ସୋନିଆ ଗାନ୍ଧୀଙ୍କ ବୟସ ଏବଂ ରାହୁଲଙ୍କ ପିଲାଳିଆମୀ କେବଳ ଏକ ବାହାନା, ପ୍ରିୟଙ୍କା ହେବେ କଂଗ୍ରେସ ଅଧ୍ୟକ୍ଷା

ତବର୍ଷ ଏହି ଦିନରେ ସୋନିଆ ଗାନ୍ଧୀ କଂଗ୍ରେସର ମଧ୍ୟବର୍ତ୍ତୀକାଳୀନ ସଭାପତି ଭାବରେ ଦାୟିତ୍ୱ ଗ୍ରହଣ କରିଥିଲେ । ଏହି ନିଷ୍ପତ୍ତିର ମୂଳ ଉଦ୍ଦେଶ୍ୟ ଥିଲା ଜଣେ ନେତା ଖୋଜିବା ଯାଏ କଂଗ୍ରେସ ପାର୍ଟି ଦାୟିତ୍ୱ ଗ୍ରହଣ କରିପାରିବେ । କିନ୍ତୁ ଦଳ ରାଜବଂଶରେ ପରିପୂର୍ଣ୍ଣ ଥିବାରୁ ଏହି ଉଦ୍ଦେଶ୍ୟ ଆଦୌ ପୂରଣ ହୋଇପାରିଲା ନାହିଁ । ଏହି କାରଣରୁ ବହୁ ଯୁବ କଂଗ୍ରେସ ନେତା ଭେଟେରାନ ନେତାଙ୍କ ଅହଂକାର ବିରୁଦ୍ଧରେ ବିଦ୍ରୋହ କରିଛନ୍ତି ଏବଂ କେତେକ ଜ୍ୟୋତିରାଦିତ୍ୟ ସିନ୍ଧିଆଙ୍କ ପରି ନିଜର ଚିହ୍ନ ଛାଡ଼ିବାରେ ସଫଳ ହୋଇଛନ୍ତି, ଯଦିଓ ଦଳ ଏଥିପାଇଁ ଛାଡ଼ିବାକୁ ପଡ଼ିବ ।

ଏହି ଦୃଷ୍ଟିକୋଣରେ ଶଶି ଥରୁର କହିଥିଲେ ଯେ ସମୟ ଆସିଛି ଯେ ସୋନିଆ ଗାନ୍ଧୀଙ୍କୁ ତାଙ୍କ ଦାୟିତ୍ୱରୁ ମୁକ୍ତ କରାଯିବା ସହ କଂଗ୍ରେସର ଦାୟିତ୍ୱକୁ ଜଣେ ଯୋଗ୍ୟ ବ୍ୟକ୍ତିଙ୍କୁ ହସ୍ତାନ୍ତର କରିବା ଉଚିତ । ବରିଷ୍ଠ ନେତାଙ୍କଦ୍ୱାରା ବାରମ୍ବାର ବୁଝାମଣା ପରେ ମଧ୍ୟ ରାହୁଲ ଗାନ୍ଧୀ ପୁଣିଥରେ ଦଳର ସଭାପତିଭାବେ ଦାୟିତ୍ୱ ଗ୍ରହଣ କରିବାକୁ ମନା କରିଦେଇଛନ୍ତି । ଏଭଳି ପରିସ୍ଥିତିରେ କେବଳ ଜଣେ ବ୍ୟକ୍ତି ରହିଛନ୍ତି, ଯିଏ କଂଗ୍ରେସ ଦଳର ଦାୟିତ୍ୱ ନେବାକୁ ସକ୍ଷମ – ସେ ହେଲେ ପ୍ରିୟଙ୍କା ଗାନ୍ଧୀ ଭଦ୍ରା ।

ସୋନିଆ ଗାନ୍ଧୀଙ୍କ ଝିଅ ତଥା ରାହୁଲଙ୍କ ସାନ ଭଉଣୀ ପ୍ରିୟଙ୍କା ଗାନ୍ଧୀ ଭଦ୍ରା ତାଙ୍କ ପୁରୁଣା ନିଷ୍ପତ୍ତିରୁ ଓହରି ୨୦୧୯ରେ ରାଜନୀତିରେ ପାଦ ଦେଇଛନ୍ତି । ବର୍ତ୍ତମାନ ସେ ଉତ୍ତରପ୍ରଦେଶରେ କଂଗ୍ରେସ ଦଳକୁ କ୍ଷମତାକୁ ଫେରାଇ ଆଣିବା ଉପରେ ଧ୍ୟାନ ଦେଇଛନ୍ତି । ଏଭଳି ପରିସ୍ଥିତିରେ ଯଦି ପ୍ରିୟଙ୍କା ଗାନ୍ଧୀ ସୋନିଆ ଗାନ୍ଧୀଙ୍କ ପଦ ଛାଡ଼ିବା ମାତ୍ରେ ଦଳର ଦାୟିତ୍ୱ ଦିଆଯାଏ ତେବେ କେହି ଆଶ୍ଚର୍ଯ୍ୟ ହେବେ ନାହିଁ । ପାର୍ଟି ପାଇଁ ପ୍ରିୟଙ୍କା ଗାନ୍ଧୀ ଭଦ୍ରା ହିଁ ଏକମାତ୍ର ବିକଳ୍ପ, ଯେତେବେଳେ ତାଙ୍କ ମା ବୃଦ୍ଧ ଏବଂ ବଡ଼ ଭାଇ ଦାୟିତ୍ୱ ଗ୍ରହଣ କରିବାକୁ ଦୂରେଇ ଯାଉଛନ୍ତି । ଲାଗୁଛି ଯେପରି କଂଗ୍ରେସ ହାଇକମାଣ୍ଡ ଏହି କାର୍ଯ୍ୟ ପାଇଁ ଯୋଜନା ପ୍ରସ୍ତୁତ କରୁଥିଲା, ଯାହାଫଳରେ ପ୍ରିୟଙ୍କା ଗାନ୍ଧୀଙ୍କୁ ଯଥାଶୀଘ୍ର କଂଗ୍ରେସର ସଭାପତି କରାଯାଇପାରିବ ।

ପ୍ରିୟଙ୍କା ଗାନ୍ଧୀ ଭଦ୍ରା ନିଶ୍ଚିତ ଭାବରେ କଂଗ୍ରେସ ତରଫରୁ କୌଣସି ବିଶେଷ ବିରୋଧ ଦେଖିବେ ନାହିଁ, କାରଣ ଦଳର ଗାନ୍ଧୀ ପରିବାରର କୌଣସି ସଦସ୍ୟଙ୍କ ବିରୋଧ ଅର୍ଥ ନିଜ  ଗୋଡ କୁରାଢ଼ି ମାରିବା ସହ ସମାନ ହେବ । ଏହା ବ୍ୟତୀତ ପ୍ରିୟଙ୍କାଙ୍କୁ ପାର୍ଟି ସୁପ୍ରିମୋ କରିବା ଅର୍ଥ ହେଉଛି ଯେଉଁମାନେ ବର୍ତ୍ତମାନ ଦଳର ସଭାପତି ହେବାର ସ୍ୱପ୍ନ ଦେଖୁଛନ୍ତି, ସେମାନଙ୍କର ସ୍ୱପ୍ନ ମଧ୍ୟ ସମ୍ପୂର୍ଣ୍ଣ ବନ୍ଦ ହୋଇଯିବ ।

ଏଥର ପ୍ରିୟଙ୍କା ଗାନ୍ଧୀ ଭଦ୍ରାଙ୍କ କଂଗ୍ରେସ ସଭାପତି ଏକ ରଣନୈତିକ ଗୁରୁତ୍ୱପୂର୍ଣ୍ଣ ନିଷ୍ପତ୍ତି ବୋଲି ପ୍ରମାଣ କରିପାରନ୍ତି । ଇନ୍ଦିରା ଗାନ୍ଧୀଙ୍କଠାରୁ ସମାନତାକୁ ପୃଥକ କରି କଂଗ୍ରେସ ହାଇକମାଣ୍ଡ ବିଶ୍ୱାସ କରନ୍ତି ଯେ ପ୍ରିୟଙ୍କାଙ୍କୁ ଅଧ୍ୟକ୍ଷା ଭାବରେ ରଖିବାଦ୍ୱାରା ଦଳର ପରମ୍ପରା ମଧ୍ୟ ସମାନ ରହିବ ଏବଂ ଏହି ପ୍ରିୟଙ୍କା ଗାନ୍ଧୀ ଭଦ୍ରା ତାଙ୍କ ପିଲାମାନଙ୍କ ମାଧ୍ୟମରେ ଦଳର ଭବିଷ୍ୟତ ଗଠନ କରିପାରିବେ। ତାଙ୍କ ପୁଅ ରେହାନ ଭଦ୍ରା କେବଳ ପାର୍ଟି ଠିକଣା ଏବଂ ରାଲିରେ ନିମନ୍ତ୍ରିତ ନୁହଁନ୍ତି, ଏହା ପଛରେ ଏକ ସୁଚିନ୍ତିତ ଯୋଜନା ଅଛି ।

କଂଗ୍ରେସ ସଭାପତି ଭାବରେ ପ୍ରିୟଙ୍କା ଗାନ୍ଧୀ ଭଦ୍ରାଙ୍କୁ ଚୟନ କରିବା ଅର୍ଥ ହେଉଛି ଦଳର କ୍ଷମତା ନେହେରୁ ଗାନ୍ଧୀ ଭଦ୍ରା ପରିବାର ହାତରେ ରହିବ । ଗାନ୍ଧୀ ଭଦ୍ରା ପରିବାର କ୍ଷୁଧିତ, ଏବଂ ସେ କେବେବି ଚାହାଁନ୍ତି ନାହିଁ ଯେ ତାଙ୍କ ବ୍ୟତୀତ ଅନ୍ୟ କେହି କଂଗ୍ରେସର ଦାୟିତ୍ୱ ଗ୍ରହଣ କରନ୍ତୁ, କାରଣ ପିଭି ନରସିଂହ ରାଓଙ୍କୁ ଦଳର କ୍ଷମତା ହସ୍ତାନ୍ତର ହେତୁ ଏହା କଷ୍ଟ ପାଇଛି । କିନ୍ତୁ ବିଜେପି ହାତରେ ୨୦୧୯ ଲୋକସଭା ନିର୍ବାଚନରେ ​​ପ୍ରିୟଙ୍କା ଗାନ୍ଧୀ ଭଦ୍ରା ଯେପରି ହାରିଗଲେ, ସେ କିପରି ପ୍ରତିପକ୍ଷଙ୍କୁ ପରାସ୍ତ କରିବାରେ ସକ୍ଷମ ତାହା ଦେଖିବା ମଜାଦାର ହେବ ।

Leave a Reply