏକାବେଳେ ସକ୍ରିୟ ?

  •  ଏହା କ’ଣ ଏକ ବଡ଼ ଷଡ଼ଯନ୍ତ୍ର ?
  • କାର୍ଗିଲ ଯୁଦ୍ଧ ବିଷୟରେ ମଧ୍ୟ ସୂଚନା ଦେଉଛି ।
  • ଏଲଓସି ଏବଂ ଏଲଏସି ଉପରେ ପାକିସ୍ତାନ ଏବଂ ଚୀନ୍ ଏକତ୍ର ସକ୍ରିୟ ।
  • ଏଲଓସି ଉପରେ ପାକିସ୍ତାନରୁ ଗୁଳି ବିନିମୟ, ଉପତ୍ୟକାରେ ଆତଙ୍କବାଦୀ ଆକ୍ରମଣ ମଧ୍ୟ ବୃଦ୍ଧି ପାଇଛି ।
  • ଅନ୍ୟପକ୍ଷରେ ଚୀନ୍ ଲଦାଖରେ ଆକ୍ରୋଶ ପ୍ରଦର୍ଶନ କରୁଛି ।
  • ଭାରତ ବିରୋଧରେ ଗଭୀର ଷଡ଼ଯନ୍ତ୍ରର ଭୟ ରହିଛି ଚୀନ୍-ପାକିସ୍ତାନ ସହଯୋଗୀ ଦଳ ବର୍ତ୍ତମାନ ନେପାଳକୁ ମଧ୍ୟ ବ୍ୟବହାର କରୁଛି, ଭାରତ ସତର୍କ ।

ଦାଖରେ ଲାଇନ୍ ଅଫ୍ ଆକ୍ଟୁଆଲ୍ କଣ୍ଟ୍ରୋଲରେ ଇଣ୍ଡୋ-ଚାଇନିଜ୍ ସୈନ୍ୟ ମଧ୍ୟରେ ଚାଲିଥିବା ଅବରୋଧ ଆହୁରି ଗଭୀର ହେବାରେ ଲାଗିଛି । ପାଙ୍ଗୋଙ୍ଗ ସୋ ହ୍ରଦ (ଚୀନ୍ ଲଦାଖରେ ଫିଙ୍ଗର ଅଞ୍ଚଳ) ଅଞ୍ଚଳରେ ଚୀନ୍ ବଙ୍କର ନିର୍ମାଣ କରୁଛି, ତା’ପରେ ଗଲବାନ୍ ଅଞ୍ଚଳର ୩ଟି ସ୍ଥାନରେ ଏହା ଭାରତୀୟ ଅଞ୍ଚଳରେ ପ୍ରବେଶ କରିଛି (ଭାରତୀୟ ଅଞ୍ଚଳରେ ଚୀନ୍‌ର ଅନୁପ୍ରବେଶ)।

Advertisement

ଯେଉଁ ସମୟରେ ଏଲଓସିରେ ପାକିସ୍ତାନ ପଟରୁ ଲଗାତାର ଗୁଳି ବିନିମୟ ହେଉଛି, ଠିକ୍‌ ସେତିକିବେଳେ ସୀମାରେ ଚୀନ୍ ଆକ୍ରୋଶ ଦେଖାଉଛି । କଶଶ୍ମୀର ଉପତ୍ୟକାରେ ପାକିସ୍ତାନ ପ୍ରାୟୋଜିତ ଆତଙ୍କବାଦୀ ଆକ୍ରମଣ ବୃଦ୍ଧି ପାଇଛି ଏବଂ ଇସ୍‌ଲାମାବାଦ ପିଓକେରେ ନିର୍ବାଚନ କରିବାକୁ ଯାଉଛି । ପାକିସ୍ତାନ ଏବଂ ଚୀନ୍ ଏକତ୍ର ଏଲଓସି  ଏବଂ ଏଲଏସି ଉପରେ ସକ୍ରିୟ ହେବା ଏକ ଭଲ ସଂକେତ ନୁହେଁ ବୋଲି ବିଶେଷଜ୍ଞମାନେ ବିଶ୍ୱାସ କରନ୍ତି ।  କିନ୍ତୁ ଏହା ପରସ୍ପର ସହିତ ସଂଯୁକ୍ତ । ଏହା ଭାରତ ବିରୋଧରେ ଏକ ଗଭୀର ଷଡ଼ଯନ୍ତ୍ର ନୁହେଁ କି ? ଅତୀତରେ ଚୀନ୍‌ର କୁଟିଳତାକୁ ବିଚାରକୁ ନେଇ ଏହି ଷଡ଼ଯନ୍ତ୍ରର ଆଶଙ୍କା ଅଧିକ ରହିଛି ।

ଆଙ୍ଗୁଠି କ୍ଷେତ୍ର କ’ଣ ? 

ସର୍ବପ୍ରଥମେ, ଆଙ୍ଗୁଠି କ୍ଷେତ୍ର କ’ଣ ବୁଝିବା ଆବଶ୍ୟକ । ପାଙ୍ଗୋଙ୍ଗ ସୋ ହ୍ରଦ ନିକଟରେ ଥିବା ପାର୍ବତ୍ୟ ପଥରେ ନିର୍ମିତ ଅଞ୍ଚଳକୁ ଆଙ୍ଗୁଠି ଅଞ୍ଚଳ କୁହାଯାଏ । ଉଭୟ ପକ୍ଷ ଏହା ଉପରେ ନିଜର ଦାବି କରନ୍ତି ଏବଂ ଏହି କାରଣରୁ ସେମାନଙ୍କ ମଧ୍ୟରେ ବିବାଦ ଦେଖାଦେଇଥାଏ ।

୧୯୬୨ରେ ଚୀନ୍‌ଦ୍ୱାରା ଏହା ମୁଖ୍ୟ ଆକ୍ରମଣ ସ୍ଥଳ ଥିଲା

ପାକିସ୍ତାନ ଏବଂ ଚୀନ୍ କାର୍ଯ୍ୟକଳାପ ମଧ୍ୟରେ ଏକ ସମନ୍ୱୟ ଅଛି 

ଏଲଓସି ଏବଂ ଏଲଏସିର କାର୍ଯ୍ୟକଳାପ ଉପରେ ପର୍ଯ୍ୟବେକ୍ଷକଙ୍କ କହିବାନୁସାରେ, ପାକିସ୍ତାନ ଏବଂ ଚୀନର କାର୍ଯ୍ୟକଳାପ ମଧ୍ୟରେ ଏକ ସମନ୍ୱୟ ଅଛି ଏବଂ ଏହାକୁ ଏକ ସଂକେତ ବୋଲି ଖାରଜ କରିହେବ ନାହିଁ । ସେଥିପାଇଁ ସୁରକ୍ଷା ଏଜେନ୍ସିଗୁଡ଼ିକ ଏହି କାର୍ଯ୍ୟକଳାପ ଉପରେ ତୀକ୍ଷ୍ଣ ନଜର ରଖିଛନ୍ତି । ସମସ୍ତ ସୀମାରେ ଅତିରିକ୍ତ ସଚେତନତା ଅଭ୍ୟାସ କରାଯାଉଛି ଯାହା ଦ୍ୱାରା ଯଦି ଉଭୟ ପଡ଼ୋଶୀ ଏକାଠି ହୁଅନ୍ତି, ତେବେ ସେମାନଙ୍କୁ କାଉଣ୍ଟର କରାଯାଇପାରିବ । ପ୍ରତିରକ୍ଷା ପ୍ରତିଷ୍ଠାନ ସହ ଜଡ଼ିତ ସୂତ୍ରରୁ ଜଣାପଡ଼ିଛି ଯେ ଲଦାଖର ଗଲବାନ ଅଞ୍ଚଳରେ ଭାରୀ ସାମରିକ ଯାନ ଆସିବା ପରେ ଉତ୍ତେଜନା ଦେଖାଦେଇଛି ।

ଚୀନ୍ ସୈନିକମାନେ ୩ଟି ପଏଣ୍ଟରେ ଭାରତୀୟ ଅଞ୍ଚଳରେ ପ୍ରବେଶ କରିଛନ୍ତି 

ଚୀନ୍ ସୈନ୍ୟମାନେ ଲଦାଖରେ ଅତି କମରେ ୩ଟି ପଏଣ୍ଟ ଉଲ୍ଲଂଘନ କରିଥିବା ଜଣାପଡ଼ିଛି । ଏଥିରେ ପେଟ୍ରୋଲ ପଏଣ୍ଟ ୧୪ ଏବଂ ରଣନୈତିକ ଗୁରୁତ୍ୱପୂର୍ଣ୍ଣ ଗୋଗ୍ରା ପୋଷ୍ଟ ଅବସ୍ଥାନ ଅନ୍ତର୍ଭୁକ୍ତ । ରିପୋର୍ଟ ଅନୁସାରେ ଭାରତୀୟ ଅଞ୍ଚଳର ପ୍ରତ୍ୟେକ ସ୍ଥାନରେ ୫୦୦ ରୁ ଅଧିକ ଚୀନ୍ ସୈନ୍ୟ ଉପସ୍ଥିତ ଅଛନ୍ତି ।

ଚୀନ୍ ଆଙ୍ଗୁଠି ଅଞ୍ଚଳରେ ଏକ ବଙ୍କର୍ ରହିଛି ଯାହା ଦ୍ୱାରା ଭାରତ ଅନ୍ୟ ଅଞ୍ଚଳକୁ ପ୍ରବେଶ କରିପାରିବ ନାହିଁ । ଚୀନ୍ ସୈନ୍ୟ ମୁତୟନ ପରେ ଭାରତୀୟ ସେନା ମଧ୍ୟ ଏହି ଅଞ୍ଚଳରେ ଅତିରିକ୍ତ ସୈନ୍ୟ ମୁତୟନ କରିଛି । ଏହା ମଧ୍ୟ ବିଶ୍ୱାସ କରାଯାଏ ଯେ ଚୀନ୍‌ ପାଙ୍ଗୋଙ୍ଗ ସୋ ହ୍ରଦ ନିକଟରେ ଥିବା ଫିଙ୍ଗର ଏରିଆରେ ଏକ ବଙ୍କର ନିର୍ମାଣ କରୁଛି । ଭାରତୀୟ ସୈନିକମାନେ ଦୀର୍ଘ ବର୍ଷ ଧରି ଫିଙ୍ଗର ଅଞ୍ଚଳରେ ପାଟ୍ରୋଲିଂ କରୁଥିବାବେଳେ ଚୀନ୍ ସୈନିକମାନେ ଫିଙ୍ଗରରୁ ଏହି ଅଞ୍ଚଳରେ ପାଟ୍ରୋଲିଂ କରୁଛନ୍ତି । ଭାରତୀୟ ସୈନିକମାନଙ୍କୁ ଏହି ଅଞ୍ଚଳକୁ ପ୍ରବେଶ ନକରାଇବାକୁ ବର୍ତ୍ତମାନ ଚୀନ୍ ଫିଙ୍ଗରର ୩ ଓ ୪ ମଧ୍ୟରେ ବଙ୍କର୍ ନିର୍ମାଣ କରୁଛି । ଚୀନ୍ ସୈନ୍ୟମାନେ ପାର୍ବତ୍ୟ ମାର୍ଗରେ ମଧ୍ୟ ସ୍ଥାନ ଗ୍ରହଣ କରିଛନ୍ତି । ପାଟ୍ରୋଲିଂ କରୁଥିବା ପାଙ୍ଗୋଙ୍ଗ ହ୍ରଦରେ ଚୀନ୍ ସଶସ୍ତ୍ର ଡଙ୍ଗା ସଂଖ୍ୟା ବୃଦ୍ଧି କଲାବେଳେ ଏହି ସବୁ ଘଟୁଛି ।

ଦଶନ୍ଧି ଧରି ଭାରତ-ଚୀନ୍ ସୀମାରେ ଗୋଟିଏ ବି ଗୁଳି କାହିଁକି ଚାଲି ନାହିଁ ? 

INDIA CHINA TRADE

ଭାରତ-ଚୀନ୍ ସୀମାରେ ଦୁଇ ଦେଶର ସୈନିକଙ୍କ ମଧ୍ୟରେ ମୁହାଁମୁହିଁ ପରିସ୍ଥିତି ସୃଷ୍ଟି ହୋଇଛି । ଉଭୟ ଦେଶର ସୈନିକମାନଙ୍କ ମଧ୍ୟରେ ବାରମ୍ବାର ଝଗଡ଼ା ହେବାର ଖବର ରହିଛି । ବେଳେବେଳେ ପଥର ଫିଙ୍ଗା ମଧ୍ୟ ହୋଇଥାଏ । କିନ୍ତୁ ଗତ ୪ ଦଶନ୍ଧି ଧରି ଏହି ଅଞ୍ଚଳରେ ଗୁଳି ବିନିମୟ ହୋଇ ନାହିଁ ।

କାର୍ଗିଲ ଯୁଦ୍ଧ ସମୟରେ ଚୀନ୍‌ର କୁଟିଳତାକୁ ମନେ ପକାଇଥାଏ 

ଏଲଓସି ଏବଂ ଏଲଏସିରେ ଘଟିଥିବା ଘଟଣା କାର୍ଗିଲ ଯୁଦ୍ଧକୁ ମନେ ପକାଇଥାଏ । ଭାରତ କାର୍ଗିଲରେ ପାକିସ୍ତାନର ନିଖୁଣ ଡିଜାଇନକୁ ଭାଙ୍ଗିବାରେ ନିୟୋଜିତ ଥିବାବେଳେ ଦୁର୍ଦ୍ଦାନ୍ତ ଚୀନ୍ ପାଙ୍ଗୋଙ୍ଗ ସୋ କୂଳରେ ୫ କିଲୋମିଟର ଲମ୍ବର ରାସ୍ତା ନିର୍ମାଣ ଆରମ୍ଭ କରିଥିଲା । ଏଠାରେ ଭାରତୀୟ ସୈନ୍ୟବାହିନୀର ଧ୍ୟାନ ଥିଲା ପାକିସ୍ତାନୀ ହିମକାଟକୁ ପ୍ରତିରୋଧ କରିବା ଏବଂ ଅନ୍ୟପଟେ ଚୀନ୍ ଏହି ସୁଯୋଗର ସୁଯୋଗ ନେଇ ହ୍ରଦ କୂଳରେ ରେକର୍ଡ଼ ସମୟରେ ପାଟ୍ରୋଲିଂ ପାଇଁ ଏକ ଟ୍ରାକ ତିଆରି କରିଥିଲା ​​।

ଆର୍ଟିକିଲ୍ ୩୭୦ ରଦ୍ଦ ପରେ ପ୍ରଥମ ଗ୍ରୀଷ୍ମରେ ଏହି ସବୁ ଘଟୁଛି  

ବିଶେଷଜ୍ଞମାନେ ବିଶ୍ୱାସକରନ୍ତି ଯେ ଏଲଓସି ଉପରେ ସୀମାନ୍ତ ଗୁଳି ବିନିମୟ, ଉପତ୍ୟକାରେ ଆତଙ୍କବାଦୀ ଆକ୍ରମଣ ଏବଂ ଏଲଏସିରେ ଭାରତୀୟ ଅଞ୍ଚଳରେ ଚୀନ୍ ଅନୁପ୍ରବେଶ ଘଟଣା ପରସ୍ପର ଜଡ଼ିତ । ଜାମ୍ମୁ କାଶ୍ମୀରର ସ୍ୱତନ୍ତ୍ର ମାନ୍ୟତା ରଦ୍ଦ ହେବା ପରେ ଏହାକୁ ୨ଟି ୟୁନିଅନ୍ ଟେରିଟୋରୀ ଭାବରେ ବିଭକ୍ତ କରିବା ପରେ ପ୍ରଥମ ଗ୍ରୀଷ୍ମ ଋତୁରେ ଏହି ସବୁ ଘଟଣା ଘଟୁଛି ।

ଚୀନ୍ ଏବଂ ପାକିସ୍ତାନ ଷଡ଼ଯନ୍ତ୍ର କରୁଛନ୍ତି କି ?

ପୂର୍ବତନ ଡେପୁଟି ଜାତୀୟ ସୁରକ୍ଷା ପରାମର୍ଶଦାତା ଏସ୍. ଡି.ପ୍ରଧାନ କହିଛନ୍ତି, “ପିଓକେ ଏବଂ ଆକସାଇ ଚୀନ୍ ପୁନରୁଦ୍ଧାର ପାଇଁ ଭାରତୀୟ ଉଦ୍ୟମ ଦ୍ୱାରା ଚୀନ୍‌-ପାକିସ୍ଥାନ ମିଳିତ ମଞ୍ଚ କ୍ଷୁର୍ଣ୍ଣ ହୋଇଛି । ସିପିଇସି (ଚୀନ୍-ପାକ୍ ଇକୋନୋମିକ୍ କରିଡ଼ର) ପାଇଁ ଏହି ଦୁଇଟି କ୍ଷେତ୍ର ଗୁରୁତ୍ୱପୂର୍ଣ୍ଣ, କିନ୍ତୁ ‘ଆଫଗାନିସ୍ତାନରେ ଭାରତର ପ୍ରଭାବକୁ ସୀମିତ ରଖିବା’ ପାଇଁ ମଧ୍ୟ ଗୁରୁତ୍ୱପୂର୍ଣ୍ଣ । ତେଣୁ ଚୀନ୍ ଏବଂ ପାକିସ୍ତାନ ଏଗୁଡ଼ିକ ଉପରେ ସେମାନଙ୍କର ନିୟନ୍ତ୍ରଣକୁ ଆହୁରି ମଜବୁତ କରିବାକୁ ଯୋଜନା କରୁଛନ୍ତି । ଏହା ଆଫଗାନିସ୍ତାନରେ ଭାରତର ପ୍ରଭାବକୁ ମଧ୍ୟ ସୀମିତ କରିବ ।

ଚୀନ୍‌-ପାକ୍ ମିଳିତ ସହଯୋଗରେ ନେପାଳ ମାନଚିତ୍ର ମଧ୍ୟ ପ୍ରକାଶ କରିଛି 

ସେ କହିଛନ୍ତି ଯେ ଭାରତ ଉପରେ ଚାପ ବଢ଼ାଇବା ପାଇଁ ଚୀନ୍ ଏବଂ ପାକିସ୍ତାନ ବର୍ତ୍ତମାନ ନେପାଳକୁ ବ୍ୟବହାର କରୁଛନ୍ତି । ନିକଟରେ ନେପାଳ ଏକ ନୂତନ ମାନଚିତ୍ର ପ୍ରକାଶ କରି ଭାରତୀୟ ଅଞ୍ଚଳକୁ ଅନ୍ତର୍ଭୁକ୍ତ କରିଛି ଏବଂ କଳାପାନି ଅଞ୍ଚଳକୁ ଅଧିକାର କରିବାକୁ ଚିନ୍ତା କରୁଛି । ଏଥିରୁ ଜଣାପଡୁଛି ଯେ ଚୀନ୍‌-ପାକ୍ ମିଳିତ ମଞ୍ଚର ନିର୍ଦ୍ଦେଶରେ ମଧ୍ୟ ଏହା ହେଉଛି ।

Advertisements

Leave a Reply

%d bloggers like this: